Gå til innhold
Hundesonen.no

Orkanger november


xxx12345

Recommended Posts

  • Svar 95
  • Created
  • Siste svar
Vi lurer litt på å stille :D

Litt off-topic, men hvorfor spiller det noen rolle hvem som dømmer? Skjønner det hvis man har stilt for samme dommer og fått samme kritikk mange ganger, men ellers?

Det kan være mange grunner til det. De ulike dommerne setter pris på ulike ting hos hundene. en dommer vil ha hunder med kraftig front, en annen vil ha smal front, for eksempel. Om man da har en hund med smal front melder man ikke (ialle fall ikke jeg) på til en dommer man vet trekker for smal front.

Noen dommere igjen har for lite kunnskap om rasen og trekker for ting som er korrekte i føge standarden. Fks hos min rase skal det være fallende kryss, mens enkelte dommere velger å trekke min hund for å ha nettopp fallende kryss. Når jeg vet de kan rasen så dårlig betaler jeg ikke masse penger for å stille.

Utstilling er så dyrt at jeg ikke betaler for å stille for en dommer jeg vet hunden min ikke får bra resultat av ;)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Mona Selbach? Hmm, aldri hørt om. Noen som kjenner til henne?

Det er en litt gammel dame. Veldig koselig og snill med hunden. Satt opp Milli til CERT og BIM. Var opptatt av bevegelser og at hunden skulle showe i ringen.

Kom på en ting. Av alle de kritikkene jeg leste på DP på utstillingen hun dømte, så var hun generellt flink til å finne "rett" positiv og negativ ting med hunden. Var ingen som klarte å sjule en feil de hadde på bikkja, så mitt inntrykk var at hun var flink og rettferdig på kritikken.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Skjønner, takk for oppklaring :D Skulle tro at dommerne seg imellom burde ha en viss enstemmighet ift hva som er riktig hos en rase, med tanke på betydningen utstillingstitler har for avl.

blir veldig OT her nå men..

De har en rasestandard de må forholde seg til, men den er veldig "åpen" og det er mye opp til den enkelte dommer å tolke, og den enkelte dommer har sin personlige smak på de ulike rasene. For oss som har raser man ikke ser så mange av kan gjerne ikke dommerene standarden godt nok heller. Fks stillte jeg ei feilfarga tispe en gang uten å få en eneste kommentar på det. Etterhvert lærer man hvilke dommere som liker hva ;)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ja, vet jo at de har rasestandarden, men nettopp at den er åpen for "personlig smak" som du kaller det, synes jeg blir litt feil. Er ikke så farlig for oss da, siden vi bare stiller for gøy, men har allerede vært borti en dommer som ikke engang kjente til standarden skikkelig. Bare valpeshow da.

Men nå skal jeg slutte med OT`en min :D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Da ser det ut som lillesøster å har lyst til å stille Frost på valpeshowet, kjempemorsomt! Hun er 14 år og har ikke stillt annent en på "barn og hund" før, så nå ligger det an for litt trening på både henne og Frost fremmover. Dette blir gøy for begge to:) Skulle ønske jeg kunne være der å se, så om noen er ved samojedringen så ta gjerne bilder!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Når har du bursdag, buhundjenta? Jeg skulle vel egentlig kanskje vært hjemme og feiret bursdag på lørdag, men det tar vi en annen gang! :rolleyes:

Stiller både Tulla og Aynï; Tulla i åpen, Aynï i 6-9mnd. Foreløpig er planen at oppdretteren til Aynï skal stille begge to.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Tror det blir slik at jeg kommer med lillesøster som hadde kjempe lyst til å bli med! Tar kanskje med Maja også, og selvfølgelig speilrefleksen ;)

EDIT: Når starter det de forskjellige dagene? Og når sånn ca slutter det? Noen som vet? ;) Ser ikke noe om det på hjemmesiden

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Tror det blir slik at jeg kommer med lillesøster som hadde kjempe lyst til å bli med! Tar kanskje med Maja også, og selvfølgelig speilrefleksen ;)

EDIT: Når starter det de forskjellige dagene? Og når sånn ca slutter det? Noen som vet? :) Ser ikke noe om det på hjemmesiden

