Gå til innhold
Hundesonen.no

Juletider


Guest Christine

Recommended Posts

Guest Christine
Skrevet

I sommer fikk jeg jo en valp, som nå er 6 mnd. Han er spretten, han er glad og kan minne om en kryssning av kenguru og piraya i oppførsel. Har jo enda en hund, en 5åring som tar livet med ro og er vel så vant med det jeg frykter mest i år: Juletre!

Lille kengurupiraya hopper svært høyt, er veldig spretten også liker han å ha drakamp med diverse ting, og han har en medfødt evne til å makulere så fort at vi ikke rekker å se det før tingen allerede er makulert.

Så, hva gjør man i juletider med to hunder i hus, deriblandt en valp?

Henger man juletreet opp etter taket med wire og kjetting?

-Eller lever mann på mottoet: " Ny dag, ny muligheter" og smilet fornøyd med tanken på å måtte pynte treet på nytt for hver dag som går, og i tilegg bytte ut treet annenhver dag? Dropper man juletreet?

Ingen jul uten juletre.

Skrevet

Kanskje lære han at juletre er forbudt område.

Eller lære han at han får noe godt ved å la juletreet være.

Eller kanskje han driter opp i at treet er der.

Det er jo som å bringe skauen inn og han har vel sett trær før :cool:

Skrevet

Man sørger for å være på plass med kameraet når valpen "angriper" juletreet.

Evt så kan du lære den at det ikke er lov, men da får jo ikke vi andre noen kjekke bilder å le av, så det synes jeg ikke du skal gjøre. Hehe...

Guest Christine
Skrevet
Man sørger for å være på plass med kameraet når valpen "angriper" juletreet.

Evt så kan du lære den at det ikke er lov, men da får jo ikke vi andre noen kjekke bilder å le av, så det synes jeg ikke du skal gjøre. Hehe...

Haha, skal sitte klar med kamerat 24/7. ;)

Vi hadde juletre med sprelsk valp/unghund i fjor. Ikke noe problem, men julelysene utendørs måtte vi pent fjerne *Host*

Hehe, går sikkert bra med Vegas også, bare vi passer ordentlig på. Hmm, fjerne julelysene? Lurer på hvorfor :cool:

Skrevet

Sørg for at han har annet å drive med, og dersom han prøver seg si klart i fra at jueltre er forbudt område.

Vennligst oppdater denne tråden med bilder etter jul :cool:

Skrevet
Hehe, går sikkert bra med Vegas også, bare vi passer ordentlig på. Hmm, fjerne julelysene? Lurer på hvorfor :cool:

*Kremt* La oss bare si at det så ut som om han hadde et intenst ønske å kvele bjerketreet. Vi er jo på hytten i julen, og der løper han løs som han lyster, og vi så bare julelysene danse ute i mørket... Tok dem ned så ikke stakkeren skulle få strømsjokk, hehe.

Vegas lærer seg nok at juletreet er off-limit ;)

Skrevet

Jeg har også valp, hun er nå 8 mnd, og til tider et skikkelig turbotroll. Heldigvis så er hun såpass lydig, at jeg sier bare et bestemt "nei", så slutter hun med rampestrekene. Hun tar ting ganske lett, så jeg regner med at juletreet vår får stå i fred.

Skrevet

Gjerde inn juletreet om han skal være alene sammen med det? :cool: Og ellers bare passe på og fjerne han unna det om han viser interesse for det, lære han at det er off limits.

Her blir det ikke juletre, men det er fordi jeg skal hjem til mamma et par dager før jul samt julaften og 1.juledag, og Tore gidder ikke å bry seg med sånt. Får nøye meg med juletreet til svigers når jeg kommer hjem i romjulen jeg da :glare: (de bor i nabohuset).

Guest Christine
Skrevet
Sørg for at han har annet å drive med, og dersom han prøver seg si klart i fra at jueltre er forbudt område.

Vennligst oppdater denne tråden med bilder etter jul :cool:

Haha. det skal jeg! Haha, vurderer å sette webcam i toppen av treet istedenfor stjerna ;)

Men neida, det går sikkert greit. Han er jo flink til å slutte med ting når jeg sier nei liksom. Får heller bare la han være på et annet rom når vi ikke er hjemme.

Skrevet

Jeg hadde ikke hund rundt juletre i fjor, men jeg hadde tre gale katter.. Og her ble buska bundet fast på to punkter.. Rett og slett. Antar det blir noe av samme ulla i år.

Skrevet

Juletreet er et forbudt område, det har Zorro lært ;)

Var ikke noe problem, vi laget ikke så mye "tjo og hei" når juletreet kom inn (Zorro var jo bare valpen, så alt er jo nytt og spennende da)

Må si han hadde STORE øyne da faren i huset kom med en svær grønn dings gjennom døra :cool:

Skrevet

Vi hoppet faktisk over juletre et år, fordi vi hadde to kattunger. Pippin klarte å velte juletreet flere ganger den jula han var valp, jeg fant julepynt under sofaer etc helt til sommeren! Symra er litt lettere å snakke til enn Pippin var, men jeg er spent på hva hun kan finne på når hun er alene på stua ja ...

