Gå til innhold
Hundesonen.no

Border collie


Kristiin

Recommended Posts

Skrevet

Noen som har noen bra å si om bc?

Lyst til og dele litt om hva dere bruker den til, hvordan lynnet er, hverdagen med en bc er, hvor mye dere trener med den vær dag? osv .. Veldig lyst til og anskaffe meg en i framtiden.

Jeg har passet 2bc enn del på hytta. De to er ganske forskjellige den ene er ganske stor og masse krøllete pels og den andre er liten og smidig .. :icon_confused: Elsker de hundene, leker og går tur hele dagene :ahappy:

Jeg er en person som elsker og bruke hunden! (agility osv .. )

Kan god være ute og leke med den i timesvis :drool:

Noe forskjell på laghåret og kort?

Noen som har lyst til og dele noen bilder, og hvordan hverdagen med en bc er?

Og det viktigste spørsmålet, vill dere annbefale en bc?

Skrevet
Om du tar ett søk, så finner du veldig mange innlegg om bc og alt det du ønsker og ikke ønsker å vite om rasen.

ja, jeg søkte men fant ikke så mye interesankt egentlig .. Det kom opp så masse .. som eks "beste rase" "topp 5" osv ..

Men det er en ting til jeg lurer på. Finnes bc i blue merle?

Skrevet

Border colliar er heilt fantastiske. Du kan bruke dei til det du vil. Men oppdragelsen teller alt. Border collien lærer av deg og av alt du gjør. Husk det, er du hissig får du ein hissig hund er du rolig får du en rolig hund osv.. Eg bruker min til gjeting, lydighet og litt agillity. Lynnet er helt topp. Aldri bitt noen, aldri skadd noen, og hun er lydig, som dei fleste borderar. Går tur hver dag. Går ein lang, hu er ute aleina masse siden me bur ei plass med lite naboar.

Border Colliar må ha ei oppgava. Dei må ha ei meining med livet. Dei må ha ein jobb. Gjeting anbefales, dette er instinktet og uten gjeting av sau eller fe kan dei begynna å gjeta på bilar, andre dyr, kjæledyr osv.

Eg foretrekker langhåret. Dei røyter mindre enn korthåra og eg syns dei ser finare ut og.

Border colliar treng masse mosjon og kan vær ute heile dagen uten at dei blir leie å trøtte.

Anbefales bc, man du må ha masse tid for border colliar krever masse av deg.

Border colliar er kjempesmarte ikke minst, dei forstår uendlig mye, mye mer enn du trur.

Her er ett bilde av min bc Kaiza<3 vurderer valper på henne, viss du er interessert;)

Var ikke det peneste bilde jeg fant men det funker:)

post-3345-1206308119_thumb.jpg

Skrevet
ja, jeg søkte men fant ikke så mye interesankt egentlig .. Det kom opp så masse .. som eks "beste rase" "topp 5" osv ..

Men det er en ting til jeg lurer på. Finnes bc i blue merle?

Det er en god del merle-fargede border collier. F.eks.: http://bordercollie.no/

INFO:

http://no.wikipedia.org/wiki/Border_collie

http://www.canis.no/oppdretter/rasepres.php?raseid=8

http://dyrenett.no/no/s/artikkel.asp?art=H...p;h=d&id=48

Da burde man ha lesestoff for en liten stund.

Personlig kan jeg fortelle at innen rasen Border Collie finner man alt. Man finner hjernedøde/treige hunder som "aldri lærer", Lynraske hunder, stress, nervøsitet, stabilitet, hunder som snapper (biter mennesker i leggene), vimser, bjeffer, er aldes rolig og stille osv... osv... osv... Det jeg mener å si er at man må utforske linjene godt får man kjøper seg en BC. Det er hundrevis av "linjer" innen samme rase der man kan få like forskjellige hunder som forskjellene mellom en Chihuahua og Irsk Ulvehund...

Den borderen jeg har er en enkel hund. Hun er med på alt og er liten, sprek og nett. Hun er ganske stabil, men livredd for å få støt (hun har lært seg hva slags tepper som er statiske og lusker seg rundt dem), redd for støvsugere (bare synet, ikke lyden), skudd og smell. Altså en stabil hund i forhold til mennesker og dyr, men ikke i forhold til enkelte lyder (++). Typisk BC - alle har et eller annet rart for seg...

