Gå til innhold
Hundesonen.no

160 l søramerikansk


vipsen

Recommended Posts

Skrevet

Etter at karet har hanglet og gått med noen få 'restefisk' fra flere kar altfor lenge ble det litt impulsiv oppsetning på ny for et par uker siden. Fisken og de få plantene levde ble satt over i et mindre kar (63l) med ny, finkornet rådasand og en del nye planter.

160l fikk nytt bunnlag med samme rådasanden. Passet på at pumpen gikk hele tiden under ryddingen så ikke bakteriene døde, dermed var karet fort i gang. Satt opp røtter og en del nye planter, som det selvsagt fulgte pestsnegl med, så den enslige praktbotian (kjøpte en stim i 98/99 og den siste nekter å dø) fikk flytte tilbake omtrent med en gang - vips ingen snegler! Det samme med den gamle algespiseren, som var altfor stor for det lille karet.

Senere har det flyttet inn 20 Kardinaltetra og 5 Leopardcory (C.Julii), disse skal få gå litt før det flytter inn noe mer. Antakelig kommer vi til å gå for noe Ciklider, vet bare ikke helt hva enda. Forslag?

Sett fra kortsiden

DSC00534.jpg

Venstre del

DSC00540.jpg

Høyre del, ble litt rart pga vinkel mot glasset

DSC00537.jpg

Noe plantevas og Kardinaltetra som koser seg

DSC00535.jpg

Skrevet

Oi! Se der ja, dette blir jo riktig så pent!

Den skifersteinen er jo perfekt for mallene dine. :P

Skrevet

Vært avgårde og brukt altfor mange penger i dag, sånn kan det gå. Så mye man har lyst på, spørs om det ikke blir et kar til snart :o

Nye innflyttere i dag, blir ikke mer oppi her nå med mindre jeg finner noen cory jeg bare -må- ha. Gibbicepsen kommer til å flytte ut i nærmeste fremtid, den alene driter ned karet og belaster pumpen mye.

Dagens innflyttere:

4 Nøkkelhullciklider (små så kunne ikke skille kjønn)

4 Laetacara sp. (ikke fått noe etternavn enda, også for små til å skille kjønn)

2 Apistogramma baenschi

5 Otocinclus/'Otto'

Håper de blir et par i hver av gruppene, antakelig flytter de overflødige ut da, med mindre jeg har et nytt kar til den tid.

  • 2 weeks later...
Skrevet

Wow, nydelig kar!!

Så for meg at jeg gikk inn i butikken og brukte litt mye penger jeg også når jeg får kar (om jeg noen gang får i nærmeste framtid)...

  • 5 weeks later...
Skrevet

Bilder fra i kveld. Dungen med sand til venstre skal fordeles bak i karet når jeg planter litt om ved neste luking (ble et hulrom bak til høyre etter jeg tok ut det innvendige filteret).

DSC00685.jpg

DSC00684.jpg

  • 9 months later...
Skrevet

Om noen er misfornøyd med plantevekst i et kar så reis vekk fra det en drøy måned *ler*

Kom hjem i kveld, karet har stått i halvanne måned uten vannbytte, med sparsommelig fóring og ellers har det bare gått for seg selv - testet for moro skyld og vannverdiene er helt supre, null nitrit osv. Plantene har vokst helt villt, ikke noe alger, fiskene trives og er i fin form - herligherlig!

Skal sies at filtreringen i karet er litt overkill - Tetratec Ex700 + Fluval3plus som har stått i drift straks et år...

Skrevet

Hehehe, har kommet hjem til sånne kar jeg også, men 5 cm lag med flyteplanter å sånn..

Mye frafall av fisk eller er det litt vanskelig å se igjennom alle plantene? :lol:

Skrevet
Mye frafall av fisk eller er det litt vanskelig å se igjennom alle plantene? :lol:

Såvidt jeg kan se mangler ingenting :fisk_01: Er vel et par otto jeg ikke har sett enda, men regner med de er der...

  • 5 months later...
  • 1 month later...

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Takk. Er ikke så flink i norsk.
    • Legitime = oppriktige/riktige i følge lover og regler.
    • Det finnes mange gode bøker og kurs om språk. Turid Rugaas har "På talefot med hunden" og "Bjeffing - språket som høres".  Dette er også en god jeg har i bokhylla www.dogwise.com/the-language-of-dogs-understanding-canine-body-language-and-other-communication-signals-dvd-set/ Hvis du bor på østlandet kan jeg på det varmeste anbefale språkkurset til Lundqvist hundeskole. Jeg har gått det to ganger og det er utrolig lærerikt. Det avhenger veldig av individene om de kan ordne opp selv eller ikke. Så lenge hundene oppfører seg ok mot hverandre og tar hverandres signaler så er det ok. Om det er stor forskjell i alder og adferd på dem så trenger de ofte litt hjelp for å fungere sammen. Jeg mener uansett at det er eierens ansvar å sørge for at alle hundene trives og har det greit, og ingen hunder skal være nødt til å sloss for plassen sin eller mistrives i flokken.
    • De som har flere hunder enn tre og som lever i flokk. Lar dere flokken ordne opp i alt selv? Eller tar dere helt styringa? Blir det værre da? Ønsker kun å lære mere om hundespråk.
    • Hva betyr legit? Betyr det at de er greie?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...