Gå til innhold
Hundesonen.no

Forskjell på pass og trav


Djervekvinnen

Recommended Posts

Vet hunden at den passer og at den traver? For fikk tips om å roseog belønne masse når hunden slo over til trav, men ikke når den passet. Er så plaget med at hun passer så og si konstant, og skal trene på å trave under ustilling. Men jeg lurer på om hunden VET nårtid den slår over i pass og trav? At den vil skjønne hva jeg belønner for?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

ved pasgang så løfter hunden for- og bag- ben på samme side samtidig, ligner at den lunter , hvorimod trav der løfter den for- og bag- ben fra modsatte side.

Har selv en der er pasgænger.

Tror ho vet forskjellen, men det ho lurer på er om hunden vet forskjellen, med tanke på at ho skal belønne riktig gangart. Eller tar jeg feil?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg tror hunder er forbausende bevisst på bevegelsene sine når den har blitt vant til at den faktisk kan styre det selv. Når Tinka rygger, feks, har hun en tendens til å svinge mot venstre, og da passer hun hele tiden på å rette seg selv fordi det er større sannsynlighet for å få belønning om hun rygger på en rett linje når vi står front mot front.

Så ja, jeg tror hun skjønner at det er når hun traver at hun får belønning - i alle fall når du har belønnet det noen ganger. :lol:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ja, jeg tror hunder er klar over ulike gangarter. Jeg har trent min hund til å trave på kommando siden jeg har slitt med det samme som deg: hunden går heller i passgang enn i trav. Jeg har trent det mest når vi har syklet - og i starten hadde jeg både sele og bånd på hunden. Når hun gikk i passgang tok jeg tak i båndet og gjorde henne oppmerksom på at hun skulle trave, og la på kommandoen TRAVE... etter kort tid skjønte hun at det var omslag i gangart jeg mente... Nå kan jeg bare si TRAVE til henne når hun er i passgang, og hun slår om :lol:.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Er det noen som vet hvorfor noen hunder passer mer enn andre? Jeg tror aldri jeg har sett Ike passe noen gang,mens whippeten til ei vennine gjør det veldig ofte.

Dette lurer jeg på og... Eneste jeg vet er at det hos noen raser er mer vanlig å passe enn hos andre, hos for eksempel engelsk springer spaniel står det til og med i rasestandarden at "i langsom fart er det typisk for rasen at den slår over i passgang".

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Passgang er energisparende og mindre belastende. Hunder som har vondt kan finne på å passe mer enn andre har jeg hørt. Noe å tenke på kanskje?

Jeg kan belønne hunden min for å gå fortere og slå over i trav når vi går helt vanlig tur. Det gjør jeg titt og stadig da hun har det med å gå bak meg av og til :P Da går jeg litt fortere selv og når hun slår over i trav så roser jeg og belønner. Håper å få en kommando på det etterhvert. :lol:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Snusmumrikk

Jeg vil tro det går greit å lære en hund forskjell på trav og pass. Tenk bare på hvor bevist man kan få en hest på beina sine. Hvorfor skulle ikke en hund kunne lære seg forskjellen? Og den legger vel selv merke til at den skifter gangart? Så dumme er vel ikke hunder :lol:

Passgang er energisparende og mindre belastende. Hunder som har vondt kan finne på å passe mer enn andre har jeg hørt. Noe å tenke på kanskje?

Men det trenger ikke bety at den har vondt noe sted. Jeg har gjennomført et 320 km langt sledehundløp med en hund som nesten aldri var i trav. Enten galloperte hund eller så passa hun. Iblandt, hvis det gikk akkurat litt fort for pass og litt sakte for trav kunne hun finne på å trave. Og hunden ble skjekka nøye på hvert sjekkpunkt av veterinær (alle hunder blir skjekka) som sa hun var helt fin og jeg har heller aldri sett noe tegn til smerter hverken på løpet eller treninger. Pass er ihvertfall en mer energibesparende gangart. Kanskje derfor en del hunder velger å benytte den? Men, nei, jeg vet heller ikke hvorfor noen hunder passer mye og andre ikke. Ville bare påpeke at det ikke trenger å bety at de har vondt (men det kan selvfølgelig det). Noen hunder er bare sånn.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

