Gå til innhold
Hundesonen.no

Er mange oppdrettere sånn?


GunhildM

Recommended Posts

Skrevet

Eg var på utstilling på Bønes i bergen for ikkje lenge siden. Eg stilte begge dagene med min hund. Vi kom litt tidlig også så vi fikk med oss alle klassene med labrador. Då merket eg at det var en dame som gikk alle de klassene vi så på. Spurte oppdretteren min og hun sa at det var en opdretter.

Hun vant mange klasser, i min også (begge dagene).

Er mange oppdrettere sånn?At de stiller i omtrent alle klassene?

Syns det er litt kjedelig å vite at eg ikkje har noen sjanse. :unsure:

Er det bare meg eller er det andre som vet om noen som gjør sånn?

Bare lurer.............

Skrevet

Har man gode hunder som vinner klassene og har råd og tid til å påmelde, så selvsagt stiller man.... Og det i seg selv har ikke så mye å si for deg og din hund, fordi om hunden din ikke er av god nok kvalitet så kommer den nok ikke til å gjøre det så mye bedre om oppdretteren som stiller mange ikke hadde vært der.

Skrevet

Hehe, vi kjenner godt til noen som er nesten sånn ja! Utrolig hyggelig dame, og en sinnsykt dyktig handler. Vet ikke så mye om oppdrettet hennes enda, da hun er nokså fersk. Hun stiller ikke i alle klassene, men det virker som om hun vinner det som er å vinne. Føler også at jeg ikke har en sjans når jeg vet hun skal stille, men vi har faktisk "slått" en av hennes hunder (fikk jeg vite for noen uker siden, jeg er en sosekopp i ringen, og får ikke med meg mer enn meg selv og knapt Tulla..)! Mye kommer altså an på hvor flink handler man er, og oppdrettere har ofte flotte hunder i forhold til "hundeeieren i gaten"; det er jo flotte og flinke og gode hunder de "lever" av, så det er jo ikke så rart. :lol: Men noen ganger har ikke det så mye å si, og dommeren "ser forbi" handlingen, og er mer kritisk til hunden. Men det er helt klart at en dyktig handler kan gjøre mye for en "ikke topp" hund, og en dårlig handler kan utgjøre en forskjell med en topp hund, hvis du skjønner hva jeg mener?

Skrevet

Det der tror jeg er helt vanlig. Jeg vet for eksempel at Symra og jeg kommer til å treffe beardisfolk med mange tiårs erfaring og masse flotte hunder på alt vi drar til av utstillinger.

Og dersom jeg plutselig hadde begynt å gå langrenn på ski, så tror jeg jaggu jeg hadde blitt nødt til å konkurrere mot folk med masse erfaring og kompetanse der også! :lol:

Skrevet
Det der tror jeg er helt vanlig. Jeg vet for eksempel at Symra og jeg kommer til å treffe beardisfolk med mange tiårs erfaring og masse flotte hunder på alt vi drar til av utstillinger.

Og dersom jeg plutselig hadde begynt å gå langrenn på ski, så tror jeg jaggu jeg hadde blitt nødt til å konkurrere mot folk med masse erfaring og kompetanse der også! :lol:

Og ikke minst; de har mest sannsynlig (litt) bedre ski enn deg også..!

Skrevet
Og ikke minst; de har mest sannsynlig (litt) bedre ski enn deg også..!

Helt sikkert, og de vet ALT om hvordan man skaffer seg de beste skiene og holder dem i topp stand! :lol:

Skrevet

Tkk for svar :lol:

Det som er gøy på utstillingene er at eg får alltid skryt av både dommer, oppdretter og andre over at eg stiller hon bra.

Kritikken vi får er alltid god, har ikkje vert på så mange utstillinger, men vi har aldri fått dårlig kritikk.

Kanskje det blir meg og Pia som vinner en gang........

Skrevet
Tkk for svar :lol:

Det som er gøy på utstillingene er at eg får alltid skryt av både dommer, oppdretter og andre over at eg stiller hon bra.

Kritikken vi får er alltid god, har ikkje vert på så mange utstillinger, men vi har aldri fått dårlig kritikk.

Kanskje det blir meg og Pia som vinner en gang........

