Gå til innhold
Hundesonen.no

17.mai


Marthe

Recommended Posts

Skrevet

Hva gjør dere 17. mai? Vet at det er mange forskjellige tradisjoner rundt om i landet, men hvordan feirer dere denne dagen? :)

  • Svar 56
  • Created
  • Siste svar
Skrevet

I år: Sover ut etter fyll natten lang. Drar kanskje til byen og går i tog. Hvis min tilstand er god nok så drar jeg på hytten utpå dagen.

(Er ikke slik hvert år, men det er hardt å være russ)

Skrevet

Her går alle i tog, og så blir det feiret på skolen etterpå med masse god mat og is, og så noe program på scena :rolleyes:

og det å gå i tog, er ikke lett her på bygda, så vet ikke om jeg tør å ta kjangsen på å bli med i år som jeg har bunadssko...vil ikke sette meg fast i ei myr eller noe :)

Skrevet

Går en lang tur med hunden om morgenen. Tar bussen ned til byen, og går i tog.

Etter på drar vi (mange i familien) på et hotell ned i byen her, spiser og koser oss. Drar hjem, og tar med hunden ned til skolen etter hvert, kjøper lodd og spiser is og drikker brus. Er er veldig mange småbarn i familien, så jeg hjelper til en del med dem, og det tror jeg de synes er stas :)

Skrevet

blir nok ingen feiring! hehe! er glad så lenge jeg slipper å tenke på det.. så blir nok å såve lenge etter fyllenatt og slappe av! :)

Skrevet

17 mai blir som alle andre mai-dager, sitte hjemme å lese til eksamen og gå en lang tur i skogen med hundene... SOM jeg gleder meg til å bli ferdig med studier! Før, når jeg ikke var i eksamenskoma i mai, pleide jeg å ta med hunden i toget, enten sammen med skolen eller hundeklubben.

Skrevet
I år: Sover ut etter fyll natten lang.

(Er ikke slik hvert år, men det er hardt å være russ)

Samme her, jeg skal SOVE!!

Skrevet

Går i tog med korpset, bare 3 tog i år (inkl morgenparade..) Er tamburmajor i år da, så slipper og spille :) Deretter ser jeg på borgetoget med venninner :)

Skrevet

16.mai blir det festing, men skal prøve å komme meg tidlig opp 17.mai, da skal jeg på en skogtur også skal bikkjene være alene hjemme, drar da til byen å ser på både toget og russetoget tenker jeg. Pleier også å dra til bestemor, om jeg gjør det i år er jeg litt usikker på.

Guest Vicky
Skrevet

Denne gangen skal jeg komme meg opp tidlig. I år skal jeg på byen med en venninne og se på noen russe-venner gå i toget. :)

Skrevet

Denne 17.mai'en skal jeg kjøre fra Kr. Sand til Asker, med en tur innom Skien for å hente en hundegård hos en Springeroppdretter:p Da jeg var liten var det tradisjon med tog og så grilling og sånt med venner utpå dagen.. I fjor var jeg russ og helt ødelagt:p

Skrevet

På 17. Mai så skal jeg gå i tog! :icon_fun: Etter toget så skal jeg spise snop og kose meg i byen med venninner! Må vel ha på meg bunad. (reklamere for mamma's bunadbutikk!) Så jeg blir nok ikke så lenge i byn nei! Bunad klør! Så skal jeg hjem og spise smørbrød med mamma og pappa! Etter det reiser hele gjengen til landet hvor vi er med på feiring på en skole. Etter det skal vi bare være på landet og kose oss! Masse turer og trening med Abby. :)

Skrevet

Sitte med hjemlengsel og få slemme meldinger fra mamma om hvilke kaker de har der <_< Blir ikke gjort stort. Tore skal jobbe fra kl 7 til klokken 19 den dagen, og jeg kommer meg ikke noe sted. Men kanskje like greit det, skal på grillfest den 16 og det pleier å gå hardt for seg (selv om jeg ikke er russ i år :))

Har egentlig ikke hatt noen tradisjoner siden jeg gikk andre året på vgs og ikke fikk dratt hjem til mamma de dagene. Får se om jeg ikke finner på noe med hundene, og så håper jeg svigers har noe godt til middag.

Skrevet

I år skal jeg gå i tog med en 7.klasse. Etter det er det grillfest, men tror jeg skal ta det litt rolig da jeg skal i bursdagsfest 18. :)

Skrevet

Jeg skal først sove,deretter ned i hvitsten å se på toget med hundene til veninna mi (Puma-korthåret vorsther og Jagger-Trekkhundmix,og ja,de brukes til trekk :) )

Ullis tar puma og jeg tar jagger og sofie(bestemor og bestefars kongepuddel) å som jeg gleder meg.

