Gå til innhold
Hundesonen.no

Hva synes du om drakamp?


Line_

Hva synes du om dra kamp med bikkja?  

70 stemmer

  1. 1.

    • Kjempe bra!
      45
    • Er du gal?
      2
    • Veit ikke
      4
    • gjør det noen ganger..
      19


Recommended Posts

Skrevet

Jeg syns det går helt greit så lenge hunden ALDRI vinner. Altså man slutter og sier "slipp",hunden slipper og man roser. Det er slik jeg liker det iallefall.

Skrevet

Drar selv mye med hunden, og hunden elsker det. Men passer på at det ikke blir for voldsomt og hunden knurrer. Og så vinner hunden sjeldent når den drar, men får den når hunden ikke gjør motstand.

Skrevet

Jeg ser ikke noe problem i det å ha drakamp med hunden, så lenge lederskapet er iorden. Birko og jeg har ofte drakamper, noen ganger vinner jeg, andre ganger vinner han. Vi lager mye lyder begge to under disse "scenarioene", men det er aldri tvil om hvem det er som har den høyeste rangen av oss, og han ville heller aldri tenkt på å utfordre meg. Ser at det øker selvtilliten hans når jeg lar han gå av med seieren, og han er ganske fornøyd der han rusler avgårde med "trådfilla" si. :D

Så, jeg ser ikke noe problem med en drakamp i det hele tatt, så lenge hunden vet sin plass.

Skrevet

Drakamp er NEI, da utfordrer man hunden, det er bedre å leke med hunden, går nesten ut på det samme, man leker med hunden ved å dra leken fram og tilbake - ikke bakover!! Siden det oppfattes som en kamp!

Skrevet
Drakamp er NEI, da utfordrer man hunden, det er bedre å leke med hunden, går nesten ut på det samme, man leker med hunden ved å dra leken fram og tilbake - ikke bakover!! Siden det oppfattes som en kamp!

Har du sett et rovdyr som har fanget et bytte? Den rister da på hodet, frem og tilbake, for å knekke nakke /rygg på byttet. Hva er da forskjellen på å dra bakover og fra side til side. Du vil jo uansett stimulere de samme instinktene?? :?

Ingen av hundene jeg har hatt opp igjennom årene har noengang prøvd å overta lederskapet mitt, verken gjennom drakamper eller andre "aktiviteter", men det er jo opp til hver enkelt, som selv kjenner sin egen hund best, hva de kan tillate. :D

Skrevet

Syns drakamp er en fin måte å leke med hunden.. :D

Bare dumt Diego ikke gjør det.. :D

kanskje han vil når tannfellingen er over og han ikke har så vondt

i tennene..

Skrevet

Har du sett et rovdyr som har fanget et bytte? Den rister da på hodet, frem og tilbake, for å knekke nakke /rygg på byttet. Hva er da forskjellen på å dra bakover og fra side til side. Du vil jo uansett stimulere de samme instinktene?? :?

Ingen av hundene jeg har hatt opp igjennom årene har noengang prøvd å overta lederskapet mitt, verken gjennom drakamper eller andre "aktiviteter", men det er jo opp til hver enkelt, som selv kjenner sin egen hund best, hva de kan tillate. :D

Forskjellen er at hvis du drar fram og tilbake så leker du med hunden, drar dere fra hver deres kant så har du en kamp mot hunden...

Skrevet

Forskjellen er at hvis du drar fram og tilbake så leker du med hunden, drar dere fra hver deres kant så har du en kamp mot hunden...

Den typen "lek" er jo uansett, sett fra naturen sin side, kamp- og jaktøvelser...

Skrevet

Syns drakamp er positivt. Det er artig å bruke som belønning og ellers også, og hunden lærer seg forskjellen på aktivitet og passitivitet. Av og til vinner Tinka, av og til vinner jeg. Vi bytter på. :wink:

Skrevet
Syns drakamp er positivt. Det er artig å bruke som belønning og ellers også, og hunden lærer seg forskjellen på aktivitet og passitivitet. Av og til vinner Tinka, av og til vinner jeg. Vi bytter på.  :wink:

Helt enig med deg!!! :D/

Skrevet

Vi har en omplasserings hund. Når vi fikk henne var hun veldig usikker... Vi begynte å leke drakamp med henne, men i begynnelsen var det såvidt hun turde ta i tauet. Etterhvert lot vi henne vinne mer og mer og vi merket en stor forbedring i selvtilliten hennes! I dag vinner hun bare en sjelden gang for det er ikke behov for mer. Men der har virkelig hjulpet oss! Så lenge drakampen er gjennomtenkt i forhold til hvordan hunden din er, ser ikke jeg noe problemer med det!!! :D

Skrevet

Tjaaa... nå har jeg en valp som blir lett giret da, pluss at hun ikke veit hva slipp betyr enda. Så drakamp er ikke noe jeg holder mye på med. Da får jeg heller jobbe med slipp først, så det heller kan bli en slags belønning under trening.

Skrevet

Synes drakamp er bra, bare ikke for altfor ofte, og hvis man har en selvsikkerhund, så må man alltid passe på og vinne!

Og det skal også alltid være eieren (eller lederen, kall det hva du vil) som oppfordrer til drakamp, ellers synes jeg det er positivt, og som webminster skrev, er det jo fin belønning også, for hunder som liker drakamp...

Skrevet

Ja, forresten.. Skal drakampen ende med at hun slipper av seg selv, for da må jeg regelrett RIVE den ut av munnen hennes, eller vente i ti minutter til hun glepper.

