Gå til innhold
Hundesonen.no

Shaping


TrudeM

Recommended Posts

Skrevet

Har noen forslag til atferder/triks som kan læres ved hjelp av shaping?

Har lyst til å prøve meg på shaping med Goldie:) Har lyst til å hvertfall lære henne å snurre rundt. Flere ting jeg kan lære henne?

I dag shapet jeg henne til å hoppe opp på en stein. Tok bare et par repetisjoner før hun skjønte poenget og hoppet opp på neste stein i møtte på:D Utrolig morsomt med en så lærevillig hund. (eller matvrak av en hund)

Skrevet

Ligga på rygg, rulla runt, lyfta framtassar, lyfta baktassar, kliva i en liten box, rygge...

Skrevet

ALT (nesten) kan shapes inn ;) Eksempler på noe av det jeg har shapet inn på Ask:

* Snurr

* Apport

* Rygg

* Bukke

* Løfte labben når jeg løfter foten.

Shaping er gøy :D

  • 2 weeks later...
Skrevet
Hvordan "shaper" man?

Man ser for seg hvordan den atferden man vil ha fram ser ut til slutt, f.eks. rygge tre meter rett bakover. Så starter man med å forsterke en atferd som etterhvert kan lede til sluttatferden. På hunder som ikke har noe særlig med bakpartskontroll fra før av, starter man da med å belønne for å flytte den ene bakfoten (og da er det greit med en klikker så man presist får markert riktig atferd). Så øker man gradvis kravene, slik at det verken blir for lett eller vanskelig, ved å f.eks. belønne for at 1) hunden flytter bakfoten bakover, 2) hunden flytter begge bakbeina bakover, 3) hunden beveger seg 15 cm bakover osv. Når den først har forstått poenget går det gjerne ganske raskt - har du fått den til å flytte seg en meter rett bakover vil det gjerne gå fort å få den opp til tre meter også.

Skrevet

Når legger dere på kommando? Og hvordan starter dere opp?

Er ikke non Natural Born Klikker, for å si det sånn, men har lest meg opp bittelitt, og det med starten lurer jeg fælt på... Må man alltid vente til hunden tilbyr adferd? for da kan det jo noen ganger gå både vinter og vår? Eller kanskje ikke hvis delmålene er små nok? Hmmm Tenke.... :wub:

Skrevet
Når legger dere på kommando? Og hvordan starter dere opp?

Er ikke non Natural Born Klikker, for å si det sånn, men har lest meg opp bittelitt, og det med starten lurer jeg fælt på... Må man alltid vente til hunden tilbyr adferd? for da kan det jo noen ganger gå både vinter og vår? Eller kanskje ikke hvis delmålene er små nok? Hmmm Tenke.... :wub:

Delmålene skal være SÅ små at hunden alltid lykkes. Og man går aldri videre til et nytt delmål (kriterie) før hunden tilbyr det forrige uten å møle. Og spør du meg så syns jeg det er bedre å lokke/hjelpe litt med en target eller godbit for å få frem atferden hvis man står helt fast! Men det er ikke "canismetoden" altså. Der får man ikke lokke..

Skrevet
Delmålene skal være SÅ små at hunden alltid lykkes. Og man går aldri videre til et nytt delmål (kriterie) før hunden tilbyr det forrige uten å møle :wub::) . Og spør du meg så syns jeg det er bedre å lokke/hjelpe litt med en target eller godbit for å få frem atferden hvis man står helt fast! Men det er ikke "canismetoden" altså. Der får man ikke lokke..

Takk.

Jeg må innrømme at jeg blir litt satt ut når jeg leser noe slikt som " hadde tenkt at (bikkja) skulle lære (X) men så tilbød den (Y) så da ble det det..." Altså, helt greit hvis du driver med triks og kunster og fiksfakseri, men endel greier SKAL læres og kan ikke velges bort, da... Vi kan ikke "sitt", men hvis du vil kan hunden ta salto? IKKE SÅ PRAKTISK, LIKSOM.

Og kommando, da?

Skrevet
Takk.

Jeg må innrømme at jeg blir litt satt ut når jeg leser noe slikt som " hadde tenkt at (bikkja) skulle lære (X) men så tilbød den (Y) så da ble det det..." Altså, helt greit hvis du driver med triks og kunster og fiksfakseri, men endel greier SKAL læres og kan ikke velges bort, da... Vi kan ikke "sitt", men hvis du vil kan hunden ta salto? IKKE SÅ PRAKTISK, LIKSOM.

