Gå til innhold
Hundesonen.no

Pyreneerhunden Leon


Linda Marie

Recommended Posts

Skrevet

Uff! Må være helt forferdelig for eierne, som vet at hunden sitter alene på en fjellhylle og skal tilbringe natten der uten at det er noe de kan gjøre noe.. Håper de får den trygt, og uskadd ned igjen.

Skrevet

Det står på dagbladetnett nå at flere av de som ikke ville hjelpe i utgangspunktet er på gli nå så da kommer han kanskje ned.

Helt utrolig at ingen redningsorganisjoner ville hjelpe!

Ser liksom for meg at jeg hadde lært meg å fly eller noe hadde Loke vært i en sånn situasjon. Jeg kan ikke forestille meg maktesløsheten eierene må føle ved å vite HVOR hunden er, at den sannynligvis er skadet og kanskje sulter i hjel :P

Skrevet

Oppdatering

Jeg må si jeg stusser over disse utsagnene:

- Grunnen til at han ikke kommer seg ned er at han har dansk pappa, mener hun, og sikter til danskenes manglende erfaring i fjellet.

Kronerulling har vært et alternativ for å få hunden ned igjen.

- Men matmor Liv Verhaug har ikke hatt tid til å ringe Postbanken enda for å finne ut av hvordan det fungerer.

:P

Skrevet
Oppdatering

Jeg må si jeg stusser over disse utsagnene:

- Grunnen til at han ikke kommer seg ned er at han har dansk pappa, mener hun, og sikter til danskenes manglende erfaring i fjellet.

Kronerulling har vært et alternativ for å få hunden ned igjen.

- Men matmor Liv Verhaug har ikke hatt tid til å ringe Postbanken enda for å finne ut av hvordan det fungerer.

:P

Det første utsagnet er jo bare en fleip over at dansker liksom ikke aner hvordan en klatrer opp og ned av fjell siden de kommer fra et "flatt" land.

Det andre, tja, det høres litt uheldig ut. Men kanskje hun har andre ting å tenke på som å forsøke å nå ham selv? Jeg aner ikke og vil ikke ta noe standpunkt til det.

Skrevet
Det første utsagnet er jo bare en fleip over at dansker liksom ikke aner hvordan en klatrer opp og ned av fjell siden de kommer fra et "flatt" land.
Forsto jo det da, skjønner bare ikke hvordan hun kan spøke om slikt i en slik situasjon. Ikke var det særlig morsomt heller..
Skrevet

Jeg må si at jeg er usaklig lettet over at dette fikk en lykkelig slutt! Det hadde vært uholdbart hvis denne hunden skulle fortsette å stå og vente på å få komme seg ned. Hvis ingen hadde reddet ham, så måtte de vel avlivet ham på avstand kanskje.. usj.. vel, uansett. Det fikk en lykkelig slutt i det minste!

Skrevet

Det var jo en rørende historie som heldigvis endte godt...

Men han som reddet ned hunden til syvende og siste... kan han kalles en.. ehhhh... Leonberger ???

Skrevet
Det var jo en rørende historie som heldigvis endte godt...

Men han som reddet ned hunden til syvende og siste... kan han kalles en.. ehhhh... Leonberger ???

