Gå til innhold
Hundesonen.no

160 l søramerikansk


vipsen

Recommended Posts

Skrevet

Etter at karet har hanglet og gått med noen få 'restefisk' fra flere kar altfor lenge ble det litt impulsiv oppsetning på ny for et par uker siden. Fisken og de få plantene levde ble satt over i et mindre kar (63l) med ny, finkornet rådasand og en del nye planter.

160l fikk nytt bunnlag med samme rådasanden. Passet på at pumpen gikk hele tiden under ryddingen så ikke bakteriene døde, dermed var karet fort i gang. Satt opp røtter og en del nye planter, som det selvsagt fulgte pestsnegl med, så den enslige praktbotian (kjøpte en stim i 98/99 og den siste nekter å dø) fikk flytte tilbake omtrent med en gang - vips ingen snegler! Det samme med den gamle algespiseren, som var altfor stor for det lille karet.

Senere har det flyttet inn 20 Kardinaltetra og 5 Leopardcory (C.Julii), disse skal få gå litt før det flytter inn noe mer. Antakelig kommer vi til å gå for noe Ciklider, vet bare ikke helt hva enda. Forslag?

Sett fra kortsiden

DSC00534.jpg

Venstre del

DSC00540.jpg

Høyre del, ble litt rart pga vinkel mot glasset

DSC00537.jpg

Noe plantevas og Kardinaltetra som koser seg

DSC00535.jpg

Skrevet

Oi! Se der ja, dette blir jo riktig så pent!

Den skifersteinen er jo perfekt for mallene dine. :P

Skrevet

Vært avgårde og brukt altfor mange penger i dag, sånn kan det gå. Så mye man har lyst på, spørs om det ikke blir et kar til snart :o

Nye innflyttere i dag, blir ikke mer oppi her nå med mindre jeg finner noen cory jeg bare -må- ha. Gibbicepsen kommer til å flytte ut i nærmeste fremtid, den alene driter ned karet og belaster pumpen mye.

Dagens innflyttere:

4 Nøkkelhullciklider (små så kunne ikke skille kjønn)

4 Laetacara sp. (ikke fått noe etternavn enda, også for små til å skille kjønn)

2 Apistogramma baenschi

5 Otocinclus/'Otto'

Håper de blir et par i hver av gruppene, antakelig flytter de overflødige ut da, med mindre jeg har et nytt kar til den tid.

  • 2 weeks later...
Skrevet

Wow, nydelig kar!!

Så for meg at jeg gikk inn i butikken og brukte litt mye penger jeg også når jeg får kar (om jeg noen gang får i nærmeste framtid)...

  • 5 weeks later...
Skrevet

Bilder fra i kveld. Dungen med sand til venstre skal fordeles bak i karet når jeg planter litt om ved neste luking (ble et hulrom bak til høyre etter jeg tok ut det innvendige filteret).

DSC00685.jpg

DSC00684.jpg

  • 9 months later...
Skrevet

Om noen er misfornøyd med plantevekst i et kar så reis vekk fra det en drøy måned *ler*

Kom hjem i kveld, karet har stått i halvanne måned uten vannbytte, med sparsommelig fóring og ellers har det bare gått for seg selv - testet for moro skyld og vannverdiene er helt supre, null nitrit osv. Plantene har vokst helt villt, ikke noe alger, fiskene trives og er i fin form - herligherlig!

Skal sies at filtreringen i karet er litt overkill - Tetratec Ex700 + Fluval3plus som har stått i drift straks et år...

Skrevet

Hehehe, har kommet hjem til sånne kar jeg også, men 5 cm lag med flyteplanter å sånn..

Mye frafall av fisk eller er det litt vanskelig å se igjennom alle plantene? :lol:

Skrevet
Mye frafall av fisk eller er det litt vanskelig å se igjennom alle plantene? :lol:

Såvidt jeg kan se mangler ingenting :fisk_01: Er vel et par otto jeg ikke har sett enda, men regner med de er der...

  • 5 months later...
  • 1 month later...

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Med ausse, mener du da australsk gjeterhund? I Norge finner vi australsk kelpie, working kelpie, australsk gjeterhund og australsk cattledog. I tillegg er australsk gjeterhund delt i show- og arbeidslinjer. Alle er gjeterhunder med litt forskjellig opprinnelse og bruksområder. Den beste måten å finne informasjon om en rase på er å sjekke raseklubben i hjemlandet dens.  Begge kelpierasene vil jeg si er en del mer energisk og både fysisk og mentalt mer krevende enn australsk gjeterhund. Working kelpie mer enn australsk kelpie. Australsk gjeterhund er mildere og mer brukt som familiehund, men krever fortsatt en del aktivisering.
    • Ja og nei. De har medfødte instinkter, men de lærer masse kommunikasjon de første 8-10 ukene i valpekassa med mor og søsken. Etter det er det også viktig med sosialisering med voksne, trygge hunder som viser dem hva som er normal oppførsel.
    • Er de ganske like i gemytt og væremåte?
    • Kan en hund fødes uten hint til hvordan den oppfører seg til andre hunder? Spør for en jeg kjenner.
    • Skye terrier skiller seg jo en del ut fra de andre her, både i utseende og type. Jeg kjenner de ikke veldig godt, så anbefaler å sjekke raseklubben i hjemlandet. De andre har jeg møtt en del av. De er jevnt over ganske egenrådige og har høyt jaktinstinkt. Hvis du er vant til gjeterhund så tror jeg det kan bli en ganske brutal overgang. Det er ikke bare å "jobbe mer og hardere", det er rett og slett en helt annen type hund og mye som ikke vil kunne fungere på samme måte. En utfordring er for eksempel å ha de løse. Pinscher er vagt mildere enn terrierene. Dansk-svensk gårdshund er også en pinscherhund, som er veldig lik brasiliansk terrier og parson russel, men mildere i gemyttet. Jeg har kjent folk som har kunnet kalle inn sine pinschere og dsg fra jakt på vilt. Pinscherene er også større enn manchesterterrier. Det er nok i stor grad trenbarhet, jaktinstinktet og selvstendigheten som skiller terrierene fra gjeterhundene, og i litt ulik grad. De er ikke interessert i å gjøre deg til lags eller høre på hva du sier, de er avlet for å jobbe selvstendig og jakte på og drepe smådyr. Du kan ikke regne med å kunne ha dem løs utenfor inngjerdede områder eller under tett kontroll. Jeg har f.eks. sett mange i konkurranse- og treningssammenheng, men veldig sjelden løse i skogen.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...