Skrevet

Heisann. Jeg syns border collien er en super rase. Og hvordan hunden din blir er ganske mye opp til eieren vil jeg tro.

Om du har mulighet til det vil jeg anbefale deg å lese:

Border collie som er utgitt av landbruksforlaget. Denne er en av bøkene i Landbruksforlagets håndbok om hunderaser.

Denne boken syns jeg gir en grei oversikt om border collie; omtrent det meste du bør vite om rasen. I tillegg står det en del tips om hvordan man går frem når man skal kjøpe seg en border collie. Det er utrolig lett å få kjøpt seg border collier, og dem finnes jo billig i omtrent hvert eneste gatehjørne. Dersom man skal bruke en border collie i konkurranser og satse høyt, må man finne en valp man kan få registrert i NKK. Det står en del om det i den boka.

I tillegg finer man en del på denne nettsiden:

http://www.nsg.no/index.cfm?id=52247

Bare å klikke på de ulike temaene under gjeterhund, og under Lenker er det mye spennende. Kan være lurt og ta seg en titt på de ulike sidene til gjeterhundlagene. Der kan man finne en del info om border collien.

Lykke til med letingen. Jeg ser du bor i Trondheim, og om du er interessert kan du sikkert låne den boka jeg henviste til av meg.

Er selv i gang med å se på oppdrettere og finne en hund som jeg kan få registrert i NKK.

Skrevet

Eg veit at Basenji og Border Collie er to vidt forskjellige hunder, men lurer på korleis mosjonsbehovet deira er i forhold til kvarandre? M.a.o. er den eine meir krevande enn den andre?

Eg har jo basenji, og ho er skrudd litt feil sammen(viss dette ikkje berre er typisk for rasen)for jo lengre tura vi går jo meir gira blir frøkna :rolleyes: Vil det då bli en veldig stor overgang å aktivisere ein border collie(ja eg veit dei treng en "jobb")?

Skrevet
Eg veit at Basenji og Border Collie er to vidt forskjellige hunder, men lurer på korleis mosjonsbehovet deira er i forhold til kvarandre? M.a.o. er den eine meir krevande enn den andre?

Eg har jo basenji, og ho er skrudd litt feil sammen(viss dette ikkje berre er typisk for rasen)for jo lengre tura vi går jo meir gira blir frøkna :rolleyes: Vil det då bli en veldig stor overgang å aktivisere ein border collie(ja eg veit dei treng en "jobb")?

Aktivites nivået til en basenji er stor, men border collien sitt er meget stort.

Så, vis du har hatt kun en basenji kunne den ha hatt kun et stort akvitivets nivå, men siden du også har en border collie som et meget stort aktivitets nivå. Gjør det ikke noe at basenjien har det meget stort også .. Men det er sånn at de ikke trenger noen mer et stort (basenjien sover no godt om natta da når hann har styret meg bc ).. Kjønte du noen av det? :rolleyes:

Skrevet

Emm...syns du formulerte deg på en litt uforståelig måte så forstod ikkje så veldig mykje desverre :)

Viss du skreiv at "siden du også har en border collie" så har du misforstått for eg har berre ein basenji.

Kor på ein skala fra 1-20 ligg basenji og kor ligg ein border collie?(syns 1 til 10 blir for lite til å sjå forskjell)

