Gå til innhold
Hundesonen.no

Bytte navn på voksen hund?


Ella8pv

Recommended Posts

Skrevet

Den vakreste frøkna jeg henter i september, heter Chanelle. Jeg kjenner at det godt kan være søndagsnavnet, og så kan vi ha et litt mindre pynta hverdagsnavn. Men hvordan er det å skifte navn på en 10 mndr gammel hund? Jeg skulle helst hatt et navn som passet oss bedre, men dersom det bare er forvirrende med et navnebytte prøver vi å finne en ålreit avart av Chanell. Kommer ikke på noe vi synes er greit egentlig, hva med dere?

Skrevet

Syntes navnet passet bra til hunden din jeg, nå har jeg kun sett bilder av hun, men jeg syntes det er et veldig fint navn :ahappy:

Fikk Chicka da hun var 13mnd og jeg tenkte ikke på å bytte navn på hun, men hun lød navnet sitt veldig godt også.

Skrevet

Det er vel ikke en kjent problemstillieng det å bytte navn på en hund. Og når den er ni måneder er den jo fortsatt bare en valp. Tror du kan bytte navn til hva som helst uten at det skal by på problemer.

Skrevet

Hva med å vente å se hvor godt hu lyder navnet sitt?

Jeg hadde bestemt meg for å bytte navn på bridie når jeg fikk henne, men når jeg så hvor godt hu kunne navnet sitt, så ombestemte jeg meg tvert. Jeg lette også etter likheter til navnet, men Bridie kunne ikke hett noe annet tror jeg... Man blir liksom vandt med navnet etterhvert uansett, og spesielt om hunden KAN det godt :ahappy:

Men lyder hu ikke navnet noe spes, så er det jo bare å bytte til hva som helst dere måtte ønske :lol:

Guest Gråtass
Skrevet

Jeg skiftet navn på en av mine hunder når jeg fikk den 1 år gammel, det var helt konfliktløst selv om hun kunne navnet sitt godt i utgangspunktet.. Trenger ikke å ligne i uttale, stavelser eller trykk. Bare finn noe du syns passer du, så skal du nok få oppskriften når snuppa kommer i hus.. Lykke til!

Altså med navnet Chanell som skal endres, finner jeg bare ett helt genialt alternativ: Tarantell.. *flire*

Skrevet

Ikkenoe problem. Mari her inne hadde jo en hund som ble bytta navn på flere ganger. Det samme har Truls til bror.

Skrevet

Jeg byttet navn på begge mine to siste importer - Phoebe ble til Mitten når hun var 10 mndr og Sacha ble til Mac når han var 8 mnd.

Null problem - et par godbiter samtidig man sa navnet første dagen, og så var det løst...

Susanne

Skrevet

Alle våre hunder har hatt kjælenavn i tillegg til sine "vanlige navn", kortversjoner som brukes med streng tone, kosenavn og all verdens - de lyder det meste like bra, så lenge de blir vant til det. Majken kom på både Majken, Makka, Makkaroni, og X'en her kommer på for eksempel Snuppa, Valpen, Vaplen. Admiralen ble til Admis, Lalen, Pokke, Pokkeman, Adrimalen, og han kom for det.

Skrevet

Ja Emma - det har du helt rett i. Mine reagerer like greit på "kosenavnene" også - Moby heter bl. a. Bobs, Moe, Bobby osv, Milla er mere i'betont - Pilla, Trille, Mille, osv.

Så hundenavn er definitivt ikke noe konstant her i huset - det brukes med koselyd eller "sint" stemme - og hundene skjønner godt hvem som er hvem uansett, ja.

Susanne

Skrevet

Flott! Her skal det byttes navn :console: Må bare finne navn jeg liker. Merkelig nok har jeg en hel haug med navn til hanhunder, mens tisper sliter jeg litt mer med. Egentlig liker jeg best å finne hverdagsversjon av navnet, sånn som katten min. Hun heter Nemima i stamtavlen mens her hjemme heter hun Mimsa. Jeg finner bare ikke noen grei versjon av Chanelle. Jeg finner nok noe etterhvert, og tror heller ikke det skal bli noe problem å skifte egentlig.

Skrevet

Vår omplasseringshund byttet vi navn på og det gikk helt utmerket. Han måtte jo uansett lære seg kommandoer og slikt, så navnet hans ble bare en av de nye tingene han måtte lære :console: At han skiftet navn er ikke helt rett, forresten. Han heter Coyote og har hetet det hele tiden, men de forrige eierne uttalte det engelsk, mens vi sier det på norsk. Stor forskjell i uttale, egentlig, og vips et nytt navn.

Men noe annet for Chanell... hmmm Nell... Cha... Kanel...

Skrevet

Hos meg datt også navnet Nell rett ned!

Jeg kjøpte en liten gårdshundgutt som het Nuggatti... Nå heter han Gatti, gikk helt greit det!

Skrevet

Tenkte på Nell jeg også, kjempesøtt navn, men jeg tror helst jeg vil ha et to-stavelses ord. Mye lettere år rope. Men kanskje det blir Nell. Nellie blir det ikke, tror jeg, for mora til bestevenninna mi da jeg vokste opp het Nelly.