Og på kvelden drar vi på emmerstad og fester ! :)

Skrevet

Hmm.. Tja, si det. Første året jeg ikke skal gå i tog så det blir uvant!

Regner med at jeg skal være med venner :)

Skrevet

Hmmmm.... jeg trekker i fjellrävenbuksa, pakker sekken og drar til skogs med Babs for å trene spor og felt tenker jeg :). Har ingen tilknytninger til slekt eller noe sånt her nede på Østlandet, og da faller det seg ikke så naturlig å feire 17. mai heller. Mulig det blir ettermiddagskaffe med nogo attåt hos nabo'n på kvelden ?

Guest Christine
Skrevet

16. Mai skulle jeg egentlig vært ute med venner, men jeg reiser til London den 15. og kommer hjem sent den 17. :)

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Jeg har kjøpt nye håndklær, nytt sengetøy, nødklær og et par mer brukbare klespakker fra Finn, men mange av de såkalt berikede klærne er helt unike og har høy affeksjonsverdi. Bl.a. den nevnte singletten, som var det første fairtrade sertifiserte plagget jeg fant. Original Max Havelaar, fra før de byttet navn til Fairtrade. Den kostet omtrent 250 kr for tjue år siden og har trofast holdt stand gjennom hver eneste sommer siden. Med alt arbeidet jeg har lagt ned i den nå, så er Gucci fast fashion for tacky træsh hoes til sammenlikning.  Fordi jeg har vært en så etisk bevisst shopper og bygget en garderobe jeg kunne gå moralsk rakrygget i, så er det ikke bare, bare for meg å handle nytt. Favorittbutikken Libe er nedlagt, og jeg liker ikke kolleksjonene de gode merkene (som Komodo og Monkee Genes) har for øyeblikket. Nudie har heldigvis jeans jeg liker, men utover dem ser det svart ut. Derfor velger jeg redde det som reddes kan.  Alt av ulltøy må byttes fordi proteinfibre går bokstavelig talt i oppløsning i høy pH. Ikke bare undertøy som ikke er så farlig hvordan ser ut, men affeksjonsverdi Komodo blazer, kåpe, skjerf og lue, kjole, skjørt og flere bukser. Det er virkelig en smerte å vente på plagg jeg vil ha fra de merkene jeg liker. Trendene for tiden faller ikke i smak. Nøstebarn har fortsatt de samme plaggene de alltid har hatt, men er selvsagt utsolgt for de riktige fargene.  Jeg drar det antakelig så langt at jeg demonterer en jakke vevd og sydd i Sverige, fra et svensk merke som gikk konkurs og ikke lenger tilbyr noe nytt, for å unngå skade elgskinnet på utsiden mens jeg renser innsiden.  ..ikledd pølsedrakt fra Biltema, fordi jeg ikke hadde nevneverdig lyst til å legge penger i kassa til noen såkalt grønn butikk da jeg trengte emergency beskyttelse mot klima etter den fanatiske grønnskallen fra den sekterisk klorofyllkommunistiske kloakken av ruspsykotisk økolååågiske fotsoldater fra MDG beriket både garderoben min og miljøet med det ufortynnede insektsmiddelet sitt. Biltema klær med pølsemotiv på var det mest aggressive motsvaret jeg kunne finne som traumeterapi. Made in China av helt ny polyester, fraktet fossilt fra andre siden av planeten og med bilder av svinekjøtt på. Jeg slo til og det føltes bra.     
    • Er det ikke bedre å kaste klærne og kjøpe nye, det burde dekkes av innboforsikringen? Litt jobb, men føles tryggere likevel?
    • Det hjelper også å legge den i glovarmt vann etter vask, for å drepe mikroorganismene før du tørker den hurtig et varmt sted med god ventilasjon. De formerer seg lett under tørkeprosessen om du ikke har kverket dem skikkelig. Vaskemiddel hjelper bare med å få hardføre mikroorganismer delvis ut av stoffet, det dreper dem ikke, mange blir sittende igjen, og vannet i maskinen holder ikke 60° lenge nok. 