En Berner Sennen tispe jeg passet en del før, passa neste hele tida. Men tilslutt fikk jeg henne i trav så klikke jeg, fortsatte slik noen ganger så satte jeg komando på det. Hun passer fortsatt men er bare tile å si "TRAAVE" til henne så skifter hun fra pass til trav eller fra galopp til trav :lol: Så det funker nok med de også :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Motviljen mot utgangsstilling fremstår som død, men puberteten truer i horisonten, så utsteder ingen dødsattest ennå. Livserfaring tilsier at Motviljen antakelig vil sprette opp av kista og flire: Trollollol! Å få utgangsstilling uten mat fremme, relativt stabilt, kun noe nøling akkompagnert av et oppgitt sukk før han kommer inn, når han vil jeg skal kaste en leke, det er hurtigere progresjon enn jeg forventet for noen uker siden.  Vi har en god periode ..så god at noe fokus nå er over på mindre viktige ting som sportsøvelser. Første sitt under innkalling serverte Eddis i forrigårs, på første forsøk. Det var et nydelig øyeblikk. Flere repetisjoner med stå under marsj, avstandskommando og sitt under innkalling var fine, i mine øyne. Verken han eller jeg er interesserte i hva en dommer synes om utførelsen vår, fordi mestringsfølelsen fra å tro vi er flinke er hva som driver oss. Mestringsfølelse og glede er superfood for motivasjonen. Fokus på hva som er feil medfører frustrasjoner, uteblivende mestring, dårlig stemning, dårlig samspill og ødelegger relasjonen - og hva er da poenget med å ha og trene hund?  Sitt begynte bli upålitelig. Hvorfor? Fordi jeg hadde glemt å være begeistret. Bare forventet å få sitt på cue og glemte bli genuint overrasket og takknemlig og begeistret av hvor flink gutt han er.  Av utfordringer vi nå har - skjønt det føles som et hån å bruke det ordet om vansker med øvelser til sport, da andre bruker det samme ordet om reelle problemer:  Spin - også kjent som snurr rundt.  Aner ikke lenger hva lyden betyr. Trenger håndsignal. Kommer konsekvent løpende inn for å gjøre det rett foran meg, hver gang jeg ber fra avstand. Bli-på-stedet håndsignal, som har vært en nøkkel til flere andre øvelser har foreløpig ikke hjulpet.   'Twirl' er et fullstendig ukjent begrep dersom ikke 'spin' kommer først. Verken ordet eller håndsignal gir ham noe forståelig hint. Her må det spinnes før det kan twirles. Sånn er loven.  Hva som må til for å få en lovendring - det blir spennende å finne ut av. Punkt 1 og 3 går seg sikkert til med mer trening, men på punkt 2 er jeg helt blank foreløpig. Ingen ideer om hvordan løse det der.  Heldigvis opplever Edeward en glede i øvelsene som ikke bare handler om belønningene. Han LIKER å spinne og twirle og rygge og gå mellom beina mine og sendes frem til target og sånt. Det er noe å gjøre. Arbeit macht frei. ..og det ser ut som utgangsstilling og gå fot også er i ferd med å kategoriseres som lystbetonte oppgaver en kan døyve eksistensiell angst og kjedsomhet med.  Bilde er vel obligatorisk. Relevans til konteksten mindre så. I denne tidsalderen er det ingen som leser en vegg av tekst uansett
    • Jeg ser ingen skam med å slite med å trene gå pent i bånd. Noe av det vanskeligste å få en hund stabil på. Ikke mål deg mot de som har fått det til eller la noen andre få demotivere deg med sammenligning. De har ikke din hund.  Du forteller ikke hvilken rase/blanding du har, men noen er virkelig vanskeligere/lettere enn andre. Av egen erfaring med veldig førerorientert hund, så hadde den standard stopp og snu metoden ingen effekt. Hunden tok det som en morsom lek. Det der var like interessant som å komme fremover.  Den jeg har nå kan ikke bare gå. Det er for kjedelig. Det som fungerer her er oppgaver, og de må gis fortløpende så han ikke rekker å kjede seg.  Belønning med lek er bedre enn mat på min. Energinivået er høyt, det blir mye stresshormoner når sterke forventninger til noe ikke umiddelbart blir innfridd og lek utløser endorfiner, som kontrer kortisol. Får ikke samme effekten av å belønne med mat, det risikerer jeg at stresset bare øker, dersom maten er av høy verdi. Min girer seg opp i forkant når han vet vi skal ut på tur, noe som resulterer i outbursts når vi kommer ut. Å leke litt før vi går avgårde, slippe ut litt damp på en kontrollert måte, det har en beroligende effekt.  At enkelte fnyser av verktøy som frontfestet sele og grime skal en ikke bry seg om. Det er mange profesjonelle som kritiserer disse verktøyene på sosiale medier, men de lever jo også av kunder som trenger hjelp med gå pent i bånd trening, så det gir mening, sant? Selv bruker jeg frontfestet sele heller enn halsbånd fordi min bykser impulsivt og ukontrollert. I tillegg til potensialet for skade på strupen er det sterkt ubehagelig for ham. En bykseraptus i halsbånd kan utvikle seg til et sinneutbrudd mot meg som holder båndet, noe som aldri skjer i selen.  