Gå til innhold
Hundesonen.no

Enkle tips til oppdragelse...


Wheaten terrier

Recommended Posts

Her kan du skrive ned, kun noen få setninger om hva du synes er viktigst i oppdragelsen av hund, skirv gjerne mer under, men tipsene over, slik at det er lett å se, f.eks.:

"Tålmodighet er viktigst, du må være foørst og fremst tålmodig for å trene en hund"

Det er fordi, osv.

-------------

Bare et eksempel, skriv ned det du ville rådet en nybakt hundeeier til, hvilke tips/regler man bør tenke på, og som er viktig,

hva man bør basere oppdragelsen på

Lenke til kommentar
Del på andre sider

"Ta hunden på fersken

når den gjør noe bra!"

"Øvelse gjør ikke mester.

Perfekt øvelse gjør mester!"

Steve White

"4 hemmeligheter for å bli en supertrener:

Timing, kriterier,

forsterkningsfrekvens og forsterkningskvalitet."

"Du får det du forsterker,

ikke det du mener å forsterke "

Bob Bailey

"80%-regelen: Legg opp treningen

slik at hunden gjør

riktig i minst 4 av 5 repetisjoner."

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ikke la alle hilse på valpen din.

Det kan føre til at den i voksen alder forventer å få hilse på alt og alle den ser. Og det kan bli slitsomt :)

Samme med hunder :wink: Og prøv å unngå at den rømmer. Når den først har funnet ut hvor deilig det kan være å løpe rundt alene, så kan det ta tid å få ordnet det :wink:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Samme med hunder :wink:  Og prøv å unngå at den rømmer. Når den først har funnet ut hvor deilig det kan være å løpe rundt alene, så kan det ta tid å få ordnet det :wink:

Word! Romeo har lært seg å stikke av. Jævlen! Er på vei tel å få det av, men det tar TID!!!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Lær hunden tidlig at det er DU som skal først inn og ut av døren. Da slipper du å få en hund som hele tiden skal presse seg frem for å komme først.

Lær den og at den helst skal sitte før du åpner burdøren i bilen. Da får du en roligere hund, en som ikke stresser for å komme seg fort ut.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

gjør trening til noe som er gøy for dere begge.

ikke tru på alt du hører, ingen kjenner hunden din så godt som du!

en gammel hund kan faktsik lære nye triks, en hund lærer så lenge den lever.

det var noe av det jeg baserer treningen min på. :D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Jeg prøvde Trikem max relax på nyttårsaften og det virket veldig bra på min hund.    Spennende med hund på prøve med endel utfordringer masse lykke til🤗
    • Tilbake til start i trening av utgangsstilling og fot har Edeward fått IVEREN og GLEDEN i å utføre tilbake. Godisen har haglet og det har hjulpet. Hans aversjoner mot øvelsen er borte. Han har gitt meg på tom hånd mot å få kastet leke også. Tilbyr utgangsstilling og går klisterfot hver gang jeg har mat i hendene. Det er helt klart fremgang, på tross av å ikke egentlig være fremgang. Vi er tilbake på et punkt vi kan jobbe oss videre fra, men jeg tør ikke tøye strikken på en stund. Pengene må ligge på bordet ved bestilling en god tid fremover fordi tilliten er tynnslitt etter alle de hånlig nedlatende forsøkene på å narre ham til å utføre uten garantier om lønn. ..men han er IVRIG og GLAD igjen, og det er bra!  Ny milepæl: blir sittende ved kasting av apport - mens jeg har Vom i høyre hånd. Fremskritt det også. Han er så ivrig på å fly etter leker i bevegelse, der har jakten trumfet mat til nå. Små skritt. 
    • Da har vi entret en fryktperiode. Den som skulle starte ved 6 mnds alder startet plutselig i dag, 7 mnd og 8 dager gammel. Henger på greip med stor rase, tregere utvikling.  Han ville PLUTSELIG ikke entre bussen. Han som ELSKER buss! Bussjåførene elsker ham også, for han står som et skolelys og logrer ivrig og glad når de svinger inn på holdeplassen. Han bykser like glad og ivrig ombord. ..et. Bykset. Har bykset. Har elsket buss. Nå ville han IKKE gå ombord, helt plutselig. En hyggelig medpassasjerer tilbød seg å løfte ham ombord, noe Edeward satte STOR pris på, og takket mannen for i flere minutter etterpå. Ikke sett ham så takknemlig siden han oppdaget paraplyens funksjon.  Heldigvis er bygdebussen et samfunn, fullt av hundefolk, og alle de nærmeste trådte hjelpsomt til og var hyggelige og pratet og koste med ham, noe han ble kjempeglad for. Han elsker oppmerksomhet fra fremmede mennesker som elsker hund. It takes a village to raise a puppy. Ingen setback til fair of stairs da vi skulle av igjen, heldigvis. Spent på hva annet som plutselig blir skummelt fremover. Han får ikke relapse på trapper, og det neste skumle bør heller ikke bli heis. Han er for stor og tung til å bæres. I tillegg har han så ekstrem separasjonsangst, han kan ikke være hjemme alene unntatt når han er så utslitt at han MÅ sove.  Dette blir spennende fremover. Håper det går fort over igjen.  Utgangsstilling på tom hånd har forøvrig bedret seg litt. Den er langt fra bra, men det hender han gjør det for å være snill med meg, og legger ingenting imellom når han tydeliggjør at dette er en act of kindness fra ham til meg. Han har forstått at det gjør meg glad, så han belønner meg med utgangsstilling på tom hånd for å vise at han setter pris på adferden min innimellom. Kanskje blir det bronsemerket en dag. Kanskje. 
    • Ja her er det nok å jobbe med, det er helt sikkert 😅Hun er blanding mellom cavalier og puddel (det ligger noen bilder på instagram under lindaoglilje hvis noen vil se, har ikke lyst til å legge ut så mye her ettersom jeg bare har henne på prøve). Jeg kjører en Prius og buret står i baksetet, så tror ikke det er bilen som er problemet. Det er nok heller tidligere erfaring med bilkjøring som gjør dette et stressmoment for henne. Men hun er utrolig lydig da, så hun hopper inn i bilen når hun får beskjed om det. Hun er veldig søt når hun ikke er stressa, men det er jo sånn ca. én time i døgnet 😅 Men hun har bare vært hos meg en uke så hun trenger nok enda litt tid på å lande helt.
    • Morsomt med småplukk å jobben med😅Enig med @simira, ta det helt tilbake til start. Hvilken rase(r) er hun (noen er jo kjent for å ha et litt høyere stressnivå enn andre)? Og hvilken bil har du? Udyret mitt synes bilkjøring er helt ok i min kompakt suv (der tar hun hele bagasjerommet, så ikke plass til bur, men har lastegitter); men hun hater å kjøre bil om vi låner type stor kassebil der hun må være i varerommet. Stressnivået går til himmels. Gjør det hele lystbetont med bildøren åpen og motoren av i begynnelsen, om hun er mottakelig for sitt/bli kommando eller bare be henne hoppe opp i bilen (om hun ikke er så liten at hun må løftes inn da). Babysteps og alt det der, masse lykke til!
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...