Gå til innhold
Hundesonen.no

Whippet


Tonje

Recommended Posts

kjeder meg idag,så jeg tenkte jeg kunne legge ut litt info om min rase,whippeten! :)

-----------------------------------------------------------------------------------

Whippet er omtalt alt på 1600-tallet, men regnes ikke for å ha blitt etablert skikkelig som rase før mot midten av 1800-tallet. Merkelig nok ble den første gang anerkjent som rase av den amerikanske kennelklubben i 1888, mens opphavslandet Storbritannia først anerkjente den i 1891.

Det finnes flere eksempler fra historien på små Greyhound-lignende hunder helt tilbake til romertiden, som hundene på statuen som ble funnet i ruinene av Pompeii. Rasen ble imidlertid egentlig skapt av nordengelske kullgruvearbeidere på 1700-tallet.

Opprinnelsen er ikke helt fastslått, men den antas å ha blitt krysset frem av små Greyhounds og 2-3 forskjellige langbente terrierraser. Senere fattet også den engelske overklassen interesse for denne lille hunden og krysset inn Italiensk mynde, noe som ga den dagens form og fasong. Hunden var opprinnelig myntet for hetsjakt på hare og annet småvilt, men ble tidlig den engelske arbeiderklassens «veddeløpshest».

I England gikk den lenge under tilnavnet «the poor man´s race horse», fordi arbeiderne der var like spillegale som overklassen, men de rådet ikke over de samme økonomiske ressurser. Greyhounds var for kostbare, både å holde og å anskaffe. Den lille whippeten var langt rimeligere å holde, men nesten like rask som greyhounden og derfor like velegnet til veddeløp. Whippet er som skapt for fart, men den er normalt en svært rolig og harmonisk hund som er både hengiven og barnekjær. Som de andre myndene er rasen ofte litt reservert ovenfor fremmede, og den liker ikke ståk og støy. I dag er whippet først og fremst for familiehund å regne, selv om både hundeveddeløp og hetsjakt på hare fortsatt er populært noen steder i verden. I de senere år har rasen også vist seg ypperlig egnet som terapihunder, spesielt i USA.

Whippet er en liten, men kraftfull og høyreist mynde med flotte proporsjoner og lange, muskuløse vakre linjer. Dens anatomiske eleganse og grasiøsitet utstråler en perfeksjonisme som utvilsomt bare greyhounden kan sidestilles med blant hunder.

Rasestandard:

Hodet skal være langt og smalt med flat skalle og ubetydelig stopp. Ganske bred mellom øynene. Nesebrusken er sort, men hos blå hunder er blålig farge tillatt, hos leverfargede hunder leverfarget snute, hos hvite eller flerfargede hunder er flekket nesebrusk tillatt.

Ovale, klare øyne med et våkent uttrykk. Små, tynne rosenører. Saksebitt.

Halsen skal være muskuløs, lang og buet. Meget dyp brystkasse, markert forbryst og godt buede ribben. Ryggen er bred, fast og med tydelig lendebue. I stående stilling skal hunden dekke mye mark. Godt skråstilte skuldre der skulderbladstoppene er klart synlige i høyde med ryggraden. Tett tilliggende albuer, rette forben, fjærende mellomhånd. Brede bakbein med muskuløse lår, gode vinkler og lave haser. Potene er nette, godt atskilte og med hvelvede tær med tykke, sterke tredeputer.

Halen skal være lang og avsmalnende mot spissen. Den bæres svakt buet oppover når hunden er i bevegelse. Bevegelsene er frie med godt fraspark, ikke trippende eller med høye forbeinsbevegelser.

Pelsen skal være fin, kort og tett tilliggende. Alle farger og fargekombinasjoner er tillatt.

Mankehøyde: hannhund 47-51 cm, tispe 44-47 cm.

