Gå til innhold
Hundesonen.no

Shaping


TrudeM

Recommended Posts

Skrevet

Har noen forslag til atferder/triks som kan læres ved hjelp av shaping?

Har lyst til å prøve meg på shaping med Goldie:) Har lyst til å hvertfall lære henne å snurre rundt. Flere ting jeg kan lære henne?

I dag shapet jeg henne til å hoppe opp på en stein. Tok bare et par repetisjoner før hun skjønte poenget og hoppet opp på neste stein i møtte på:D Utrolig morsomt med en så lærevillig hund. (eller matvrak av en hund)

Skrevet

Ligga på rygg, rulla runt, lyfta framtassar, lyfta baktassar, kliva i en liten box, rygge...

Skrevet

ALT (nesten) kan shapes inn ;) Eksempler på noe av det jeg har shapet inn på Ask:

* Snurr

* Apport

* Rygg

* Bukke

* Løfte labben når jeg løfter foten.

Shaping er gøy :D

  • 2 weeks later...
Skrevet
Hvordan "shaper" man?

Man ser for seg hvordan den atferden man vil ha fram ser ut til slutt, f.eks. rygge tre meter rett bakover. Så starter man med å forsterke en atferd som etterhvert kan lede til sluttatferden. På hunder som ikke har noe særlig med bakpartskontroll fra før av, starter man da med å belønne for å flytte den ene bakfoten (og da er det greit med en klikker så man presist får markert riktig atferd). Så øker man gradvis kravene, slik at det verken blir for lett eller vanskelig, ved å f.eks. belønne for at 1) hunden flytter bakfoten bakover, 2) hunden flytter begge bakbeina bakover, 3) hunden beveger seg 15 cm bakover osv. Når den først har forstått poenget går det gjerne ganske raskt - har du fått den til å flytte seg en meter rett bakover vil det gjerne gå fort å få den opp til tre meter også.

Skrevet

Når legger dere på kommando? Og hvordan starter dere opp?

Er ikke non Natural Born Klikker, for å si det sånn, men har lest meg opp bittelitt, og det med starten lurer jeg fælt på... Må man alltid vente til hunden tilbyr adferd? for da kan det jo noen ganger gå både vinter og vår? Eller kanskje ikke hvis delmålene er små nok? Hmmm Tenke.... :wub:

Skrevet
Når legger dere på kommando? Og hvordan starter dere opp?

Er ikke non Natural Born Klikker, for å si det sånn, men har lest meg opp bittelitt, og det med starten lurer jeg fælt på... Må man alltid vente til hunden tilbyr adferd? for da kan det jo noen ganger gå både vinter og vår? Eller kanskje ikke hvis delmålene er små nok? Hmmm Tenke.... :wub:

Delmålene skal være SÅ små at hunden alltid lykkes. Og man går aldri videre til et nytt delmål (kriterie) før hunden tilbyr det forrige uten å møle. Og spør du meg så syns jeg det er bedre å lokke/hjelpe litt med en target eller godbit for å få frem atferden hvis man står helt fast! Men det er ikke "canismetoden" altså. Der får man ikke lokke..

Skrevet
Delmålene skal være SÅ små at hunden alltid lykkes. Og man går aldri videre til et nytt delmål (kriterie) før hunden tilbyr det forrige uten å møle :wub::) . Og spør du meg så syns jeg det er bedre å lokke/hjelpe litt med en target eller godbit for å få frem atferden hvis man står helt fast! Men det er ikke "canismetoden" altså. Der får man ikke lokke..

Takk.

Jeg må innrømme at jeg blir litt satt ut når jeg leser noe slikt som " hadde tenkt at (bikkja) skulle lære (X) men så tilbød den (Y) så da ble det det..." Altså, helt greit hvis du driver med triks og kunster og fiksfakseri, men endel greier SKAL læres og kan ikke velges bort, da... Vi kan ikke "sitt", men hvis du vil kan hunden ta salto? IKKE SÅ PRAKTISK, LIKSOM.

Og kommando, da?

Skrevet
Takk.

Jeg må innrømme at jeg blir litt satt ut når jeg leser noe slikt som " hadde tenkt at (bikkja) skulle lære (X) men så tilbød den (Y) så da ble det det..." Altså, helt greit hvis du driver med triks og kunster og fiksfakseri, men endel greier SKAL læres og kan ikke velges bort, da... Vi kan ikke "sitt", men hvis du vil kan hunden ta salto? IKKE SÅ PRAKTISK, LIKSOM.

Og kommando, da?

Kommando legger du på når hunden kan øvelsen og tilbyr den uten problemer. Du må også sørge for å få noenlunde stimuluskontroll, kort sagt vil det si at når du sier kommandoen skal øvelsen utføres hver gang (uansett hvilket miljø dere er i).

Her ligger det forøvrig en del fine artikler om klikkertrening:

http://www.canis.no/bibliotek/?mid=100&s=7

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hadde vært gøy med litt mer aktivitet her inne ja. Føler jeg ser det der ute i den virkelige verden også, er synkende aktivitet på mange arenaer. Her går det fremdeles i hund og konkurranser, mest RL.
    • Veldig synd egentlig at det er blitt sånn. For det var himla gildt her en stund.  Lurer også på hvordan det går med de eldre brukerene, og lurer på om de holder på med hund fortsatt. 
    • Det er et helt greit alternativ for hunder som ikke tåler kylling. Man må nesten prøve det på egen hund for å se om det funker. Jeg har prøvd det bare for gøy, hverken eller synes min hund
    • Tror en vanlig golden hadde passet dere ypperlig, bare vær nøye med linjene. En flat coated hadde også fungert bra.  Jeg har jaktgolden, og har hatt , og kjenner flere. Jeg tror ikke det vil passe for dere, de trenger mer arbeid. En god golden er vel så bra. Dere kan vurdere labrador, de har ofte mer futt i ræva:) Men vær obs på linjer med alt for tunge hunder, og noen hannhunder kan være skikkelig hannhunder med mye hormoner.
    • Da ville jeg jo ha byttet madrass, men kanskje ventet til du har fått litt mer kontroll på problemet. Det er veldig mange ting som spiller inn her. Aktivitetsnivå og hverdagslydighet generelt, får hundene det de trenger av aktivisering og trening, har de grunnleggende hverdagslydighet inne, osv.  Når de har lært seg at det hjelper å begynne å bjeffe midt på natten er det nok en større jobb å snu det, men ikke umulig. En mulig måte å trene de til å sove et annet sted er å legge en madrass i nærheten der og sove i samme rommet, men adskilt med grinder. Det forutsetter først at de er trygge og slapper av i sengene sine i utgangspunktet. Dette krever masse trening av hundene både sammen og hver for seg. Det er vanskelig å gi veldig spesifikk hjelp uten å ha sett hundene. Det kan være du har nytte av å få hjelp av en hundetrener/adferdskonsulent for å legge en plan. Hvis du ikke vet om noen du kjenner og stoler på kan du lete her: https://atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...