Gå til innhold
Hundesonen.no

Grupper og BIS på valpeshow


Inu

Recommended Posts

Skrevet

Det varierer litt for hvordan valpeshow arrangeres. Hva synes dere er best?

1) Alle valper bedømmes, så på slutten av dagen kjøres grupper og BIS

2) Gruppefinaler avholdes i ringen etterhvert som rasene er ferdig dømt, til slutt på dagen BIS for alle gruppevinnere

Skal være med å planlegge et valpeshow, og vi er litt usikre på hvordan vi skal avvikle det på best måte for utstillere og hundene...

Skrevet

Alternativ 2. Jeg er ikke så sabla gira på valeshow, så om jeg er først i ringen og Stor valpeutstilling... Da blir ikke jeg der.

Skrevet

Alt 2 ser bedre ut ja... Men, det er jo ikke ofte at alle gruppe rasene blir avholdt av en dommer? Og hvis den dommeren skal isåfall bedømme alle rasene i en gruppe, så kan jo tiden uansett strekkes veldig ut..

Og det er forskjell på gruppe størrelsene, jeg ser klart fordelen på min gruppe feks, der det kanskje møter opp 8 whippet valper, 3 saluki valper, 1 borzoi, 3 italiener og 1 dvs feks... Dagen blir ikke så lang da gitt!

Skrevet

Jeg ser når vi har vært med valper på utstilling tar ting veldig lang tid og valpene er helt utslitte når endelig BIS skal foregå. Hva som er best er vanskelig å si men det blir vel mere system vist man tar BIS tilslutt for da får alle være med å se. Da blir det en stor ring til slutt der alle valpeeierne kan få se alle valpene.

Skrevet

Blir valpene så slitne hvis de ligger i buret sitt med teppe over da? Jeg synes det er gøy med alle gruppefinalene og BIS helt til slutt. Men jeg er nybegynner og synes valpeshow er stor stas. Bare vent til jeg blir mer garva, da ser jeg sikkert mer praktisk på det jeg også. :tongue:

Skrevet
Alt 2 ser bedre ut ja... Men, det er jo ikke ofte at alle gruppe rasene blir avholdt av en dommer? Og hvis den dommeren skal isåfall bedømme alle rasene i en gruppe, så kan jo tiden uansett strekkes veldig ut..

Og det er forskjell på gruppe størrelsene, jeg ser klart fordelen på min gruppe feks, der det kanskje møter opp 8 whippet valper, 3 saluki valper, 1 borzoi, 3 italiener og 1 dvs feks... Dagen blir ikke så lang da gitt!

Tja, har vært på mange utstillinger som har egen valpedommer som dømmer bare valper. Og selv på utstillinger der valpene er fordelt på flere dommere, går ofte alle valpene i en gruppe for samme dommer.

Og enkelte valpeshow er jo bare valpeshow, ofte med bare en dommer. Da blir det ofte laaange dager...

Skrevet

:closedeyes:

De gangene det er rene valpeshow med en eller to dommere synes jeg det er greit at gruppene dømmes etter hvert som rasene i gruppen er ferdig. Når det er store utstillinger sånn som i helgen er det neppe praktisk mulig å dømme valpegruppene underveis, så da må det nok bli som det var i helgen. Valpene slapper som regel greit av, selv om jeg så at Kicki var veldig trøtt i grupperingen.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da får jeg prøve å se etter ett annet navn til den kommende valpen min da. Siden ingen av dem falt i smak. Har dere noen andre forslag på fine navn til tispe?
    • Hva gjør dere om 10-15 år? Kommer dere til å fortsette å ha ny hund da? Det er umulig å vite men hva tror dere? Hvor gamle er dere? Jeg selv aner ikke. Ser ingen liv utenom hund men nå har jeg hatt hund hele voksne liv. Men om jeg skal fortsette med hundetrening,kurs,utstilling vites ikke. Da må jeg ha noe annen hobby men jeg vet ikke hva. Hva tror dere dere skal?
    • Var ingen av dem fine?
    • Hvilket navn er finest av Emmy, Lilly eller Sally?
    • Det er variasjon i egenskaper innad i rasen, men generelt vil jeg påstå at Hovawarten er mer samlet mentalt. De skal ha arbeids- og samarbeidslyst. Til forskjell fra mange av gjeterne kan de nok virke litt sta og egenrådige, men mitt inntrykk er at det veldig ofte er fører som ikke har knekt koden for å motivere til samarbeid med en hund som gjerne arbeider selvstendig. Det som gjør at jeg tror hoffen kan passe deg ut i fra din beskrivelse av ønsker er: - "atletiske og friske bruksschäfere der «mykere» egenskaper vektlegges" - Hoffen er en generelt frisk rase, med en funksjonell bygning. Det finnes dessuten et enormt helseregister hvor det er god oversikt over forskjellige sykdommer.  -  "Hunden som jeg ser etter er atletisk og lett, elsker å bruke nesen til f eks smeller, fungerer bra til lydighet, veldig lite skarp og ikke like mye drifter og «heithet» som hos de heftigste bruksschäfere, men ellers med forventede egenskaper av en schäferhund i en sunn kropp." - dette er for meg egentlig essensen av en hoffe. De er veldig alsidige uten å være ekstreme, og perfekte som aktive familiehunder med kapasitet for langt mer. De er atletiske og holdbare (noe variasjon i størrelse er det). Elsker å bruke nesa og trener gjerne lydighet. Den gjennomsnittlige hoffen har lite skarphet. De har (og skal ha) en del drifter, men de aller fleste er mer moderate enn de heftigste bruksschäferne. Det en skal være klar over, er at det er en vokter. De skal dog ikke vokte på alt og alle. Mine følger for eksempel gjerne med på det som skjer utendørs, men varsler kun i veldig spesielle tilfeller (hvis det plutselig står en ukjent hund på gårdsplassen eller om det er unormal aktivitet på natta). De reagerer for eksempel ikke om det banker på døra. Lager ikke lyd når jeg kommer hjem eller om noen de kjenner kommer inn uanmeldt når jeg ikke er hjemme. Vet ikke hvor du holder til, men send meg en PM om du har spørsmål og/eller eventuelt ønsker å møte en eller flere hoffer så skal jeg finne noen i nærheten av deg
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...