Gå til innhold
Hundesonen.no

Valpekurs anbefales!!! :)


Wheaten terrier

Recommended Posts

Skrevet

Ja, vil bare melde fra om at valpekurs for meg har hjulpet veldig... Og lederen for vår gruppe sa vi hadde gjordt store fremskritt (da ble jeg stolt!! :) ), og det har vi faktisk, har lært mer hvordan jeg kan lære henne de forskjellige tingene og fått hjelp til de problemene jeg har hatt.

Høres litt ut som nå at liksom "valpekurs er svaret!", det er ikke det jeg sier. Men jeg anbefaler det, for det er veldig nyttig og lærerikt, ihvertfall det jeg har vært på, og er kjempefornøyd!! :P:wink:

Det var bare det :wink:

Skrevet

Så bra at du er fornøyd med valpekurset, og har hatt nytte av det.

Har ikke kommet meg på valpekurs med ero ennå :) siden det ikke har vært noen i sommer, men skal vel når de starter opp med det igjen

Skrevet

Så flott da :)

Jeg har endelig meldt meg på kurs jeg også! :P Gleder meg kjempemasse! Det begynner på tirsdag, på trondheim hundeskole! Det er grunnkurs da.

Skrevet
Så flott da :)

Jeg har endelig meldt meg på kurs jeg også! :P Gleder meg kjempemasse! Det begynner på tirsdag, på trondheim hundeskole! Det er grunnkurs da.

blir ikke det langt og dra for deg??

har ikke deltatt på valpekurs men skal gå miljøtrening eller grunnkurs om ikke så lenge, må bare finne et kurs først... :P kurs er bra for både hund og eier! :P =D>

Skrevet
Med klikker da eller?

Nei, men positiv forsterking. Du kan lese om det på http://www.trondheimhundeskole.no/

De holder masse forskjellige helgekurs også! Ååå jeg vil være med på alle! Får rabatt på helgekursene også, når man er med på vanlig kurs. Så tror jeg skal prøve å få med meg ett i alle fall. Men vet ikke hvilket ennå. De har både spor, agility, lydighet, rally-lydighet, freestyle og masse forskjellig! Gleder med :)

Skrevet

blir ikke det langt og dra for deg??

har ikke deltatt på valpekurs men skal gå miljøtrening eller grunnkurs om ikke så lenge, må bare finne et kurs først... :) kurs er bra for både hund og eier! :P =D>

Jeppers, blir et stykke ja. Kommer til å ta toget da. Det er ikke langt fra stasjonen på leangen, så det går bra. Tar ca 1 time.

Skrevet
Hvordan har det blitt med herjingen hennes etter at dere begynte på kurs? Vi skal begynne i neste uke!

Jo, det er litt bedre nå, men hun har jo fortsatt sine stunder, hvor jeg kan bli helt gal av henne, og når både hun og jeg er gale er det ikke en kjempegod kombinasjon :( , men det går bedre nå, spesielt når jeg bruker langline... Hjelper faktisk en god del :D

Lykke til på kurs da!!! :D

Hvordan er det med henne og herjinga?

Skrevet
Trondheim Hundeskole arrangerer kurs på Støren også, tror nok jeg skal melde meg på der når jeg skal ta kurs ja :D

Jepp :D Jeg tror de er flinke. Gleder meg i alle fall masse til imorgen :(

Skrevet

Jepp :D Jeg tror de er flinke. Gleder meg i alle fall masse til imorgen :(

Trondheim Hundeskole er kjempeflinke - jeg liker treningsmetoden deres. Tinka og jeg gikk på hverdagslydighetskurs der nå i vinter og har planer om å gå flere kurs til høsten - vi får se hva vi har mest lyst til og hva vi har råd til. :wink:

Både agility, trikskurs med klikkertrening, sporkurs og lydighetskurs er kurs som jeg vil være med på, men får ikke tid til alt, dessverre...

Skrevet

Jeg planlegger sporkurs senere, hadde jo vært kjempegøy og være ed på!

Men er så mye gøy egentlig, agility frister også :wink: Får se hva det blir, men blir nok ihvertfall flere kurs etterhvert,

mulig flere lydighetskurs også.... :roll: Får se hva lommeboka tåler

Nkku leiren vil jeg også på neste år...

