Gå til innhold
Hundesonen.no

Luna


_aussie_

Recommended Posts

Skrevet
Lille Luna! :P  Vokst litt hun og ser jeg! hehe.. :wink:

Hei

Så du er her å :P Da skal jeg fortelle deg noe :) PÅ lørdag skulle Kristin være med på agility stevnet med Jenna, men det gikk ikke helt bra, hehe. Jenna gadd nesten ikke høre, så nå er det bare å legge seg i hard trening, hehe.. Men på treningen i dag gikk hun kjempe bra :? :P

Skrevet

Hei

Så du er her å :P Da skal jeg fortelle deg noe :) PÅ lørdag skulle Kristin være med på agility stevnet med Jenna, men det gikk ikke helt bra, hehe. Jenna gadd nesten ikke høre, så nå er det bare å legge seg i hard trening, hehe.. Men på treningen i dag gikk hun kjempe bra :? :P

Haha!!! Tullejenta! :P Bare å trene mere da, ja. Så får vi håpe det går bedre neste gang :wink:

Skrevet

Hehe ja..

Må bare skryte litt av Luna å :P

Luna var skikkelig flink på agility treningen i dag, hun synes alt er gøy, å bare suser over eller gjennom *flinke Luna* så har hun ganske bra kontakt med meg. Instruktøren sa i dag at jeg ikke trengte å gå nybegynner kurs vis det forsatte sånn som nå:P

Jenna og Kristin skal kanskje være med på Totenstevnet

den 19 september :) å vis hun blir med så får håpe det går bedre da. tror hun må trene mer på kontakt.

Skrevet

Trener du agility med en valp på 5 måneder? Er ikke det litt tidlig..? Trodde det jeg da.. Jeg har i alle fall hørt at man ikke skal begynne med det før hunden er minst ett år. Man får ikke være med på agility-kurs før det de fleste steder. Pga. overbelastning og sånn. Men det kommer jo an på hvordan man trener og da. Det der gjelder vel mest hopp-hinder, eller hvis man har mye fart.

Skrevet
Trener du agility med en valp på 5 måneder? Er ikke det litt tidlig..? Trodde det jeg da.. Jeg har i alle fall hørt at man ikke skal begynne med det før hunden er minst ett år. Man får ikke være med på agility-kurs før det de fleste steder. Pga. overbelastning og sånn. Men det kommer jo an på hvordan man trener og da. Det der gjelder vel mest hopp-hinder, eller hvis man har mye fart.

Det er hopp hinderene det gjelder ja.. Det andre kan man trene på, eller ikke akkurat trene, men man gjør det til en lek, Luna synes det er kjempe gøy hu.. Men møne er ikke ofte hun går for det er ganske stor belastning for en valp, men ellers går hun stige, tunnel og slalom, men hun får masse pauser, har bare korte økter med agility gåing.

Kurs skal man ikke begynne på før hunden er ett år for der må den jo hoppe, noe den ikke skal som valp.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Korthåret collie var det første som slo meg. Gjeterhundtype men stort sett avlet som selskapshund nå. Røyter en del, men er ganske førerorientert og spennende rase. Generelt vil du se på raser som er avlet for å samarbeide med fører. Det er noen typer jakthunder som ikke skal jobbe selvstendig, men på førers kommando, f.eks, apporterende o.l., som typisk retrievere og spanieler. Og så har du gjeterhunder som er de klassiske som er forholdsvis førerorienterte og lette å trene, men som også krever en del både fysisk og mental akvitisering. Så kommer det litt an på om det spiller noen rolle med bjeffing, for eksempel. Dansk/svensk gårdshund har en del jaktinstinkt men er også ganske førerorientert og lett å trene. Finsk og svensk lapphund, mye pels, mye lyd, litt mer selvstendig enn mange gjeterhunder, men morsomme hunder. Schapendoes, pumi, tibetansk terrier, bearded collie kan være alternativer. 
    • Hvilke av de sjeldne mellomstore hundene passer best til å trene lydighet og å gå skogsturer med? Skriver sjeldne da jeg er ganske kjent med de som er mest populære. Gjerne med minst mulig jakt siden jeg ikke skal trene jakt og ønsker at hunden skal gå løs på turer hvis den blir lydig nok. Pelsstell betyr ikke noe og vakt betyr heller ikke noe da vi bor på bygda. Ønsker hunderase mellom 10-30 kilo da jeg ikke har styrke nok selv og jeg ikke ønsker altfor stor hund. Kanskje prøve agility også.
    • Min golden (jakt) røyter bare to ganger i året, men de vanlige goldene jeg vokste opp med røyta helt sykt mye😅 Ellers er de veldig fine hunder, så lenge de får brukt hodet nok. 
    • Jeg har min med på trening i all slags vær, og da kan det fort bli timer i bilen. Men ved å parkere i skyggen (hvis mulig), silvershade duk og alle vinduer åpne pluss glippe på bagasjerommet (med krok) så er det alltid behagelig i bilen, selv i 30 varmegrader. 
    • Det kan være mange grunner til at en hund ikke fungerer i hundemøter. Mye av grunnlaget legges i valpekassa, hvordan mor og søsken interagerer, og sosialisering med andre hunder i valpe- og unghundtiden. I tillegg kommer rasetypisk adferd og arvelighet. Avhengig av adferden til mor og hva slags sosialisering hunden har fått i ung alder så har hunden lært seg hvordan den skal eller kan oppføre seg rundt andre. Eller ikke lært det, forsåvidt. Det er aldri for sent å trene på sosialisering, men er viktig å lese språket til alle de involverte hundene og gå inn og avbryte adferd som ikke er greit. Hvis andre hunder sier fra og setter grenser uten at hun respekterer det er det ditt ansvar som eier å fjerne henne fra situasjonen. Om hun får fortsette lærer hun jo bare at det er greit å holde på slik.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...