Gå til innhold
Hundesonen.no

Bildekritikken


Mirai
 Share

Recommended Posts

Ellers føler jeg også som andre har nevnt her, at man "jukser" litt ved å bruke photoshop. Eller, jeg liker selvsagt photoshop godt, men synes det er litt synd at fotografering nå ikke kun handler om å ta et flott bilde men også å perfektere det på data. Sånn sett ønsker jeg meg mer kritikk på det fotomessige, ikke hva man burde gjort i photoshop.

Vi skal huske på at de proffe fotografene før i tida også "jukset" med sine bilder, men da i mørkerommet. Photoshop er jo i grunnen bare den moderne tidens mørkerom. Fotografene rettet opp bilder, retusjerte og ordnet mye før de publiserte sine fotografier før i tida også, så jeg synes ikke vi skal ha så dårlig samvittighet, jeg :angry:.

Legger ut to bilder til, jeg, for kritikk :lol:

DSC_0777.jpg

Dette var et stilig bilde med fin eksponering og komposisjon. Du kunne kanskje kuttet noe i toppen for å få bort de lysere partiene. Jeg ville vel også "jukset" litt *hehehe* og kanskje klonet bort noen av bladene helt nederst i bildet sånn at den store blomsten (er det lotusblomster ?) ble den som avsluttet bildet på et vis (men det er jo bare smak og behag altså).

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • Svar 2.5k
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Tar sinnsykt mange bilder på lure coursing treninger/prøver. Utfordringen min er å få bilder som ikke er kjedelige og platte.. Føler jeg traff litt annerledes her!

Posted Images

Kristin Bergan:

Bilde nr 1 - De to hvite prikkene ødela bildet for min del, de trakk for mye oppmerksomhet vekk fra katta.

Bilde nr 2 - Prøv å roter bilde litt slik at hindret heller andre veien, øynene mine syntes det var rart at bakenden på hindret var lengre ned enn den delen som er nærmest kameraet. Dessuten ville jeg hatt mer luft over kaninen, og helst ikke hatt bånd på den.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Kjersti: Med det utsnittet blir han veldig plassert i midten, du bør teste med forskjellige utsnitt sånn at han får litt mer blikkretning.

Det er også litt grønnskjær i bildet, det kan du lett endre med Color Balance hvis du har Photoshop, samt gjøre det hakket lysere.

Det er skarpt og fint ellers, ålreit bakgrunn. Og fint uttrykk på hunden :) Litt kjedelig med håret som stikker foran øynene, men sånn er det med bartesaker, kjenner til det!

Her er et forslag (har klonet vekk en stolpe bak der som dro litt oppmerksomhet):

bass.jpg

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 2 weeks later...

Vanskelig å si mye når de er så små, men felles for begge to er at horisonten ser skjev ut. Det kan du enkelt rette opp i f. eks Photoshop :whistle: Legg gjerne ut litt større versjoner om du har det.

PS: Tror banneret ditt er litt stort :ermm:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Snusmumrikk

Hei!

Går det ann å få fjerna bilene i bakgrunnen på dette bilde? Stolpen regner jeg med er grei skuring, men vet noen om det går å gjøre i photofiltre? Det er også litt mye skygger på ene sida av bildet. Kan jeg få fiksa det i Photofiltre uten at resten blir lysere? Æsj, jeg vil ha skikkelig redigeringsprogram, men har ikke penger til det nå. Noen som kan hjelpe meg? Det er også litt mye skygger på ene sida av bildet. Kan jeg få fiksa det i Photofiltre uten at resten blir lysere?

IMG_3193red.jpg

Photobucket er skikkelig kranglete og lar meg ikke editere størrelsen annet enn de alternativene de har på uploading, men her ligger større verson av bildet.

En annen ting med photofiltre er at jeg ikke får croppa/kutta/klipt bildene. Den knappen er sånn at det ikke går å bruke den (dæven for en blond forklaring :o). Noen som vet hvorfor og hva jeg kan gjøre med det? Kjedelig å måtte bruke flere halvgode programmer for enkel redigering.

Hehe dette ble kanskje litt ot, men jeg vil gjerne ha kritikk på bildet også :icon_confused:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Kunne noen hjelpet meg å redigere dette bildet? Jeg vet ikke om det er så lett iom at det er kutta allerede.