Skrevet

når jeg fikk hunden min hadde hun allerede et navn.. de som hadde henne før fikk henne litt tidlig , men fikk ho når ho var 8 uker. men når hun var 6 uker kalte de henne for tricko, siden ho var den enseste i kullet med 3 farger. men så overtok noen henne når hun var 7 uker da kalte de hun for nikita. Når vi fikk henne så syntes vi nikita var så fint at vi bare lot hun hete det, siden det passet til henne.

  • 6 months later...
Skrevet

Blåser litt liv i en gammel tråd jeg - hvordan tror dere det vil gå å bytte navn på en halvannet år gammel hund? Tror ikke hun lyder navnet sitt sånn kjempebra, men nå har jeg bare truffet henne en gang da :closedeyes:

Skrevet
Blåser litt liv i en gammel tråd jeg - hvordan tror dere det vil gå å bytte navn på en halvannet år gammel hund? Tror ikke hun lyder navnet sitt sånn kjempebra, men nå har jeg bare truffet henne en gang da :closedeyes:

Ikke noe problem :) Lita het Twistha når hun kom til meg og det gikk fort å bytte, nå reagerer hun ikke på det gamle navnet engang, tre år etter :)

Mye er gjort med gode godbiter!

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Så fint at dere allerede har veileder og atferdsspesialist på laget, og at dere har testet både mer og mindre aktivitet. Det dere beskriver høres ut som en valp som ligger så høyt i grunnstress at han ikke klarer å regulere seg ned igjen. Da hjelper det sjelden med mer trening, for problemet er ikke mangel på aktivitet, men at nervesystemet aldri får landet. Det jeg ville prøvd: senk totalbelastningen kraftig i 10–14 dager. Korte, kjedelige turer, ingen søk, ingen kurs. Bytt aktiviteten mot ting som nedregulerer: tygging, slikkematter, snacks strødd i gresset. Og når han faktisk ligger rolig av seg selv, legg en godbit stille mellom labbene hans uten å si noe. Ro som blir belønnet, kommer oftere. At han blir «svart i øynene» og umulig å avlede tyder på at han er langt over terskel, og da lærer han ingenting. Nevn gjerne smerteutredning for veterinæren også, mage og ledd kan gi akkurat dette bildet. Jeg har skrevet mer om ro-trening her om dere vil ha en konkret plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/
    • Godt tenkt å forberede seg før katten kommer, det er da du har mest påvirkning på resultatet. Det viktigste er ikke utstyret, men introduksjonen. Planlegg at de to første ukene skjer bak grind eller lukket dør: la dem lukte på hverandre gjennom døra, bytt tepper mellom dem, og belønn hunden hver gang den er rolig i nærheten av kattelukt og kattelyder. Først når hunden kan se katten uten å låse seg fast, tar dere korte, rolige møter med hunden i bånd. Katten trenger alltid en fluktvei: høyder, hyller og minst ett rom hunden ikke har tilgang til. Kattedoen løser du enklest med en barnegrind hunden ikke kommer forbi, eller en hevet plassering katten lett når. Og følg med på hunden din underveis: stirring, stivhet og jaging betyr at dere har gått for fort frem, ikke at det er umulig. Gjør det kort og gøy, og gi det uker heller enn dager. De fleste hunder kan lære å leve fint med huskatten sin.
    • Gratulerer med valp på vei! I stedet for å anbefale en bestemt skole vil jeg gi deg spørsmålene jeg selv ville stilt før påmelding, for det varierer mer mellom instruktører enn mellom skoler. Spør konkret: Hvilke metoder bruker instruktøren, og brukes det noen form for korreksjon eller «konsekvens»? Du vil ha et tydelig ja til kun belønningsbasert trening, ikke et vagt «vi tilpasser oss hunden». Hvor mange valper er det per instruktør? Seks er mye bedre enn tolv. Og handler kurset om hverdagen (ro, håndtering, alenetrening, trygg sosialisering) eller mest om sitt og dekk? For en setter-valp er det første langt viktigere. Be gjerne om å få se på en kurstime før du melder deg på. En seriøs instruktør sier ja til det. Jeg jobber selv som hundetrener i Oslo, så jeg lar andre svare på de konkrete skolene, men jeg har skrevet om hva god sosialisering faktisk er, om du vil lese mer: https://oslohundetrener.no/hva-er-sosialisering-og-hvorfor-er-det-viktig-for-valpen/
    • Dette høres utrolig slitsomt ut, og jeg skjønner godt at dere er på bristepunktet. To ting ville jeg gjort først, før noe trening: en veterinærsjekk av valpen (urinveisinfeksjon er en klassiker bak plutselig tissing inne) og skikkelig rens av madrass og dyner. Vanlig spray fjerner ikke lukten for hundenesen, og så lenge det lukter toalett, forblir det et toalett. Så til bjeffingen. Akkurat nå har hundene lært at bjeffing åpner døra, så det er den vanen vi må snu, ikke hundene det er noe galt med. Men vi starter ikke om natta. Tren på dagtid: lukket dør i tre sekunder, åpne mens det er stille, belønn. Bygg langsomt opp. Gi dem samtidig en skikkelig god liggeplass utenfor soverommet som fylles med tyggeben og gode ting, så stedet får verdi i seg selv. Det er ikke noe quick fix her, men med en gradvis plan er det absolutt løsbart. Med tre hunder samtidig kan det være verdt å få en trener til å se på helheten hjemme hos dere.
    • Får bare prøve meg frem litt, skal kjøpe sånn for å se. Umulig å vite før man har prøvd 😉 Takk for nyttig info Molly.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...