Gå til innhold
Hundesonen.no

IPO- trening


Aya

Recommended Posts

Jeg liker ikke sånnt i det hele tatt. Syns ikke vanlige hunder (ikke hunder som arbeider med dette i politiet osv) skal bite på den måten. Har aldri hatt sansen for den biten i Ipo. alt det andre er greit, men at hunden skal fly på et menneske og henge og slenge etter armen, liker jeg ikke. Det kunne ha blitt gjort på så mange andre måter, enn å absolutt bruke oss fysisk til det. Men det er bare mitt syn på det.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

hehe... det er ikke menneske den flyr på, men armen.. med andre ord leken! det har ikkeno med angripning av mennesker å gjøre, bortsett fra at hunden må ha mot til å gå inn på den måten.

hvis en figurant står der uten arm og hunden blir bedt om å angripe, skjønner den ikkeno.. for det er ingenting der å angripe!

nkk var også tvilsome til sporten til dem fant ut av det... hehe

håper du skjønner nå.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg liker ikke sånnt i det hele tatt. Syns ikke vanlige hunder (ikke hunder som arbeider med dette i politiet osv) skal bite på den måten. Har aldri hatt sansen for den biten i Ipo. alt det andre er greit, men at hunden skal fly på et menneske og henge og slenge etter armen, liker jeg ikke. Det kunne ha blitt gjort på så mange andre måter, enn å absolutt bruke oss fysisk til det. Men det er bare mitt syn på det.

Sett deg litt mer inn i IPO da... :wink: det er KUN de hundene som er MENTALT sterke nok til å kunne tåle C - delen i IPO,som får utføre denne. Hundene blir og rutinert i at denne delen av arbeidet KUN foregår på en bane,med spesielle folk.

De fleste som driver aktivt med IPO har sine egne faste figuranter på faste poster,nettopp fordi hunden skal gjøre en spesifikk jobb der,med det faste utstyret som brukes. (arm). IKKE andre steder.

Har man en hund som ikke er stabil nok,nervefast nok eller f.eks MH test, får man ikke begynne SNUSE på filla i C - delen på IPO engang...

:wink:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg skjønner hva dette går ut på alt slik, men jeg liker det bare ikke. Ville selv ikke latt min hund gjøre det. Alt annet innenfor grener er jo bra, men den delen har jeg ikke sans for. Hvorfor provosere hunden sånn med roping, skriking, truende holdning og pisking så hunden bjeffer og står i, og tilsutt flyr hunden på mannen..(som jeg har sett på de fleste ipo bildene/videoene) Helt unødvenig i mine øyne. Ja politi som skal ha hunder som angriper mennesker ja da skjønner jeg den type trening.. Klart det må være mentalt sterke hunder som gjør dette! Ellers hadde det blitt farlig. Ei jente med gips på armen ble en gang angrepet av en slik hund, og det var jo slettes ikke bra.. :D Men somsagt, det er bare mitt syn på saken.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

før var det et avelsprøgram for schäfere. de skulle gjennomføer alle grenene uten noen trening på fårhånd (bortset fra lp delen) hunndene skulle da ha det i seg å fly på noen hvis provosert og tåle belastningene osv... men nå er det utviklet til en sport..

man gjør det fordi det er gøy... det er en artig treningsgren syns nå jeg.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg er utrolig fascinert av den sporten. Absolutt! Dessuten- trener du IPO så har du kontroll over "angreps lysten" til hunden. Den lærer at det kun er arm med leke den skal gå etter- aldri noe annet.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg skjønner hva dette går ut på alt slik, men jeg liker det bare ikke. Ville selv ikke latt min hund gjøre det. Alt annet innenfor grener er jo bra, men den delen har jeg ikke sans for. Hvorfor provosere hunden sånn med roping, skriking, truende holdning og pisking så hunden bjeffer og står i, og tilsutt flyr hunden på mannen..(som jeg har sett på de fleste ipo bildene/videoene) Helt unødvenig i mine øyne. Ja politi som skal ha hunder som angriper mennesker ja da skjønner jeg den type trening.. Klart det må være mentalt sterke hunder som gjør dette! Ellers hadde det blitt farlig. Ei jente med gips på armen ble en gang angrepet av en slik hund, og det var jo slettes ikke bra.. :D  Men somsagt, det er bare mitt syn på saken.