Kanskje du kan si noe om hva du vil ha redigert, så er det enklere å gjøre det? :o

Hei!

Går det ann å få fjerna bilene i bakgrunnen på dette bilde? Stolpen regner jeg med er grei skuring, men vet noen om det går å gjøre i photofiltre? Det er også litt mye skygger på ene sida av bildet. Kan jeg få fiksa det i Photofiltre uten at resten blir lysere? Æsj, jeg vil ha skikkelig redigeringsprogram, men har ikke penger til det nå. Noen som kan hjelpe meg? Det er også litt mye skygger på ene sida av bildet. Kan jeg få fiksa det i Photofiltre uten at resten blir lysere?

Hehe dette ble kanskje litt ot, men jeg vil gjerne ha kritikk på bildet også :icon_confused:

Jeg vet ikke hvordan Photofiltre fungerer, men du kan gjøre alt i Photoshop hvertfall. Mitt ble overdrevent skarpt, ser det nå i etterkant. Har også rettet det littegrann opp. Hvis jeg skal pirke veldig, så går horisonten rett gjennom hodet på hunden :P

b2.jpg

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Snusmumrikk
Jeg vet ikke hvordan Photofiltre fungerer, men du kan gjøre alt i Photoshop hvertfall. Mitt ble overdrevent skarpt, ser det nå i etterkant. Har også rettet det littegrann opp. Hvis jeg skal pirke veldig, så går horisonten rett gjennom hodet på hunden :icon_confused:

b2.jpg

Takk! Det ble litt vel skarpt ja, men du fikk fint bort bilene og lysna skygen på høyresida. Ja, horisonten gjør faktisk det. Det har jeg ikke lagt merke til, men du har helt rett, det ødelegger litt av helheten. Hvor mye omtrent koster photoshop? Hehe kanskje jeg blir nødt til å spandere på meg det når lånekassa får somla seg til å "gi" meg litt penger.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Synne: Ville klippet det, for nå er hunden veldig midt i bildet. Det er best om det er en "retning" i bildet, så noe skjer og ikke det som er i fokus bare "er der". Litt vanskelig å forklare :lol:

Ellers er ansiktet dessverre utbrent, så vanskelig å hente detaljer der. Vanskelig å gjøre noe med bildet siden det ikke er best kvalitet på det, og da ser det fort veldig fake ut.

k1.jpg

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Syns det ble mye renere etter at du har fjernet flekkene og riftene på bladene. Det gule ser litt i overkant staurert ut, i og med at resten av bildet er såpass rolig og mørkt.

Har du prøvd å beskjære annerledes? Det er et fint bilde, men blomsten er veldig midt i :lol: Feks klippe sånn at det brune i venstre hjørnet kommer vekk, og blomsten samtidig mer vekk fra midten.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Synne: Ville klippet det, for nå er hunden veldig midt i bildet. Det er best om det er en "retning" i bildet, så noe skjer og ikke det som er i fokus bare "er der". Litt vanskelig å forklare :)

Ellers er ansiktet dessverre utbrent, så vanskelig å hente detaljer der. Vanskelig å gjøre noe med bildet siden det ikke er best kvalitet på det, og da ser det fort veldig fake ut.

