Gå til innhold
Hundesonen.no

Marco, min finske lapphund.


Izziebelle

Recommended Posts

Skrevet

Dette er min lille finske lapphund valp Marco :) Han er 9 uker og kommer fra kennel Schanderulven. Er han ikke fin? Vi har hatt han hjemme i to dager og han har allerede kommet seg til ro og er en kjempe flink liten god gutt som ligner på en liten bamse. Han har to søstre og en bror som fremdeles er hos moren sin, men 2 av de skal ut i nye hjem snart. Siste tispa skal oppdretter beholde selv. Når mamma endelig ga meg lov til å få en hund leste jeg meg i gjennom tonnevis av informasjon om diverse raser. Både jeg og hu er veldig svake for spisshundrasene og japansk spisshund var veldig aktuellt, men så gjorde tilfeldighetene til at jeg kom over en finsk lapphund, en rase jeg aldri hadde hørt om men falt pladask med en gang. Ble ikke mindre imponert etter å ha møtt hundene fra Team Schanderulven, herlige skapninger. Der var det et valpekull på 5 uker og noe søtere skal man lete lenge etter. Skulle gjerne hatt alle 4, men i forhold til det jeg så og hørte fant jeg ut at Marco var den riktige for meg. De påfølgende ukene gikk kjempe sakte, men endelig kan jeg ønske lille venn hjem! :P

post-2851-1195248238_thumb.jpg

post-2851-1195248254_thumb.jpg

  • Svar 97
  • Created
  • Siste svar
Skrevet

Ja ikke sant :icon_cry: Herlig. Men han er en skikkelig rampegutt da =P men det er kanskje vanlig i den alderen. hehe.

Mor er: Turnukan Hempukka

Far er: Tievatuulen Ballerojäkälä

Søk på faren får man opp masse fine bilder av han. Han er kjempe vakker, det samme er moren. Vi håper på at han har arvet mange av egenskapene til foreldrene. Både moren og faren er noen ordentlige kosebamser :no:

Kommer flere bilder snart :)

Skrevet

Nydelig valp! :icon_cry:

En av spesiallærerene på skolen min har nettopp fått en liten en av samme rase, med omtrent samme tegninger. Det er en skikkelig søt dott, tipper den er 9 uker nå.

Skrevet

Måtte bare poste et bilde av Marco's vakre far som kalles Levi til vanlig :lol: Han er visst en ordentlig kosebamse har jeg fått høre. Han har litt å leve opp til jaa.. :blink:

post-2851-1195947989_thumb.jpg

Skrevet

Har møtt Hemp, og hun sjarmerte meg skikkelig. ^_^ Faren var jo bare helt nydelig. Venninnen min har en hund fra Schanderulven, Niehku er moren til hunden hennes. Veldig fin rase da :D

Skrevet

Ja Hemp er herlig hun :lol: Skikkelig kosejente.. Nesten litt trist når vi fikk Marco hjem å ikke skulle dra å besøke henne på en stund.. =P

Strip er kjempe pen han! Kievras har jeg ikke sett, men så Miekkhi (sånn det skrives)? på kongsberg utstillinga :P Han er veldig lik sin mor Niekhu. Mye morsomme navn på hundene fra Schanderulven :wub:

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
Skrevet

Har kikket på den rasen! Og har møtt tre stk!

Og MAKAN til flotte hunder! Og det er fargen til din valp jeg er svak for, men da jeg så bilde av faren, så vet jeg ikke hva jeg ville valgt!

Så fort han vokser, nydelige bamsen din! :rolleyes:

