Gå til innhold
Hundesonen.no

Valpekurs


Snute

Recommended Posts

Skrevet

Jeg har søkt en del på nett, og ser at det finnes mange, tildels ulike, valpekurs i Oslo området.

(ulikt innhold, ulike kursholdere, ulik varighet +++)

Jeg har selv en Golden som nå er 9 uker, og tenkte å prøve meg på et valpekurs etter hans fylte 3 mnd.

Målet mitt er først og fremst å få hunden til å trives og fungere "normalt sosialt" i samfunnet.

Noen idee om hvilke type kurs som kanskje kan passe for meg og hunden min :icon_confused:

  • 2 weeks later...
Skrevet
Jeg har søkt en del på nett, og ser at det finnes mange, tildels ulike, valpekurs i Oslo området.

(ulikt innhold, ulike kursholdere, ulik varighet +++)

Jeg har selv en Golden som nå er 9 uker, og tenkte å prøve meg på et valpekurs etter hans fylte 3 mnd.

Målet mitt er først og fremst å få hunden til å trives og fungere "normalt sosialt" i samfunnet.

Noen idee om hvilke type kurs som kanskje kan passe for meg og hunden min :x

Hei,

Jeg anbefaler deg valpekurset hos www.familiehunden.no puppeh.gif

De holder til på Skullerud og Nittedal. Veldig flink instruktør. :x

Ellers har jeg hørt at Hund i Sentrum skal være bra, men har ikke erfaring med dem.

Skrevet

Jeg anbefaler Oslo Hundeskole. Der legges det vekt på å tilrettelegge slik at du skal lære din hund og kjenne og tilpasse treningen deretter. Instruktørene gir mye tilbakemeldinger og er svært engasjerte. Dessuten vil du kunne få oppfølging også utenom kurset (ringe i alle døgnets timer om det skulle være noe du lurer på)

Skrevet

Vi gikk hos Oslo Hundeskole. Dog opplevde vi store forskjeller i treningsmetodikken til instruktørene. I grunnlydighetskurset ble vi av én instruktør anbefalt strupebånd (helstrup), og på det neste kurset var instruktøren 100% tilhenger av pølse/godbiter.

Skrevet
Vi gikk hos Oslo Hundeskole. Dog opplevde vi store forskjeller i treningsmetodikken til instruktørene. I grunnlydighetskurset ble vi av én instruktør anbefalt strupebånd (helstrup), og på det neste kurset var instruktøren 100% tilhenger av pølse/godbiter.

Det SKAL bare brukes positive treningsmetoder innen hundeskolen... Hmmm... jeg blir nok nødt til å ta en telefon inn til sjefen, ja! :mobile:

Skrevet

Velg først hvordan du vil trene, og så hvor. :P

Vi var veldig fornøyd med Hund i Sentrum (positiv forsterkning, godbiter og lokking). Siden har vi gått kurs hos Canis hos Knut som nå har Familiehunden, og Fanny og Thomas som nå har Klickerklok.se. Sistnevnte har ikke egne valpekurs, men Familiehunden kan absolutt anbefales dersom det er nettopp det du skal ha den til - en familiehund.

Som med -Mia har jeg hørt flere som har veldig forskjellige opplevelser med Oslo Hundeskole. Jeg ville i hovedsak holdt meg til en skole som står for én metode som instruktørene følger, da vet du hva du får. :P

Skrevet
Jeg ville i hovedsak holdt meg til en skole som står for én metode som instruktørene følger, da vet du hva du får. :lol:

For det første er det langt fra uvanlig at hundeskoler, spesielt de som har god størrelse, har ganske sprikende instruktører. For det andre virker ikke nødvendigvis én metode for alle hunder. Desto større honnør til dem som tilpasser treningen til hver enkelt ekvipasje.