--------------------------------------------------------------------------------

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

kan vel svare deg jeg da,siden jeg har whippet. har sett at det enkelte steder står at de krever middels med mosjon,andre steder at de trenger mye.når det gjelder min egen så er han vel noe midt i mellom de to. de krever å få løpe fritt en del,og på den måten får de rast av seg og brukt masse energi selv.merker at hvis han må gå i bånd en hel tur så må jeg gå ganske langt hvis han i det hele tatt skal bli sliten.ellers så krever de også en del hjernetrim,ihvertfall min.han elsker å lete opp gjemte godbiter og å leke med kongen sin. men de kan også være skikkelige sofagriser,og er kjent for sine flotte sovepositurer :) men nå skal det nevnes at min har blitt vant med en del aktivitet siden han var liten,å det er vel derfor han krever en del. men han passer utmerket for meg! :mrgreen:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

whippet er den av mynderasene som omtales som den med minst jaktinstinkt. Ike kan godt løpe etter fugler som sitter på bakken,men så fort de flyr avgårde gidder han ikke. katter har jeg aldri møtt på når jeg har hatt han løs,men tror nok innkallinga kunne blitt vanskelig da :roll: . hadde ei cocker tispe før som hadde ti ganger så mye jaktinstinkt som Ike,så jeg synes ikke det er noe problem.dessten er han veldig mammadalt,og passer på at jeg er i nærheten,og han har aldri stukket av fra meg når han har vært løs. :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

whippet er den av mynderasene som omtales som den med minst jaktinstinkt. Ike kan godt løpe etter fugler som sitter på bakken' date='men så fort de flyr avgårde gidder han ikke. katter har jeg aldri møtt på når jeg har hatt han løs,men tror nok innkallinga kunne blitt vanskelig da :roll: . hadde ei cocker tispe før som hadde ti ganger så mye jaktinstinkt som Ike,så jeg synes ikke det er noe problem.dessten er han veldig mammadalt,og passer på at jeg er i nærheten,og han har aldri stukket av fra meg når han har vært løs. :)[/quote']

Cocker er jo egentligt en Jakthund da.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

joda,det er de.nå hadde jeg amerikansk da,og de blir ikke brukt så mye til jakt idag,den engelske er vel mere brukt.mynder er jo og jakthunder,og whippet blir i enkelte land fortsatt brukt i jakt.men på whippetene her til lands er det ikke SÅ mye jaktinstinkt igjen,og av myndene er det den som har minst. ville bare prøve å få whippet til å fremstå som en rase som ikke er ihugga jaktmaskin,som mange tror,og derfor kanskje tror at den er veldig vanskelig å ha løs,noe den da ikke er :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 2 months later...

Hei Tonje

Ja takk for besøket i dag/natt og Ike også du er så søt og snill en gut.

Skal jeg si min mening ang. rasen... Så må d være en fantastisk ukomplisert rase som er hærlige å ha i hus. Har ingenting negaativt faktisk å si om denne rasen. Den passer til de som vil ha en hun å skjemme bort og kan gi de masse kjærlighet,,, Og er faktisk ikke mere krevende enn andre. Alle hunder trenger å luftes, kost med, stelt med, bli sett, og føle at den blir værdsatte. En hund har ikke valgt å komme inn i ditt liv d er du som har valgt den så ta for all del vare på den så lenge den lever og gi den d den trenger. Så får du uansett en glad og fornøyd hund både i og utenfor heimen.

Lykke til med deres hunder

klem

Kristin

chaplin11uker3.jpg

Dette er Chaplin mitt siste skudd på stammen.

:D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Whippets er fiiine hunder de :D Veninna mi har to stykker fra en kennel i Trondheim. De er så flotte begge to. (helsøsken)

Hei

Morro å høre om de, for jeg er faktsik oppdretter og sameier av faren til de to. Courtborne Jazz-Frodo heter han;)

Klem

Kristin

Lenke til kommentar
Del på andre sider

joda' date='det er de.nå hadde jeg amerikansk da,og de blir ikke brukt så mye til jakt idag,den engelske er vel mere brukt.mynder er jo og jakthunder,og whippet blir i enkelte land fortsatt brukt i jakt.men på whippetene her til lands er det ikke SÅ mye jaktinstinkt igjen,og av myndene er det den som har minst. ville bare prøve å få whippet til å fremstå som en rase som ikke er ihugga jaktmaskin,som mange tror,og derfor kanskje tror at den er veldig vanskelig å ha løs,noe den da ikke er :lol:[/quote']

Hei! Jeg har også whippet. Er vel ikke heeelt enig i at whippets ikke kan ha mye jaktinstinkt - det varierer en del, men det er absolutt til stede hos de fleste.

