Gå til innhold
Hundesonen.no

Hva synes du om drakamp?


Line_

Hva synes du om dra kamp med bikkja?  

70 stemmer

  1. 1.

    • Kjempe bra!
      45
    • Er du gal?
      2
    • Veit ikke
      4
    • gjør det noen ganger..
      19


Recommended Posts

Jeg ser ikke noe problem i det å ha drakamp med hunden, så lenge lederskapet er iorden. Birko og jeg har ofte drakamper, noen ganger vinner jeg, andre ganger vinner han. Vi lager mye lyder begge to under disse "scenarioene", men det er aldri tvil om hvem det er som har den høyeste rangen av oss, og han ville heller aldri tenkt på å utfordre meg. Ser at det øker selvtilliten hans når jeg lar han gå av med seieren, og han er ganske fornøyd der han rusler avgårde med "trådfilla" si. :D

Så, jeg ser ikke noe problem med en drakamp i det hele tatt, så lenge hunden vet sin plass.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Drakamp er NEI, da utfordrer man hunden, det er bedre å leke med hunden, går nesten ut på det samme, man leker med hunden ved å dra leken fram og tilbake - ikke bakover!! Siden det oppfattes som en kamp!

Har du sett et rovdyr som har fanget et bytte? Den rister da på hodet, frem og tilbake, for å knekke nakke /rygg på byttet. Hva er da forskjellen på å dra bakover og fra side til side. Du vil jo uansett stimulere de samme instinktene?? :?

Ingen av hundene jeg har hatt opp igjennom årene har noengang prøvd å overta lederskapet mitt, verken gjennom drakamper eller andre "aktiviteter", men det er jo opp til hver enkelt, som selv kjenner sin egen hund best, hva de kan tillate. :D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Har du sett et rovdyr som har fanget et bytte? Den rister da på hodet, frem og tilbake, for å knekke nakke /rygg på byttet. Hva er da forskjellen på å dra bakover og fra side til side. Du vil jo uansett stimulere de samme instinktene?? :?

Ingen av hundene jeg har hatt opp igjennom årene har noengang prøvd å overta lederskapet mitt, verken gjennom drakamper eller andre "aktiviteter", men det er jo opp til hver enkelt, som selv kjenner sin egen hund best, hva de kan tillate. :D

Forskjellen er at hvis du drar fram og tilbake så leker du med hunden, drar dere fra hver deres kant så har du en kamp mot hunden...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Forskjellen er at hvis du drar fram og tilbake så leker du med hunden, drar dere fra hver deres kant så har du en kamp mot hunden...

Den typen "lek" er jo uansett, sett fra naturen sin side, kamp- og jaktøvelser...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Syns drakamp er positivt. Det er artig å bruke som belønning og ellers også, og hunden lærer seg forskjellen på aktivitet og passitivitet. Av og til vinner Tinka, av og til vinner jeg. Vi bytter på.  :wink:

Helt enig med deg!!! :D/

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Vi har en omplasserings hund. Når vi fikk henne var hun veldig usikker... Vi begynte å leke drakamp med henne, men i begynnelsen var det såvidt hun turde ta i tauet. Etterhvert lot vi henne vinne mer og mer og vi merket en stor forbedring i selvtilliten hennes! I dag vinner hun bare en sjelden gang for det er ikke behov for mer. Men der har virkelig hjulpet oss! Så lenge drakampen er gjennomtenkt i forhold til hvordan hunden din er, ser ikke jeg noe problemer med det!!! :D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Tjaaa... nå har jeg en valp som blir lett giret da, pluss at hun ikke veit hva slipp betyr enda. Så drakamp er ikke noe jeg holder mye på med. Da får jeg heller jobbe med slipp først, så det heller kan bli en slags belønning under trening.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Synes drakamp er bra, bare ikke for altfor ofte, og hvis man har en selvsikkerhund, så må man alltid passe på og vinne!

Og det skal også alltid være eieren (eller lederen, kall det hva du vil) som oppfordrer til drakamp, ellers synes jeg det er positivt, og som webminster skrev, er det jo fin belønning også, for hunder som liker drakamp...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ja, forresten.. Skal drakampen ende med at hun slipper av seg selv, for da må jeg regelrett RIVE den ut av munnen hennes, eller vente i ti minutter til hun glepper.

Jeg pleier å ta å åpne munnen hennes for å få henne til å slippe.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Drakamp kan være veldig positivt for å styrke forholdet mellom deg og hunden, vel og merke dersom man bruker det rett! Som jeg ser det, er det du som skal invitere hunden til drakamp, og det er du som skal avslytte seansen. Hunden kan gjerne få vinne av og til, men det er du som ha det avgjørende ordet her.

