Gå til innhold
Hundesonen.no

Hanhund kontra tispe


Basse

Hva slags kjønn har du på din(e) hund(er)?  

34 stemmer

  1. 1.

    • Hannhund og tispe
      4
    • Tispe
      19
    • Hanhund
      11


Recommended Posts

Jeg lurer på om dere kan skrive ned deres erfaringer/meninger om hvordan hannhunder er å ha i forhold til tisper og omvendt.

Så her er det bare og komme med deres egne erfaringer folkens!

Fordeler med tispe:

Ulemper med tispe:

Fordeler med hannhund:

Ulemper med hannhund:

Konklusjon:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Bare mine meninger og erfaringer, trenger ikke å stemme altså :wink:

Fordeler med tispe: Man slipper en Halvgal hund i løpetiden, de er litt mykere(?) de på en måte maser seg til ting, mens hanner er mere frampå på en måte (dårlig til å forklare)

Fordeler med hannhund: Man slipper blødningen i løpetiden, de er større og kraftigere.

Konklusjon: Det kommer jo an på hva man vil ha selv da, og veldig forskjellig fra individ til individ og rase til rase. jeg valgte hannhund for jeg ville ha en ganske kraftigere hund, og større. og gidder ikke "blødetiden" selv om den er 2 ganger i året(?) det er for det meste hannhunder i nabolaget også gidder ikke halvgale hannhunder på plena 2 ganger i året liksom :) men blir nok tispe ved en senere anledning kanskje ja :lol:

ble litt mye dette :oops:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Har inntrykk av at tisper er litt mer lettlærte enn hannhunder, pluss at de er mindre dominante og mer kosete (kan være at det ikke stemmer da)...

Ps! Jeg er blitt hundeekspert!!! 1000 innlegg :lol:

Ja har jeg og inntrykk av at tisper er mindre dominante og mer kosete. grattis :) når får man den 3 stjerna? ;)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Bare mine meninger og erfaringer, trenger ikke å stemme altså :wink:

Fordeler med tispe: Man slipper en Halvgal hund i løpetiden, de er litt mykere(?) de på en måte maser seg til ting, mens hanner er mere frampå på en måte (dårlig til å forklare)

Fordeler med hannhund: Man slipper blødningen i løpetiden, de er større og kraftigere.

Konklusjon: Det kommer jo an på hva man vil ha selv da, og veldig forskjellig fra individ til individ og rase til rase. jeg valgte hannhund for jeg ville ha en ganske kraftigere hund, og større. og gidder ikke "blødetiden" selv om den er 2 ganger i året(?) det er for det meste hannhunder i nabolaget også gidder ikke halvgale hannhunder på plena 2 ganger i året liksom :) men blir nok tispe ved en senere anledning kanskje ja :lol:

ble litt mye dette :oops:

Det sies jo at han hundene har løpe tid HELE året de da.. hehe

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Tispe har jeg fordi de er lettere å ha med å gjøre, iforhold til mange hannhunder. De har bare løpetid når de har løpetid og ikke ellers, slik som hannhunder.

Hannhunder blir urolige hvis det er løpske tisper i nærheten og maser og styrer (hele året). hannhunder kan også være dominant og bli aggresiv mot andre hannhunder. Og de tisser overalt! #-o Det gjør ikke tisper :lol: De kan være strie i de første periodene av livet, noe som fører til at mange ikke klarer dem og man ser ofte annonser: omplasserer hannhund rund 1,5 år.

Hannhunder er maskulinge og kraftigere i utseendet, noe mange liker, mens tisper er mer søte i utseendet :) Tisper kan være mer konsentrert i treningen, da hannhunder kan distraheres av lukter og andre hunder, siden de er konstant i "løpetid".