Det som imidlertid er forskjellen mellom mynder og andre hunder, er jaktformen. Mynder jager først og fremst med synet, i full fart, og over korte distanser. De legger derfor som regel ikke ut på lange søk, som f.eks. harehunder og fuglehunder kan gjøre, og det er derfor relativt sjelden å høre om mynder som stikker langt fra eierne sine (selv om det selvfølgelig aldri kan utelukkes - ikke med noen raser).

Men når en whippet ser et bytte av passe størrelse (hare, katt, kanin?)bevege seg raskt unna - da er det slett ikke alle som hører eierens kommandoer like godt...

Ellers må jeg jo bare si meg enig med det som er sagt før om whippeten som en helt glimrende selskapshund. Er man veldig glad i teltturer i minus 30 er det kanskje ikke det opplagte valget, men for de aller fleste tror jeg whippeten er hardfør nok for norske vinterforhold - ikke minst inneklimaet!

Dessuten tar det meg til sammen 10 sekunder å slenge et dekken på min hund og ta det av igjen de få gangene det er så kaldt at det er nødvendig - lurer på hvor lang tid enkelte med langhårshunder bruker på å fjerne snø, sand og kvist fra sine hunder...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Jeg ville ikke vært redd for mellompuddel. Ta dere en tur på puddeltreff og møt noen i ulike størrelser! Puddel er høyst undervurdert og jeg tenker det kan passe bra til kriteriene. Hundene krysses jo dessuten mellom størrelsene, og det er en del variasjon. Jeg har møtt mange fine mellompuddel de siste årene, siden jeg har veldig lyst på en selv. Det er også stor forskjell inad i kategoriene, jeg ser på mellom, men en liten storpuddel er et alternativ. Personlig har jeg dårlig erfaring med wheaten terrier. De kan være supre hunder, men de er terriere og har sterke, egne meninger, og jeg er usikker på om jeg har vært på et problemhund/passeringskurs uten en wheaten... Toller mener jeg bør brukes aktivt og det er litt mentalt rusk på dem, da ville jeg heller gått for golden eller labrador. Korthåret collie - passer kriteriene men røyter en del. Langhåret collie - må børstes. For førerorientert og samarbeidsvillig tenker jeg retriever, gjeterhund og noen typer jakthunder. Hvis det er mye unger og styr så kan gjeterhunder blir stresset. Jeg tenker litt på lagotto eller spansk vannhund - men sjekk veldig nøye gemyttet! Da jeg var aktivt var det ganske mye dårlig på dem, så mye at en aktiv lagottoeier med tre hunder advarte meg mot å vurdere det. 
    • Hei, Etter noen år uten egen hund begynner vi å kjenne på savnet etter et firbeint familiemedlem. Det er noe opp og fram enda, men vi prøver å bestemme oss for hvilken rase vi skal velge neste gang og det hadde vært veldig hjelpsomt å få litt innspill til rasene vi tenker på og kanskje noen vi ikke har hatt på radaren enda? Vi er en familie på 4 med barn i barneskolealder. Vi har god erfaring med hund, men har aldri drevet med noen form for hundesport eller jakt osv, og kommer sannsynligvis ikke til å starte med det heller, så vi ser først og fremst etter et familiemedlem.   