Gå til innhold
Hundesonen.no

Adjektivbruken på kritikksjemaer


Symra&Pippin

Recommended Posts

Skrevet

Er det en objektiv forskjell på utmerket pelskvalitet, meget god pelskvalitet, god pelskvalitet og bra pelskvalitet? Det jeg mener å spørre om er: Når det står bra pelskvalitet på kritikkskjemaet, kan man da regne med at dommeren mente at det ikke var helt topp? Eller er det individuelle forskjeller på dommernes måte å bruke adjektiver på?

Skrevet

Det er sikkert individuelle forskjeller, men jeg tror absolutt du har satt opp adjektivene i "synkende" rekkefølge, for å si det sånn. Som skriver ved flere utstillinger, har jeg i hvert fall inntrykk av at en hund som er "bra" i mange henseende, gjerne kan få en blåsløyfe, mens en hund som i det store og hele er "utmerket" eller "meget god" gjerne får rødt, eller til og med CK (det betyr selvsagt ikke at ikke en hund med "bare" bra pelskvalitet ikke veie opp med andre "utmerkede" fortrinn, om du skjønner hva jeg mener).

Vokabularet går jo også igjen i definisjonene av premiegradene, slik de står oppført i NKKs utstillingsreglement.

Skrevet

Jeg tror det er så Bardmand sier...

Jeg var skriver får collier for noen mnd siden, og la veldig merke til hvordan dommeren brukte " Excellent" " Very good" og " Good" På de forskjellige pelsene... Denne dommeren sa Good pelskvalitet på de han ikke var helt fornøyd med... Very good på de som var helt ok og Excellent på de han var fornøyd med,

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er jeg også redd jeg må gjøre. Omplassere kattene. Men er vanskelig fordi har blitt så glad i dem.
    • Er det sånn at hunder kun kan gå overens med andre hunder? Og ingen andre dyr? Det samme med katt. Kun med andre katter? Hvis det er så vanskelig å få katt og hund sammen? Er det generelt lettere å få voksne hunder til å gå bra sammen med valper enn andre dyr? Synes det er kjekt å lære.
    • Det er mange som har hund og katt sammen, men det kommer helt an på individene, rasene og tilvenningen. Det høres ut som du har kommet litt skjevt ut allerede, og som sagt tror jeg det kan bli krevende. Når du ikke har kompetansen selv til jeg anbefale å få hjelp (direkte, annet enn tilfeldige på nett) fra noen som kan komme og hjelpe deg der du er.
    • Er det noen som faktisk har fått til å få katter og hunder sammen?  Er bare redd det blir ett vanskelig prosjekt. Og hvor lenge bør man holde på å prøve å få det til?
    • Jeg ser at det står haket av som jakthunder på NKK rasevelger.    Er det da retriever og spaniel som har minst mulig jaktinstinkt da?   Skal prøve å få hundene til å slappe av når de ser pusene.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...