Nemlig. Vi nybegynnere får bare jobbe med saken! :o

Skrevet

En nybegynner vil ikke være en nybegynner lenge om man trener masse og heller kan plukke opp noen tips av de "irriterende" oppdretterne som viser hund i alle klassene :lol:

(jada, vet at ingen nevnte ordet irriterende)

Skrevet

For meg har disse oppdretterne vært meget lærerike og interessante bekjentskaper. En god del av sjarmen med å drive med utstilling er å treffe andre som er like tullete etter rasen som man er selv!

Skrevet

Får så mange gode tips av min egen opdretter og. Elin har virkelig peiling på labrador og de andre som stiller.

Det er så kjekt å ha en oppdretter som tar seg tid til å hjelpe meg med det eg lurer på og hjelper meg med utstilling osv.

Det er sikkert flere som syns det! :lol:

Skrevet
For meg har disse oppdretterne vært meget lærerike og interessante bekjentskaper. En god del av sjarmen med å drive med utstilling er å treffe andre som er like tullete etter rasen som man er selv!

kunne ikke sagt det bedre selv :lol:

Skrevet

jah men en ting skal være sakt disse domme oppdretterne har dorlige dager også har selv kjøpe en hund fra Kennel Sukkertoppen og som eks. ene utstilling gikk vi hjem me totalt 4 BIS og andre utstilling kun me 1BIR og BIG4 (faktisk min) :rolleyes: av da totalt 5 hunder. hehe men jeg også "irriterte" med over oppdretteren min da hun sto forran meg di 2 første utstillingene da 4-6mnd men da jeg endeli kom forran henne jeg på 2 hun på 3 da var smile stort (skal leve leeenge på det) :rolleyes: hehe så det er et håp for alle. men jeg handler hundene til denne kennelen og må si at det er ikke sååå ofte at er oppdretter tar alt! men kan være veldig irriterende hvis det sammen personen alti er forran deg :lol: hehe :o

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da snakker vi en helt annen arbeidskapasitet, tilnærmet border collie. Men hvis det er aktuelt, så ja. Og så har de MYE lyd. Mer enn de andre lapphundene. Jeg synes de er dritfine, men lyden (og røytingen) hadde vært uaktuell for meg.
    • Lapsk vallhund kanskje? Kjenner ingen personlig, men kjenner til en oppdretter, og forstår det slik at det er mer å hente der enn hos finsk og svensk
    • Korthåret collie var det første som slo meg. Gjeterhundtype men stort sett avlet som selskapshund nå. Røyter en del, men er ganske førerorientert og spennende rase. Generelt vil du se på raser som er avlet for å samarbeide med fører. Det er noen typer jakthunder som ikke skal jobbe selvstendig, men på førers kommando, f.eks, apporterende o.l., som typisk retrievere og spanieler. Og så har du gjeterhunder som er de klassiske som er forholdsvis førerorienterte og lette å trene, men som også krever en del både fysisk og mental akvitisering. Så kommer det litt an på om det spiller noen rolle med bjeffing, for eksempel. Dansk/svensk gårdshund har en del jaktinstinkt men er også ganske førerorientert og lett å trene. Finsk og svensk lapphund, mye pels, mye lyd, litt mer selvstendig enn mange gjeterhunder, men morsomme hunder. Schapendoes, pumi, tibetansk terrier, bearded collie kan være alternativer. 
    • Hvilke av de sjeldne mellomstore hundene passer best til å trene lydighet og å gå skogsturer med? Skriver sjeldne da jeg er ganske kjent med de som er mest populære. Gjerne med minst mulig jakt siden jeg ikke skal trene jakt og ønsker at hunden skal gå løs på turer hvis den blir lydig nok. Pelsstell betyr ikke noe og vakt betyr heller ikke noe da vi bor på bygda. Ønsker hunderase mellom 10-30 kilo da jeg ikke har styrke nok selv og jeg ikke ønsker altfor stor hund. Kanskje prøve agility også.
    • Min golden (jakt) røyter bare to ganger i året, men de vanlige goldene jeg vokste opp med røyta helt sykt mye😅 Ellers er de veldig fine hunder, så lenge de får brukt hodet nok. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...