Hva vi ser etter: * Vi foretrekker begge hunder med tæl, men akkurat i den livsfasen vi er i nå lener vi mer mot et mildere gemytt. Veldig usikker på dette punktet * Førerorientert og samarbeidsvillig * Lite jakt - ønsker muligheten til å slippe hunden løs og oppnå stødig innkalling * Ingen vokt * Lett å motivere og lærevillig (husk: dette er en ønskeliste 😇) * Så lite sikling som mulig * Minst mulig hundelukt (sorry goldens 🫠) * Må tåle at det er mye som skjer hjemme hos oss. Barna leker, har med seg venner, vi får besøk, ungene kan bråke osv. Må tåle fremmede i eget hus uten at det er krise eller blir skummelt. Dette er selvfølgelig noe vi vil legge til rette for at hunden takler fra dag 1, men det er et så viktig punkt at vi ønsker best mulig utgangspunkt * Går greit overens med andre hunder * Minst mulig røyting - har ikke helt bestemt meg for hvor viktig dette punktet er for meg, men det ser så deilig ut å ha en røytefri rase. Kan gjerne stelle pels hver dag, men ikke mer enn 10-20 min i det daglige * Jeg ønsker meg en stor hund, samboer har mest lyst på en liten hund, så jeg tenker en plass midt i mellom.    Vi kan tilby: * Ca 1,5 time tur hver dag. Noen dager mer, noen dager mindre, men jeg tenker gjennomsnittet vil ligge rundt der * Hundevante eiere som liker å trene lydighet og legge til rette for et ukomplisert hundehold * Masse kjærlighet og oppmerksomhet   Raser vi har tenkt på: * Puddel - Jeg føler egentlig at jeg beskriver en puddel, men... Samboer syns storpuddel blir for stort, mens jeg syns de minste variantene blir for små. Har inntrykk av at mellompuddel har en del rusk på linjene? At hunden er mentalt stødig er pri 1 * Wheaton Terrier - Virker som veldig kule hunder, men litt redd for at terrier-gemyttet kan bli litt mye? Har veldig lite erfaring med rasen bortsett fra det jeg har lest meg til * Toller - virker som veldig trivelige hunder som har mange av de kvalitetene vi ser etter, men har inntrykk av at de kan være litt nervøse? * Schipperke - denne rasen har vi hatt før og det er veldig kule hunder. Men kunne tenkt meg en litt større hund i neste omgang   Så, har dere noen tanker eller forslag til oss?    Disclaimer: Ja, jeg vet at jeg har skrevet en smørbrødliste over ønsker og at selv om en rase på papiret kan huke av på alle boksene, kan individet vi får i hus være helt annerledes. Vi er ikke ute etter en robot, men vi er fortsatt i drømmefasen og ønsker best mulig utgangspunkt for vårt neste hundehold.  
    • Stoffbur var jo en idé! Det tror jeg ikke hun har noe forhold til fra før, så da er det kanskje mulig å begynne helt fra start med positive assosiasjoner. Det skal jeg prøve!
    • Det høres jo ut som du må jobbe med å gjøre bil til noe mer positivt som et separat prosjekt. Det fikser du! Kan du ha med bur på trening og sette ut et annet sted for pause/hvile? Eller teppe et sted du kan binde henne? Vil et stoffbur funke og være annerledes nok til å senke terskelen litt? Kompostgrinder?
    • Det viser seg nå at hun rett og slett har traumer relatert til bilkjøring og spesielt det å bli forlatt alene i bil. Det er såpass alvorlig at jeg ikke har lyst til å gå nærmere inn på det ettersom tidligere eier ikke er her og kan forsvare seg, men dette gjør det ekstremt vanskelig både å gå på kurs og delta på treninger, ettersom jeg ikke kan "pause" henne i bil (da blir hun så stressa at det ikke er mulig å få kontakt med henne i det hele tatt). Hun har rett og slett ingen steder å slappe av på kurs/trening. Dette er utrolig fortvilende og jeg kjenner meg litt motløs akkurat nå... Hun er veldig trenbar og en kjempesøt hund innafor de rammene der hun føler seg trygg, men skal jeg ha sjans til å få gjort noe med øvrig problematferd (som det viser seg å være mye av) må vi gå på kurs og trene...
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...