Gå til innhold
Hundesonen.no

Lockheed - 1 år - Dogo Canario


Lockheed

Recommended Posts

Skrevet

Hei!

Mitt navn er Lockheed, jeg er stor og spiser mye mat, eieren min er en mann på 21 år, vi trives godt sammen og bruker mye tid på turer og koser oss gjerne med grilling og pølser (Jeg får alle pølsene!).

Og slik som dette her ser jeg ut!

24ox4pw7.jpg

Jeg har vært igjennom RIK Grunnkurs og syntes det var flott og morsomt, for tiden driver jeg og min eier hjemme med endel valpelek og aktivisering, jeg er liten enda vet du, tross mine 52 kilo, nei , jeg er ikke feit, bare stor og sterk! Videre RIK blir det nok ikke før en stund senere, når jeg blir litt eldre og vi ser hvordan jeg blir, imellomtiden skal jeg drive litt weightpulling, Pappa sier at jeg må være 1.5år gammel for å drive med tyngre vekter etter min HD Røgnting, men jeg sniker meg til å trene med litt kjetting og Cola flasker fra tid til annen!

Jeg er en Dogo Canario, jeg liker mennesker, jeg elsker å hilse på nye mennesker men jeg vokter også min eier og hans familie.

http://img261.imageshack.us/img261/4706/hund1ij6.jpg

Skrevet
Fin liten vovve ;)

Hvilken oppdretter kommer han fra?

www.x-presa.net

X-Presa i Sverige :P Det var de som startet det hele i Norge med Kamo (oldefar til min hund). Bandido er faren til hunden min, og Tikka er moren :P

Kjempeflott hund :D

(Bare lurte på hva RIK er?)

RIK er Regler for Internasjonal Konkuranse og innebærer å gå Spor, drive lydighet og Gruppe-C arbeid. (Det er det samme som det man kaller IPO, og er verdens største hundesportsgren). Det kreves lisens for å drive med RIK :P

Skrevet
RIK er Regler for Internasjonal Konkuranse og innebærer å gå Spor, drive lydighet og Gruppe-C arbeid. (Det er det samme som det man kaller IPO, og er verdens største hundesportsgren). Det kreves lisens for å drive med RIK ;)

Interessant! Jeg har alltid lurt på hvordan RIK/IPO kommer innunder hundeloven..? Tar man en eller annen form for test og får en godkjenning/lisens? For forsvarsarbeid går jo på å bjeffe mot mennesker, og å bite/holde fast i "armen" på en figurant, så vidt jeg har forstått, på kommando selvsagt. Samtidig sier hundeloven at det ikke er lov å ha såkalte "skaprtrente" hunder (bortsett fra sikkert politiet), så jeg har spekulert litt på dette. Kan du ikke fortelle mer om det? Det er jo fryktelig mange som driver med det, og jeg syns jo det ville vært en smule rart om så mange drev med det, hvis det liksom var ulovlig.. :rolleyes: Hvordan begynner man, kan man liksom bare melde seg på et nybegynnerkurs, og så få lisens etterhvert, eller? :D

Skrevet

Hei Huldra:)

Man må være medlem i en hundeklubb som arrangerer RIK Trening, for å kunne delta i Gruppe C må man bla. ha fullført en ferdselsprøve og noe lydighet. Man må også ha fullført et RIK-Grunnkurs som går over 3-4 dager før man kan søke lisens. Forskjellen fra Skarptrening og RIK er jeg litt usikker på, men jeg tror at det går på dette med full vest kontra kun et arm-bytte. (Det er IKKE lov å bruke full vest i RIK trening privat (dress som hunden biter i)). Man må også ha en godkjent figurant for å trene, man kan ikke trene Gruppe C hjemme.

De fleste/alle hunder jeg har sett ser forskjellen på et armbytte og en arm med engang, man kan dra opp armbytte slik at hunden henger i det, men man får aldri noen reaksjon på vanlig arm :)

Firgurantene er også pålagt å inndra lisens for hund (og eier) om de anser eieren eller hunden som en hund som ikke har godt av denne type sport, det krever litt mer mentalt enn de fleste andre hundesporter.

Uansett, skal man drive med slik trening må man kjenne hunden sin og ha kontroll på den, vi deltok på kurset for å se hvordan det var og for å få en lisens slik at vi kan trene om vi bestemmer oss for det når Lockheed blir eldre.

Skrevet
Hei Huldra:)

Man må være medlem i en hundeklubb som arrangerer RIK Trening, for å kunne delta i Gruppe C må man bla. ha fullført en ferdselsprøve og noe lydighet. Man må også ha fullført et RIK-Grunnkurs som går over 3-4 dager før man kan søke lisens. Forskjellen fra Skarptrening og RIK er jeg litt usikker på, men jeg tror at det går på dette med full vest kontra kun et arm-bytte. (Det er IKKE lov å bruke full vest i RIK trening privat (dress som hunden biter i)). Man må også ha en godkjent figurant for å trene, man kan ikke trene Gruppe C hjemme.