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hovedproblemet med cobberdog er at de selges som ferdig oppdratte, enkle, allergivennlige familiehunder, som kan puttes bort i et bur når man "ikke bruker dem". Jeg ser at du og familien ikke har den type hundehold, men jeg tenker at å støtte denne blandingsavlen bidrar til det. I tillegg er de slett ikke nødvendigvis allergivennlige, og pelskvalitet, røyting og pelsstell varierer veldig. I tillegg så selger folk masse puddelblandinger som cobberdog, som ikke har noe som helst å gjøre med den opprinnelige doodlen fra Australia som var blanding av puddel og labrador. Som du tydeligvis vet så avler Drøbak hundehotell og mange andre oppdrettere vilt og hemningsløst på alt av "allergivennlige" raser blandet med de "søte" rasene og selger det som cobberdog. Dermed er det også vanskelig å spore noe som helst av helsedata og "linjer". Jeg er helt enig i at det er mange søte doodler/cobberdogs der ute, men for meg ser mange av de ganske like ut mellompuddel eller noen av vannhundene med krøllete pels. Problemet for meg er at flertallet av dem er resultat av useriøs masseavl, og at de ikke gir deg noe du ikke kan få fra allerede eksisterende og godt dokumenterte raser. Useriøs og dårlig avl finnes definitivt i alle raser, men uten at jeg har statistisk dekning for det så mener jeg at mengden er større ved doodle/cobberdog, på grunn av prisene og "grunnlaget" for rasen (at de selges som allergivennlige, røytefrie og helst ferdig oppdratte). Så spørsmålet mitt går heller andre veien, hvorfor cobberdog heller enn en av de etablerte rasene? 
    • Hei.  Vi vurderer å få oss hund igjen en gang i løpet av det neste året. Vi har hatt en Toller tidligere, og er godt vandt meg aktiv rase. Vi kunne tenkt oss en hund som ikke røyter, og har så vidt snakket om Cobberdog.  Jeg vet mange her inne er veldig skeptiske og negative til cobberdog og doodleblandinger. Jeg er bare litt nysgjerrig på hva som er så negativt med Cobberdog.  Jeg har sett det er mye dårlig avl på cobberdog og generelt doodler. Jeg er veldig negativ til Drøbak hundehotell og måten de avler på. Vet også at mange er oppdrettere under deres paraply. Jeg har dog funnet et par oppdrettere i Norge som driver selvstendige oppdrett av cobberdog (+ en i sverige). De har blant annet importert linjer fra Australia, helsetester og registrerer foreldre og besteforeldre i eget register og har mentaltesting av valper før levering. Flere oppdrettere virker genuint opptatt av å avle gode individer og gjør sikkert mer enn mange oppdrettere av renrasede hunder. Det finnes mye grums av oppdrettere blant oppdrettere av rasehunder også.    Jeg vet mange mener man heller bør velge blant de renrasede hundene vi har som ikke røyter, men jeg har likevel falt for utseende, størrelsen og gemyttet til mange cobberdoger jeg har møtt.  Vi har ikke bestemt oss, og ser også på puddel og portugisisk vannhund f.eks.  Selv om jeg vrir hodet mitt og har lest veldig mye om og er veldig interessert i alt som kommer til hund, klarer jeg ikke å se det store negative med cobberdog. Er det så galt å ønske å lage en ny rase med egenskaper mange mennesker ser etter? Så lenge oppdrettet er etisk, bruker nye linjer, helsetester hundene og vil det beste for de?  Jeg legger ut denne meldingen fordi jeg oppriktig ønsker flere tanker. Håper folk kan være saklige og prøver å legge bort fordommene de har mot alt av doodler i diskusjonen. Vi har som sagt ikke bestemt oss, så vi vet ikke hva vi går for enda. 
    • Lapphundene er en helt annen type hund. De er gjeter- og arbeidshunder opprinnelig, selv om de fleste er familiehunder nå. De er også ganske selvstendige, men ikke på langt nær så sære som eurasier. Jeg har inntrykk av at finsk lapphund er litt enklere å trene enn den svenske, men det er såklart individuelle forskjeller også. 
    • Av alle disse rasene som er nevnt ville jeg gått for bearded collie eller sheltie til lydighet. Eventuelt korthårscollie. Men om du vil satse litt på høyere klasser så er ingen av disse ideelle, da ville jeg gått for en litt mer aktiv arbeidshund som retriever eller belger. På hobbynivå er de fleste av disse helt fine. Pumi kjenner jeg ikke særlig godt utover at de brukes en del i agility og bjeffer MYE. Har aldri sett dem i lydighet.
    • Høres ikke så bra ut da. Vurderer også svensk og finsk lapphund. Er det samme der?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...