Gå til innhold
Hundesonen.no

Nå er valpene mine litt over 4 uker.


olivia

Recommended Posts

Skrevet

Søtere enn påskemarsipan (som de for øvrig ikke er helt ulike...).

kristiin: Det er American hairless terriers, om jeg ikke tar helt feil (om man regner USA som en annen planet eller ikke, får bli opp til hver enkelt...)

Skrevet

Snakk om skjønne valper! :ahappy:

Valpebilder som dette er rett og slett usunt for meg å se på, så søte rynketryner. :)

Kunne du fortalt litt om rasen, særtrekk, gemytt, allergivennlighet o.l? Am Hairless Terrier er ny for meg, og den var vakker. :ahappy:

Mvh LivB

Skrevet

Det er det rareste jeg har sett! Beklager, men jeg må si meg enig i marsipangris likheten :P Særlig på matfat bildet som er tatt ovenifra - haha :P

OT, men hva er ugjevnheten på hodet til valpen som gjesper på bilde nr to?

Skrevet
kristiin: Det er American hairless terriers, om jeg ikke tar helt feil (om man regner USA som en annen planet eller ikke, får bli opp til hver enkelt...)

sikker på at det er American hairless terrier? Hadde aldri hørt om rasen så jeg søkte den opp ..

Først søkte jeg opp en valp: http://members.aol.com/florida4terriers/images/m1a.jpg (ingen hadde på langt nær så mye rynker som disse valpene! Alle hadde "glatt" hud)

Så søkte jeg opp en voksen enn: http://www.dogbreedinfo.com/images17/Ameri...HorizonAHTs.JPG

(De var jo litt søte da :P )

Skrevet
sikker på at det er American hairless terrier? Hadde aldri hørt om rasen så jeg søkte den opp ..

Først søkte jeg opp en valp: http://members.aol.com/florida4terriers/images/m1a.jpg (ingen hadde på langt nær så mye rynker som disse valpene! Alle hadde "glatt" hud)

Så søkte jeg opp en voksen enn: http://www.dogbreedinfo.com/images17/Ameri...HorizonAHTs.JPG

(De var jo litt søte da :P )

Jo, det er American Hairless Terrier.

Skrevet
OT, men hva er ugjevnheten på hodet til valpen som gjesper på bilde nr to?

Det tror jeg må være hår - de blir visst født med litt hår som de røyter av seg etter hvert.

Skrevet

Det stemmer det er av rasen American Hairless Terrier.

Rasen er helt ny her i Norge.Vår tispe var den første inn i landet.

Så vi reiste til Finland for og parre henne.

Valpene våres er det første kullet født.

Til sammens har Norge 7 stykker.

Utrolig moro og følge utviklingen helt fra dag en.

Hvor de kommer ut med pels,og så for og gradvis miste alt.

AHT har et herlig gemytt,liten,middels stor rase.

Og for de som har allergi.Kan jeg si så mye som at,mange

alergikere som har prøvd andre allergi vennlige raser,b.l.a av de andre nakne rasene men som reagere på de,

har mange lykkes med og tåle AHT.

Rasen fasinerer meg,og jeg falt pladask,dem har et herlig gemytt,og er lett trente.

Skrevet

Syns det virker som en utrolig spennende rase, og de har et tiltalende utseende :P Fortsett å post bilder etterhvert som valpene vokser til da :P

Hvordan er tennene på denne rasen? En del andre nakenhunder har jo ofte en del tannproblemer som følger med gener for nakenhet? Gjelder dette også AHT eller har disse normal tannstatus? De er jo litt ulik andre nakenhunder i og med at de blir født med hår og så mister det, så kanskje de har normal tannstatus likavel?

Er bare nysgjerrig altså :P

EDIT: fant litt om rasen nå, tillater meg å sitere:

AHT skiller seg ut fra de andre nakne hunder raser som Kinesisk nakenhund,

Meksikansk nakenhund og Peruansk nakenhund.

Disse rasene har tilfelles at de har en dominant hårgen. De har hårtufter

på hode, hale og føtter og at de har manglende tenner. Noen av valpene de føder er en puff-variant(med hår).

En AHT derimot har et komplett tannsett, det hårløse genet er recessive og det

innebærer at de er født med hår men mister alt av hår ved 12 ukers alder og forblir naken.

Virker som en utrolig spennende rase, håper den blir godkjent av NKK etterhvert da! For de er vel ikke det?

Skrevet

AHT er ikke godkjent av FCI. Jeg lurer på om de ikke registreres i amerikanske UKC, og at de har egne utstillinger for dem i Finland?

At nakengenet deres er recessivt, betyr dessuten at de "avler rent" - altså at naken x naken gir 100 % nakne valper, i motsetning til andre nakenraser, der det som regel fødes noen valper med pels.

Skrevet

Ja,det stemmer alt ihop.

Og mange AHT ENTUSIASTER jobber med og få rasen videre godkjent.

Ting tar tid.AHT har et komplett sett med tenner.

motsettning til alle de andre nakne rasene.

AHT ER GODKJENT I U.K.C.

Og vi benytter sjansen til og stille våre aht i Finland.

vet at vi kan stille ut i flere land også.

