Gå til innhold
Hundesonen.no

Metodeprosjekt - ideer til hva vi kan undersøke?


Ingvild

Recommended Posts

Skrevet

Vi skal ha metodeprosjekt i sosiologien, dvs at vi skal lage spørreundersøkelser, utføre dem og trekke "konklusjoner" og presentere dette for klassen etterpå. Hovedvekten ligger i å få til et representativt utvalg, samt å lage et spørreskjema som er mest mulig korrekt. Vi kan f.eks. gå rundt i klassene på ulike skoler (midtbyskoler, andre vgs skoler i Trondheim, vgs i distriktene, ungdomsskoler, barneskoler ...), oppsøke arbeidsplasser, eldrehjem ...... Problemet er å finne ut hva vi skal ha om. Gruppa mi og jeg er interessert i å gå rundt på tre forskjellige skoler:

- Trondheim Katedralskole med ca 640 elever fordelt på studiespesialisering/allmenn, musikk og dans, IB og media og kommunikasjon. Skolen ligger midt i Trondheim sentrum (Trondheim har ca 150 000 innbyggere).

- Ole Vig videregående skole med ca 1220 elever fordelt på studiespesialisering/allmenn, musikk og dans, bygg- og anleggsteknikk, design og håndverk med formgivingsfag, elektro, media og kommunikasjon, naturbruk (bare vg1), restaurant- og matfag, service og samferdsel og teknikk og industrell produksjon. Skolen ligger i utkanten av Stjørdal sentrum (Stjørdal kommune har ca 20 000 innbyggere).

- Evt Steinkjer videregående skole, som har to avdelinger et stykke fra hverandre, og som det dermed kan bli vanskelig å få undersøkt ordentlig. Uansett har Steinkjer ca 20 000 innbyggere, og et variert linjeutvalg med bl.a. byggfag, studiespesialisering, idrett og helse og sosial.

Så, det jeg vil fram til er at vi trenger ideer til hva vi skal spørre om. Vi vil avgrense emnet så mye som mulig, og vil helst ikke spørre om drikkevaner, røykevaner osv - det er det ca 138420 grupper som har gjort før oss. Vi trenger altså noen forslag som er litt utenfor boksen, og som gjerne spiller litt på forskjeller mellom størrelser på skoler (her har vi en annen skole på ca samme størrelse som Ole Vig i bakhånd om vi ikke får dra til Stjørdal), "bygd" og by, yrkesfaglig/teoretiske linjer osv osv... Har du et forslag, så sleng ut, liksom. :ahappy:

Skrevet

- Holdninger til innvandring. Tipper dere finner forskjeller på studiespes og yrkesfag. (Denne er kanskje litt utbrukt?)

- Lesevaner. Tipper dere finner at gutter leser mer enn man har trodd, men helt andre ting enn jentene.

Skal tenke videre, dette er gøy.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Men hvis hun spiser opp maten er det vel bare å enten gi henne mer, eller mer energirik mat? Høyenergifôr for jakthunder er for eksempel et godt alternativ.
    • Maten blir som oftest spist opp med en gang. Jeg har sett at hun spiser både tørr for og vom men hun spiser ikke nok siden hun fortsatt er undervektig. Skal bestille en time hos vetrinæren.
    • Mat fremme hele tiden er generelt en dårlig metode for småspiste hunder. Noen få, små måltider om dagen er bedre.  Antar du har testet med vårfôr og råfôr også.  Jeg ville nå uansett tatt en tur til dyrlegen og utelukket at det er noe galt, og få en profesjonell vurdering på om hunden er undervektig eller bare naturlig tynn.
    • De får mat til forskjellig tidspunkt. Hunden virker helt frisk og rask. Ellers hadde jeg tatt hun med til veterinæren alt. Når jeg gir henne godbiter vil hun alltid ha.  Hun er også lavere enn rasestandarden i mankehøyde og er ellers liten på alle områder.
    • Parasitter er det ikke da hun også lever med andre hunder og de er normalvektige. Ellers hadde de også blitt smitta. Hun får lik mat som de andre. Noen ganger er det mat fremme hele dagen mens andre dager blir det spist opp. Har ikke merka noen forskjell men gjør dette for at det skal være en forandring. Har prøvd flere for. Burde jeg da dra til dyrlegen for å sjekke stoffskifte?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...