Gå til innhold
Hundesonen.no

Tamrotte


mowgli

Recommended Posts

Skrevet

Har to gutter her som maser og maser dag ut og dag inn om å få hver sin tamrotte (hetterotte). Jeg har selv hatt 4 rotter i min tid før barna ble født, så kompetansen om rotter er ikke helt ajour for å si det sånn...

De ønsker seg hver sin jenterotte som skal bo i samme bur. I garasjen har jeg et hamsterbur og et marsvinbur, så det er vel eventuelt marsvinburet som passer best tenker jeg.

På butikken her nede har de rotter men det er to ting jeg lurer på:

1) de ser ganske svære ut (på størrelse med en marsvinunge) og da er de vel nærmest voksne?

2) mange av de har bare halestumper igjen eller halve haler og det tyder vel på at alt ikke er som det skal?

Skrevet

Rotter er råe dyr :ermm:

Et lite tips.. Er det mulig å sette sammen de to bura? Rottene bruker hvert eneste hjørne i buret!

Jeg ville ikke ha kjøpt fra dyrebutikk, og jeg hadde kjøpt små rottonger. Det kan være innavl i dyrebutikker! Ikke alle vet hvoran de driver når de kjøper dyr. En veninne av meg solgte marsvin til dyrebutikken. De spurte hvilket kjønn det var, og så på de, og der var de solgt! Hos oppdrettere kan du faktisk få stamtavle!

Jeg har hatt en rottunge med stump hale, og det var en ulykke som hadde skjedd.. Jeg har ikke hørt om andre stomp rotter. Mulig den ikke er helt go nei..

Lykke til!

Skrevet

Tusen takk for svar!

Tror ikke det går å sette de bura sammen for marsvin buret er sånn standard kvadratisk plastbur med topplokk av gitter, mens hamsterburet er relativt høyt i forhold til marsvinburet og av gitter.

Det med dyrebutikker og innavl har du nok så absolut rett i - jobba i dyrebutikk selv for noen år siden og vet at det kan være mye "rart" der. Men har du ei nettside eller link av noe slag hvor man finner rotteoppdrettere?

Skrevet

Det er jo flere dyrebutikker som tar inn rotter fra oppdrettere da.

Jeg har selv ønsket meg hetterotte i aldri så lang tid. Vi to små hetterotter i dyrebutikken nå, og jeg er helt betatt av dem. Men desverre nekter min mor på å ta inn hetterotte i huset, derfor må jeg nok vente til sommeren ..

Skrevet
Det er jo flere dyrebutikker som tar inn rotter fra oppdrettere da.

Jeg har selv ønsket meg hetterotte i aldri så lang tid. Vi to små hetterotter i dyrebutikken nå, og jeg er helt betatt av dem. Men desverre nekter min mor på å ta inn hetterotte i huset, derfor må jeg nok vente til sommeren ..

Ja, det er sant det, men jeg hadde ikke kjøpt fra dyrebutikk. Selv om noen få kjøper fra oppdretter (tror ikke de fleste seiøse oppdrettere selger til dyrebutikker) så blir ikke alle de rottene håndtert skikkelig som hos en seriøs oppdretter.

Skrevet

Hva er det som er gale med å kjøpe dem fra dyrebutikken egentlig?

Har de avlet dem slik at de har det ondt eller en det inavl uten at dem har vondt?

Skrevet
Hva er det som er gale med å kjøpe dem fra dyrebutikken egentlig?

Har de avlet dem slik at de har det ondt eller en det inavl uten at dem har vondt?

De kjøper dem fra privat personer der de ikke vet hva som er bra avl. De kan få unger på agressive rotter, rotter med luftveisproblemer og andre sykdommer. Det er veldig viktig å vite at rotta har gode foreldre. En syk rotte har det vondt. De fleste dyr som er syke har det ikke godt hvis de ikke får behandling.

Skrevet
De kjøper dem fra privat personer der de ikke vet hva som er bra avl. De kan få unger på agressive rotter, rotter med luftveisproblemer og andre sykdommer. Det er veldig viktig å vite at rotta har gode foreldre. En syk rotte har det vondt. De fleste dyr som er syke har det ikke godt hvis de ikke får behandling.

Det der skriver jeg under på!

3 av mine tidligere rotter var rolige og alle tiders, men den 4. var IKKE god og kjøpt i dyrebutikk. Han ble ganske fort sint som en lemen etter noen få dager, beit og var spinn vill - og etter ei drøy uke døde han på disken i butikken mens jeg skulle reklamere på han.

Han var nok syk, men det skremte meg såpass at det tok noen år før jeg kjøpte ny.

  • 2 weeks later...
Skrevet

Jeg jobber i dyrebutikk. Vi tar inn rotter fra oppdretter og alle rottene vi har hatt har vært kjempetamme. :twitch:

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Tenkte jeg skulle prøve det også men er så redd hunden rømmer ut av gitteret. Opplevde det med hunder før mens jeg gikk i ringen så kom de løpende inn i ringen. Veldig festlig. Ikke i det hele tatt.    Men nå har jeg nye hunder så har ikke turt å prøve på dem men hadde vært så enklere å bære inn enn de tunge gitterbura.
    • Hva som er best kommer jo an på deg, og din hunds behov. Jeg brukte et sammenleggbart tøybur. 
    • Hva slags bur bruker dere på utstilling? Eller tralle? Passer Stroller best? Eller tøybur? Eller metallbur? Har du link? Bilder av alt utstyr? Har prøvd litt forskjellig men usikker på hva som er best?
    • Det er veldig stor forskjell på dem. (På norsk skrives forøvrig rasenavn med liten forbokstav) Collie deles i korthår og langhåret, men det er ikke veldig stor forskjell på dem. Begge er myke raser som er avlet et godt stykke bort fra opprinnelsen som gjeterhunder. De er ganske førerorienterte, men krever mindre enn de mest aktive gjeterhundene. De er likevel smarte og aktive, og krever litt mental aktivisering for å trives. Eurasier er en veldig selvstendig rase, kan ha mye jakt, og er krevende å trene og ha løs.  Begge rasene har mye pels, røyter i perioder når de skifter pels, og må børstes regelmessig. Begge rasene har også hatt en del dårlig avl med mye usikkerhet og dårlig mentalitet, men det er lenge siden jeg var aktiv nå så forhåpentligvis har dette bedret seg. Jeg ville uansett vært veldig nøye med oppdretter, foreldrehunder osv.
    • Jeg er interessert i rasene Collie eller Eurasier? Hvordan er de to rasene? Pelsstell? Røyter de mye? Er det mye lyd? Trenbarhet og kan de gå løs ute med lite jakt? 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...