Gå til innhold
Hundesonen.no

Bichon Frisé til gjeting?


Sunlily

Recommended Posts

Guest Maritus
Skrevet
Jeg vet ikke, men om du både har sett og hørt det så gjør det vel kanskje det ?! ;)

Har du noen bilder av det kanskje? :) Hadde vært litt artig å sett ;)

Ja, det hadde det! En liten hisig mini-sau som jager de større...thihiii ;)

Skrevet
Jeg vet ikke, men om du både har sett og hørt det så gjør det vel kanskje det ?! ;)

Har du noen bilder av det kanskje? :) Hadde vært litt artig å sett ;)

Har dessverre ikke noen bilder... Men jeg er usikker på om det går? Jeg leste i en bok og har bare hørt om det fra en, så jeg vet ikke helt om det stemmer... Men det hadde jo vært litt morsomt... ;)

Guest Maritus
Skrevet
Har dessverre ikke noen bilder... Men jeg er usikker på om det går? Jeg leste i en bok og har bare hørt om det fra en, så jeg vet ikke helt om det stemmer... Men det hadde jo vært litt morsomt... :)

Leter etter bilder, men finner ikke noen...

Skrevet

Jeg tviler strekt på det. Så lenge rasen ikke er avlet for å gjete, er det veldig vanskelig å trene de til å gjøre det :)

Guest Vicky
Skrevet
Jeg tviler strekt på det. Så lenge rasen ikke er avlet for å gjete, er det veldig vanskelig å trene de til å gjøre det :)

Jeg sier det samme som Crizpo. Du kan sikkert lære en Bichon frise til å jage, men ikke gjete.

Skrevet

Vet ikke hvordan det er med bichon friséen, men en del bichon havanaiser har i hvertfall litt gjeterinstinkt. (Isak skal alltid gjete folk inn i heisen :)) De fleste havanaiser opp gjennom tidene har nok vært selskapshunder, men noen av dem har visstnok også vært brukt til å passe på fjærkre. I Canada er det en dame som prøver ut alle mulige hundesporter med sine havanaiser, inkludert gjeting: http://www.mts.net/~mckay55/herding.html

Bichonrasene stammer fra barbeten som ble brukt til både gjeting og jakt: http://www.barbet.org.uk/history.htm

Ordet bichon er en forkortelse for barbichon som betyr liten barbet.

Skrevet

Rasen trenger ikke nødvendigvis være avlet for å gjete for å kunne gjete.

Jeg har sett bilder av en Chow Chow som gjeter, utrolig morsomt å se.

Men størrelsen til en Bichon gjør det vel litt værre? :) Men gjete mindre dyr?

Skrevet

Gjeting kan man vel ikke kalle det, men man kan sikkert klare å kommandere hunden rundt andre dyr og på den måten "gjete". Men gjeting er et instinkt som Bichon Frisé ikke har (så lagt jeg kan tenke). Gjeterinstinktet faller veldig lett bort. Altså: avler man på ikke-gjetende bordere i 4-5 generasjoner, er det veldig lite sansynelig at noen valper i denne f.eks 5. generasjonen kan gjete i det hele tatt.

Skrevet
Gjeting kan man vel ikke kalle det, men man kan sikkert klare å kommandere hunden rundt andre dyr og på den måten "gjete". Men gjeting er et instinkt som Bichon Frisé ikke har (så lagt jeg kan tenke). Gjeterinstinktet faller veldig lett bort. Altså: avler man på ikke-gjetende bordere i 4-5 generasjoner, er det veldig lite sansynelig at noen valper i denne f.eks 5. generasjonen kan gjete i det hele tatt.

Regner med at det er en forskjell på å ha gjeterinstinktet i så god behold at det kan brukes effektivt, og det å ha "rester" av gjeteradferd? Man ser jo gjeteradferd hos en rekke raser, eller fra linjer av raser, som ikke har vært brukt til gjeting på laaaange tider.

Leste du linken om havanaisene som gjetet? Hva tror du om dem? Følger de bare kommandoer eller har de et latent gjeterinstinkt?

Skrevet

Gjeting er jo egentlig en slags form for jaktatferd.. Så hvis en bichon har de "rette" jaktatferdene som skal til for å brukes i gjeting, så har den jo på en måte et "latent gjeterinstinkt".

Skrevet
Regner med at det er en forskjell på å ha gjeterinstinktet i så god behold at det kan brukes effektivt, og det å ha "rester" av gjeteradferd? Man ser jo gjeteradferd hos en rekke raser, eller fra linjer av raser, som ikke har vært brukt til gjeting på laaaange tider.

Leste du linken om havanaisene som gjetet? Hva tror du om dem? Følger de bare kommandoer eller har de et latent gjeterinstinkt?

Ja, det er klart at instinktet vil nk være der, men til veldig liten nytte hvis man skal begynne å arrbeide. Det vil nok være mulig å få det tydeligere frem ved riktig avling - i laaaang tid.