Det er lettere å starte med en tispe, hvis man ikke har erfaring med hund. Det er positivt og negativt med begge deler, men det kan være safes å satse på en tispe. Neste hund kunne jeg ha tenkt en hannhund som jeg ville ha kastrert. Så jeg kan slipper markering og at hunden blir mer stabil og ikke rebellsk og aggresiv.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

fordelene mine med hannhund:man slipper løpetid, halvaggresiv tispe og innbilt svangerskap

ulemper med hannhunder: de har løpetid hele året, ikke de at det plager meg. du har det samme gemyttet hele tiden, bortsjett fra de hannene som blir gale når det er løpetisper i nerheten.

fordeler med tispe: de skal visstnok være mykere i gemyttet(yeah..rigjt!!) det er seriøst den eneste fordeln jeg kan finne på tisper...

ulemper med tispe: som sagt, løpetid, inbilt svangerskap og fare for endring i gemyttet i de periodene.

på avstemningen tok jeg hannhund og tispe siden det snart kommer tispe i hus, ask skal få på kennel visst han blir skikkleli stesset av løpetidene til evita! det er bedre for dem begge, mener nå jeg!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Fordeler med tispe: Når tispa ikke har løpetid kan du ha henne løs hele tiden, uten å være redd for å få uventede valper. Tispene skal visstnok være roligere og mer "føyelige" og bedre å trene, men akkurat den påstanden er Tinka et unntak fra.

Ulemper med tispe: Løpetid, men det er egentlig ikke så farlig.

Fordeler med hannhund: Du slipper løpetida.

Ulemper med hannhund: Har ofte litt mere hormoner enn de fleste tisper, og mange hannhunder har generelt noe i mot andre hannhunder.

Konklusjon: Du får finne det individet som passer for deg, ikke nødvendigvis se på kjønnene!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Fordeler med tispe: De er roligere i forhold til en hanne, og skal ikke slåss bare fordi de møter samme kjønn.

Ulemper med tispe: De blør i løpetida...og under løpetida så er de vanskelig å trene...

Fordeler med hannhund: De er snille ovenfor mennesker=)

Ulemper med hannhund: de har på en måte løpetid hele året, du kan ende opp med en real slosskjempe...

Konklusjon: Tispe er best!!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Fordeler med tispe: Liker det feminine kjønnspreget. Kan få valper. De har som regel litt lettere temperament.

Ulemper med tispe: Løpetid, røyter av i løpetida.

Fordeler med hannhund: Mer pels, som ikke røyter av under løpetid. Hvis du har en bra hanne kan du tjene penger på bedekking uten å ha valper selv.

Ulemper med hannhund: Markering, "løpetid" hele året.

Konklusjon: Kjønn har egentlig ikke så mye å si synes jeg. Min personlige smak foretrekker tispe, uten at det trenger å være noen spesielle grunner for det. Jeg vil gjerne ha mulighet til å få valper hvis hunden gjør det bra.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Fordeler med tispe: Men slipper den helsikkens markeringen overalt,man slipper en sprengkåt hannhund løpende rundt som en gal i huset når nabotispen har løpetid. Man kan avle på tispen

Ulemper med tispe: Løpetid to ganger i året. Tisper er med "katteaktig" enn hanner.

Fordeler med hannhund: Slipper løpetid og hannhunder er mer lojal

Ulemper med hannhund: Slipper halvgal hund når tispen har løpetid og man slipper markering

Konklusjon: Tisper er flotte og hannhunder er herlige :lol:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

ja her har vell jeg nokk erfaringer til å kunne svar som lenge har hatt både hannhund og tispe i hus samtidig 8) .

Fordeler med tispe: Roligere, holder seg i nærheten og stikker ikke av(med unntak av Småen da :? ). bedagelig å ha med å gjøre, gidder ikke å bølle med andre hunder(sånn er i hvertfall mine) VALPER I HUS :lol: .

Ulemper med tispe: Løpetid to ganger i året(og da kan de blø en del) og det trekker jo til seg de siklende beistene av noen hannhunder. kan bli litt sure på andre tisper(mine hunder er et unntak der altså) Røyter oftere en hannhunder :) .

Fordeler med hannhund: slipper løpetiden og da også hannhunder på vift i hagen. røyter mindre. mere pels enn tispene(i hvertfall mine raser)så de ser penere ut. har du begge deler i hus og tispen skal parres med enannen hannhund en den du hari hus så kan jeg garantere deg at du VET når tispen er klar, det er ikke til å ta feil av(noe tjuv parrin er til å unngå om en vet hva en ser etter).