Skrevet

Jeg avlyste det med juletre hjemme når Snorre var på den alderen. Men juledagene var vi hos mamma og pappa hvor juletreet sto på sin vante plass...

Det gikk overraskende bra, intet veltet tre i hvert fall, men det endte med at all pynt ble flyttet opp til midt på treet og høyere... :rolleyes: Jeg hadde aldri tatt sjansen på å la han være alene med treet i mer enn sånn ca 5 sekunder.

Skrevet

Spent på hvordan det går med lille terror-Bocca også. Alt som henger er jo dritkult, og har hørt fine historier om DSG som elsker å klatre i trær. Så nå er jeg spent.

Jeg er ikke glad i jula egentlig nå, men juletre SKAL vi ha. Så får det gå som det går. Når vi hadde katt tidligere gikk det kuler støtt og stadig, og katta satt i toppen. Så kan det bli værre? :rolleyes:

Skrevet

Her har det gått utrolig bra med hver valp dem har vært forsiktige med treet san utrolig nok. Og nå har jeg hatt tre valper og til nå så har det gått en rød julekule. Treet har jo noen ganger likt å leke det skjeve tårnet i Pizza da hehe men stått det har det gjort. Det selv om det har vært både vorsteh og flat under treet.

Skrevet

Hehe Turbo reiv det med seg en gang i fjor vinter når han fant ut at han skulle krabbe under juletreet, feste seg i alle julelysa han fikk tak i før man ble skremt av at man plutselig hadde noe ekkelt som lyste rundt kroppen og tok sats og fløy under stuebordet. Treet landet da oppå bordet :P Men etter det prøvde han seg ikke på treet så i år tror jeg ikke det vil være noe problem :lol:

Skrevet
Spent på hvordan det går med lille terror-Bocca også. Alt som henger er jo dritkult, og har hørt fine historier om DSG som elsker å klatre i trær. Så nå er jeg spent.

Jeg er ikke glad i jula egentlig nå, men juletre SKAL vi ha. Så får det gå som det går. Når vi hadde katt tidligere gikk det kuler støtt og stadig, og katta satt i toppen. Så kan det bli værre? :rolleyes:

Dersom det viser seg at Bocca klatrer i trær, så ja - det er verre med en hund i toppen av et tre enn en katt! :lol:
Skrevet

Mike tisset på juletreet som det var den største selvfølge i fjor han. Kulene som hang langt nede plukket han pent av og gjemte i "reiret" sitt som han pleier å legge ting han vet han ikke får lov til å ta som han finner (undertøy, sokker, telys, klær osv)

I år skal vi ha kunstig juletre og julekuler som ikke knuses! Men vil tro at han har vokst fra seg å tisse på alle trær han kommer over nå.

Skrevet

Tussie brydde seg ikke noe særlig om juletreet da hun var fem måneder. Hun var litt bortpå og snuste på kulene og synes det var litt gøy at de dinglet, men gjorde aldri noe med det.

Skrevet

Jeg hadde 4,5 mnd gammel belgervalp i jula ifjor jeg, og syns det gikk overraskende bra.. Eneste hun gjorde var å plukke av julekulene der hun kom til (stående, hun hoppa ikke opp heldigvis), så i romjula så juletreet noe upynta ut på de nederste greinene.. hehe

Skrevet

Når Laska var valp i jula (7mnd) så skjønte hun kjapt at treet ikke var lov å røre, når vi var til stede. Så hvis vi var på kjøkkenet (hvor hun ikke fikk være) så lå hun fast i stua.

For to år siden var Lyng valp i jula, han var da 4mnd akkurat, og da ble halve treet pyntet. Han skjønte at han ikke fikk lov til å røre selve treet, men det var litt værre med alt som hang å dinglet, så da ble det flyttet oppover på treet. I fjor var ikke det noe problem heldigvis:)

I år tar vi med en 2,5mnd gammel valp hjem til jul, og da blir det vel til at vi henger pynten litt høyere opp. Hun må nok uansett følges mye med da hun nok ikke greier å holde seg så lenge før hun må på do, så jeg regner med at det ikke blir noe stort problem!