Det pleier vel å begynne ni, og så avslutter de en gang utpå ettermiddagen med grupper osv. Jeg drar alltid før stengetid, så jeg vet ærlig talt ikke nøyaktig klokkeslett..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Med denne innstillingen kommer du til å få mange overraskelser i hundeholdet ditt i årene som kommer:) 
    • Tenker at du først og fremst må stikke fingeren i jorda å innse hva slags gener valpen din har. Alle disse tre rasene har grunnleggende mye jaktinstinkt. Alt beror seg ikke på at du er flink til å trene hunden din i valpestadiet. Om du har valp etter foreldredyr/linjer med mye stress og lite impulskontroll har du mildt sagt en jobb foran deg Jeg hadde aldri, ALDRI stolt på min amerikanske bulldog alene rundt små dyr eller katter. Det ville høyst sannsynlig blitt blodbad. Ikke fordi han var slem, ond eller dårlig trent. Men fordi han hadde ett voldsomt jaktinstinkt. Jo før du innser at det mest sannsynlig kan være tilfelle med din hund og, dess bedre er det. Tilrettelegg for minimalt med triggere for hunden din og å holde dyra skilt når du ikke hjemme eller kan følge godt med på interaksjonen mellom dem er mitt beste tips til deg. Pluss, trene på impulskontroll og konsentrasjon. Atferden på hunden din kommer garantert til å forandre seg når den går igjennom de forskjellige kjønnsmodningsfasene - kanskje spesielt dersom du har hannhund.  Fortsett å trene gjennom hele livet til hunden din så minimerer du sjansen for at noe går galt. 
    • Jeg meldte en bekymring til mattilsynet i sommer. Hadde masse bevis på at dyrene ikke hadde det bra, hadde samtaler på telefon, SMS, mailkorrespondanse med saksbehandler fra Mattilsynet, pluss jeg lagde egen googledisk-folder med bilder og videoer av forholdene som hun/de fra Mattilsynet hadde fri tilgang til. Jeg vet også at Mattilsynet var der i hvert fall en gang på befaring. Det endte i at eieren fortsatt har dyrene, noe jeg syntes er heeelt hårreisende.  Hundene hadde tak over hodet, tilgang til mat og vann - så da var det ikke skjellig grunn til omplassering. På tross av at de konstant sto ute, sloss så blodet sprutet og ikke ble møkka for... Nå har jeg flytta, men da jeg fortsatt bodde i området stod det to voksne pluss fire/fem valper i samme hundegård. Alle utenom den ene var forholdsvis store driv- og jakthunder på rundt 25/30 kilo. Tror også at Mattilsynet har sykt mye å gjøre, med lite ressurser til å gjennomføre alt, at de kun har mulighet til å befare bekymringer der dyr er døende eller har veldig, veldig kummerlige livsforhold. Det du beskriver er selvfølgelig helt ******, men trolig ikke nok til at Mattilsynet kommer til gjøre noe.. Dessverre.
    • Som jeg nevnte så er alle rasene i blandingen kjente for å ha sterkt jaktinstinkt. Noe av denne kunnskapen kommer for min del fra Linn som har hatt ambull i mange år, og vi kjenner begge både oppdrettere og aktive hundesportsfolk med alle disse rasene og er aktive i sine respektive raseklubber. Det betyr ikke at det er umulig, men definitivt en langt større utfordring enn om du hadde kjøpt en labrador eller en cocker spaniel. Og det synes jeg oppdretter burde visst om med en slik kombinasjon, men tiltroen min til oppdrettere som blander slike raser er heller ikke veldig stor.  Det er jo uansett bra om det går fint, og så lenge man er bevisst på hva slags hund man har så er det bedre.
    • Hvor har du det fra??? Mage hunder blir feilaktig kalt for kattedrepere, uten at det er noe hold i det. Ja, hundene våre, uansett rase, har jaktinstinkt i større eller mindre grad, men at ambull er så mye verre enn mange andre hunder, har jeg vanskelig for å tro.  Nå kan jeg uansett fortelle at det gjøres store fremskritt her i huset. Hunden har lært seg å sitte når kattene passerer, og han viser en mye lavere interesse for de nå enn i begynnelsen. Han kan fint ligge rolig i ene enden av sofaen og en av kattene ligger i den andre delen uten at de gjør noe stort nummer av hverandre. Så jeg syns vi er på rett vei 🙂
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...