Ulemper med hannhund: stresser når det er løpske tisper i hus. stikker lettere av om de får sjangsen. kan ha en tendens til å måtte "vise seg" for andre hannhunder.

Konklusjon: ja det har vell sine grunner til at jeg har begge deler i hus. egentlig så liker jeg hannhunder bedre for de har mere pels en tispene og er da penere å se på, men så er jo tispene mye lettere å ha med å gjøre da (sies det da). men jeg synes det er omtrent det samme (utenom den hannhunden vi har nå da for han vet jeg ikke hvor mye jeg kan stole på). det er vell egentlig en smaks sak hva folk liker best. for min del så kunne vi ha hatt huset fullt av hannhunder men da hadde vi jo ikke hatt valper i hus på samme måte som nå da.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Fordeler med tispe: ikke tispegal, og litt mer samlet.

Ulemper med tispe: løpetid, og litt særhet.

Fordeler med hannhund: ikke løpetid

Ulemper med hannhund: tispegal og kan ha mye mannlige hormoner.

Konklusjon: tispe her :lol:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Fordeler med tispe: Lettere å få til, lettere å dressere.

Ulemper med tispe: Har lett for å pipe, gjerne krype litt bare for å slippe korreks...

Fordeler med hannhund: Stødig, god å jobbe med.

Ulemper med hannhund: Er borte vekk når tispen har løpetid!

Konklusjon: Tja, venter nå på tispe nr 2, men i mitt hjerte så har hannen en spesiell plass. Skal en gang ha en stor og flott hanne!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Fordeler med tispe: Løpetid kun to ganger i året, ofte roligere og mindre territoriale.

Ulemper med tispe: Jeg synes ofte tisper er litt "sleipere", dessuten er jeg ikke særlig glad i litt eldre, sære tisper. Tispekamper er ofte værre enn hann hund kamper, de blir liksom ikke ferdig med det.

Fordeler med hannhund: Jeg synes de ofte er flottere, jeg føler jeg har bedre kontakt med de enn med tispene, de er mer "reale", veldig mange hannhunder brummer mer enn de biter (i forhold til tispe!), og ordner opp i rangen ganske kjapt. Synes ofte det er lettere å ha to hannhunder sammen enn to tisper.

Ulemper med hannhund: krever mye trening når det gjelder løpetisper og markering (for man MÅ ikke nødvendigvis ha en sinnsyk hannhund hver gang det er løpetid på gang), ofte utagerende mot andre hannhunder.

