Jump to content
Hundesonen.no

Pupillene hennes har klikka


Mirai

Recommended Posts

Posted

Vi så plutselig at pupillene til Siri så totalt forskjellige ut! Den ene normal og utvidet i og med at det er kveld og mindre lys, mens den andre var KNØTTliten. Så veldig, veldig merkelig og ekkelt ut. Snakket med min kusine som er vet og hun sa det kunne være alt fra ingenting til alt mulig rart, og at vi bare venter til i morra for å se om den kommer "tilbake". Hvis den ikke gjør det, drar vi og sjekker det.

Hun oppfører seg helt normalt ellers, ingen sjangling, slapphet eller andre ting.. hopper fornøyd rundt etter fluer som vanlig.

Tok et bilde nå, og den ser allerede bedre ut selv om man ser forskjellen:

IMG_4535.jpg

Posted

Sånn hadde Jatzy engang også.... Har kun sett det en gang, så jeg har egentlig ikke tenkt over det. Stussa jo selvsagt litt på hva det kunne være.. Men det dukket jo ikke opp igjen.

Blir bekymret nå jeg.

Posted

Den fortsetter å bli mer og mer jevn med den andre, så kommer til å ta det (litt :) ) med ro om de er like i morgen :D

Posted

Orry sin ble helt borte og kom gradvis tilbake når han var.. tja.. 6-7 måneder kanskje? Den ble helt fin igjen, og har ikke sett det siden, så jeg har slått meg til ro med det :)

Posted

Nei, om det hadde fortsatt å se sånn ut, så hadde jeg dratt til veterinær i dag før jobb. Men de ble helt fine igjen i løpet av kvelden, heldigvis :) Får bare følge med på dem og se om det skjer igjen.

Posted

Josie hadde også det der for en stund siden, det var kjempe ekkelt, og vi fant aldri ut hva det var. Hun har aldri hatt det i ettertid, så det er vel sånt som skjer med hunder av og til, tror jeg? Jeg fikk høre at det kunne være uveitt (eller noe i den duren), og beskjed om å dra til vet. med en gang...

Edit: Jeg dro ikke til vet. med henne da, jeg så det an og ringte til flere vetter som alle sa at man burde se det an.

Posted

Må være noe nevrologisk, sant?

Pupillene styres jo av muskler. Som igjen styres av nervene i hjernen.

Uten at det betyr det er noe kjempegrusomt.

Posted
Jøss, så guffent! Jeg hadde IKKE klart å slått meg til ro med noe sånn tror jeg.... :P

ikke jeg eller .. Men jeg er noe ikke LITT hønemor eller da :rolleyes:

Posted

Vetten sa det kunne være f. eks slag/dunk mot hodet som gjorde at ting "hang seg opp". Vi prøvde å holde for øyet hennes i ca tjue sekunder for å se om den utvidet seg, men det skjedde ikke. Men den "vokste" gradvis ut igjen av seg selv.

Posted
Må være noe nevrologisk, sant?

Pupillene styres jo av muskler. Som igjen styres av nervene i hjernen.

Uten at det betyr det er noe kjempegrusomt.

Jepp, sånt er nevrologisk :P

Posted
Vetten sa det kunne være f. eks slag/dunk mot hodet som gjorde at ting "hang seg opp". Vi prøvde å holde for øyet hennes i ca tjue sekunder for å se om den utvidet seg, men det skjedde ikke. Men den "vokste" gradvis ut igjen av seg selv.

Jeg tror det var noe i den duren som skjedde med Orry faktisk, men jeg trodde det bare var en tilfeldighet. Han klarte nemlig å slå seg selv ganske hardt i hodet mens han ristet på en joggesko *flir* Da vet jeg at det muligens var grunnen til at hans pupill "forsvant" den gangen :P

Posted

Hvis det er tilfelle vet jeg om en sort liten hund som må ha hatt skjeve pupiller så det står etter uten at mor har lagt merke til det :P

Posted
Hvis det er tilfelle vet jeg om en sort liten hund som må ha hatt skjeve pupiller så det står etter uten at mor har lagt merke til det :P

:lol: Merkelig at ikke My har fått dette hun også, for hun strutsa jo rundt og slo hodet i bordet minst 3-5 ganger om dagen som valp. Nå skjer det bare en gang imellom :P Men seriøst, når hun var liten kunne vi høre et ****** SMELL fra stua; men etterhvert lærte vi oss jo å ikke skvette sånn, for det var jo bare My som kræsja i bordet :lol:

Posted

Når Penny (ei venninde sin aussie fra aussiegården) hadde slikt øyne, hadde hun trykk på det ene øyet. Da måtte hun inn til flere kostbare kontroller, men fikk ikke behandling. Penny finn trykk på øyet etter en liten fight med Amira der hun fikk en rift på hornhinna (noe Amira også fikk!)

