Gå til innhold
Hundesonen.no

Adjektivbruken på kritikksjemaer


Symra&Pippin

Recommended Posts

Skrevet

Er det en objektiv forskjell på utmerket pelskvalitet, meget god pelskvalitet, god pelskvalitet og bra pelskvalitet? Det jeg mener å spørre om er: Når det står bra pelskvalitet på kritikkskjemaet, kan man da regne med at dommeren mente at det ikke var helt topp? Eller er det individuelle forskjeller på dommernes måte å bruke adjektiver på?

Skrevet

Det er sikkert individuelle forskjeller, men jeg tror absolutt du har satt opp adjektivene i "synkende" rekkefølge, for å si det sånn. Som skriver ved flere utstillinger, har jeg i hvert fall inntrykk av at en hund som er "bra" i mange henseende, gjerne kan få en blåsløyfe, mens en hund som i det store og hele er "utmerket" eller "meget god" gjerne får rødt, eller til og med CK (det betyr selvsagt ikke at ikke en hund med "bare" bra pelskvalitet ikke veie opp med andre "utmerkede" fortrinn, om du skjønner hva jeg mener).

Vokabularet går jo også igjen i definisjonene av premiegradene, slik de står oppført i NKKs utstillingsreglement.

Skrevet

Jeg tror det er så Bardmand sier...

Jeg var skriver får collier for noen mnd siden, og la veldig merke til hvordan dommeren brukte " Excellent" " Very good" og " Good" På de forskjellige pelsene... Denne dommeren sa Good pelskvalitet på de han ikke var helt fornøyd med... Very good på de som var helt ok og Excellent på de han var fornøyd med,

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Dyrebutikker har som regel dette.  Ville begynt med ørepudderet.  Hvis du har en smal pinsett, kan du bruke det istedenfor veneklemme.
    • Er det det samme hvor jeg kjøper sånn tang? Ja hvis det hjelper så er det verdt det men var redd å kjøpe enda en ting som ikke blir brukt. Hehe😉
    • Ja mente røytefri hund.
    • Dette har funket i alle år for meg og mine hunder.  Det er spesielt viktig for røytefrie hunder, der pelsen er mye finere og glattere enn andre pelstyper.  Ørepulveret gjør at hårene i ørene blir "trå" så det blir lett å få tak i dem og alle mine (har og har hatt mange) godtar dette. Det er viktig å få tak i de innerste hårene ellers kan det bli klumpete og da er det vanskelig og tar tid å få ut. Det er aldri feil å bruke hjelpemidler som er helt ufarlig og gjør jobben lettere.  Mindre plagsomt for hunden.
    • Det er vel nyttig uansett hva slags pels hunden har vil jeg tro. Du skrev i startinnlegget at du har en "ikke røytefri hund"? Mente du omvendt? Det er jo stor variasjon i pelstype på hunder som ikke røyter også, men uansett må jo ørene nappes.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...