Gå til innhold
Hundesonen.no

To tisper sammen når den ene får valper


Djervekvinnen

Recommended Posts

Skrevet
Hvordan er det å ha to voksne tisper i samme hus når en får valper? Går det bra, eller vil de andre prøve å "stjele" valpene eller at moren blir mer beskyttende etc? Noen som har erfaring med dette?

Dette er meget individuellt- alt avhengig av tispene, deres forhold, personlighet og erfaring.

Får en uerfaren tispe valper, og det finnes en eldre, erfaren tispe i huset, er det ofte slik at den erfarne tispa kan ville ta over en eller flere valper- dvs at hun produserer melk, og tar seg av det meste.

Det mest vanlige (som jeg også opplever her i huset) er at tispa som har valper er veldig beskyttende ovenfor disse de første par ukene, og lar ikke de andre hundene i flokken få ha nærkontakt med dem.

Dette løste vi ved at tispa og valpene fikk et eget rom. Dette sparer også tispa for unødvendig stress.

Nå som valpene er blitt så store ( 5 uker) er det fritt fram for både tispene og hannhundene her hjemme og være "leke onkel/ tante" og barnevakt når mor ikke orker.

Skrevet

Enig med Yodel der :D

Men husk og fortelle historie om begynnelsen, og alt det der.. Vi du skal ha et kull! :icon_redface:

Det er lurt for deg og, for da er det mange her som leser tråden din, og spør du et spørsmål, svarer de :)

Og, så er det VELDIG spennende og lærerikt for oss andre :P

Lykke til!

Skrevet

Takk for svar. Så det beste vi kan gjøre som eiere er å la tispen med valpene få eget rom og ikke bli forstyrret av den andre? Nårtid vet man at man kan slippe valpene løs i huset? Må man bare se an holdningen til moren om hun fortsetter å være veldig beskyttende eller om hun godtar det? Andre råd?

Hvis flere har erfaringer med dette, håper dere deler dem. :icon_redface:

Skrevet

Jeg ville latt henne få et eget rom, og sett an oppførselen hennes mht den andre tispen. Hun sier tydelig fra om hun vil ha besøk eller ikke :icon_redface:

Valpene trenger gradvis mer og mer plass fra den andre uka.

Vi byttet fra liten fødekasse til stor leke- kasse når de var 3 uker gamle, og når de var 4 (+) uker flyttet de inn på kjøkkenet.

Når de var flyttet inn hit fikk de andre hundene lov til å hilse / leke litt med dem.

Nå som de er 5 uker har de vært på oppdagelsesferd i hele overetasjen, og vært endel ute... De løper fort etterhvert, og krever stadig større tumleplass :)

Lykke til!

  • 1 month later...
Skrevet

Hvis en har flere tisper sammen, kan en i verste fall risikere at den andre tispen avliver valpene. Dette hendte nylig for en oppdretter av Tibbetanske jævler i nærheten av meg...det er kanskje ikke vanlig, men likevell noe å tenke over :rolleyes:

Skrevet

Har sett bilder av flere tilfeller hvor en av de andre tispene i huset har gått inn og "lånt" valpene som ligger i valpekassa mens moren har vært ute på luftetur eller noe lignende. De har bare spasert inn, stellet litt med valpene og lagt seg ned og latt valpene krype rundt å lete etter melk som ikke fantes. :whistle:

Skrevet

Hihi nåh så søtt. Sikkert litt misunnelig på hundemor :whistle:

Ja klart, ekstreme hendelser kan skje, og det er jo greit å være forberedt på alt mulig. Jeg ville nok ikke latt den andre tispa være uten oppsyn i nærheten av valpene. Sann for sikkerhetskyld.

Skrevet

På Småen sitt siste kull så stjal Tinka valpene hennes og når vi fjernet bestemor så ble hun rimelig desperat for vi tok henne vekk fra "valpene hennes" hun lå å søt utenfor valperommet i 2 dager før hun skjønnte at hun ikke slapp innigjen der med det første, og etter de dagene så hadde Småen blitt mere knyttet til valpene så da fikk ikke bestemor komme inn til dem av henne så da ga gammlemor opp en stund.

De hadde jo løpetid ganske tett de to så Tinka hadde jo litt melk når valpene ble født da, så hun kunne faktisk amme valpene.

Her kan dere se Småen til venstre og Tinka til høyre med 3 valper hver, valpene er 1 uke gammle og bestemor hadde sneket seg inn til dem uten at vi merket det, og jeg fant dem slik som dette.

post-18-1194521146_thumb.jpg

Skrevet

Vel.. Det kommer jo litt an på tispa, sant? Noen tisper vil ikke slippe hva som helst inn på valperommet til seg - det være seg folk eller andre dyr - når valpene er små, mens andre igjen er mer "slepphendte" med sånt og syns det er fint å "få hjelp".

