Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

  • Svar 130
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

En valp som ikke får lek vil bli helt umulig å ha i hus. Lek vil også styrke samholdet deres. Her har du en link til informasjon om lek. Den er litt lang men det er mye bra å få med seg. https://www.y

Endelig kan jeg også være aktiv i en slik skrytetråd ettersom i år jeg fikk min første Schäferhund (og renraste hund da) Dette er min lille frøken; Kveåhagen's Ciska (uttales som Kiska, og til dagl

Klart du skal leke med valpen!! Det legger jo selv grunnlaget for all trening!

Posted Images

Skrevet

modena.jpg

Her er moren til min neste valp! Viola Vom Modena Hof.

viola_trav1.jpg

Og her er faren. Umax Von Batu.

umax_07.jpg

umax_liggende0.jpg

( får håpe bildene ikke er for store)

Må jo vise resultatet av denne blandingen!

Her er Chanita Chanel 8 uker.

chanitachanel1.jpg

  • 4 months later...
  • 1 month later...
  • 3 months later...
Skrevet

For de stamtavle interesserte så er GSD Pedigreedatabase et ypperlig sted å utforske.

Hvem som helst (registrert bruker) kan legge inn nye hunder og redigere på de gamle, så ikke alt er 100% riktig, men ikke langt ifra.

Hadde lite å gjøre de siste dagene, så jeg har sikkert lagt inn et par hundre hunder minst.

Skrevet

Bilde av gamle Schäferen min, Rastan. Også av en litt "eldre" type. Bilde er tatt når han har pause etter å gått 3 dager med en 15kg kløv i Femunden. En sliten "liten" gutt :)

rastankropp%20copy.jpg

Skrevet

Her er noen bilder av mammas gamle Schäfer, Binni.

Hun levde på slutten av 60-tallet.

Mamma forteller at Schäferen alltid vil ha en spsiell plass i hjertet hennes, da Binni var en utrolig hund. Hun gikk i butikken for bestemoren min, (Hadde med seg en kurv i munnen med handlelapp og lommebok, gikk til butikken, fikk det hun skulle ha, og kom tilbake.) hentet mamma på skolen, og mange andre "mennesklige ting". En veldig klok og snill hund.

Jeg synes også at ordentlige Schäfere er fantastiske hunder.. ;)

Binni1.jpg

Binni2.jpg

Binni3.jpg

Binni4.jpg

Binni5.jpg

  • Like 1
  • 4 weeks later...
  • 5 weeks later...
  • 5 months later...
  • 1 year later...
Skrevet

Her kommer mitt bidrag. Gjervinds Samson født 160299. Jeg syns han holder seg fantastisk bra og ikke mange tror han har passert 9 år.

post-451-1207139587_thumb.jpg

  • 4 months later...
  • 6 months later...
  • 8 months later...
  • 4 months later...
Skrevet

Hvordan er egentlig schæferen å ha med å gjøre? Jeg har lenge beundret disse hundene, men jeg har viket litt fra dem fordi jeg føler de er sterke hunder som er vanskelig å oppdra, med mindre man er en mann med muskler på størrelse med kokosnøtter.

Når jeg blir voksen, er ferdig med utdanning og har flyttet for meg selv vil jeg kanskje ha schæfer, men jeg vil ikke ha en sånn hund jeg lar bli hjemme når jeg drar på fjelltur fordi de hunden er så styrete.

Er de lette å trene? Hva krever egentlig en schæfer daglig av mental og fysisk trening? Hva slags hevrdag bør en schæfer ha hvis den skal trives å bli en snill og vennlig hund?

Skrevet

Hvordan er egentlig schæferen å ha med å gjøre? Jeg har lenge beundret disse hundene, men jeg har viket litt fra dem fordi jeg føler de er sterke hunder som er vanskelig å oppdra, med mindre man er en mann med muskler på størrelse med kokosnøtter.

Når jeg blir voksen, er ferdig med utdanning og har flyttet for meg selv vil jeg kanskje ha schæfer, men jeg vil ikke ha en sånn hund jeg lar bli hjemme når jeg drar på fjelltur fordi de hunden er så styrete.

Er de lette å trene? Hva krever egentlig en schæfer daglig av mental og fysisk trening? Hva slags hevrdag bør en schæfer ha hvis den skal trives å bli en snill og vennlig hund?

Du kan jo ta en titt på denne tråden.

Schäfere er vel som alle andre hunder når det gjelder hvordan de er å ha med å gjøre; gi de det de trenger i hverdagen og du har en kjempe fin venn. De schäferene jeg har vært borti har vært lettlærte og førerorienterte, men flere av dem har stor personlighet og sterk egenvilje så det er ikke en bakdel å være konsekvent i "regelverket". Altså la ting være litt svart/hvitt, enten lov eller forbudt.