*ler* :):P

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hovedproblemet med cobberdog er at de selges som ferdig oppdratte, enkle, allergivennlige familiehunder, som kan puttes bort i et bur når man "ikke bruker dem". Jeg ser at du og familien ikke har den type hundehold, men jeg tenker at å støtte denne blandingsavlen bidrar til det. I tillegg er de slett ikke nødvendigvis allergivennlige, og pelskvalitet, røyting og pelsstell varierer veldig. I tillegg så selger folk masse puddelblandinger som cobberdog, som ikke har noe som helst å gjøre med den opprinnelige doodlen fra Australia som var blanding av puddel og labrador. Som du tydeligvis vet så avler Drøbak hundehotell og mange andre oppdrettere vilt og hemningsløst på alt av "allergivennlige" raser blandet med de "søte" rasene og selger det som cobberdog. Dermed er det også vanskelig å spore noe som helst av helsedata og "linjer". Jeg er helt enig i at det er mange søte doodler/cobberdogs der ute, men for meg ser mange av de ganske like ut mellompuddel eller noen av vannhundene med krøllete pels. Problemet for meg er at flertallet av dem er resultat av useriøs masseavl, og at de ikke gir deg noe du ikke kan få fra allerede eksisterende og godt dokumenterte raser. Useriøs og dårlig avl finnes definitivt i alle raser, men uten at jeg har statistisk dekning for det så mener jeg at mengden er større ved doodle/cobberdog, på grunn av prisene og "grunnlaget" for rasen (at de selges som allergivennlige, røytefrie og helst ferdig oppdratte). Så spørsmålet mitt går heller andre veien, hvorfor cobberdog heller enn en av de etablerte rasene? 
    • Hei.  Vi vurderer å få oss hund igjen en gang i løpet av det neste året. Vi har hatt en Toller tidligere, og er godt vandt meg aktiv rase. Vi kunne tenkt oss en hund som ikke røyter, og har så vidt snakket om Cobberdog.  Jeg vet mange her inne er veldig skeptiske og negative til cobberdog og doodleblandinger. Jeg er bare litt nysgjerrig på hva som er så negativt med Cobberdog.  Jeg har sett det er mye dårlig avl på cobberdog og generelt doodler. Jeg er veldig negativ til Drøbak hundehotell og måten de avler på. Vet også at mange er oppdrettere under deres paraply. Jeg har dog funnet et par oppdrettere i Norge som driver selvstendige oppdrett av cobberdog (+ en i sverige). De har blant annet importert linjer fra Australia, helsetester og registrerer foreldre og besteforeldre i eget register og har mentaltesting av valper før levering. Flere oppdrettere virker genuint opptatt av å avle gode individer og gjør sikkert mer enn mange oppdrettere av renrasede hunder. Det finnes mye grums av oppdrettere blant oppdrettere av rasehunder også.    Jeg vet mange mener man heller bør velge blant de renrasede hundene vi har som ikke røyter, men jeg har likevel falt for utseende, størrelsen og gemyttet til mange cobberdoger jeg har møtt.  Vi har ikke bestemt oss, og ser også på puddel og portugisisk vannhund f.eks.  Selv om jeg vrir hodet mitt og har lest veldig mye om og er veldig interessert i alt som kommer til hund, klarer jeg ikke å se det store negative med cobberdog. Er det så galt å ønske å lage en ny rase med egenskaper mange mennesker ser etter? Så lenge oppdrettet er etisk, bruker nye linjer, helsetester hundene og vil det beste for de?  Jeg legger ut denne meldingen fordi jeg oppriktig ønsker flere tanker. Håper folk kan være saklige og prøver å legge bort fordommene de har mot alt av doodler i diskusjonen. Vi har som sagt ikke bestemt oss, så vi vet ikke hva vi går for enda. 
    • Lapphundene er en helt annen type hund. De er gjeter- og arbeidshunder opprinnelig, selv om de fleste er familiehunder nå. De er også ganske selvstendige, men ikke på langt nær så sære som eurasier. Jeg har inntrykk av at finsk lapphund er litt enklere å trene enn den svenske, men det er såklart individuelle forskjeller også. 
    • Av alle disse rasene som er nevnt ville jeg gått for bearded collie eller sheltie til lydighet. Eventuelt korthårscollie. Men om du vil satse litt på høyere klasser så er ingen av disse ideelle, da ville jeg gått for en litt mer aktiv arbeidshund som retriever eller belger. På hobbynivå er de fleste av disse helt fine. Pumi kjenner jeg ikke særlig godt utover at de brukes en del i agility og bjeffer MYE. Har aldri sett dem i lydighet.
    • Høres ikke så bra ut da. Vurderer også svensk og finsk lapphund. Er det samme der?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...