Jeg ville vel uansett latt moren ha mest mulig ro og trygghet de første 3 ukene. Å satse på at det går bra at de "deler" ville jeg ikke gjort - jeg veit om ei tispe som jagde moren ut av rommet når hun adopterte et kull, det er ikke videre søtt, det er heller ikke ønskelig og det ble oss menneskene som måtte fjerne henne..

Jeg skjønner ikke helt hvorfor man skal ha andre hunder enn moren inn på valperommet når de er små heller jeg, og det er ingen grunn til å forstyrre henne eller utsette henne for sånt stress når hun har kull. At de får hilse på resten av husets medlemmer når de blir større er en ting, men når de er spevalper så er det ingen grunn til at det skal være andre hunder i valperommet i det hele tatt..

Skrevet

Hvis en tar utgangspunkt i vilhunders atferd, da kanskje spesielt ulven - vil valpene treffe resten av flokken ved ca 5 ukers alder. Dette mener jeg personlig er et godt utgangspunkt for når våre tamhunder kan treffe valpene i huset, så fremt moren tillater det.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hvilke hunderaser kan jeg sammenligne med Chodsky Pes? Er de sånn som langhåret og korthåret Collie?
    • Hvis han spiser og drikker som normalt og alt ellers er normalt ville jeg sett det an en dag til, og så evt. tatt en telefon til dyrlegen i morra hvis det ikke endrer seg. Kanskje det bare er for kaldt? Det kan også være urinveisinfeksjon. Men generelt hvis du er usikker på helsespørsmål så er det ofte bedre å ta en telefon til dyrlegen heller enn å spørre på et forum.
    • Hei, første gang inne på hundeforum men trenger virkelig råd. Jeg har nylig fått en tibetansk spaniel valp på 9 mnd. han har vært så frisk og rask, spiser og drikker masse, har både bæsje og tissa og leker som bare det helt siden vi fikk han. Men onsdag morgen så tissa han ikke… nå har det gått et døgn og han har enda ikke tissa😰 hva kan være galt?? 
    • Det endte med at hunden måtte til dyrlegen for den haltet. Jeg ringte dyrlegen, og ba de være obs.  Det viser seg at den har knekt håndledde i frembenet, og prognosen er usikker. Hvordan det er skjedd er også usikkert. 
    • 🐾 Hva du kan gjøre nå 1. Start helt på nytt i bittesmå steg Gå ut av rommet i 1–5 sekunder, kom tilbake før valpen rekker å pipe. Øk tiden sakte. Målet er at valpen aldri kommer over terskelen sin. 2. Tren “alene, men ikke alene” La valpen være bak en grind, i et annet rom, eller på en seng litt unna mens hun fortsatt er hjemme. Dette bygger trygghet uten at valpen føler seg forlatt. 3. Lag et fast “nå skjer det ingenting”-rituale Rolig stemning, tyggeleke, litt kos → så legger hun fra seg valpen og gjør noe annet i huset. Rutiner skaper trygghet. 🧠 IQ-leker som passer for 15 uker •     Snusematte (super for å roe ned og gi mestring) •     Kong med litt valpevennlig fyll (f.eks. våtfôr eller litt leverpostei tynnet ut) •     Enkle aktivitetsleker der valpen må dytte eller løfte en klaff •     Tyggeleker som varer litt (tygging gir ro) Poenget er ikke at leken skal “holde valpen opptatt alene”, men at den skal gi positive assosiasjoner til ro og selvstendighet. 4: du kan også `gni`deg selv inn med noe valpen din kan ligge på  for da vil han føle og lukte at du er i nærheten av deg enda du er borte. 🐶 Når valpen din piper med angan du går ut Det betyr at du har gått for fort frem. Da må man tilbake til nivået der valpen fortsatt er trygg selv om det bare er 2 sekunder. Det er ikke et nederlag, det er helt vanlig. du kan også lage en plass der som er *hjemmet* til valpen din. sånn at du øver når du går ut skal han slappe av der. men husk dette kan gå en stund, det går ann også at valpen din aldri kan være alene heller. alle hunder er forskjellige og ikke like enkel. 💛 Litt oppmuntring Valper er som små barn: noen sover gjennom natten tidlig, andre bruker litt tid. Det betyr ikke at du gjør noe feil det betyr bare at valpen din trenger litt mer støtte akkurat nå. Hvis du vil prate mer, få flere tips eller bare ha litt støtte underveis, kan du gjerne ta kontakt med meg på Instagram. nordicquietland 🐶
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...