Gå til innhold
Hundesonen.no

Border collie


Kristiin

Recommended Posts

Skrevet

Noen som har noen bra å si om bc?

Lyst til og dele litt om hva dere bruker den til, hvordan lynnet er, hverdagen med en bc er, hvor mye dere trener med den vær dag? osv .. Veldig lyst til og anskaffe meg en i framtiden.

Jeg har passet 2bc enn del på hytta. De to er ganske forskjellige den ene er ganske stor og masse krøllete pels og den andre er liten og smidig .. :icon_confused: Elsker de hundene, leker og går tur hele dagene :ahappy:

Jeg er en person som elsker og bruke hunden! (agility osv .. )

Kan god være ute og leke med den i timesvis :drool:

Noe forskjell på laghåret og kort?

Noen som har lyst til og dele noen bilder, og hvordan hverdagen med en bc er?

Og det viktigste spørsmålet, vill dere annbefale en bc?

Skrevet
Om du tar ett søk, så finner du veldig mange innlegg om bc og alt det du ønsker og ikke ønsker å vite om rasen.

ja, jeg søkte men fant ikke så mye interesankt egentlig .. Det kom opp så masse .. som eks "beste rase" "topp 5" osv ..

Men det er en ting til jeg lurer på. Finnes bc i blue merle?

Skrevet

Border colliar er heilt fantastiske. Du kan bruke dei til det du vil. Men oppdragelsen teller alt. Border collien lærer av deg og av alt du gjør. Husk det, er du hissig får du ein hissig hund er du rolig får du en rolig hund osv.. Eg bruker min til gjeting, lydighet og litt agillity. Lynnet er helt topp. Aldri bitt noen, aldri skadd noen, og hun er lydig, som dei fleste borderar. Går tur hver dag. Går ein lang, hu er ute aleina masse siden me bur ei plass med lite naboar.

Border Colliar må ha ei oppgava. Dei må ha ei meining med livet. Dei må ha ein jobb. Gjeting anbefales, dette er instinktet og uten gjeting av sau eller fe kan dei begynna å gjeta på bilar, andre dyr, kjæledyr osv.

Eg foretrekker langhåret. Dei røyter mindre enn korthåra og eg syns dei ser finare ut og.

Border colliar treng masse mosjon og kan vær ute heile dagen uten at dei blir leie å trøtte.

Anbefales bc, man du må ha masse tid for border colliar krever masse av deg.

Border colliar er kjempesmarte ikke minst, dei forstår uendlig mye, mye mer enn du trur.

Her er ett bilde av min bc Kaiza<3 vurderer valper på henne, viss du er interessert;)

Var ikke det peneste bilde jeg fant men det funker:)

post-3345-1206308119_thumb.jpg

Skrevet
ja, jeg søkte men fant ikke så mye interesankt egentlig .. Det kom opp så masse .. som eks "beste rase" "topp 5" osv ..

Men det er en ting til jeg lurer på. Finnes bc i blue merle?

Det er en god del merle-fargede border collier. F.eks.: http://bordercollie.no/

INFO:

http://no.wikipedia.org/wiki/Border_collie

http://www.canis.no/oppdretter/rasepres.php?raseid=8

http://dyrenett.no/no/s/artikkel.asp?art=H...p;h=d&id=48

Da burde man ha lesestoff for en liten stund.

Personlig kan jeg fortelle at innen rasen Border Collie finner man alt. Man finner hjernedøde/treige hunder som "aldri lærer", Lynraske hunder, stress, nervøsitet, stabilitet, hunder som snapper (biter mennesker i leggene), vimser, bjeffer, er aldes rolig og stille osv... osv... osv... Det jeg mener å si er at man må utforske linjene godt får man kjøper seg en BC. Det er hundrevis av "linjer" innen samme rase der man kan få like forskjellige hunder som forskjellene mellom en Chihuahua og Irsk Ulvehund...

Den borderen jeg har er en enkel hund. Hun er med på alt og er liten, sprek og nett. Hun er ganske stabil, men livredd for å få støt (hun har lært seg hva slags tepper som er statiske og lusker seg rundt dem), redd for støvsugere (bare synet, ikke lyden), skudd og smell. Altså en stabil hund i forhold til mennesker og dyr, men ikke i forhold til enkelte lyder (++). Typisk BC - alle har et eller annet rart for seg...

Skrevet

Heisann. Jeg syns border collien er en super rase. Og hvordan hunden din blir er ganske mye opp til eieren vil jeg tro.

Om du har mulighet til det vil jeg anbefale deg å lese:

Border collie som er utgitt av landbruksforlaget. Denne er en av bøkene i Landbruksforlagets håndbok om hunderaser.

Denne boken syns jeg gir en grei oversikt om border collie; omtrent det meste du bør vite om rasen. I tillegg står det en del tips om hvordan man går frem når man skal kjøpe seg en border collie. Det er utrolig lett å få kjøpt seg border collier, og dem finnes jo billig i omtrent hvert eneste gatehjørne. Dersom man skal bruke en border collie i konkurranser og satse høyt, må man finne en valp man kan få registrert i NKK. Det står en del om det i den boka.

I tillegg finer man en del på denne nettsiden:

http://www.nsg.no/index.cfm?id=52247

Bare å klikke på de ulike temaene under gjeterhund, og under Lenker er det mye spennende. Kan være lurt og ta seg en titt på de ulike sidene til gjeterhundlagene. Der kan man finne en del info om border collien.