Og kommando, da?

Kommando legger du på når hunden kan øvelsen og tilbyr den uten problemer. Du må også sørge for å få noenlunde stimuluskontroll, kort sagt vil det si at når du sier kommandoen skal øvelsen utføres hver gang (uansett hvilket miljø dere er i).

Her ligger det forøvrig en del fine artikler om klikkertrening:

http://www.canis.no/bibliotek/?mid=100&s=7

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Som sagt, få en instruktør til å komme hjem til deg og se situasjonene og få hjelp til et opplegg. Dette er en hund som trenger konsekvent gjennomgående trening og rammer i hverdagen. Men få utelukket først at det ikke er noe smerter eller andre ting som påvirker adferden også.
    • Men når jeg skiller dem så biter hun meg. Hun blir helt vill i blikket og i kroppen og alt. De kan aldri være alene sammen. Jeg kan heller ikke la hun være på ett rom og jeg ber hun bli når den andre er på andre siden av døra. Da løper hun og biter meg i bånda. Eller i armen. 
    • Jeg har kjøpt nye håndklær, nytt sengetøy, nødklær og et par mer brukbare klespakker fra Finn, men mange av de såkalt berikede klærne er helt unike og har høy affeksjonsverdi. Bl.a. den nevnte singletten, som var det første fairtrade sertifiserte plagget jeg fant. Original Max Havelaar, fra før de byttet navn til Fairtrade. Den kostet omtrent 250 kr for tjue år siden og har trofast holdt stand gjennom hver eneste sommer siden. Med alt arbeidet jeg har lagt ned i den nå, så er Gucci fast fashion for tacky træsh hoes til sammenlikning.  Fordi jeg har vært en så etisk bevisst shopper og bygget en garderobe jeg kunne gå moralsk rakrygget i, så er det ikke bare, bare for meg å handle nytt. Favorittbutikken Libe er nedlagt, og jeg liker ikke kolleksjonene de gode merkene (som Komodo og Monkee Genes) har for øyeblikket. Nudie har heldigvis jeans jeg liker, men utover dem ser det svart ut. Derfor velger jeg redde det som reddes kan.  Alt av ulltøy må byttes fordi proteinfibre går bokstavelig talt i oppløsning i høy pH. Ikke bare undertøy som ikke er så farlig hvordan ser ut, men affeksjonsverdi Komodo blazer, kåpe, skjerf og lue, kjole, skjørt og flere bukser. Det er virkelig en smerte å vente på plagg jeg vil ha fra de merkene jeg liker. Trendene for tiden faller ikke i smak. Nøstebarn har fortsatt de samme plaggene de alltid har hatt, men er selvsagt utsolgt for de riktige fargene.  Jeg drar det antakelig så langt at jeg demonterer en jakke vevd og sydd i Sverige, fra et svensk merke som gikk konkurs og ikke lenger tilbyr noe nytt, for å unngå skade elgskinnet på utsiden mens jeg renser innsiden.  ..ikledd pølsedrakt fra Biltema, fordi jeg ikke hadde nevneverdig lyst til å legge penger i kassa til noen såkalt grønn butikk da jeg trengte emergency beskyttelse mot klima etter den fanatiske grønnskallen fra den sekterisk klorofyllkommunistiske kloakken av ruspsykotisk økolååågiske fotsoldater fra MDG beriket både garderoben min og miljøet med det ufortynnede insektsmiddelet sitt. Biltema klær med pølsemotiv på var det mest aggressive motsvaret jeg kunne finne som traumeterapi. Made in China av helt ny polyester, fraktet fossilt fra andre siden av planeten og med bilder av svinekjøtt på. Jeg slo til og det føltes bra.     
    • Er det ikke bedre å kaste klærne og kjøpe nye, det burde dekkes av innboforsikringen? Litt jobb, men føles tryggere likevel?
    • Det hjelper også å legge den i glovarmt vann etter vask, for å drepe mikroorganismene før du tørker den hurtig et varmt sted med god ventilasjon. De formerer seg lett under tørkeprosessen om du ikke har kverket dem skikkelig. Vaskemiddel hjelper bare med å få hardføre mikroorganismer delvis ut av stoffet, det dreper dem ikke, mange blir sittende igjen, og vannet i maskinen holder ikke 60° lenge nok. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...