    • Vi er stadig opptatt med konsekvensene av å ikke ha skaffet boligalarm i tide. Jeg oppdaget som sagt at det var noe galt med tekstilene. Både fordi jeg nær klødde til blods og det sved og stakk intenst i huden av klær og spesielt håndklær, men også fordi de produserte et merkelig slags silikonisfisert skum da jeg ville skylle hva jeg trodde var bly fra blypastaen i vannrørene ut med omvendt osmose renset vann. Det var en lang prosess med ymse kjemikalier og lange samtaler med Grok for å identifisere stoffet som Karate Zeon 5 CS. Insecticidet inneholder 5% lambda-cyhalothrin, i lipid emulsjon inni mikrokapsler av polyuretea, i surfaktant. De såkalte fyllstoffene utgjør 95% av produktet, som skal blandes 10-30 mL med 20-100L vann før bruk. ...på planter. Det oppgis å være såkalt vannfast 24t etter sprøyting, noe jeg kan signere på at det er.  Vannfast og vannavstøtende og dundre meg potte lufttett. En video av et par favorittjeans før rens:  https://photos.app.goo.gl/BVPCtf7cAqZAckvx5 Boblene på slutten der kom ut av enden på buksebenet nedi bøtta, ikke gjennom stoffet. Prosessen med å få dette plantevernmiddelet UT av tekstiler innebærer å måtte knuse mikrokapslene for å gjøre virkestoffet tilgjengelig for hydrolyse med base. Jeg valgte sentrifugering for å knuse, som fungerte utmerket. Halveringstid for virkestoffet er 7 dager i pH 9 ved standard trykk og temperatur, i ren vannløsning. Når stoffet sitter inni tekstilfibre, omgitt av 95% fyllstoff.. En må opp i pH og temperatur, og en må ha noe som lokker det lipofile virkestoffet ut av sofaen på gutterommet for å øke sannsynligjeten for et vellykket møte med OH-. De to molekylene ville bare scrollet forbi hverandre på datingapps uten litt hjelp. Det har gått mange 5L kanner salmiakk og grønnsåpe, noen kanner Biltema Grovrens, Ovn- og Grillrens, isopropanol, rødsprit og Vanish OxyAction til soaking i døgn. Å bevege tekstilene nevneverdig during soak har vært uaktuelt pga gassene. Jeg har vært så heldig å få supplere teoretisk kjemikunnskap med praktisk erfaring med bl.a. HCN og kan fortelle at tekstiler dynket i ufortynnet Karate Zeon 5 C, bløtlagt i pH 13-14, de vil produsere forholdsvis mye HCN, så å åpne en lukket beholder som har stått i to døgn - lukket for å hindre pH i å synke ved fordampning av ammoniakk eller bufring med karbonsyre fra opptak av CO2 fra luften - å åpne en sånn beholder uten å ha et ordentlig avtrekksskap krever at en forstår seg på molekylvekt i gassblandinger og legger seg flat, om en ikke har dykkeutstyr.  Steg 1 og 2 i prosessen var forholdsvis smooth sailing. Et illustrasjonsfoto tatt før en lunsjpause: Så, etter å ha knust kapslene og hydrolisert det kraftig lipofile virkestoffet til mer vannløselige produkter, så får en lære om mikroplast.  Det hvite er ikke såpe, det er mikrokapsel debris fra en liten singlet oppi den bøtta. Mikrokapselrestene begynner ikke slippe tekstilen før etter at virkestoffet er brutt ned. De er lagd av samme materiale som deler av elastanfibre. Gummi'ish, med trykk på ish. De er ikke hydrofile, men har heller ingen affinitet til annet enn elastan og polyamid av hva jeg har sett så langt, og flyter opp i vann når de løsner fra tekstilene. Mengdene...  Uten å overdrive, det har antakelig gått mer enn et tonn varmtvann til å skylle debris ut av den ene singletten i den bøtta på bildet. Den er _nesten_ ren nå. Tidkrevende, fordi den må tørke mellom, da svulmede bomullsfibre holder mer mikroplast fanget enn tørre fibre gjør. Vaskemaskin er lite hjelpsom fordi den tømmer nedover, og plastgugga blir liggende igjen oppå plagget. Vi har holdt på i flere uker nå. Rinse, repeat.  Edeward er drittlei og deprimert. Han er sjalu på tekstiler og bøtter og vann og har henfalt til å rive av seg pelsen i mangel på bedre å ta seg til, fordi han pga pelsstellet på rasen har fått for seg at jeg liker ham bedre uten pels, så han gnager og river den ut for å komme ovenpå i konkurransen mot bøtter og vann og klær. Dette er hans eget verk.  På den positive siden ser han nå på bading med helt nye øyne. Når nødhjelpsarbeidet for å redde unike klesplagg med høy affekskonsverdi innimellom ryddes bort er det endelig hans tur til å få min oppmerksomhet og kjærlighet, og vask av skjegg og bart har blitt mye lettere og krever lavere kompensasjon enn tidligere.  For øyeblikket er han utålmodig, fordi han vet jeg har kjøpt burgere og pølser fra K9 Hundesenter i dag, og han aner at jeg har planlagt noe med de burgerne.     
    • Putt den i en vaskepose i vaskemaskina, og så heng den til tørk et litt varmt sted så den tørker raskt.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...