Gå til innhold
Hundesonen.no

Hva skal jeg gjøre?


Martine

Recommended Posts

Skrevet

Jeg kjøpte meg en hamster på fredag, og da jeg skulle ta henne ut på morgenen i går var det 7 små der! Jeg er vandt med kaninunger osv, så vet sånn ca hva jeg skal gjøre før jeg selger de/gir de bort... Men kan jeg få noe fra dyrebutikken?

Nå gleder jeg meg masse til de blir større, de er ikke akkurat pene nå, uten pels! Ser jo alt som er inni dem :P

Men,men, koselig er det!:P

Skrevet

Legg noe bomull eller annen ull i buret slik at moren kan lage et "bol". La ungene være i fred inni bolet, hvis du fingrer for mye med dem kan moren drepe dem...

Skrevet

Hun har lagd et rede, og hun er utrolig rolig til å være nybakt mamma! Kommer ut og skal kose ganske ofte :P

Skrevet

Hei, vi hadde et hamsterkull for mange år siden. Det var kjempegøy! Vi pleide å la hamstermor gå løst rundt i leiligheten å samle mat til ungene sine(brødsmuler ol), det er jo et instinkt. Men hvis man gjør det må man være sikker på at hun ikke skader seg noen plass i huset (mye å skade seg på rundt om kring) Vi fikk elleve unger! tre jenter og åtte gutter!! Det er viktig og la ungene i fred i begynnelsen. Etterhvert vil de leke og da blir det morro. Vi hadde hamsterfaren også og hadde lest at han er en god barnepasser. Det stemte, han leka med ungene sine :P Da de var gamle nok til å forlate hjemmet ga vi noen til venner, beholdte jentene selv (Raja,Mischa og Ruby) og resten ga vi til en dyrebutikk.

  • 3 months later...
Skrevet

hvor er det den er fra ??? ikke bruk hamsterwatt eller bomull. Dette virker kanskje overhysterisk men flere små hamstere har fått watten surret rundt foten og noen ganger har den falt av.... dette er sant. Bruk heller oppreven dopapir. dette er ikke noe farligt

Skrevet

Er det gullhamster eller dverghamster?

Gullhamster er solitære, og må skilles når de blir kjønnsmodne (hunner 4-5 uker,hanner 10 uker), ellers kommer de bare til å sloss.

Skrevet

Hamsteren til søsteren min fikk plutselig 8 unger en gang, og vi gjorde ikke noe spesielt da de kom egentlig. De lå i vatt og det gikk kjempefint, men det er kanskje best å være på den sikre siden og ikke bruke det. Forresten døde alle sammen innen 1 år, kanskje fordi foreldrene var søsken..

  • 2 months later...
Skrevet

Når man får et hamsterkull burde du først titte helt forsiktig om det er noen døde unger i redet. Ikke ta på de med fingerene men bruk en pinsett E.l. Ikke begynn å ta på de før de ha fått pels og begynner å komme ut av rede. heller ikke fjern hele redet når du vasker buret men bare deler av det. Sørg for at hamsteren har nok vann og mat.

Skrevet

Skriver litt vidre på det du skrev tjukken..

Hvis du vet at hamstret er drektig,flytt det inn i et bur ,helst plastbur.

Legg inn en pirkepåreiretsak som moren kan gjøre seg fortrolig med til ungene blir født,den kan du da pirke forsiktig med i reiret om du vil sjekke.

Ha kunn i bunnstrø,papir(til reir) og matskål.(vannflaske lavt nede i buret,så ungene kan drikke av den når de er store nok,vannskål kan de drukne i)Kun det mest nødvendige,for at moren skal konsentrere seg om ungene og ikke om leker.

Hvis kullet er med hensikt regner jeg med at det er fordi moren er frisk og den er tam.

I mitt tillefelle kunne jeg ta på ungene når de var noen dager,men ikke gjør det om du er usikker på hamstret(det er vel helst ved obskull,for ellers ville jeg ikke hatt kull!).

Skift buret noen dager før utregnet termin,og skift det først når ungene er ca to uker.

Behold det mest luktfrie reirmatriale.

Nå kan du holde ungene,ukene framover er de viktigste ukene i hamsterungens liv.

Nå skal den sosialiseres med mennesker og skal presenteres for nye lyder.

Når de er tre uker skal kjønnene deles for å slippe uhellskull.

