Gå til innhold
Hundesonen.no

Bichon Frisé til gjeting?


Sunlily

Recommended Posts

Guest Maritus
Skrevet
Jeg vet ikke, men om du både har sett og hørt det så gjør det vel kanskje det ?! ;)

Har du noen bilder av det kanskje? :) Hadde vært litt artig å sett ;)

Ja, det hadde det! En liten hisig mini-sau som jager de større...thihiii ;)

Skrevet
Jeg vet ikke, men om du både har sett og hørt det så gjør det vel kanskje det ?! ;)

Har du noen bilder av det kanskje? :) Hadde vært litt artig å sett ;)

Har dessverre ikke noen bilder... Men jeg er usikker på om det går? Jeg leste i en bok og har bare hørt om det fra en, så jeg vet ikke helt om det stemmer... Men det hadde jo vært litt morsomt... ;)

Guest Maritus
Skrevet
Har dessverre ikke noen bilder... Men jeg er usikker på om det går? Jeg leste i en bok og har bare hørt om det fra en, så jeg vet ikke helt om det stemmer... Men det hadde jo vært litt morsomt... :)

Leter etter bilder, men finner ikke noen...

Skrevet

Jeg tviler strekt på det. Så lenge rasen ikke er avlet for å gjete, er det veldig vanskelig å trene de til å gjøre det :)

Guest Vicky
Skrevet
Jeg tviler strekt på det. Så lenge rasen ikke er avlet for å gjete, er det veldig vanskelig å trene de til å gjøre det :)

Jeg sier det samme som Crizpo. Du kan sikkert lære en Bichon frise til å jage, men ikke gjete.

Skrevet

Vet ikke hvordan det er med bichon friséen, men en del bichon havanaiser har i hvertfall litt gjeterinstinkt. (Isak skal alltid gjete folk inn i heisen :)) De fleste havanaiser opp gjennom tidene har nok vært selskapshunder, men noen av dem har visstnok også vært brukt til å passe på fjærkre. I Canada er det en dame som prøver ut alle mulige hundesporter med sine havanaiser, inkludert gjeting: http://www.mts.net/~mckay55/herding.html

Bichonrasene stammer fra barbeten som ble brukt til både gjeting og jakt: http://www.barbet.org.uk/history.htm

Ordet bichon er en forkortelse for barbichon som betyr liten barbet.

Skrevet

Rasen trenger ikke nødvendigvis være avlet for å gjete for å kunne gjete.

Jeg har sett bilder av en Chow Chow som gjeter, utrolig morsomt å se.

Men størrelsen til en Bichon gjør det vel litt værre? :) Men gjete mindre dyr?

Skrevet

Gjeting kan man vel ikke kalle det, men man kan sikkert klare å kommandere hunden rundt andre dyr og på den måten "gjete". Men gjeting er et instinkt som Bichon Frisé ikke har (så lagt jeg kan tenke). Gjeterinstinktet faller veldig lett bort. Altså: avler man på ikke-gjetende bordere i 4-5 generasjoner, er det veldig lite sansynelig at noen valper i denne f.eks 5. generasjonen kan gjete i det hele tatt.

Skrevet
Gjeting kan man vel ikke kalle det, men man kan sikkert klare å kommandere hunden rundt andre dyr og på den måten "gjete". Men gjeting er et instinkt som Bichon Frisé ikke har (så lagt jeg kan tenke). Gjeterinstinktet faller veldig lett bort. Altså: avler man på ikke-gjetende bordere i 4-5 generasjoner, er det veldig lite sansynelig at noen valper i denne f.eks 5. generasjonen kan gjete i det hele tatt.

Regner med at det er en forskjell på å ha gjeterinstinktet i så god behold at det kan brukes effektivt, og det å ha "rester" av gjeteradferd? Man ser jo gjeteradferd hos en rekke raser, eller fra linjer av raser, som ikke har vært brukt til gjeting på laaaange tider.

Leste du linken om havanaisene som gjetet? Hva tror du om dem? Følger de bare kommandoer eller har de et latent gjeterinstinkt?

Skrevet

Gjeting er jo egentlig en slags form for jaktatferd.. Så hvis en bichon har de "rette" jaktatferdene som skal til for å brukes i gjeting, så har den jo på en måte et "latent gjeterinstinkt".

Skrevet
Regner med at det er en forskjell på å ha gjeterinstinktet i så god behold at det kan brukes effektivt, og det å ha "rester" av gjeteradferd? Man ser jo gjeteradferd hos en rekke raser, eller fra linjer av raser, som ikke har vært brukt til gjeting på laaaange tider.

Leste du linken om havanaisene som gjetet? Hva tror du om dem? Følger de bare kommandoer eller har de et latent gjeterinstinkt?

Ja, det er klart at instinktet vil nk være der, men til veldig liten nytte hvis man skal begynne å arrbeide. Det vil nok være mulig å få det tydeligere frem ved riktig avling - i laaaang tid.

