Gå til innhold
Hundesonen.no

NEI!


siljestokka

Recommended Posts

Hmm.. Når kan/burde/burde man si nei/fy til hunden sin. Snakket med ei jeg.. Bestemora hennes sa aldri nei til hundene uansett.. Så dem stjal visst mat rett i fra bordet osv. Så da begynte jeg å tenke :rolleyes: . I hvilke situvasjoner er det "greit" å si nei.

Dette tenker jeg da :) :

*Når hunden løper etter dyr ( jager katter osv)

*Stjeler mat

*Bjeffer mot fremmede .

*Når du tar hunden i gjøre noe som den ikke har lov til (Og som det vet at den ikke har lov til, men gjør det likevell)

Er det flere punkt :) ?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hmm.. Når kan/burde/burde man si nei/fy til hunden sin. Snakket med ei jeg.. Bestemora hennes sa aldri nei til hundene uansett.. Så dem stjal visst mat rett i fra bordet osv. Så da begynte jeg å tenke :rolleyes: . I hvilke situvasjoner er det "greit" å si nei.

Dette tenker jeg da :icon_redface: :

*Når hunden løper etter dyr ( jager katter osv)

*Stjeler mat

*Bjeffer mot fremmede .

*Når du tar hunden i gjøre noe som den ikke har lov til (Og som det vet at den ikke har lov til, men gjør det likevell)

Er det flere punkt :icon_redface: ?

Angående bjeffing mot fremmede spørs det jo litt hvorfer hunden bjeffer. Slik som min, kan jeg ikke si Nei! til når hun bjeffer mot fremmede, fordi hun er redd. Og hvis jeg begynner å straffe henne for det, blir hun enda mer skeptisk.

Nå sier jeg ikke så mye nei til jenta mi da, men de punktene du har allerede skrevet henger jeg meg på(som regel, spørs litt hvilken situsjon og alt slik), kommer ikke på mer akuratt nå.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det er vel opp til hver enkelt å vurdere det, vel? Avhengig av hva slags hund man har, hvor sterke drifter den har for å gjøre det den gjør, hva som egentlig er grunnen, osv.

Forøvrig - hva er et "nei"? Det kan være så mangt, avhengig av om det er lært inn negativt, om det er mer som en kommando ("slutt med det du gjør og ta kontakt med meg"), eller om det ikke er lært inn i det hele tatt og det etterhvert blir mer og mer utvannet...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg bruker nei som en "slutt med det du gjør og ta kontakt med meg" kommando. Problemet mitt er at jeg er såpass snarsint at det ikke er alltid jeg klarer å holde meg til et såpass positivt nei. :glare: "Nei" brukes som regel når han gjør noe feil under trening eller når han gjør noe han ikke har lov til, som å prøve og ta mat feks. Hvordan jeg sier det avhenger også av situasjonen. Det er forskjell på "NEI!!" og "nei.."

Man kan bruke nei til hva man selv vil, og hva man sier er jo egentlig ikke viktig, så lenge hunden forstår hva det betyr. :icon_redface:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 2 weeks later...

* Knurrer og biter

* Knurrer når du skal ta noe fra den

* Hopper opp i sofaen ( hvis den ikke har låv til det, noen får jo låv selfølgelig )

* Ja det er jo Så masse

- du skal jo si nei til den hver gang den gjør noe galt , men på en rolig men bestemt måte ! Skjønner ?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Personlig er jeg veldig glad i bichon-rasene, selv om de krever litt klipping og børsting. Med riktig sosialisering og trening så er de fine familiehunder som kan være med på det meste. Om dere lener mot spaniel så synes jeg personlig at springeren er et bedre valg. Cockeren og de mindre (king charles og cavalier) har mye helseproblemer. De er fine familiehunder, men krever også litt pelsstell. Shetland sheepdog kan være et alternativ. Hvis dere ikke vil ha pelsstell i det hele tatt så ta en titt på dansk/svensk gårdshund. De kan bjeffe når det kommer besøk, går folk på veien, osv. men ikke noe mer enn de fleste andre små raser. De er glatthåret, men røyter da korte hår minst et par ganger i året, som er normalt for alle røytende raser. De er aktive og trenger både fysisk og mental aktivisering, og kan kanskje minne litt om beagle hvis det er utseende som trekker der. Mellompuddel eller dvergpuddel er morsomme og allsidige hunder, de må klippes/børstes.
    • Takk for utfyllende svar og gode råd!  Hvis vi skulle se på en mindre hund, er det noen raser du vil anbefale da?   Hvis vi lener mot spaniel: vil en cocker spaniel eller springer spaniel være et bedre valg? 
    • Har jobbet i kafé tidligere, og etter det jeg kan huske så benyttet vi oss av et spesifikt middel for å bløtlegge bestikk i noen minutter før steamer. Het vel «Dip-It» eller noe sånt.
    • Det ser jo ut som at det virker å bruke strup, men jeg ønsker ikke å bruke det på hundene mine uansett. Mykere metoder tar nok lengre tid, og krever sikkert mer av meg som hundefører, men jeg ønsker heller å legge inn den innsatsen enn å påføre smerte på hundene mine. Hva forskning sier er ikke så relevant for meg, når jeg ser at jeg klarer å oppnå det jeg ønsker uten å bruke brutale metoder så gjør jeg selvsagt det.  Ingen av mine hunder er enkle typer, så når det går an å få de til å fungere godt uten bruk av vold så tenker jeg det skal være mulig for de fleste. 
    • Det er veldig lenge siden jeg har brukt noe slik(da jeg gikk på folkehøyskole for 20+ år siden). Men jeg husker at man skulle skylle før man satte inn i maskinen. Jeg fant også dette, om det er til noe hjelp; Oppvaskmaskin til industri: Slik får du best resultat - Machine Products Storkjøkken AS
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...