Sverige har ca 20 stykker av rasen

Finland har den største poulation med rundt 60/70

Norge med sine 7.Snart 8 da vi får en tispe til fra U.S.A. I AUG mnd.

Da er papir mølla klar og hun kan komme hjem til Norge.

Skrevet

Utrolig fascinerende rase! Har lenge hatt sansen for nakenraser men har skygget unna på sykdommene. Hvordan er de i forhold til de andre terrierene? Feks JRT?

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Takk! Vi har vurdert Toller, Flatcoated Retriever og husky faktisk! Synes selv at huskyer er så fantastiske, men ville ha noe litt mer førerorientert. Tror selv at en flat og belgisk fårehund blir for mye hund igjen. Men tusen takk for gode tips! Og når det kommer til røyting har vi tatt dette i betraktning ja! Fordelen med husky er jo at de har røyte perioder! Så satser på at robotstøvsugeren vår får kjørt seg!
    • Tydeligvis. Har snakket med mange som har blitt "tvunget" til å kjøpe hund.  Personlig så ble jeg paff, og skuffet- fra en seriøs oppdretter som kydde så og vær så imøtekommende til skikkelig skarp sur stemme...    
    • Så bra du tenker på økonomien før du skaffer hund! Det koster en del, og som du har erfart kan det fort komme på ekstra kostnader. Når det gjelder timing så er det noen faktorer. Hvis du ikke allerede har vært i kontakt med oppdrettere så kan det ta tid å finne et valpekull med leveringsklare valper. Noen oppdrettere har reservert alle valpene før de er født. Så start med å kontakte ulike oppdrettere og sjekke tid for valpekull, om foreldrene oppfyller avlsrådene til raseklubben osv. Hvis dere skal flytte, slik jeg forstår det, så kan det være greit å ha kommet noenlunde i orden før en valp kommer i hus. Er huset "valpesikkert"? Er det hage/uteområde som er inngjerdet, er dette noe dere tenker å gjøre eller ha på plass før valpen kommer? Er det noen store oppussingsprosjekter i ny bolig som kan være greit å ha unnagjort før man får en nysgjerrig og aktiv krabat i hus? Personlig foretrekker jeg å få valp i sommerhalvåret, når man uansett er mye ute. Det gjør dotreningen så mye enklere enn å måtte pine seg ut i -15 annenhver time, og stå og vente på at valpen skal gjøre fra seg. Siden du kommer til å være hjemme så er ikke alenetrening et stort problem, men en valp er aktiv, så det kan være greit å få valp i en rolig periode, kanskje ikke rett før eksamensperioden f.eks. Når det er sagt så kommer jo alt an på når den rette valpen fra den rette oppdretteren er leveringsklar. Når valpen først er i hus så må man tilpasse seg det, men det virker jo som dere har gode forutsetninger tenker jeg.
    • Jeg synes golden virker som et bra alternativ for dere. Siden du er vant til husky så er du vant til høyt aktivitetsnivå, og det virker som du er forberedt på og klar over at golden trenger litt mer mental aktivisering, men også er mer førerorientert og lettere å trene. Den store negative faktoren for min del med golden er at de røyter MYE. Her er det enten mye børsting og støvsuging og/eller ofte bading. Men hvis dere fikser det synes jeg det høres ut som en golden vil trives hos dere. Det er mange raser som kunne passet, jeg tenker flatcoated retriever, belgisk fårehund, finsk lapphund eller setter. Men jeg synes golden virker som et veldig godt alternativ for dere.
    • Hei! Jeg (dame 23) og samboeren min (29) vurderer å gå til anskaffelse av en hund. Jeg er ganske turglad av meg og driver med friluftsliv som hobby (hengekøyeturer, fjellturer, teltturer, fisketurer osv.) samboeren min er mer hjemmekjær og liker å ta det mer med ro, det gjør også jeg i perioder. Pga. en kronisk sykdom kan hverdagen min være uforutsigbar, men så lenge jeg holder meg i aktivitet og med måte så pleier det å gå greit. Vi ser etter en hund som kan være med på alt. Alt fra familiebesøk til fisketurer til ferier med bobil og hele pakka. Vi ser etter en følgesvenn rett og slett, som ikke skal sitte alene hjemme hele dagen, men som kan inkluderes i våres hverdag. Vi bor ganske landlig og selv om leiligheten vår ikke er så stor, vurderer vi golden retriever som rase. Vi trenger en hund som kan være aktiv, men også tåler ett par dager på sofaen. Vi ser etter noe allsidig, en rase som er litt morsom og rampete, men også lett kan trenes og formes slik vi ønsker. Det er så utrolig mye å velge mellom og det er så mange raser jeg kunne tenkt meg. Jeg er oppvokst med støvere og jeg og min mor skaffet oss husky når jeg var 17, hun har vært min følgesvenn i så mange år allerede. Men nå har jeg lyst på en hund jeg kan forme litt mer slik jeg vil. Jeg er åpen for tips til hunderase som kunne passet annet enn en golden retriever også! Det viktigste for meg er at det er en rase som vi har kapasitet til å ha, slik at vi får en godt balansert hund som får behovene sine møtt. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...