Synd med jenta med gips på armen. Men den hunden som fløy på henne har ikke fått skikkelig trening. så enkelt er det.

Det er en grunn til at fører SKAL ha gjennomført RIK grunnkurs,og være godkjent av sin hundeklubb før en får trene IPO.

Og C delen er ikke unødvendig. Rasen din (og min) er den eneste i verden som er avlet frem kun for å vokte!

Det er egenskaper som skal føres videre.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Til Djervekvinnen:

Hvis du hadde forstått litt mer om hundens egenskaper/drifter, så ville du nok hatt mer forståelse for hvorfor ting gjøres som det gjøres i denne sporten.

Et lite eksempel på "korrigering" i båndet - kan i visse situasjoner være driftsforhøyende i RIK under utførelse. For din hund ute på tur ville denne kanskje oppleve dette som straff og ubehagelig.

Det som er spennende med sporten er at man virkelig jobber i forhold til hundens drifter og vekslingene. Dette er en absolutt krevende sport for hundene og det gjør det interessant.

Det er helt greit at du ikke synes noe om sporten, skal ikke prøve å omvende deg... Vi er forskjellige og trives med ulike sporter.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

IPO er en utrolig krevende sport og du har ingen ferdig utdannet hund før etter minst 2 års trening.  

Tar det 2 år før man har en IPO1 tittel,bør man seriøst vurdere å skifte hund...hihihi...

Det tar 6 -12 mndr å få en god bikkje til IPO 1...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Morsomt med småplukk å jobben med😅Enig med @simira, ta det helt tilbake til start. Hvilken rase(r) er hun (noen er jo kjent for å ha et litt høyere stressnivå enn andre)? Og hvilken bil har du? Udyret mitt synes bilkjøring er helt ok i min kompakt suv (der tar hun hele bagasjerommet, så ikke plass til bur, men har lastegitter); men hun hater å kjøre bil om vi låner type stor kassebil der hun må være i varerommet. Stressnivået går til himmels. Gjør det hele lystbetont med bildøren åpen og motoren av i begynnelsen, om hun er mottakelig for sitt/bli kommando eller bare be henne hoppe opp i bilen (om hun ikke er så liten at hun må løftes inn da). Babysteps og alt det der, masse lykke til!
    • Oof, det gjorde vondt å lese! Og jeg tror slett ikke hun nødvendigvis er trygg selv om hun er rolig da. Jeg ville faktisk vurdert å prøve å starte på scratch med burleker og positiv assosiasjon til buret som IKKE medfører timesvis med passivisering. Og ut fra det lille jeg vet så langt så er jeg helt sikker på at du klarer å få til dette når hun etterhvert får oppleve mer frihet, aktisering og meningsfylte oppgaver!
    • Hun har sittet 10 timer i bur daglig der hun kom fra, så hun er forsåvidt trygg og rolig i bur, men det er vel mest fordi hun har lært seg å være passiv der. Hun har også ressursforsvar på liggeplass, og tror helst bare hun vil være i fred når hun går inn i buret (ikke at jeg har bur innendørs uansett, men fikk det inntrykket der jeg hentet henne). Hun har litt problemer den frøkna her 🙈 Men hun er bare 3 år og synes det er veldig gøy å trene, så tror absolutt det er håp for henne.
    • Er hun trygg i bur? Hvis ikke ville jeg startet der, med å jobbe med burleker generelt og trygghet i bur, inne hjemme. Så gradvis flyttet buret ut i bilen (hvis det er tid, mulighet. Hvis ikke må du såklart bare jobbe med burlekene og tryggheten i bilen parallellt). Medisinering har definitivt noe for seg med det nivået av stress. Blir hun bilsyk så kan jo det også påvirke. Jeg ville prøvd noen av de klassiske beroligene feromonene, Adaptil, Chlomicalm etc.  Spennende, lykke til!
    • Ja, jeg har vært inne på tanken om medisinering kunne vært noe, for som du sier er det ikke noe poeng i å trene en hund som er så stresset at den ikke er mottakelig for læring. Min forrige hund var så lydsensitiv som det var mulig å bli, så hun gikk på angstdempende en periode for å få henne såpass ned at det var mulig å trene på (ikke at vi noen gang kom i mål med det da, hun ble døv før den tid...) Men det er heldigvis ikke angst med denne hunden, hun er bare skyhøyt i stress og tipper over bare av å se en fugl liksom...
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...