Gå til innhold
Hundesonen.no

Dyrisk


Guest Per Olav

Recommended Posts

Guest Per Olav
Skrevet

Fikk dette utklippet i en mail. Kan kanskje være av interesse for noen.

NRK1 onsdag 17. oktober kl 19.55 Dyrisk

Kjæledyr og andre dyr

Hilde Hummelvoll har et godt håndlag med dyr (Foto: Johanne Eikeset)

I magasinserien ”Dyrisk” går Hilde Hummelvoll entusiastisk inn i møter med alle slags dyr. Dyr er en del av livene våre, enten vi koser med dem, jobber med dem eller blir hjulpet av dem. Onsdager i høst møter vi dyr i alle disse situasjonene og flere til.

Første program

I første program besøker Hilde Hummelvoll myteomspunne ulver i Sverige. Vi får også vite om rettssaker som ble ført mot dyr tidligere i historien. Vi møter hestetrener Ellen Ofstad som er ekspert på hestepsykologi og som hjelper Anja med hesten hennes Bork. Han er nemlig svært oppmerksomhetssyk og klengete, et problem hesteeieren vil få bukt med.

I ”Dyrisk” får vi være med på mange sjarmerende møter mellom programleder Hilde Hummelvoll og dyrene, samt eierene deres og ulike dyreeksperter. I hvert program møter vi mennesker som skildrer spesielle og lidenskapelige forhold til dyr, og vi får se faktasaker som for eksempel at kua har en magnet i magen. Vi får også møte adferdseksperter som gir oss tips om hvordan vi for eksempel kan få bukt med at hunden har angst for å være alene og at hesten ikke tør å gå på hengeren.

Ikke alle vet hvor uttrykkene "ugler i mosen" eller "Catwalk" kommer fra, Hilde ser nærmere på dette og flere andre kuriøse ord og fenomener som har med dyr å gjøre.

Forsker og veterinær Bergliot Børresen forklarer at dyr blant annet kan oppleve forelskelse, sorg og ensomhet på linje med mennesker, og vi ser eksempler på dette.

I den faste spalten ”Flink bisk” gir hundetrener Espen Gudim oss små tips om hvordan vi kan kurere hunder som er pinnegale eller ønsker å ligge i sofaen.

Vi møter også dyr som hjelper mennesker, som redningshunden Noia, og mennesker som hjelper dyr som for eksempel løshunden Lola som blir adoptert fra Spania.

Serien anbefales på det varmeste for både voksne og barn!

Skrevet

Hmm, dette kan jo være interessant. Virker som om det går ganske bredt, og det kan jo slå begge veier. Men, nå er det bare om å gjøre at man husker å slå på tv'en den dagen da :S

Skrevet

"redningshunden Noia" - genialt! :lol:

Dette vil jeg også få med meg. Husker "dyrisk" var innom forumet på dyrenett og nærmest tigde om flere dyr å lage episoder om. Syns å huske de spurte om litt rare spørsmål, ville ha tak i dyr som var "sjalu" og "triste" eller uansett. Men kan jo bli et interessant program

  • 3 weeks later...
Guest Gråtass
Skrevet

Hva syns dere om dagens dyrisk?

Jeg syns det er et hyggelig og snillt familie program som overhodet ikke går i dybden på noe som helst og er derfor etter mitt syn, bortkastet tid om man vil lære noe, desverre. Men for all del, trivelig og grei underholdning for barnefamnilien.

Skrevet

Ja det er et fint familie program, hvor man går ind og viser en snill indstilning, så mennesker der uvante med dyr lærer lidt, men som det blev sagt tidligere, så går det slet ikke i dybden.

Skrevet

Helt greit familieprogram, men det var vel ikke så dypt..

Freestyletriksene var vel blant annet på ingen måte såå outstanding.. Men greit program, for all del =)

Skrevet

Programmet er vel temmelig overfladisk og "lettbent" og er vel beregnet på å være enkel underholdning. MEN nå håper jeg på hjelp! :icon_confused: I begynnelsen på hvert nytt innslag så spiller de en kort liten musikksnutt; er det noen som vet hva låten/gruppa heter? Har hørt hele låten for leeeenge siden og den er nydelig men hva heter den? På forhånd takk for eventuell hjelp ;)

Skrevet

De var her i vinter og filmet hundene våre. (De ville filme disse rare Basenjiene, og høre jodling)

Selvførgelig ble det ingen jodling, og jeg har ikke hørt noe mer fra dem, så tviler litt på at det blir noe.

Men titter nå på *just in case*

Skrevet

Søndag klokka 20:00 begynner jo "Hundeskolen" med han derre Kim-Andre Sørland.

Skal se den serien. Litt synd at dyreserier har så få episoder, men jeg prøver å få med meg så mange som mulig.

Skrevet

dewt skal jeg også se på ;) jeg ville melde meg på der bare for morroskyld men jeg ble ikke 18 før de var ferdig og filme alt.

  • 2 weeks later...
Skrevet

Var spennende med den episoden "dyrisk" som handlet om dyrenes reaksjoner på musikk.

Jeg lurer på hvorfor klassisk musikk er favorisert hos levente, hørende organisnmer.

Skjønner hvorfor black metall er en musikksmak som stort sett bare eksisterer hos enkelte mennesker.

Dersom jeg ikke skjønte hva disse menneskene sang om, eller hva de stod for, så hadde jeg reagert med avsky jeg også. Det gjør jeg mange ganger. Dyrene reagerer på en måte på el-gitarens "herjing" og at dette ikke helt klarer å harmonisere med dem. Har jo litt med vokalistens krigshyl å gjøre også da. Det er på en måte som om at musikken forandrer hjerterytmen, og frigjør stresshormoner og gjør dem uvelle.