  • 1 month later...
Skrevet

Dette gjelder bichon havanais og ikke bichon frisé, men jeg syns likevel det var morsomt å komme med en liten oppdatering. De havanaisene jeg nevnte i tidligere innlegg i denne tråden fikk sine HIC - Herding Instinct Certificate i April. Dette er ikke en tittel som egentlig sier noe om kvaliteten på gjetingen, men for å få den må hunden vise at den har iboende gjeterinstinkt:

The passing dog should show good, sustained interest of such a nature that the dog appears to be ready to begin preliminary training. Strong desire and a well-adjusted, willing attitude should be demonstrated. The overall impression should be that the dog has the potential to be a useful, practical working dog. Constructive herding activity, not chasing, should be evidenced. Whether or not to pass borderline cases must be a judgment call by the tester. As a general rule, such dogs should not be passed at that time. It should be kept in mind that retesting on another day is available and recommended.

(
)

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Haha, det blir nok meget lavterskel. Jeg vil jo helst ha pelsdyr, men selv kaniner eller hamster er for krevende (og jeg vil ha noe som er våken om dagen). En stor utfordring blir også dette med reising, selv om vi per i dag har en dyrepleier som leier i kjelleren vi kan spørre om hjelp. Mest aktuelt er kanskje å være fosterhjem for fugleteamet.no, da kan jeg reise bort om vinteren og ha fugler om sommeren.  Men ja, de er følsomme og intelligente dyr, som også krever sitt. Plass, og helst frivflyvning (inne), og så er det tusen ting man må være forsiktig med. Pyrolyse og teflon er frarådet i hjem med fugl, for eksempel. Selv mistenker jeg det er litt forskjell på en ettromsleilighet i en blokk og en stor enebolig med god ventilasjon, men forsiktig må man jo uansett være. Jeg har allerede lært at de vanlige frøblandingene som selges til fugl er "fast food" og at de egentlig skal ha pellets som er laget av insekter, mineraler osv. Og noen dager tenker jeg at jeg orker ikke mer ansvar for dyr. Jeg har hage, om jeg ikke orker å stelle den og noen planter dør er det ingen krise. Dyr er det verre med.  Vi får jo låne litt iblant også. Jeg skal heldigvis passe kanarifugl en måned til, så får vi se hvor lei jeg er etter det.
    • Fulger er veldig spennende dyr! Håper du finner en god vei inn i "miljøet". Også gleder jeg meg til nerdetråder om hvordan aktivisere/mosjonere/fore fugl. Du har jo hageplass nok til stort utebur (om det er innafor da, kan jo ingenting om sånt jeg), er vel viktig med variasjon for fugler også, så kan de få litt uteliv når forholdene er rett... Oi, kjente jeg ble litt engasjert nå😄  
    • Det kan jo være det. Den våkner av at du er oppe og sliter med å finne roen igjen etterpå kanskje. Det er ikke uvanlig at det kommer perioder med mer stress eller usikkerhet eller hvor hunden ikke hører etter el. Så i utgangspunktet hadde det ikke bekymret meg noe særlig, men du som eier og som den som kjenner hunden godt må jo kjenne litt på om du tenker det kan være noe mer eller noe annet, for det kan jo også skje. Isåfall får man jo vurdere en tur til veterinær.  Men sannsynligvis bare en periode som går over igjen. Blir hunden veldig urolig ville jeg forsøkt å ha den inne med meg for trygghet og lukket døra for å begrense muligheten til å tasse rundt.
    • Det er gull verdt ja å finne en gruppe, side eller lignende hvor man finner folk som har bra informasjon å dele. Så kan man sparre litt med ekte folk istedet for å måtte finne ut alt på egen hånd.  Kan ingenting om fugl dessverre, annet enn at det er fine (og litt krevende) dyr på sin egen måte. Veldig spennende da 😁
    • Det kommer jo en del brukere inn her som har fått sin første hund, eller planlegger å kjøpe hund, og ikke kan noe særlig fra før. De fleste her svarer så godt vi kan, og har ganske mange års erfaring etterhvert. Og de fleste av oss er vel klar over at vi ikke startet ut som eksperter, vi heller, og har lært av våre feil opp giennom tiden. Det er mye å lære og navigere, og ikke minst å gjenkjenne god og dårlig informasjon og råd. Nå er jeg selv i den situasjonen. For de som ikke har vært lenge på forumet så er jeg altså kronisk syk med ME. Jeg har vært frisk nok til å drive aktivt med hundesport i mange år, men blitt gradvis dårligere. De siste årene med hundene var det stort sett korte turer, og nå er jeg for syk til å ha hund igjen etter at de vi hadde ble gamle. Derfor har jeg begynt å se på fugl som mulighet for litt selskap hjemme. Jeg passer en kanarifugl nå, og prøver å lære meg mest mulig om fuglehold. Og det er jamen ikke lett! Jeg hadde undulater som tenåring (litt sammenlignbart med de som vokste opp med hund som barn?), men mye både holdninger og kunnskap har jo endret seg siden den gang. Det å finne grupper å stille spørsmål i (jeg er ikke på Facebook), finne miljøer, og lære meg å se hva som er gode og dårlige kilder til kunnskap er virkelig en jobb.  Det er veldig interessant å være "på den andre siden" av det jeg vanligvis er. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...