Jeg pleier å ta å åpne munnen hennes for å få henne til å slippe.

Skrevet

Ikke ALLTID.. Ikke hvis det gjelder å bygge opp selvtilliten til en veldig usikker hund.. da kan den få vinne en gang i blant.

Skrevet

Drakamp kan være veldig positivt for å styrke forholdet mellom deg og hunden, vel og merke dersom man bruker det rett! Som jeg ser det, er det du som skal invitere hunden til drakamp, og det er du som skal avslytte seansen. Hunden kan gjerne få vinne av og til, men det er du som ha det avgjørende ordet her.

Har man en "treig" hund kan drakamp som belønning etter innsats være motiverende. Har man derimot en overgira hund ville jeg vel unngått denne belønningsformen og heller belønne på en mer rolig måte.

Jeg ser ikke noe negativt i å bruke drakamp som belønning/lek, men det er hele tiden viktig at det er du som bestemmer start og slutt. Og gjerne ikke overdrive det heller.

Skrevet
Har hørt kjempe maxsse forskjelling..At det bare er bra og at du ALDRI må gjøre det.... :?

Dette kommer vel mye ann på erfaring og..? For ikke å snakke om rase?

Jeg har drakamp med min hund. Dette kalles sosial kamplyst,og jeg har det med ham for å få ham til å gripe hardt og fullt,med hele munnen (ikke kun fortennene) - lager han så mye som en liiten knurrelyd, er det "slipp" kommando og passivitet. Dette fordi de får ikke knurre på IPO trening,da det er et tegn på dominans/agressivitet.

Nå må vi og begynne på jaktlyst, som blir å løpe etter ting (fille),og denne skal og fanges og "drepes".Der har jeg en ulempe med Odin,fordi han ikke har jaktlyst,men og en fordel fordi han da kan konse seg mer under andre øvelser om det skulle komme noe/noen flygende forbi.. :wink:

Skrevet
Ikke ALLTID.. Ikke hvis det gjelder å bygge opp selvtilliten til en veldig usikker hund.. da kan den få vinne en gang i blant.

Enig her.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Vi hadde en elghund som stod og ulte ved døra hvis det var løpetisper innen en mils radius (satt på spissen), og en annen elghund som ikke brydde seg i det hele tatt, så det er nok i alle fall til en viss grad individbetinget. Ellers har jeg bare hatt relativt små hunder (6-8 kg), men det har kun vært tisper, og de har vært veldig enkle mtp. løpetid (lite blod, ikke noe særlig hormonpåvirking mentalt utover at det skal markeres hver 5. meter på tur). simira nevner livmorbetennelse, jeg vet ikke om det er mer vanlig på småraser, men min forrige hund fikk i alle fall det. Men skal man ikke drive med avl eller andre raserelaterte aktiviteter er det jo ikke verre enn at man kastrerer.
    • Hvordan er rasene hunden er blanding av? Og ikke minst foreldrene? Det er jo ulempen med blanding, det er vanskelig å gjøre grundig research, men foreldrene og evt. tidligere kull kan jo gi indikasjoner. Hvis det er bevisst blandingsavl så ville jeg uansett håpet at de ikke ville avlet på en hannhund som er slik, men samtidig så ville de da kanskje ikke avlet på blanding heller, om de var opptatte av genetikk. Jeg kan ikke veldig mye om miniatyrhunder, jeg har kjent et par hannhunder som var slik du beskriver, og et par som er helt greie. Når det er sagt er jo tispene også "kjent" for mer gneldring og innbilte svangerskap og livmorbetennelse, så man velger jo litt sine onder. 
    • Hei! Jeg er helt ny i liten-hund-verden. Har tidligere hatt springer spaniel, boxer og schæfer, men skal nå få en liten blandingsrase.  Jeg er så usikker på valget av hannhund eller tispe! Personlig har jeg ikke en sterk preferanse, har hatt to tisper og en hannhund, og heller nok kanskje mer mot hannhunder. Men jeg hører fra mange med små hunder at hanner kan være veldig vanskelig å få stuerene, at de markerer inne og at de er så stressa rundt løpetid i nabolaget feks at de står og uler ved døra osv. Dette er ikke noe jeg har vært borti med store raser, verken min egen eller venner sine (vært aktiv i NRH og NBF-miljø i 15 år, så vært borti en del forskjellige raser) i det hele tatt, så er det en typisk type atferd for små hunder, eller er det mer individbetinget? Vi legger så klart til rette for rotrening og passe aktivitetsnivå osv osv.  Hadde vært fint å høre noe annet enn skrekkhistorier om små hunder, for akkurat nå lener jeg veldig mot tispe.
    • Vi har hittil foret vår valp på 13 uker med fire måltider om dagen og har planer om å gå ned til tre måltider om dagen. Ved fire måltider ga vi frokost ca 07-07.30, lunsj 12, middag 16 og kveldsmat 19.30.  hvilke tidspunkter forer dere valpene deres og hva har fungert for dere?
    • Hei @Betan, min erfaring strekker seg fra 2002 da jeg fikk min første bull-hund. Min første ambull ble født i 2007 og jeg har hatt mange verv i det norske raseklubbens styre, nå sitter jeg i den svenske klubbens styre. Jeg har som oftest hunder i par og jeg er utdannet innefor atferd men også jobbet som hundetrener i mange år. Nå for tiden konkurerer jeg med min ambull-tispe. Vi er i kl 3 i RL f.eks og har flere sporprøver bak oss, tatt i Sverige. Så erfaringen strekker seg fra egne hunder til mange av norges og sveriges ambuller. Holder det?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...