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hos meg så så morgenrutinene ganske like ut da jeg hadde valp i huset. Valpen våknet som regel tidlig, ofte rundt samme tidspunkt som dere opplever nå. Jeg gikk rett ut med en gang, bare en kort tur for å få gjort det viktigste. Etterpå ble det litt rolig lek eller enkel kontakttrening inne, mest for å få hun i gang uten å gjøre hun helt gira. Så fikk hun frokosten sin, og etter det gikk vi ut igjen for en ny do‑runde. Jeg merket fort at det var bedre å holde morgenen ganske forutsigbar, så hun visste hva som kom og ikke ble stresset. Litt hjernetrim eller en enkel oppgave før jeg dro på jobb fungerte veldig fint det gjorde hun mentalt sliten uten at hun ble overstimulert. Når jeg dro, fikk hun være i valpegrind/et trygt område med noe å tygge på og litt rolig aktivitet. Jeg prøvde å gjøre avskjeden så nøytral som mulig, så det ikke ble noe styr rundt det. Så kort sagt: ut – inn – litt trening – mat – ut igjen – rolig aktivitet - hvile. Det funket veldig bra hos oss.
    • Det høres ut som en utrolig vanskelig situasjon, og jeg skjønner godt at du sitter igjen med mange spørsmål. Du gjorde i hvert fall det som er riktig: du hadde begge hundene dine i bånd, og du hadde kontroll på dem da situasjonen oppsto. Det er mer enn man kan si om den andre parten. Når det gjelder spørsmål 1: Det var veldig generøst av deg å tilby å betale veterinærutgiftene, men du hadde egentlig ikke noe ansvar for det. Når det er båndtvang, og den andre hunden går løs uten kontroll, ligger ansvaret hos eieren av den løse hunden. Det er hans plikt å sørge for at hunden ikke skader andre. At du tilbød deg å betale var en fin gest, men det var ikke noe du var juridisk forpliktet til. Når det gjelder spørsmål 2: Siden din hund også ble skadet, og skaden nå har utviklet seg til noe alvorlig, er det helt rimelig å ta opp dette med eieren av den løse hunden. Du hadde hunden din i bånd, du fulgte reglene, og du gjorde det du kunne for å unngå situasjonen. Det er ikke du som har skapt risikoen her. Det er eieren av den løse hunden som har ansvaret for at hans hund gikk bort til dine og startet en slåsskamp. Det er derfor helt naturlig at han bør dekke kostnader som går utover forsikringen din, spesielt når det nå er snakk om omfattende behandling eller i verste fall avliving. Dette er ikke noe du skal stå alene med. Kort oppsummert: – Du hadde kontroll på dine hunder. – Han hadde ikke kontroll på sin. – Det var båndtvang. – Det var hans hund som oppsøkte og startet konflikten. – Dermed ligger ansvaret hos ham, ikke deg. Jeg ville tatt en rolig, saklig prat med eieren og forklart situasjonen slik den faktisk er. Hvis han nekter ansvar, kan du vurdere å ta det videre gjennom forsikring eller juridisk rådgivning. Du står sterkt i denne saken.
    • Det du beskriver her er en veldig vanskelig situasjon, og jeg skjønner godt at du føler deg usikker på hva som er riktig å gjøre. Selv om du ikke har sett hendelsene selv, så er det helt naturlig å reagere når du får høre om ting som kan være skadelig både fysisk og psykisk for en unghund. Når det gjelder person 1, så høres det ut som hun gjør så godt hun kan, men at hun kanskje mangler kunnskap og struktur. Det er ikke uvanlig at unge hunder blir litt «for mye» for eiere som ikke er forberedt på hvor krevende den perioden kan være. Det er ting som kan løses med veiledning, kurs og bedre rutiner. Det som bekymrer mest er det du beskriver om person 2. Slag, spark, strup som straff, og å kaste en valp i veggen er alvorlige ting. Det er ikke snakk om «streng oppdragelse», men om handlinger som kan skade hunden både fysisk og mentalt. At han i tillegg er bevisst på å ikke bli sett, gjør situasjonen enda mer ubehagelig. Selv om du ikke har sett det selv, så betyr det ikke at du må ignorere det. Du har fått informasjon fra en person som faktisk er til stede, og det er lov å reagere på det. Oppdrettere ønsker som regel å vite om slike ting, nettopp fordi de har ansvar for avkommet sitt og vil at hundene skal ha det bra. Du kan gi beskjed på en forsiktig måte, uten å komme med bastante påstander bare si at du har fått høre ting som gjør deg bekymret, og at du synes oppdretter bør være klar over det. Hvis du føler at situasjonen er alvorlig nok, kan du også vurdere å melde en bekymring anonymt til Mattilsynet. De krever ikke bevis for å vurdere en sak  de gjør egne undersøkelser. Det viktigste er at noen sier ifra når en hund kan være i fare. Jeg synes ikke du skal sitte med dette alene. Når det gjelder dyrevelferd, er det alltid bedre å si ifra én gang for mye enn én gang for lite. jeg vil ha ringt politiet om nr 2. om du ikke melde det inn så er du på en måte å hjelper den eieren med å skade valpen. mattilsynet kan du også ringe