De fleste/alle hunder jeg har sett ser forskjellen på et armbytte og en arm med engang, man kan dra opp armbytte slik at hunden henger i det, men man får aldri noen reaksjon på vanlig arm :)

Firgurantene er også pålagt å inndra lisens for hund (og eier) om de anser eieren eller hunden som en hund som ikke har godt av denne type sport, det krever litt mer mentalt enn de fleste andre hundesporter.

Uansett, skal man drive med slik trening må man kjenne hunden sin og ha kontroll på den, vi deltok på kurset for å se hvordan det var og for å få en lisens slik at vi kan trene om vi bestemmer oss for det når Lockheed blir eldre.

Tusen takk! Det var veldig oppklarende! :) Er det begrensning på hvilke raser man kan ta med på grunnkurs, eller kan man komme med en pomme? ;)

Skrevet

Det er ingen begrensning på hvilken raser man kan bruke, men hunden må kunne bite seg fast i ermet, og da bør den ikke være alt for liten, de mest populære hundene erv el schaefere og maller, min hund er egentlig litt stor for IPO (derfor avventer vi også litt HD røgnting osv før vi fortsetter å trene, nakke muskulatur og slikt kan slites i Gruppe C).

Men om du vil trene en tøff sport med en Pomme eller en liten liten rase kan du jo teste ut Weight Pulling, der man drar vekter på traller med hjul eller vogn på skinner, her kan alle raser delta og ha like stor sjangs til å vinne, de går etter Vekt mot Kroppsvekt prosentvis såvidt jeg vet:) Det er ikke mange Weightpulling klubber rundt om i Norge men jeg har selv planer om å starte opp en her i Notodden, jeg har allerede fått tildelt en plass vi kan holde oss, men mangler vogn og vi må få tak i en trekkhund ekspert som er intressert i å lære bort endel før vi starter :)

  • 3 weeks later...
Skrevet

Når man trener politihunder bruker de beskyttelse under de vanlige klærne mens i IPO bruker man arm utenpå klærne, en IPO trent hund skal kun bite i den armen aldri i ekte armer hvis du skjønner, han jeg kjenner som er figurant fortalte meg at for en hund er bitearmen bare en leke, hadde vært det samme som om du holdt kosebamsen dens rundt armen. politiarbeid trenes de til å holde fast i selve armen og holde fast til du ber den slippe. Hvis dere skjønte noe hehe

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Korthåret collie var det første som slo meg. Gjeterhundtype men stort sett avlet som selskapshund nå. Røyter en del, men er ganske førerorientert og spennende rase. Generelt vil du se på raser som er avlet for å samarbeide med fører. Det er noen typer jakthunder som ikke skal jobbe selvstendig, men på førers kommando, f.eks, apporterende o.l., som typisk retrievere og spanieler. Og så har du gjeterhunder som er de klassiske som er forholdsvis førerorienterte og lette å trene, men som også krever en del både fysisk og mental akvitisering. Så kommer det litt an på om det spiller noen rolle med bjeffing, for eksempel. Dansk/svensk gårdshund har en del jaktinstinkt men er også ganske førerorientert og lett å trene. Finsk og svensk lapphund, mye pels, mye lyd, litt mer selvstendig enn mange gjeterhunder, men morsomme hunder. Schapendoes, pumi, tibetansk terrier, bearded collie kan være alternativer. 
    • Hvilke av de sjeldne mellomstore hundene passer best til å trene lydighet og å gå skogsturer med? Skriver sjeldne da jeg er ganske kjent med de som er mest populære. Gjerne med minst mulig jakt siden jeg ikke skal trene jakt og ønsker at hunden skal gå løs på turer hvis den blir lydig nok. Pelsstell betyr ikke noe og vakt betyr heller ikke noe da vi bor på bygda. Ønsker hunderase mellom 10-30 kilo da jeg ikke har styrke nok selv og jeg ikke ønsker altfor stor hund. Kanskje prøve agility også.
    • Min golden (jakt) røyter bare to ganger i året, men de vanlige goldene jeg vokste opp med røyta helt sykt mye😅 Ellers er de veldig fine hunder, så lenge de får brukt hodet nok. 
    • Jeg har min med på trening i all slags vær, og da kan det fort bli timer i bilen. Men ved å parkere i skyggen (hvis mulig), silvershade duk og alle vinduer åpne pluss glippe på bagasjerommet (med krok) så er det alltid behagelig i bilen, selv i 30 varmegrader. 
    • Det kan være mange grunner til at en hund ikke fungerer i hundemøter. Mye av grunnlaget legges i valpekassa, hvordan mor og søsken interagerer, og sosialisering med andre hunder i valpe- og unghundtiden. I tillegg kommer rasetypisk adferd og arvelighet. Avhengig av adferden til mor og hva slags sosialisering hunden har fått i ung alder så har hunden lært seg hvordan den skal eller kan oppføre seg rundt andre. Eller ikke lært det, forsåvidt. Det er aldri for sent å trene på sosialisering, men er viktig å lese språket til alle de involverte hundene og gå inn og avbryte adferd som ikke er greit. Hvis andre hunder sier fra og setter grenser uten at hun respekterer det er det ditt ansvar som eier å fjerne henne fra situasjonen. Om hun får fortsette lærer hun jo bare at det er greit å holde på slik.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...