Gå til innhold
Hundesonen.no

Gjeting Mphfffffff...


Boubou

Recommended Posts

Skrevet

Her har dere et sammendrag av helgen min:

Fredag kveld sitter vi og skal se på Norske Talenter, lille snuppa mi og jeg, mens dyra styrer nede i 1. etasje, da det ringer på: Snill nabodame som lett flirende forteller at et stk kanin og et stk hund er observert ute på vift i gata :icon_redface: Kaos vidunderbarn på 6 måneder har visst lært seg å åpne dører. Skrekk og gru. Hva GJØR vi nå?

Vi roper på Kaos, som kommer som en lydihetschampion av rang, som et olja lyn fra enden av gata og til mammas fot. YES!Men kaninen? Inkallingen er ikke på topp der i gården, for å si det sånn :P

Men har man et vidunderbarn er det bare å gi ham utfordringer, ikke sant? Så jeg sier: "Kaos: Hente Rømme" (Han kan hente småting, papirlapper, leker og sånt... av og til i hvert fall...). Bikkja av gårde og til å jage kaninen hjemover, fint unna boden hvor hun liker å gjemme seg under, en liten runde bak huset måtte han før han fikk styr på henne, men så, rett inn døra og i mål, liten hvit pels og stor gyllen lurv :P Og inne, helt rolig begge to, som om ingenting var skjedd. HERLIG!!

Vi testet det ut tre ganger i helgen, (første gang under frokosten lørdag, da det med å låse dører ennå ikke hadde blitt rutine og de sannelig hadde stukket av igjen), når ikke det var noen lekende unger eller andre turgåere i nærheten, og det blir bare bedre og bedre for hver gang.

Så, Jeg trenger ikke lenger ha dårlig samvittighet for

a) at bikkja ikke får gjete

b) at kaninen ikke får være ute og løpe fritt

Det eneste aberet er vel at kaninen kommer til å lære seg å løpe rett inn når hun forstår at hun ikke har sjans mot en hund (Hun fikk seg litt av et renomme og navnet Rømme i fjor sommer da vi stakkars klumsete mennesker prøvde å få henne inn...), Men hun er smart, utholdende og nokså rampete, så slett ikke umulig at det her blir en Win-Win situasjon :rolleyes:

Festlige dyra. (Får gjeterhunder være løse under båndtvangen? :P )

Skrevet
:icon_redface: Hunder på jobb er vel unntatt fra båndtvangen tror jeg..! :P

PERFEKT! :P

Men seriøst, Ikke en fillekatte, ikke et dødt dyr, INGENTING hadde fått bikkja vekk fra "jobben" sin da. Herlig å se. Han var så stolt også, skikkelig stor og flott og kry gutt :P

Skrevet

Hahaha, så praktisk. Eneste jeg håper er at kaninen er vant til å ha løpende hunder etter seg? Kaniner er byttedyr vet du, og de fleste kaniner syns ikke det er noe morsomt å bli jaget (gjetet) .. De blir nok ganske stressa med mindre de kjenner hunden godt fra førav kan jeg se for meg?

Skrevet
Hahaha, så praktisk. Eneste jeg håper er at kaninen er vant til å ha løpende hunder etter seg? Kaniner er byttedyr vet du, og de fleste kaniner syns ikke det er noe morsomt å bli jaget (gjetet) .. De blir nok ganske stressa med mindre de kjenner hunden godt fra førav kan jeg se for meg?

De leker sammen i stua dagen lang (ikke hele dagen, for Kaos kan stresse og mase såpass at de ikke får være alene sammen), og det er like ofte kaninen som tar initiativet som hunden, nå... Hun er jo eldre enn ham og var her da Kaos kom til oss, så hun har hans nesegruse beundring. Han ber fortvilet om oppmerksomhet og blir helt knust når hun ikke gidder leke - og hun er en fornuftig frøken som kommer tuslende om kvelden for å legge seg inntil og kose, når slaktet av en pels er sliten og ikke vil leke lenger... Ville nok ikke latt dem leke "fritt" ute, ikke ennå i alle fall, da må det gå gradvis og hun må ha flere steder å gjemme seg, men inne er de som sagt perlevenner. De er faktisk så gode venner at enkelte har ymtet frampå om at hvis vi ikke passer på ender vi opp med et kull "harahunder"... :D

Så hun er ikke mer stressa enn at hun er rolig og avslappet idet de kommer inn av døra, litt stress er det nok mens de løper, men fra mitt synspunkt er det tross alt bedre enn å sitte innesperret og få hoppe litt på 1x1 m en gang i blant, og dø av hjertestans som følge av fedme - eller gå i bånd :D ikke egentlig noe for kaniner, er det?

Så jeg tror det er en win-win, ja :D

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Du har ingen som vil passe hundene litt? Om du har en hund hjemme (lederen, om en av dem tydelig er det) og de andre ute, så er det antakelig mye lettere å få til, over tid. Det hender folk tilbyr gratis hundepass på Finn, bare fordi de elsker hunder, men ikke har lyst til å forplikte seg på fulltid. Om du ikke finner en annonse, så lag en. Sjansen for napp fra dyrevenner som ikke kan ha dyr selv er høy.  Jeg anskaffet en hund nr 2 fordi den første ikke var interessert i sønnen min, og han var så såret av alle avvisningene, han måtte få sin "egen" i en alder av fire år. "Itte'no problem," tenkte jeg, som hadde sett andre med flere hunder. Eldste hundens umiddelbare respons på det nusselige lille nøstet av samme art var aggressiv knurring. Hadde heldigvis en god hundepasser som hunden kjente og trivdes hos, som tillot oss en smooth tilvenningsperiode med passende mengder samvær og alenetid, og innen noen uker hadde eldste adoptert den yngre som sin egen. Den fikk henge fra ørene og jage ham bort fra matskålen sin, og han hadde ikke hjerte til å nekte den noe. Han hadde en grenseløs kjærlighet til den nye lille vennen sin. ..etter en stund, men det startet altså med høy nakkebust, stiv hale og et virkelig aggressivt knurr, og kunne potensielt blitt stygt om vi ikke hadde kunnet pæmpre den eldste med masse one on one time, favorittaktivitene hans og koblet den lille med noe positivt. Jeg antar du har servert hundene det beste de vet som belønning for ethvert tilløp til ro og avslapning ifbm kattene? 
    • Det bør nok helst foregå i et annet rom, om ikke utenfor huset eller ihvertfall på god avstand. Om du gjør det rett foran de andre hundene i bur så er du like langt.
    • Jeg har forresten prøvd å ha en kattunge i litt lukka kattebur. Ikke sånt hundebur med gitter. Men så at kattungen da ble stressa når hunden gikk på utsiden. Men skal prøve flere ganger.
    • Takk. Ja har prøvd med en hund avgangen. Men da blir det konsert ved siden av på de andre hundene. Men prøvd flere ganger. Har dog ikke prøvd å ha kattungene i bur med hund løse. Men er redd kattungene da blir utrygge hvis de ikke kan klatre høyt eller gjemme seg. Og at hunden da skal bjeffe på kattungene utenfra.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...