Konklusjon: tisper er herlige hunder, men jeg er veldig glad i hannhunder, og neste hund blir også en hann.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Jeg tror hun bjeffer når hun blir stressa. Det brukes som en protest, under stress, som et språk hun bruker for det aller meste nå på sine eldre dager. Det hender hun tisser litt inne,som regel på min side av senga. Hun skjønner ikke helt greia med å gå på do før vi skal dra lenger. Hun er vant til åpen dør til hagen, så vi må følge henne rundt for å passe på at hun gjør det hun må før vi drar. Kom på at hun heller ikke vil være i et annet rom når vi er hjemme. Hun vil ikke ligge og hvile på et annet rom,da må vi være der sammen med henne. Vi hadde en som skulle reparere komfyren her ved to anledninger. Da var mannen oppe med reparatøren,mens jeg og hundene var i kjellerstua og på soverommet. Den ene gangen hadde jeg radioen på,da fikk hun ikke med seg at han kom. Den andre gangen bjeffa hun omtrent hele tiden de tre timene mannen var her. Hun vil ha tilgang til hele huset, slik hun har hatt siden vi flyttet hit for snart 6 år siden, og stengte dører er ikke greit. Da bjeffer hun hele tiden. Hun vil ikke være på soverommet og kjellerstua med stengt dør, ikke på soverommet, og hun vil ha oversikten slik at hun kan gå der hun føler for selv. Hun er fysisk sprek, men jeg er usikker på det mentale. Hun inviterer junior til lek selv,og synes det er veldig gøy en stund,men når hun ikke orker mer,så er hun så mild at hun ikke sier i fra klart nok til den yngste. Og junior er sterkere og naturlig nok mer utholdende,så da blir det for mye for henne. Junior vil mer enn gjerne løpe, leke og herje hele tiden,så vi må inn for å stoppe det ofte. Hun begynner jo å roe seg litt mer, men er fortsatt ganske umoden som lapphunden ofte kan være ganske lenge. Og da blir det mye bjeffing. Da skiller vi de. Det er jo ikke så lett å få gjort når de er alene,og derfor tenker vi det er best for den gamle at de er hver for seg. Men,hun bjeffer når de er alene sammen og junior ligger og sover også,så hvorfor,det vet vi ikke. Det eneste som stopper bjeffingen i alle situasjoner stort sett,er så lenge hun har en frossen kong eller noe annet å tygge på. Da er det som regel stille til hun er ferdig med det, og så er det på igjen med bjeffingen. Hun elsker mat,går helt i transe og koser seg så hun er helt i sin egen verden. Så ja,det er ikke bare en ting, men det mest utfordrende akkurat nå,er at det blir vanskelig når de ikke kan være alene i samme hus. Jeg har prøvd å snakke til henne via kamera for å roe henne når hun bjeffer så mye,men da eskalerer det enda mer fordi hun ikke ser meg. Og junior blir jo med i bjeffekoret,og står da å uler. Vi har heldigvis meget tålmodige naboer, men det går jo ikke i lengden når de hører lyden inn i husene sine i timevis. Jeg synes egentlig løsningen med at den gamle har hele huset med tilgang til kjeller, mens junior har gangen med en kompostgrind mellom de burde være en god løsning, men det synes altså ikke pensjonisten vår at var greit.
    • Hva får hun for stress? Min Odin var også en lettstresset type og fungerte bedre med Eldepryl på sine eldre dager. Jeg tenker det er ganske naturlig at hun foretrekker det vante og trenger kontroll på omgivelsene med alderen. Det trenger ikke å være slutt enda, så lenge hun ikke har mye smerter og virker glad og fornøyd.  Blir det bjeffing om du har dem sammen, men begrenser området, altså ikke hele huset? Yngste begynner jo også å nærme seg voksen, og herjingen vil nok gi seg. Hvor lenge holder de på når de er alene sammen? Jeg tenker kanskje det er like greit for begge, og så får de legge seg og slappe av etterhvert?
    • Junior ligger og sover når hun er alene. Uten lyd. Den eldste har generelt mer og mer lyd med alderen. Gamlemor vil ha tilgang på hele huset slik hun er vant til. Hun finner seg ikke i å bli stengt inne på et rom,som for eksempel soverom/kjellerstue,der hun uansett pleier å legge seg. Døra må være åpen,så hun kan gå opp og ned trappa. De få gangene det har fungert på et slags vis, har junior lagt seg i gangen oppe, og gamlemor har lagt seg frivillig nede. Men,døra kan ikke være igjen mellom dem, for da blir det altså et voldsomt bråk som høres helt inn i huset til naboen.  Merker jo at hun begynner å bli litt gammel, men klarer ikke helt å tolke om hun glemmer litt noen ganger,kanskje. Syn og hørsel er det ingenting galt med,og alle undersøkelser hos veterinær er helt topp.  