Jeg har begynt trene min på å gå med grime fordi han nærmer seg pubertet og er stor og sterk. Bedre føre var enn etter snar om han plutselig endrer personlighet overfor passerende hunder - men min er ulik i ulike miljøer. Grime kan brukes i bymiljø, hvor han ikke bykser, men så har vi andre typer omgivelser hvor jeg ikke tør bruke grime før byksing er en utslukket adferd, av samme grunn som jeg bruker sele istedenfor halsbånd.  Også: det er alltid lys i enden av tunnelen. Alderen din er i er verste perioden, synes jeg ihvertfall. Teflonbelegg på hjernen og lite mottakelig for ny læring, glemmer ting den kan, selektiv hørsel, lett distrahert, nysgjerrig søkende på omgivelsene, ... Mye blir bare bedre "av seg selv" senere, når mer moden. 
    • For det første høres det ut for meg som du trenger litt hjelp med båndtreningen. Er det noe kurs å finne i nærheten? Ihvertfall anbefaler jeg deg å søke opp tråder om båndtrening her på forumet. Hvis du har holdt på å snudd retning i evigheter ser det ikke ut til å fungere, og du må gjøre noe annerledes. En ting kan jobbe med inne er kontakt, og det å få hunden til å følge med på deg. Si kontaktord når du står foran hunden - gi godbit så fort hunden ser på deg,gjenta dette fem ganger. Ta et par-tre slike økter i løpet av dagen, beveg deg etterhvert litt lengre unna. Så kan du si "fot" og bruke enten godbiten eller håndtarget om du har det, til å få hunden til å følge ved siden av deg et par meter. Når dette sitter godt inne, kan du bruke det for å få inn hunden og holde seg ved deg litt ute. Generelt vil jeg heller anbefale å bruke en sele og langline og la hunden bevege seg slik den vil, og heller trene korte økter med kort bånd i løpet av turen. Da kan du gå uforstyrret til nærmeste grøntområdet eller parkeringsplass, og trene slik som beskrevet over. Det er ikke et mål at hunden skal gå fot hele turen, men at du kan få ham inn til deg og under kontroll ved behov, og forhåpentligvis sjekke inn med deg underveis på turen.  Antitrekkbånd er vanligvis ikke det samme som struphalsbånd, og jeg vil si at det er bare en positiv ting om folk bruker det ved behov. Men det vil ikke lære hunden å gå pent i bånd, det må du gjøre ved siden av. Hvis trekkingen er et stort problem går det an å bruke grime når du ikke vil trene på båndtreningen eller bruke langline.  Det finnes også seler med feste foran (noen "vanlige" seler har feste på ryggen og foran i tillegg, så det er enkelt å flytte mellom"), slik at hunden blir snudd mot deg når den trekker. Igjen må dette brukes sammen med trening, men det gjør det litt lettere. Ellers ville jeg ikke brydd meg så mye om hva andre tenker og mener så lenge du gjør det som er best for hunden. Lykke til!
    • Er redd noen skal tro jeg er slem med han. Har en på ett år og som fortsatt drar i begynnelsen av dagens første tur. Dermed må jeg snu rundt mye og få han til og fokusere på meg. Overhørte naboen si jeg hadde antidra bånd på hunden til andre og det syntes jeg var skikkelig ubehagelig. Jeg bytter til kort bånd vist han drar i stede får og gå rundt med langline så jeg får mer kontakt bare. Ikke noe anti dra bånd ( vet ikke hva det er men går ut i fra hun mener strammehalsbånd noe han ikke bruker men han bruker halsbånd vist han skal gå der det er vann får han elsker og bade så slepper jeg at lykta på selen skal bli ødelagt. Kan ikke akuratt trene på dette inne og jeg må trene han på det. 
    • Usikker på om massiv fremgang i hverdagslydighet skyldes endring av metode, økt mental modenhet med mer impulskontroll, "varmen" (ikke veldig), eller en kombinasjon, men vi koser oss. Ikke en lyd på verken bussen, Posten eller Felleskjøpet i dag. Ble helt rørt av hvor flink han var til å sitte pent og pyntelig og vente uten labber på disken eller konsert. Å manøvrere pent mellom hyller med leker og tygg og snacks var deilig nok. Måtte nesten klype meg i armen da han bare var lydig ved disken også, begge steder. Det kom noen raptusbyks da vi nærmet oss hjemme igjen, men kjapt under kontroll med cue på en øvelse og en leke, og da det i neste øyeblikk kom et helt heat av saftige skinker i kondomdress på hjul -  bakfra - bare en meter fra oss, så satt han bare pent og pyntelig og så på de fly forbi uten impulser til å jage etter for å bite noen i rumpa. Amazing!  Godgutten 🥰
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...