Lykke til med letingen. Jeg ser du bor i Trondheim, og om du er interessert kan du sikkert låne den boka jeg henviste til av meg.

Er selv i gang med å se på oppdrettere og finne en hund som jeg kan få registrert i NKK.

Skrevet

Eg veit at Basenji og Border Collie er to vidt forskjellige hunder, men lurer på korleis mosjonsbehovet deira er i forhold til kvarandre? M.a.o. er den eine meir krevande enn den andre?

Eg har jo basenji, og ho er skrudd litt feil sammen(viss dette ikkje berre er typisk for rasen)for jo lengre tura vi går jo meir gira blir frøkna :rolleyes: Vil det då bli en veldig stor overgang å aktivisere ein border collie(ja eg veit dei treng en "jobb")?

Skrevet
Eg veit at Basenji og Border Collie er to vidt forskjellige hunder, men lurer på korleis mosjonsbehovet deira er i forhold til kvarandre? M.a.o. er den eine meir krevande enn den andre?

Eg har jo basenji, og ho er skrudd litt feil sammen(viss dette ikkje berre er typisk for rasen)for jo lengre tura vi går jo meir gira blir frøkna :rolleyes: Vil det då bli en veldig stor overgang å aktivisere ein border collie(ja eg veit dei treng en "jobb")?

Aktivites nivået til en basenji er stor, men border collien sitt er meget stort.

Så, vis du har hatt kun en basenji kunne den ha hatt kun et stort akvitivets nivå, men siden du også har en border collie som et meget stort aktivitets nivå. Gjør det ikke noe at basenjien har det meget stort også .. Men det er sånn at de ikke trenger noen mer et stort (basenjien sover no godt om natta da når hann har styret meg bc ).. Kjønte du noen av det? :rolleyes:

Skrevet

Emm...syns du formulerte deg på en litt uforståelig måte så forstod ikkje så veldig mykje desverre :)

Viss du skreiv at "siden du også har en border collie" så har du misforstått for eg har berre ein basenji.

Kor på ein skala fra 1-20 ligg basenji og kor ligg ein border collie?(syns 1 til 10 blir for lite til å sjå forskjell)

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Generelt sett ville jeg forøvrig kuttet ut all hilsing i bånd. Sosialisering foregår enten med båndtur sammen uten hilsing, eller løs med maks to andre hunder om gangen, helst med en båndtur uten hilsing før de slippes sammen. Økt frustrasjon på grunn av forventning til hilsing er sannsynligvis en av de vanligste årsakene til passeringsproblemer og aggresjon mot andre hunder. 
    • Simira har rett – det er stress, ikke rang. Det du beskriver høres ut som en hund som blir overstimulert i møte med andre hunder, og når du tar henne ned, eskalerer frustrasjonen fordi hun ikke fikk gjort det hun ville. Det viktigste nå er å gi henne mindre mulighet til å øve inn adferden. For hver gang hun ypper og hopper på en annen hund, vil hun gjøre mer av det i fremtiden. Så dere må holde større avstand og starte med møter hvor hun kan være rolig. Lang avstand, korte møter(muligens ingen møter), pause FØR hun når det frustrasjonspunktet hvor hun "mister hodet". Jeg skriver mer konkret om å bygge ro her, om dere vil ha en plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/ At den ikke reagerer på ALLE hunder er faktisk greit – det betyr at hun ikke er generelt aggresiv, men at det noen møter trigges frustrasjonen særlig mye. Fokuser på hvilke møter som går bra, og bygg derfra.
    • Dette har absolutt ingenting med rang å gjøre, det er en ren stressfunksjon. Det handler om situasjonen der og da, hva hunden har gjort rett før og tidligere på dagen, hvem som holder i båndet og hvordan de reagerer, den andre hunden og hvordan den reagerer, og sikkert mange andre ting. Igjen, her må hilsing og lek med andre hunder begrenses. Og hvis dette likevel skjer må hunden såklart uansett fjernes fra situasjonen umiddelbart. Jeg ville fått hjelp av en instruktør til å se på og jobbe med dette, så det ikke utvikler seg. Jo flere ganger dette skjer, jo mer øker sjansen for at det vil fortsette, og for at det før eller senere vil bli en konflikt der noen blir skadet.
    • Ja det er pga. stress og frustrasjon. Tror hunden vil opp i rang og finner ikke ut av det. Hunden reagerer ikke på alle hunder. Hvis det hadde skjedd så hadde jeg tatt den med til Vetrinær. Men er usikker på om det er noe fysisk når den kun reagerer på noen av hundene.?
    • Man må såklart ikke, men det kan ofte være greit å utelukke fysisk ubehag ved aggressiv adferd. Når det er sagt høres dette ut som et adferdsproblem. Uavhengig av alder så er det ikke bare å "vente til de vokser det av seg". Hvis en unghund starter med problematisk adferd er det utrolig viktig å jobbe med det, nettopp for å forme den hunden skal bli som voksen. Sånn umiddelbart høres det ut som hunden kan være overstimulert og at dette er et utslag av stress i møte med andre hunder. Hvis dette skjer i hilsesituasjoner eller løs lek med andre hunder så høres det ut som dere må ta ham ut av situasjonen og holde avstand lenge før han når det punktet at dette skjer.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...