  • 9 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Så fint at dere allerede har veileder og atferdsspesialist på laget, og at dere har testet både mer og mindre aktivitet. Det dere beskriver høres ut som en valp som ligger så høyt i grunnstress at han ikke klarer å regulere seg ned igjen. Da hjelper det sjelden med mer trening, for problemet er ikke mangel på aktivitet, men at nervesystemet aldri får landet. Det jeg ville prøvd: senk totalbelastningen kraftig i 10–14 dager. Korte, kjedelige turer, ingen søk, ingen kurs. Bytt aktiviteten mot ting som nedregulerer: tygging, slikkematter, snacks strødd i gresset. Og når han faktisk ligger rolig av seg selv, legg en godbit stille mellom labbene hans uten å si noe. Ro som blir belønnet, kommer oftere. At han blir «svart i øynene» og umulig å avlede tyder på at han er langt over terskel, og da lærer han ingenting. Nevn gjerne smerteutredning for veterinæren også, mage og ledd kan gi akkurat dette bildet. Jeg har skrevet mer om ro-trening her om dere vil ha en konkret plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/
    • Godt tenkt å forberede seg før katten kommer, det er da du har mest påvirkning på resultatet. Det viktigste er ikke utstyret, men introduksjonen. Planlegg at de to første ukene skjer bak grind eller lukket dør: la dem lukte på hverandre gjennom døra, bytt tepper mellom dem, og belønn hunden hver gang den er rolig i nærheten av kattelukt og kattelyder. Først når hunden kan se katten uten å låse seg fast, tar dere korte, rolige møter med hunden i bånd. Katten trenger alltid en fluktvei: høyder, hyller og minst ett rom hunden ikke har tilgang til. Kattedoen løser du enklest med en barnegrind hunden ikke kommer forbi, eller en hevet plassering katten lett når. Og følg med på hunden din underveis: stirring, stivhet og jaging betyr at dere har gått for fort frem, ikke at det er umulig. Gjør det kort og gøy, og gi det uker heller enn dager. De fleste hunder kan lære å leve fint med huskatten sin.
    • Gratulerer med valp på vei! I stedet for å anbefale en bestemt skole vil jeg gi deg spørsmålene jeg selv ville stilt før påmelding, for det varierer mer mellom instruktører enn mellom skoler. Spør konkret: Hvilke metoder bruker instruktøren, og brukes det noen form for korreksjon eller «konsekvens»? Du vil ha et tydelig ja til kun belønningsbasert trening, ikke et vagt «vi tilpasser oss hunden». Hvor mange valper er det per instruktør? Seks er mye bedre enn tolv. Og handler kurset om hverdagen (ro, håndtering, alenetrening, trygg sosialisering) eller mest om sitt og dekk? For en setter-valp er det første langt viktigere. Be gjerne om å få se på en kurstime før du melder deg på. En seriøs instruktør sier ja til det. Jeg jobber selv som hundetrener i Oslo, så jeg lar andre svare på de konkrete skolene, men jeg har skrevet om hva god sosialisering faktisk er, om du vil lese mer: https://oslohundetrener.no/hva-er-sosialisering-og-hvorfor-er-det-viktig-for-valpen/
    • Dette høres utrolig slitsomt ut, og jeg skjønner godt at dere er på bristepunktet. To ting ville jeg gjort først, før noe trening: en veterinærsjekk av valpen (urinveisinfeksjon er en klassiker bak plutselig tissing inne) og skikkelig rens av madrass og dyner. Vanlig spray fjerner ikke lukten for hundenesen, og så lenge det lukter toalett, forblir det et toalett. Så til bjeffingen. Akkurat nå har hundene lært at bjeffing åpner døra, så det er den vanen vi må snu, ikke hundene det er noe galt med. Men vi starter ikke om natta. Tren på dagtid: lukket dør i tre sekunder, åpne mens det er stille, belønn. Bygg langsomt opp. Gi dem samtidig en skikkelig god liggeplass utenfor soverommet som fylles med tyggeben og gode ting, så stedet får verdi i seg selv. Det er ikke noe quick fix her, men med en gradvis plan er det absolutt løsbart. Med tre hunder samtidig kan det være verdt å få en trener til å se på helheten hjemme hos dere.
    • Får bare prøve meg frem litt, skal kjøpe sånn for å se. Umulig å vite før man har prøvd 😉 Takk for nyttig info Molly.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...