Bare en tankemyldring fra min side.

  • 10 months later...
Skrevet

Jeg skjønner ikke hvorfor de brukte en border collie til fuglejakt når de heller kunne brukt en utholden og fugleJAGENDE fuglehund? :blink:

Skrevet
Jeg skjønner ikke hvorfor de brukte en border collie til fuglejakt når de heller kunne brukt en utholden og fugleJAGENDE fuglehund? :blink:

tenkt enn del på jeg også .. Men da kan den ikke være trent da, for en trent jakthund sniker seg inn på fuglene å tar stand æ:)

  • 2 weeks later...
Guest Kåre Lise
Skrevet
TV'en er okupert på Søndagen for da er det fotball.

Men ska prøve og se det på NRK nett-tv. :)

Edit: Nett-tv'en var kjempe treig! <_<

Dyrisk går på Torsdager, mulig reprisen er Søndager.

Nett TV er ikke tregt om du har en grei ADSL linje. Jeg ser bare nett tv uten problemer og det er med en begredelig Telenor linje.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Så fint at dere allerede har veileder og atferdsspesialist på laget, og at dere har testet både mer og mindre aktivitet. Det dere beskriver høres ut som en valp som ligger så høyt i grunnstress at han ikke klarer å regulere seg ned igjen. Da hjelper det sjelden med mer trening, for problemet er ikke mangel på aktivitet, men at nervesystemet aldri får landet. Det jeg ville prøvd: senk totalbelastningen kraftig i 10–14 dager. Korte, kjedelige turer, ingen søk, ingen kurs. Bytt aktiviteten mot ting som nedregulerer: tygging, slikkematter, snacks strødd i gresset. Og når han faktisk ligger rolig av seg selv, legg en godbit stille mellom labbene hans uten å si noe. Ro som blir belønnet, kommer oftere. At han blir «svart i øynene» og umulig å avlede tyder på at han er langt over terskel, og da lærer han ingenting. Nevn gjerne smerteutredning for veterinæren også, mage og ledd kan gi akkurat dette bildet. Jeg har skrevet mer om ro-trening her om dere vil ha en konkret plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/
    • Godt tenkt å forberede seg før katten kommer, det er da du har mest påvirkning på resultatet. Det viktigste er ikke utstyret, men introduksjonen. Planlegg at de to første ukene skjer bak grind eller lukket dør: la dem lukte på hverandre gjennom døra, bytt tepper mellom dem, og belønn hunden hver gang den er rolig i nærheten av kattelukt og kattelyder. Først når hunden kan se katten uten å låse seg fast, tar dere korte, rolige møter med hunden i bånd. Katten trenger alltid en fluktvei: høyder, hyller og minst ett rom hunden ikke har tilgang til. Kattedoen løser du enklest med en barnegrind hunden ikke kommer forbi, eller en hevet plassering katten lett når. Og følg med på hunden din underveis: stirring, stivhet og jaging betyr at dere har gått for fort frem, ikke at det er umulig. Gjør det kort og gøy, og gi det uker heller enn dager. De fleste hunder kan lære å leve fint med huskatten sin.
    • Gratulerer med valp på vei! I stedet for å anbefale en bestemt skole vil jeg gi deg spørsmålene jeg selv ville stilt før påmelding, for det varierer mer mellom instruktører enn mellom skoler. Spør konkret: Hvilke metoder bruker instruktøren, og brukes det noen form for korreksjon eller «konsekvens»? Du vil ha et tydelig ja til kun belønningsbasert trening, ikke et vagt «vi tilpasser oss hunden». Hvor mange valper er det per instruktør? Seks er mye bedre enn tolv. Og handler kurset om hverdagen (ro, håndtering, alenetrening, trygg sosialisering) eller mest om sitt og dekk? For en setter-valp er det første langt viktigere. Be gjerne om å få se på en kurstime før du melder deg på. En seriøs instruktør sier ja til det. Jeg jobber selv som hundetrener i Oslo, så jeg lar andre svare på de konkrete skolene, men jeg har skrevet om hva god sosialisering faktisk er, om du vil lese mer: https://oslohundetrener.no/hva-er-sosialisering-og-hvorfor-er-det-viktig-for-valpen/
    • Dette høres utrolig slitsomt ut, og jeg skjønner godt at dere er på bristepunktet. To ting ville jeg gjort først, før noe trening: en veterinærsjekk av valpen (urinveisinfeksjon er en klassiker bak plutselig tissing inne) og skikkelig rens av madrass og dyner. Vanlig spray fjerner ikke lukten for hundenesen, og så lenge det lukter toalett, forblir det et toalett. Så til bjeffingen. Akkurat nå har hundene lært at bjeffing åpner døra, så det er den vanen vi må snu, ikke hundene det er noe galt med. Men vi starter ikke om natta. Tren på dagtid: lukket dør i tre sekunder, åpne mens det er stille, belønn. Bygg langsomt opp. Gi dem samtidig en skikkelig god liggeplass utenfor soverommet som fylles med tyggeben og gode ting, så stedet får verdi i seg selv. Det er ikke noe quick fix her, men med en gradvis plan er det absolutt løsbart. Med tre hunder samtidig kan det være verdt å få en trener til å se på helheten hjemme hos dere.
    • Får bare prøve meg frem litt, skal kjøpe sånn for å se. Umulig å vite før man har prøvd 😉 Takk for nyttig info Molly.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...