Posted

Hvis det er en uveitt på øyet ( en betennelsestilstand inne i øyet ) vil pupillen trekke seg sammen og bli knøttliten. Dette pga smerte inne i øyet. Det er viktig å få det behandlet raskt, hvis ikke kan pupillen holde seg sammentrekt, og man klarer ikke få den opp igjen.

Det kan da brukes øyedråper som er smertestillende og gjør at pupillen slapper av - og dermed utvider seg. Når hunden går på disse dråpene vil han få megastor pupill, hele øyet vil være svart et par dager etter at man slutter med dråpene også. Dette er en liten del av behandlingen.

Nå leser jeg jo at pupillen har blitt normal igjen, og da kan det nok være et slag el. lig som har vært utløsende.

Forskjellig str på pupillen kan også være flere andre ting, og jeg er litt hønemor, og tror nok ikke jeg hadde avventet 'øyeting' så veldig mye.

Posted

Nei, men det var jo ikke før i går rett før ti at det skjedde, så vi hadde som sagt tenkt å dra til veterinær neste morgen om det ikke ble ok :P Er helt enig i at øyne er det best å sjekke før enn siden!

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.


  • Nye innlegg

    • Så dette skjer sammen med andre hunder i huset? Det høres jo ut som hun kan trenger litt tydeligere rammer og trening på ro rundt de andre hundene generelt. Alt dette er jo ting som bør jobbes med, og ikke bare avbrytes og unngåes der og da. Hvis dette allerede har vært sånn i snart to år så vil jeg anbefale å få hjelp av en hundetrener som komme hjem til dere og se på rutinene og hjelpe med et treningsopplegg som kan gjøre henne både tryggere og roligere.
    • Hundene er løse inne så de er ikke i bånd. Har merka at hunden er stresset og ikke helt hva hun skal gjøre med all stresset inne i seg så hopper hun på ryggen. Også eskalerer det. Det samme er i bilen og hundene er i bur. Hunden kan ikke se de andre sitter i bur fordi da bjeffer hun og stresser. Hunden har da eget bur med teppe rundt og det fungerte bedre. Hun må dog hentes ut av bilen sist fordi hun kan ikke se at de andre hundene hopper ut av bilen etter hun er på bakken. Da hopper hun opp på ryggen igjen. Hun er alltid sist ut men noen ganger går heller ikke det og hun blir frustrert. Jeg merka at det var noe med valpen da hunden kom hit og har hatt utfordringer med det senere. Men vi fortsetter å jobbe med dette. Prøver å la hun verken bli overstimulert eller understimulert men med akkurat passe aktivitet. Også det mentale og mentaltrening.
    • Generelt sett ville jeg forøvrig kuttet ut all hilsing i bånd. Sosialisering foregår enten med båndtur sammen uten hilsing, eller løs med maks to andre hunder om gangen, helst med en båndtur uten hilsing før de slippes sammen. Økt frustrasjon på grunn av forventning til hilsing er sannsynligvis en av de vanligste årsakene til passeringsproblemer og aggresjon mot andre hunder. 
    • Simira har rett – det er stress, ikke rang. Det du beskriver høres ut som en hund som blir overstimulert i møte med andre hunder, og når du tar henne ned, eskalerer frustrasjonen fordi hun ikke fikk gjort det hun ville. Det viktigste nå er å gi henne mindre mulighet til å øve inn adferden. For hver gang hun ypper og hopper på en annen hund, vil hun gjøre mer av det i fremtiden. Så dere må holde større avstand og starte med møter hvor hun kan være rolig. Lang avstand, korte møter(muligens ingen møter), pause FØR hun når det frustrasjonspunktet hvor hun "mister hodet". Jeg skriver mer konkret om å bygge ro her, om dere vil ha en plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/ At den ikke reagerer på ALLE hunder er faktisk greit – det betyr at hun ikke er generelt aggresiv, men at det noen møter trigges frustrasjonen særlig mye. Fokuser på hvilke møter som går bra, og bygg derfra.
    • Dette har absolutt ingenting med rang å gjøre, det er en ren stressfunksjon. Det handler om situasjonen der og da, hva hunden har gjort rett før og tidligere på dagen, hvem som holder i båndet og hvordan de reagerer, den andre hunden og hvordan den reagerer, og sikkert mange andre ting. Igjen, her må hilsing og lek med andre hunder begrenses. Og hvis dette likevel skjer må hunden såklart uansett fjernes fra situasjonen umiddelbart. Jeg ville fått hjelp av en instruktør til å se på og jobbe med dette, så det ikke utvikler seg. Jo flere ganger dette skjer, jo mer øker sjansen for at det vil fortsette, og for at det før eller senere vil bli en konflikt der noen blir skadet.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Create New...