Og når hundene er alene hjemme (de som kan det), er de på et annet rom så de ikke kommer til juletreet og all pynten som er rundt om kring. Det som står på gulvet er nesten mer morsomt enn det som er på treet! *ler*

Skrevet

Kanskje det hjelper å sette juletreet i en lekegrind? Det gjorde iallefall mine foreldre da jeg var klåfingra baby. :rolleyes: Men en hund er jo mye mer spretten enn en blubbete baby da.. :lol:

Skrevet

Første jul med valp her å, hun er 7 mnd når jula kommer, men jeg er ikke helt sikker på hvordan det vill gå, men tror nok at det skal gå greit, hun vet at nei betyr nei, men tiden vill vise.. :icon_redface:

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Takk! Vi har vurdert Toller, Flatcoated Retriever og husky faktisk! Synes selv at huskyer er så fantastiske, men ville ha noe litt mer førerorientert. Tror selv at en flat og belgisk fårehund blir for mye hund igjen. Men tusen takk for gode tips! Og når det kommer til røyting har vi tatt dette i betraktning ja! Fordelen med husky er jo at de har røyte perioder! Så satser på at robotstøvsugeren vår får kjørt seg!
    • Tydeligvis. Har snakket med mange som har blitt "tvunget" til å kjøpe hund.  Personlig så ble jeg paff, og skuffet- fra en seriøs oppdretter som kydde så og vær så imøtekommende til skikkelig skarp sur stemme...    
    • Så bra du tenker på økonomien før du skaffer hund! Det koster en del, og som du har erfart kan det fort komme på ekstra kostnader. Når det gjelder timing så er det noen faktorer. Hvis du ikke allerede har vært i kontakt med oppdrettere så kan det ta tid å finne et valpekull med leveringsklare valper. Noen oppdrettere har reservert alle valpene før de er født. Så start med å kontakte ulike oppdrettere og sjekke tid for valpekull, om foreldrene oppfyller avlsrådene til raseklubben osv. Hvis dere skal flytte, slik jeg forstår det, så kan det være greit å ha kommet noenlunde i orden før en valp kommer i hus. Er huset "valpesikkert"? Er det hage/uteområde som er inngjerdet, er dette noe dere tenker å gjøre eller ha på plass før valpen kommer? Er det noen store oppussingsprosjekter i ny bolig som kan være greit å ha unnagjort før man får en nysgjerrig og aktiv krabat i hus? Personlig foretrekker jeg å få valp i sommerhalvåret, når man uansett er mye ute. Det gjør dotreningen så mye enklere enn å måtte pine seg ut i -15 annenhver time, og stå og vente på at valpen skal gjøre fra seg. Siden du kommer til å være hjemme så er ikke alenetrening et stort problem, men en valp er aktiv, så det kan være greit å få valp i en rolig periode, kanskje ikke rett før eksamensperioden f.eks. Når det er sagt så kommer jo alt an på når den rette valpen fra den rette oppdretteren er leveringsklar. Når valpen først er i hus så må man tilpasse seg det, men det virker jo som dere har gode forutsetninger tenker jeg.
    • Jeg synes golden virker som et bra alternativ for dere. Siden du er vant til husky så er du vant til høyt aktivitetsnivå, og det virker som du er forberedt på og klar over at golden trenger litt mer mental aktivisering, men også er mer førerorientert og lettere å trene. Den store negative faktoren for min del med golden er at de røyter MYE. Her er det enten mye børsting og støvsuging og/eller ofte bading. Men hvis dere fikser det synes jeg det høres ut som en golden vil trives hos dere. Det er mange raser som kunne passet, jeg tenker flatcoated retriever, belgisk fårehund, finsk lapphund eller setter. Men jeg synes golden virker som et veldig godt alternativ for dere.
    • Hei! Jeg (dame 23) og samboeren min (29) vurderer å gå til anskaffelse av en hund. Jeg er ganske turglad av meg og driver med friluftsliv som hobby (hengekøyeturer, fjellturer, teltturer, fisketurer osv.) samboeren min er mer hjemmekjær og liker å ta det mer med ro, det gjør også jeg i perioder. Pga. en kronisk sykdom kan hverdagen min være uforutsigbar, men så lenge jeg holder meg i aktivitet og med måte så pleier det å gå greit. Vi ser etter en hund som kan være med på alt. Alt fra familiebesøk til fisketurer til ferier med bobil og hele pakka. Vi ser etter en følgesvenn rett og slett, som ikke skal sitte alene hjemme hele dagen, men som kan inkluderes i våres hverdag. Vi bor ganske landlig og selv om leiligheten vår ikke er så stor, vurderer vi golden retriever som rase. Vi trenger en hund som kan være aktiv, men også tåler ett par dager på sofaen. Vi ser etter noe allsidig, en rase som er litt morsom og rampete, men også lett kan trenes og formes slik vi ønsker. Det er så utrolig mye å velge mellom og det er så mange raser jeg kunne tenkt meg. Jeg er oppvokst med støvere og jeg og min mor skaffet oss husky når jeg var 17, hun har vært min følgesvenn i så mange år allerede. Men nå har jeg lyst på en hund jeg kan forme litt mer slik jeg vil. Jeg er åpen for tips til hunderase som kunne passet annet enn en golden retriever også! Det viktigste for meg er at det er en rase som vi har kapasitet til å ha, slik at vi får en godt balansert hund som får behovene sine møtt. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...