  • 1 month later...
Skrevet

Dette gjelder bichon havanais og ikke bichon frisé, men jeg syns likevel det var morsomt å komme med en liten oppdatering. De havanaisene jeg nevnte i tidligere innlegg i denne tråden fikk sine HIC - Herding Instinct Certificate i April. Dette er ikke en tittel som egentlig sier noe om kvaliteten på gjetingen, men for å få den må hunden vise at den har iboende gjeterinstinkt:

The passing dog should show good, sustained interest of such a nature that the dog appears to be ready to begin preliminary training. Strong desire and a well-adjusted, willing attitude should be demonstrated. The overall impression should be that the dog has the potential to be a useful, practical working dog. Constructive herding activity, not chasing, should be evidenced. Whether or not to pass borderline cases must be a judgment call by the tester. As a general rule, such dogs should not be passed at that time. It should be kept in mind that retesting on another day is available and recommended.

(
)

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Dette avhenger nok en del av individ, men jeg tenker nå at både puddel og bichon-rasene er gode alternativer. Jeg mistenker at puddel generelt er mindre sære enn bichon, men de har også sine særegenheter. Jeg vil anbefale dere å dra på utstilling eller rasetreff for de ulike rasene og møte ulike individer og oppdrettere og eiere av alternativene, så får dere litt mer følelse med hvordan de er. En del av de små terrierrasene kan også være allergivennlig. De er strihåret og må nappes. Men de kan også være en del striere, ha mye jaktlyst og krever mer aktivitet.
    • Det kan være verdt å prøve ut ulike fôrtyper, men også gi lakseolje som tilskudd. Hvis hunden allerede er sensitiv så kanskje prøve ut sensitiv-fôr fra noen merker? RC er stort og kommersielt, og er nok helt greit fôr. Selv brukte jeg svenske Robur kombinert med Vom de siste årene og var veldig fornøyd med det. Acana og Orijen er populære merker som er ganske bra. 
    • Hei! Jeg har en Engelsk Toy Terrier gutt på litt over 4år. Han mister nesten all pels på vinteren for så å bli litt bedre på sommeren. Har pels på hodet og labber og litt på ryggen. Men han er så å si nakenhund nå. Pratet med ei som hadde samme problemet med sin Dvergpincher. Men så var det ei venninne av hu som passet hunden i en måneds tid. Og hun hadde visst byttet ut fôret og hunden hadde plutselig fått fin pels over hele. Hun husket ikke hvilket fôr det var, men hun trodde det ble solgt på butikken. Jeg bruker Royal Canin Small Dogs. Og det hadde hun og brukt, men hun synes ikke det var et bra fôr... Har en gutt til som har helt fin pels. De spiser de samme tingene. Ingen av de tåler noe med and i, de blir skikkelig dårlige i magen av det. Lurer på om det er noen andre som har hatt samme problem med sin hund og funnet en løsning?  Det skal sies at han er veldig følsom til vaskemiddelet vi bruker når klærne hans vaskes så vi bruker Nautral for det er det mildeste jeg har funnet.
    • Hei! Vi har en hund som begynner å bli en gammel mann og jeg er derfor på leting etter det som skal bli familiens neste familiemedlem etter han blir borte. I den forbindelse trenger jeg deres kloke hoder. Vi er en familie på tre, med et barn på 8 år. På grunn av allergi har vi vurdert det slik at Bichon Havanais og dvergpuddel fremstår som de mest aktuelle rasene.   Vi har en Havanais nå og han er litt spennende eksemplar. Fra han var valp har han vært ganske sær. Han er blant annet veldig lite kosete, ekstremt lite tilpasningsdyktig og har alltid hatt vanskeligheter med å slå seg til ro, så jeg kjenner vel han egentlig ikke igjen når jeg leser typiske rasebeskrivelser (nå fikk jeg dårlig samvittighet, så må legge til at han selvfølgelig er verdens beste hund!). Sønnen min har noen utfordringer blant annet på skolen og han trenger derfor å komme hjem til en bestevenn. Det var i søken på dette jeg kom over puddel, som jeg ser ofte blir brukt som terapihunder. Men når jeg leser rasebeskrivelser virker det som om Havanaise i all hovedsak er fantastiske med barn, mens det for puddler fremstår mer som om de kan være gode med barn. Så jeg lurer på om dere har noen erfaringer med disse rasene, gjerne begge? Vi kommer til å dele ansvaret med min mor som bor i samme hus, så den kommer ikke til å være noe særlig alene. Pelsstell er heller ikke noe problem. Krysser fingrene for at noen kan hjelpe oss i valget:)
    • Da er operasjon utført og alt gikk fint, vi er snart igjennom første døgnet og ho har gjort sitt benødne også slapper mye av i senga si. Ho har ikke spist enda men det kommer med tiden tenker jeg etter narkose og sånt så er jo det veldig normalt så. Godbiter har ho spist men ikke veldig mat interessert enda. Men alt i alt virker det veldig bra med ho ettersom forholdene. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...