Guttene kan flyttes i nytt bur og bo der i en uke eller to(ikke for lenge pga hamstre er eneboere)

Jentene kan fortsette å bo med moren sin en uke eller to før de selges.

Dette var litt om oppdragelse av syrisk gullhamsterkull

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Dette avhenger nok en del av individ, men jeg tenker nå at både puddel og bichon-rasene er gode alternativer. Jeg mistenker at puddel generelt er mindre sære enn bichon, men de har også sine særegenheter. Jeg vil anbefale dere å dra på utstilling eller rasetreff for de ulike rasene og møte ulike individer og oppdrettere og eiere av alternativene, så får dere litt mer følelse med hvordan de er. En del av de små terrierrasene kan også være allergivennlig. De er strihåret og må nappes. Men de kan også være en del striere, ha mye jaktlyst og krever mer aktivitet.
    • Det kan være verdt å prøve ut ulike fôrtyper, men også gi lakseolje som tilskudd. Hvis hunden allerede er sensitiv så kanskje prøve ut sensitiv-fôr fra noen merker? RC er stort og kommersielt, og er nok helt greit fôr. Selv brukte jeg svenske Robur kombinert med Vom de siste årene og var veldig fornøyd med det. Acana og Orijen er populære merker som er ganske bra. 
    • Hei! Jeg har en Engelsk Toy Terrier gutt på litt over 4år. Han mister nesten all pels på vinteren for så å bli litt bedre på sommeren. Har pels på hodet og labber og litt på ryggen. Men han er så å si nakenhund nå. Pratet med ei som hadde samme problemet med sin Dvergpincher. Men så var det ei venninne av hu som passet hunden i en måneds tid. Og hun hadde visst byttet ut fôret og hunden hadde plutselig fått fin pels over hele. Hun husket ikke hvilket fôr det var, men hun trodde det ble solgt på butikken. Jeg bruker Royal Canin Small Dogs. Og det hadde hun og brukt, men hun synes ikke det var et bra fôr... Har en gutt til som har helt fin pels. De spiser de samme tingene. Ingen av de tåler noe med and i, de blir skikkelig dårlige i magen av det. Lurer på om det er noen andre som har hatt samme problem med sin hund og funnet en løsning?  Det skal sies at han er veldig følsom til vaskemiddelet vi bruker når klærne hans vaskes så vi bruker Nautral for det er det mildeste jeg har funnet.
    • Hei! Vi har en hund som begynner å bli en gammel mann og jeg er derfor på leting etter det som skal bli familiens neste familiemedlem etter han blir borte. I den forbindelse trenger jeg deres kloke hoder. Vi er en familie på tre, med et barn på 8 år. På grunn av allergi har vi vurdert det slik at Bichon Havanais og dvergpuddel fremstår som de mest aktuelle rasene.   Vi har en Havanais nå og han er litt spennende eksemplar. Fra han var valp har han vært ganske sær. Han er blant annet veldig lite kosete, ekstremt lite tilpasningsdyktig og har alltid hatt vanskeligheter med å slå seg til ro, så jeg kjenner vel han egentlig ikke igjen når jeg leser typiske rasebeskrivelser (nå fikk jeg dårlig samvittighet, så må legge til at han selvfølgelig er verdens beste hund!). Sønnen min har noen utfordringer blant annet på skolen og han trenger derfor å komme hjem til en bestevenn. Det var i søken på dette jeg kom over puddel, som jeg ser ofte blir brukt som terapihunder. Men når jeg leser rasebeskrivelser virker det som om Havanaise i all hovedsak er fantastiske med barn, mens det for puddler fremstår mer som om de kan være gode med barn. Så jeg lurer på om dere har noen erfaringer med disse rasene, gjerne begge? Vi kommer til å dele ansvaret med min mor som bor i samme hus, så den kommer ikke til å være noe særlig alene. Pelsstell er heller ikke noe problem. Krysser fingrene for at noen kan hjelpe oss i valget:)
    • Da er operasjon utført og alt gikk fint, vi er snart igjennom første døgnet og ho har gjort sitt benødne også slapper mye av i senga si. Ho har ikke spist enda men det kommer med tiden tenker jeg etter narkose og sånt så er jo det veldig normalt så. Godbiter har ho spist men ikke veldig mat interessert enda. Men alt i alt virker det veldig bra med ho ettersom forholdene. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...