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Så fint at dere allerede har veileder og atferdsspesialist på laget, og at dere har testet både mer og mindre aktivitet. Det dere beskriver høres ut som en valp som ligger så høyt i grunnstress at han ikke klarer å regulere seg ned igjen. Da hjelper det sjelden med mer trening, for problemet er ikke mangel på aktivitet, men at nervesystemet aldri får landet. Det jeg ville prøvd: senk totalbelastningen kraftig i 10–14 dager. Korte, kjedelige turer, ingen søk, ingen kurs. Bytt aktiviteten mot ting som nedregulerer: tygging, slikkematter, snacks strødd i gresset. Og når han faktisk ligger rolig av seg selv, legg en godbit stille mellom labbene hans uten å si noe. Ro som blir belønnet, kommer oftere. At han blir «svart i øynene» og umulig å avlede tyder på at han er langt over terskel, og da lærer han ingenting. Nevn gjerne smerteutredning for veterinæren også, mage og ledd kan gi akkurat dette bildet. Jeg har skrevet mer om ro-trening her om dere vil ha en konkret plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/
    • Godt tenkt å forberede seg før katten kommer, det er da du har mest påvirkning på resultatet. Det viktigste er ikke utstyret, men introduksjonen. Planlegg at de to første ukene skjer bak grind eller lukket dør: la dem lukte på hverandre gjennom døra, bytt tepper mellom dem, og belønn hunden hver gang den er rolig i nærheten av kattelukt og kattelyder. Først når hunden kan se katten uten å låse seg fast, tar dere korte, rolige møter med hunden i bånd. Katten trenger alltid en fluktvei: høyder, hyller og minst ett rom hunden ikke har tilgang til. Kattedoen løser du enklest med en barnegrind hunden ikke kommer forbi, eller en hevet plassering katten lett når. Og følg med på hunden din underveis: stirring, stivhet og jaging betyr at dere har gått for fort frem, ikke at det er umulig. Gjør det kort og gøy, og gi det uker heller enn dager. De fleste hunder kan lære å leve fint med huskatten sin.
    • Gratulerer med valp på vei! I stedet for å anbefale en bestemt skole vil jeg gi deg spørsmålene jeg selv ville stilt før påmelding, for det varierer mer mellom instruktører enn mellom skoler. Spør konkret: Hvilke metoder bruker instruktøren, og brukes det noen form for korreksjon eller «konsekvens»? Du vil ha et tydelig ja til kun belønningsbasert trening, ikke et vagt «vi tilpasser oss hunden». Hvor mange valper er det per instruktør? Seks er mye bedre enn tolv. Og handler kurset om hverdagen (ro, håndtering, alenetrening, trygg sosialisering) eller mest om sitt og dekk? For en setter-valp er det første langt viktigere. Be gjerne om å få se på en kurstime før du melder deg på. En seriøs instruktør sier ja til det. Jeg jobber selv som hundetrener i Oslo, så jeg lar andre svare på de konkrete skolene, men jeg har skrevet om hva god sosialisering faktisk er, om du vil lese mer: https://oslohundetrener.no/hva-er-sosialisering-og-hvorfor-er-det-viktig-for-valpen/
    • Dette høres utrolig slitsomt ut, og jeg skjønner godt at dere er på bristepunktet. To ting ville jeg gjort først, før noe trening: en veterinærsjekk av valpen (urinveisinfeksjon er en klassiker bak plutselig tissing inne) og skikkelig rens av madrass og dyner. Vanlig spray fjerner ikke lukten for hundenesen, og så lenge det lukter toalett, forblir det et toalett. Så til bjeffingen. Akkurat nå har hundene lært at bjeffing åpner døra, så det er den vanen vi må snu, ikke hundene det er noe galt med. Men vi starter ikke om natta. Tren på dagtid: lukket dør i tre sekunder, åpne mens det er stille, belønn. Bygg langsomt opp. Gi dem samtidig en skikkelig god liggeplass utenfor soverommet som fylles med tyggeben og gode ting, så stedet får verdi i seg selv. Det er ikke noe quick fix her, men med en gradvis plan er det absolutt løsbart. Med tre hunder samtidig kan det være verdt å få en trener til å se på helheten hjemme hos dere.
    • Får bare prøve meg frem litt, skal kjøpe sånn for å se. Umulig å vite før man har prøvd 😉 Takk for nyttig info Molly.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...