k1.jpg

Takk :lol: Ja, det er cropet fra før av så jeg regnet med at det ikke kom til å bli sånn superbra, men det ble bedre hvertfall.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Hun får også en god sykkeltur hver morgen, noen ganger med trekk og andre ganger uten. I løpet av uken trener vi også lydighet, svømming, rallylydighet og spor. De siste månedene har vi fokusert mye på ro-trening i offentlige områder med mange folk og hunder. Hun er i god form og har en slank kroppsbygning, men sliter med å roe seg ned når vi er ute, selv om hun lett finner roen innendørs. Tidligere kastet vi dessverre en del pinner og ball på turer, men jeg innså i senere tid at det er med på å skape mye stress. Derfor har vi sluttet med dette for en god stund siden. Jeg forstår at dette har bidratt til å bygge opp stressnivået hennes utendørs. Men ellers har hun vært slik jeg beskriver henne, helt siden vi fikk henne.
    • Søk er fint, men ellers synes jeg det virker som det kan være litt mye løping og stress-jobbing, enn ro og fokus. Jeg ville droppet kasting av ball/leker/apport, og agility. La henne løpe litt fra seg, og så ta økter med roligere øvelser. Lengre søk, flere gjenstander, rolige øvelser som sitt, dekk, stå, veksling mellom posisjoner, gå fot, og andre roligere lydighetsøvelser. Bli-øvelser krever også fokus og selvbeherskelse. Det kan også være det hjelper å gi henne oppgaver på tur. Selv om jeg i prinsippet er motstander av at hunder skal gå fot på tur, så kan det være en idé å gjøre det for noen strekninger. Variere med å veksle hvilken side hun går på (etterhvert bytte side under gange, og veksle mellom å bytte side ved å gå foran eller bak deg), snurr mens dere går fot, osv. Ta korte stopp med gjennomgang av et par øvelser. Hopp opp på steiner og benker dere går forbi. Og stopp innimellom og kast en neve godbiter i grøftekanten så hun får søke opp. Dette høres ut som en hund som kjeder seg på tur, og trenger litt fokus og jobb. Gjør det lønnsomt å ha slakt bånd når dere ikke fokuserer aktivt på en oppgave. Bruk kontaktkommando litt før båndet blir helt stramt, og belønn kontakt og nærhet til deg. Og ja, det tar tid og tålmodighet!
    • Det er en border collie på 2 år. Før tur får ho løpe fra seg på et jorde en halvtimes tid. Da pleier vi også å leke litt søk med ulike gjenstander som ho skal finne. Eller så trener vi litt agility hvor hvor ho også får kjørt seg litt både mentalt og fysisk, men ho er likevel alt for gira og stresset på turen etterpå.. 
    • Gulvredsel er ikke uvanlig på en del raser. Hvilken rase er det? Selv om søsknene ikke har det ligger det også typisk i genene, det er jo arven bakover som er relevant her. Jeg ville jobbet med å gjøre det å gå gjennom dører en positiv ting. Finn en ukjent døråpning, la hunden stå nærmest døren. Stå på avstand, og belønn at hunden ser på døråpningen. Hvis hunden beveger seg nærmere på egenhånd, belønn igjen. Ikke gå for fort fram, og belønn gjerne med å ta noen skritt bort fra døråpningen igjen innimellom. Ta pauser, men la hunden selv også styre tempo mot og gjennom døren. Gjør dette med både kjente og ukjente dører en periode, og se om adferden endrer seg.
    • Jeg har en hund på 11 måneder som er litt merkelig. planen er at vi skal stille han ut etterhvert . Men vi har et problem han er ikke glad i «dør listene» inn til nye bygninger eller rom.. Vanskelig å få han inn i rom, da han nekter å gå inn.. vanskelig å motivere og det har skjedd at han har kommet ut av båndet når vi har vært på vei «inn» . Andre steder igjen kan dette gå helt fint.. Vi trenger tips å råd til at han mestrer å gå gjennom døråpninger over dørlistene, hvordan gjøre dette på en god måte slik at det ikke blir noe verre .. vi har også perioder der han kommer inn i det nye rommet / bygningen , blir han usikker på underlaget og snuser på «parkett skillene» akkurat som han reagerer på lister og planke skillene i gulvet . Han går på det, men er ikke akkurat komfortabel. (han går som regel bare rett fram akkurat som han har en sti) Andre steder igjen kan dette gå helt fint. Vi har valgt å bare overse det , til han løser det selv og skjønner at det ikke er noe skummelt med tanke på «spøkelsesalderen» . Det som jeg ønsker råd om er hvordan få hunden til å mestre å gå inn i nye rom? Vi skal stille han ut etterhvert , og blir det innendørs er jeg redd for at han ikke vil trives da han ikke er komfortabel med å gå inn i nye rom eller å gå på ukjente underlag.. Vi har han med jevnlig på nye ting i nye miljøer, men ikke vært rundt på utstillinger enda.  noen som har vært borti dette ? han er veldig sta og litt vanskelig å motivere da staheten er sterkest😅 ingen av søskene har redsel på gulv, men de kan reagere på lister eller streker. Men det har gått over når de har blitt voksne på de andre kullene .. De har blitt godt sosialisert hos oppdretter og gått på ulike underlag og vært i forskjellige rom. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...