Har ingen forklaring på hvorfor hun bjeffer hele tiden når de er alene,  for hun er så glad i den lille frøkna. Det kan bli for voldsom leking når lillemor får overtenning, og derfor tenkte vi det var lurt å ha dem adskilt,men det vil gamlemor heller ikke. Spesielt dette prosjektet hun hadde med å meget bestemt jobbe intenst med å skyve bort kompostgrinda mellom dem for å komme seg inn til junior var litt spesielt å se på video.  Hun passer alltid på at junior har det bra, og helt siden valpen var bitteliten,har hun passet på henne som om det var hennes egen. Skal legge til at det er MYE bjeffing fra henne ellers også, ikke når vi er alene i familien, men på det meste annet. Det har blitt betraktelig verre med alder, og vi prøver å skjerme henne så godt vi kan. Vi har på radio så hun ikke skal høre så mye lyder, vi drar for gardinene så hun ikke skal få med seg alt som skjer utenfor osv. Jeg tror kanskje vi har litt skylapper på fordi vi ikke ønsker å se hvor ille lydnivået har blitt med alderen, men vi føler at hvis vi tilrettelegger nok for henne,så er hun fornøyd og har det bra. Og vi ønsker å strekke oss langt for at hun skal ha det bra. Det er mulig at alt handler om at hun er stressa,  kanskje er litt forvirret til tider,og at det er en grunn til at hun ikke klarer å roe seg.  Hun løper opp og ned trappa, bort til vinduene og bjeffer hele tiden. Så kan det bli stille litt,så er det på igjen. Når hun er hos hundepasser,så fungerer det bra, de bryr seg ikke om lyden, og hos veterinæren er hun helt rolig,og sitter med et stort smil på bordet.  På tur er hun helt rolig, ikke en lyd hvis det ikke kommer noen,da. Og inne og ute er hun stille hvis ingen kjører forbi,eller dukker opp på døra. I sommer har hun elsket å ligge hele dagen i skyggen, og sove.  Hun får metacam hver dag fordi vi mistenker artrose i et bein. Og hun får antidepressiva for stress. Beklager,dette ble nok litt rotete,  men vi har altså litt utfordringer med å forstå hva dette handler om. Er det kanskje vi som ikke skjønner at dette egentlig handler om en gammel hund som kanskje bør få slippe snart. Usikker. Faren min og svigerfar mener det.  Jeg har dratt det for langt med en syk hund før, så vi prøver å være veldig åpne for innspill. Hun virker altså som om hun har det bra når alt er kjent og slik det pleide å være. Når hun er alene hjemme slik hun var før når hun var eneste hund i heimen. Det er sjelden hun må være alene hjemme, det er ingen som er på jobb hele dagen lenger. Men,når vi tar med oss mini og drar,ser hun veldig blid ut,og går ned og legger seg med en gang.        
    • Hvordan er unghunden alene hjemme uten gamlemor? Jeg tenker at det kanskje er den yngste som rett og slett trenger mer alenetrening for å finne roen alene først. Jeg regner med dere har gjort de vanlige tingene med begge, som å gå tur eller aktivisering før dere går fra dem, har på radio, ikke for mye eller for lite plass, osv.  Hvis de er alene sammen med tilgang på kun ett rom og senger lett tilgjengelig, hvordan går det da? 
    • Vi er litt oppnådd her nå,så vi tar i mot tips med stor takknemlighet. Vi har en eldre dame på 11 år, og en unghund på 16 mnd. De går godt sammen. Utfordringer oppstår når de skal være hjemme alene. Begge takler fint å være hjemme alene hver for seg. Men, den gamle finner ikke roen når begge hundene er alene sammen. Heller ikke med kompostgrind mellom dem så de kan se hverandre,  da bruker hun tiden på å prøve å komme seg forbi grinda og inn til den andre hunden, og heller ikke i hvert sitt rom fungerer det. Vi har videoovervåkning på dem, og ser at den gamle går rundt og bjeffer omtrent hele tiden når hun vet at den andre hunden vår også er hjemme. Når hun er alene i huset, går hun og legger seg,og er helt stille. Hun er en litt nevrotisk og stressa type, samtidig veldig mild,og er veldig opptatt av unghunden, og at hun har det bra. Samtidig,når de er sammen,så blir det for mye når junior vil leke hele tiden. Så derfor er det best om de er hver for seg, men det hadde jo vært supert om de kunne være alene i samme hus. Slik det er nå så har vi prøvd oss litt fram, og det har blitt til at vi har tatt med oss junior,så pensjonisten får roa seg alene hjemme. Men,det er ikke alltid vi kan ta henne med oss, og da er det altså bjeffing omtrent non stop på den eldre. De er forresten lapphunder.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...