Gå til innhold
Hundesonen.no

Valpens første "faste" føde


Renate A

Recommended Posts

Skrevet

Leser i Belgerpias tråd at valpene hennes får RC puppy starter og RC valpe melk, men at noen også gir kjøttdeig, eggeplomme osv.

Jeg syntes Belgerpias måte høres veldig fornuftig ut, men hvorfor bruker man kjøttdeig osv?

Hva er egentlig vanelig å gi så små valper?

Har ikke erfaring med så små valper så hadde vært lærerikt å høre hva de forskjellige her inne praktiserer og hvorfor :)

Skrevet

Oppdretteren min bruker Norwegian Polar på sine hunder, og dette gir hun valpene første gang de får fast føde. Hun blander det med vann slik at det blir litt suppeaktig.. :) Nammis!

Skrevet

Her har de fått kjøttdeig, fiskeboller osv. fra 3 uker og deretter blandet jeg gradvis inn oppbløtt fôr. Ingen spesiell grunn annet enn at det er det de fleste gjør (på min rase altså), de hadde helt sikkert greid seg utmerket uten også. Kan ihvertfall si at det ikke skortet på matlysten da de fikk kjøttdeig :) Fra 5-6 uker får de kun rent tørrfôr, og innimellom litt oppi om vi har noe rester e.l. som ikke er veldig krydret selvsagt.

Skrevet

Jeg gir også oppblødt tørrfôr til mine - og matlyst skorter det ikke på, akkurat.

Prøver med litt cultura eller kefir på av og til, men det hender at det er noen valper som virkelig ikke liker det - så da får de selvsagt slippe det - og de andre kan få det i en skål ved siden av.

Etterhvert som de vokser seg til så varierer jeg maten litt mere, slik at de skal bli vant til litt-av-hvert. DA kommer kjøttdeig, fisk, brødskiver og sånt inn i bildet for min del.

Alltid litt moro første gang de får noe som lukter "skikkelig" (f.eks. griseører/haler) - noen kaster seg rett over det og gnager som gale - andre rynker på nesen, får "gysninger" og vil ikke ha det ekle i nærheten av seg engang...

Susanne

Skrevet
Jeg gir også oppblødt tørrfôr til mine - og matlyst skorter det ikke på, akkurat.

Prøver med litt cultura eller kefir på av og til, men det hender at det er noen valper som virkelig ikke liker det - så da får de selvsagt slippe det - og de andre kan få det i en skål ved siden av.

Etterhvert som de vokser seg til så varierer jeg maten litt mere, slik at de skal bli vant til litt-av-hvert. DA kommer kjøttdeig, fisk, brødskiver og sånt inn i bildet for min del.

Alltid litt moro første gang de får noe som lukter "skikkelig" (f.eks. griseører/haler) - noen kaster seg rett over det og gnager som gale - andre rynker på nesen, får "gysninger" og vil ikke ha det ekle i nærheten av seg engang...

Susanne

Så gøy å lese hvor levende du skriver om valpene, spesiellt det siste avsnittet om griseører/haler.

Tror nok Chicka var en av de som hadde rygget unna griseørene, men halene er namis...rare dyrene :)

Skrevet

Anbefaler tørket geitmelk til valper.

Det første måltidet består hos oss av suppe laget med finmalt kjøtt og lunket geitmelk.

Så gir vi gradvis mer oppbløtet Labb for valper.

Melken får de til de er ca3 månder.

Bruker også la tispa få litt i tilleg til beinmel. Hun blir fort "tappet" for kalk av små grådige valper.

Nå er det snart bare 1måned igjenn til neste kull :blink:

Skrevet

Oppdretteren til My forer de voksne hundene sine på kjøtt, men siden de fleste kullene hun får er ganske store og de fleste av valpene vil bli foret på tørrfor hos sine nye eiere så bruker hun oppbløtt tørrfor til valpene. :kiss:

My har allerede fått begynt "treningen" med å smake på mye forskjellig rart her hos oss nå. Hun spiser det aller, aller meste faktisk :blink:

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Kontakt raseklubben eller NKK for veiledning om dette. Det er ikke veldig vanlig, men det skjer at en oppdretter "leier" en tispe for et kull. De betaler da selvfølgelig alle utgifter i forbindelse med kullet,  men jeg er usikker på om de betaler noe mer enn det til eier, jeg mistenker det er tilsvarende prisen av en valp, evt. en av valpene. 
    • Spør for en jeg kjenner. Oppdretter ønsker at kjøper står som eier. Men vil ha ett kull på tispa. For vil ha genene videre. Hvordan foregår dette vs. forvert? Er ikke forvertavtale. Enten at kjøper har ett kull eller at oppdretter har kull der?
    • Ja, jeg «liker» jo å tro alderen har en stor rolle. Det sies jo at en bc trenger ett år på hvert bein, og ett for hode for å bli voksen. Vi gir oss ikke, men rimelig frustrende å se hvordan oppførselen hans har blitt, når jeg vet at han i bunn og grunn er helt super på alt annet.  Vi var blant annet på ferie ett par dager i sommer. Mye hunder å møte her og der, men ingen hilsing. Og det var ikke noe problem. Han lå fint ved siden av meg å så hunder og folk på 10-20 meters avstand, ingen reaksjon. Det er jo sånn sosialisering bør være. Bare se og observere, uten noe mer. Samme når han er med på jobb. Men det er vel som du sier at mye av det vil vel skinne igjennom da han får landet litt. 
    • Det høres ut som et bra hundeliv. For å svare direkte på spørsmålet så tenker jeg nok at alderen spiller en rolle for at det oppleves verre, men det kan gå begge veier avhengig av hva man gjør med det. Generelt er det greit å tanke at all adferd som hunden får erfaring med blir den bedre på. Hvis hovedregelen blir å utagere på andre hunder som passerer så vil det henge igjen når hunden modner og blir voksen. Hvis dere trener på å ha kontakt og slappe av rundt andre hunder så vil det etterhvert bryte gjennom hormontåka. Lykke til!
    • Mulig jeg formulerte meg litt feil. Men nei, han har nok ikke øvd på det i 18 mnd. Det har gått fint frem til 16-17 mnd alderen. Vi har også gått tur å kommet rett i ett hundestevne, da var det veldig mye hunder, men han brøy seg ikke merkeverdig da heller. Da gikk han bare å snuste. Mulig fordi det ikke var en enkelt hund å henge seg oppi. Han er ganske aktiv i form av søk, og vi trekker og sykler. Verken overstimulert eller understimulert vil jeg tro. Rolig og fin rundt baby på 4 mnd også.    Jeg er klar over at vi må trene passeringer med større avstand for å ha kontakt. Har lest en hel haug om det. Bare nysgjerrig på mer med tanke på alderen hans osv.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...