    • Det høres ut som en veldig ubehagelig opplevelse, både for deg og hunden din. Du gjorde helt riktige ting i situasjonen: du holdt din egen hund i bånd, du tok ham mellom beina for å beskytte ham, og du forsøkte å få kontakt med eier før hunden kom bort. Det er akkurat slik man skal håndtere et møte med en løs hund som ikke virker under kontroll. Når det gjelder båndtvang, så har du helt rett i at selv om det ikke er generell båndtvang i området, så har eier likevel et ansvar. Hunder som ikke kommer på innkalling, eller som viser aggressiv atferd, skal ikke gå løse. Det står tydelig i hundeloven at hunder skal holdes under kontroll til enhver tid, og at eier har ansvar for å hindre skade på andre hunder og mennesker. Her sviktet han på flere punkter. At han slo og sparket hunden sin er også svært bekymringsfullt. Det er ikke en akseptabel måte å håndtere en hund på, uansett situasjon. Det kan være grunnlag for å melde fra til Mattilsynet hvis du føler deg trygg på det både fordi hunden din ble angrepet, og fordi hans egen hund ble utsatt for vold. Hvis du ønsker å gå videre med saken, kan du: •     dokumentere skadene på hunden din (bilder, veterinær hvis nødvendig) •     skrive ned hva som skjedde mens det fortsatt er ferskt •     vurdere å melde fra til Mattilsynet om volden mot hunden •     eventuelt kontakte kommunen eller politiet hvis du mener hunden utgjør en fare Du har all grunn til å reagere på dette. Det er ikke normalt at en hund går løs uten kontroll, og det er ikke normalt at en eier tyr til vold. Du gjorde alt riktig, og det er bra at du sier ifra det kan forhindre at noe lignende skjer med andre.
    • Hei! Jeg trenger litt råd fra dere som har mer erfaring enn meg. Vi vurderer å kjøpe en Bichon Havanais, og jeg vil gjerne være helt åpen og ryddig i prosessen. Vi har allerede en hund fra før, Diva, og jeg vil gjerne forklare litt om henne når jeg snakker med oppdrettere eller valpekjøpere senere. Diva er en liten blandingshund, rottwailer dobermann, og hun er utrolig snill, rolig og stabil. Hun er ikke dominant, hun lager ikke bråk, og hun fungerer veldig fint sammen med andre hunder. Hun er typen som holder seg til seg selv, men som er sosial og vennlig når hun møter nye dyr og mennesker. Jeg opplever henne som en trygg voksenhund som ikke skaper stress rundt seg. Det jeg kjenner litt på, er at rottwailer dessverre er en rase mange har sterke meninger om. Noen dømmer rasen uten å kjenne den, og jeg er litt redd for at en oppdretter kan misforstå situasjonen eller tenke at Diva kan være et “problem” bare fordi vi allerede har en hund. Jeg vil jo ikke at de skal tro at vi har et utrygt miljø eller at Diva er vanskelig, for det stemmer virkelig ikke. Jeg er også litt redd for at oppdretteren kan angre seg eller ikke vil selge hvis de tror at Diva kan påvirke valpen negativt, selv om hun egentlig er en veldig positiv faktor. Jeg vil derfor gjerne høre hvordan dere ville presentert dette på en god måte. Hvordan forklarer man at man har en snill, stabil hund fra før uten at det blir tolket feil? Har dere noen tips til hvordan jeg bør gå frem når jeg snakker med oppdrettere? Er det noe jeg bør nevne spesielt, eller noe jeg bør unngå å si? Og er det vanlig at folk dømmer situasjonen bare fordi man har en hund fra før? Tar gjerne imot erfaringer og råd fra dere som har vært gjennom lignende. Jeg vil også bare legge til at jeg ikke ønsker at noen skal misforstå meg eller bli irritert over at jeg spør. Jeg mener ikke noe galt med dette, jeg prøver bare å gjøre ting riktig fra starten av. Jeg jobber med hunder til vanlig, men akkurat dette med å ta det opp med en oppdretter er litt nytt for meg, og jeg vil være sikker på at jeg formulerer meg på en god måte. Det er viktig for meg at oppdretteren ser at vi ønsker det beste både for valpen og for Diva. Diva er en hund som er vant til små hunder helt siden hun var valp selv, og hun har alltid vært trygg, rolig og stabil rundt dem. Jeg vil bare vise at vi har tenkt gjennom dette, at vi tar det seriøst, og at vi ønsker å gi valpen et godt og trygt hjem uten at noen skal tro noe annet.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...