De aller fleste bruker iallefall positive metoder på valpekurs, så det trenger du nok ikke å bekymre deg over, men noen lokker og andre klikker.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Så fint at dere allerede har veileder og atferdsspesialist på laget, og at dere har testet både mer og mindre aktivitet. Det dere beskriver høres ut som en valp som ligger så høyt i grunnstress at han ikke klarer å regulere seg ned igjen. Da hjelper det sjelden med mer trening, for problemet er ikke mangel på aktivitet, men at nervesystemet aldri får landet. Det jeg ville prøvd: senk totalbelastningen kraftig i 10–14 dager. Korte, kjedelige turer, ingen søk, ingen kurs. Bytt aktiviteten mot ting som nedregulerer: tygging, slikkematter, snacks strødd i gresset. Og når han faktisk ligger rolig av seg selv, legg en godbit stille mellom labbene hans uten å si noe. Ro som blir belønnet, kommer oftere. At han blir «svart i øynene» og umulig å avlede tyder på at han er langt over terskel, og da lærer han ingenting. Nevn gjerne smerteutredning for veterinæren også, mage og ledd kan gi akkurat dette bildet. Jeg har skrevet mer om ro-trening her om dere vil ha en konkret plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/
    • Godt tenkt å forberede seg før katten kommer, det er da du har mest påvirkning på resultatet. Det viktigste er ikke utstyret, men introduksjonen. Planlegg at de to første ukene skjer bak grind eller lukket dør: la dem lukte på hverandre gjennom døra, bytt tepper mellom dem, og belønn hunden hver gang den er rolig i nærheten av kattelukt og kattelyder. Først når hunden kan se katten uten å låse seg fast, tar dere korte, rolige møter med hunden i bånd. Katten trenger alltid en fluktvei: høyder, hyller og minst ett rom hunden ikke har tilgang til. Kattedoen løser du enklest med en barnegrind hunden ikke kommer forbi, eller en hevet plassering katten lett når. Og følg med på hunden din underveis: stirring, stivhet og jaging betyr at dere har gått for fort frem, ikke at det er umulig. Gjør det kort og gøy, og gi det uker heller enn dager. De fleste hunder kan lære å leve fint med huskatten sin.
    • Gratulerer med valp på vei! I stedet for å anbefale en bestemt skole vil jeg gi deg spørsmålene jeg selv ville stilt før påmelding, for det varierer mer mellom instruktører enn mellom skoler. Spør konkret: Hvilke metoder bruker instruktøren, og brukes det noen form for korreksjon eller «konsekvens»? Du vil ha et tydelig ja til kun belønningsbasert trening, ikke et vagt «vi tilpasser oss hunden». Hvor mange valper er det per instruktør? Seks er mye bedre enn tolv. Og handler kurset om hverdagen (ro, håndtering, alenetrening, trygg sosialisering) eller mest om sitt og dekk? For en setter-valp er det første langt viktigere. Be gjerne om å få se på en kurstime før du melder deg på. En seriøs instruktør sier ja til det. Jeg jobber selv som hundetrener i Oslo, så jeg lar andre svare på de konkrete skolene, men jeg har skrevet om hva god sosialisering faktisk er, om du vil lese mer: https://oslohundetrener.no/hva-er-sosialisering-og-hvorfor-er-det-viktig-for-valpen/
    • Dette høres utrolig slitsomt ut, og jeg skjønner godt at dere er på bristepunktet. To ting ville jeg gjort først, før noe trening: en veterinærsjekk av valpen (urinveisinfeksjon er en klassiker bak plutselig tissing inne) og skikkelig rens av madrass og dyner. Vanlig spray fjerner ikke lukten for hundenesen, og så lenge det lukter toalett, forblir det et toalett. Så til bjeffingen. Akkurat nå har hundene lært at bjeffing åpner døra, så det er den vanen vi må snu, ikke hundene det er noe galt med. Men vi starter ikke om natta. Tren på dagtid: lukket dør i tre sekunder, åpne mens det er stille, belønn. Bygg langsomt opp. Gi dem samtidig en skikkelig god liggeplass utenfor soverommet som fylles med tyggeben og gode ting, så stedet får verdi i seg selv. Det er ikke noe quick fix her, men med en gradvis plan er det absolutt løsbart. Med tre hunder samtidig kan det være verdt å få en trener til å se på helheten hjemme hos dere.
    • Får bare prøve meg frem litt, skal kjøpe sånn for å se. Umulig å vite før man har prøvd 😉 Takk for nyttig info Molly.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...