Har man en "treig" hund kan drakamp som belønning etter innsats være motiverende. Har man derimot en overgira hund ville jeg vel unngått denne belønningsformen og heller belønne på en mer rolig måte.

Jeg ser ikke noe negativt i å bruke drakamp som belønning/lek, men det er hele tiden viktig at det er du som bestemmer start og slutt. Og gjerne ikke overdrive det heller.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Har hørt kjempe maxsse forskjelling..At det bare er bra og at du ALDRI må gjøre det.... :?

Dette kommer vel mye ann på erfaring og..? For ikke å snakke om rase?

Jeg har drakamp med min hund. Dette kalles sosial kamplyst,og jeg har det med ham for å få ham til å gripe hardt og fullt,med hele munnen (ikke kun fortennene) - lager han så mye som en liiten knurrelyd, er det "slipp" kommando og passivitet. Dette fordi de får ikke knurre på IPO trening,da det er et tegn på dominans/agressivitet.

Nå må vi og begynne på jaktlyst, som blir å løpe etter ting (fille),og denne skal og fanges og "drepes".Der har jeg en ulempe med Odin,fordi han ikke har jaktlyst,men og en fordel fordi han da kan konse seg mer under andre øvelser om det skulle komme noe/noen flygende forbi.. :wink:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Mine videofeeds er fulle av prong collars, e-collars, absurde mengder røffe corrections for ingenting og trenere som advocater for det. Det røskes og rykkes hardt i vonde halsbånd og det strømmes. Hundene gjør nøyaktig som de blir bedt om og trenerne strutter av selvtillit, gir inntrykk av kompetanse. Guruvibber som tiltrekker følgeskarer.  Metoden deres fungerer jo. De gjør det godt i sport fordi hundene aldri vegrer å adlyde på flekken og aldri vender oppmerksomheten mot noe annet - de vet hva som skjer da - og folk lar seg forføre av at hundene opptrer som maskiner, derav populariteten.  Noe av det mest kvalmende var en video som representerte positiv forsterkning med en bøs kar utkledd som "Karen" med blågrønn parykk, med tynn pipestemme, unnskyldende kroppspråk, som klikket manisk, klikk, klikk, klikk, klikk, og ... Jeg finner den ikke igjen ved søk nå, men det var en utrolig teit og barnslig misrepresentation av klikkertrening for å latterliggjøre konseptet for menigheten, og menigheten synes det var morsomt. Flere titusen likes og mange hundre kommentarer, i hovedsak oppmuntrende til firmaet og trenerne. En må se den. Mye verre enn beskrivelsen. Det verste var at folk synes den var morsom og beskrivende og de hånlo i broderlig fellesskap av de dumme klikkertrenerne som ikke forstår at bikkja må røskes lydig. Ikke sett noe liknende fra skandinaviske content creators, her hjemme ser det greit ut på internettet, men innholdet fra over dammen vil antakelig smitte på den yngre garde. Ble vitne til det her om dagen da en dame med vesttysk frosk skulle entre en kurstime, og hunden ikke umiddelbart satte seg ved døren. Den fikk kjapt et hardt røsk i tynn kjetting helstrup som skar i ørene på 5 meters avstand. Usikker på om fører lærte det der på kurs eller fra internettet. Ikke pent ihvertfall. SÅ viktig er det ikke at hunden setter seg så intenst umiddelbart foran en dør på vei inn til trening.  Om en vil ha en titt down the rabbit hole, søk på øvelser fra ringsport og raser som rottweiler, doberman, malinois, dutch og german shepherd, så er feeden befengt med de der trenerne der på no time. 
    • Det var trist å høre, han var ung? (Heh, sjekket bloggen din, det er visst jeg som er gammel. Men trist likevel.) Ifølge Akkurat nå er det noen "motreaksjoner" mot den positive trenden:  Nå er det noen år siden jeg var aktivt inne i noe treningsmiljø selv, men jeg tenker jo at Canis og klikkertrening/positiv forsterkning fortsatt er greia, og jeg ville nå gått til de samme bøkene som for ti år siden. Men klart, noen endringer er det nok og sikkert noen nye flinke guruer kommet til, så håper noen kan bidra der!
    • Det er nå to år siden Pax vandret videre, og vi (jeg) har begynt å planlegge ny valp.  De siste årene har gått mye til småbarn, jobb og hus, så jeg har ikke fulgt noe særlig med på hva som går for seg i hundemiljøet. Det må jeg gjøre noe med, og derfor spør jeg dere på Sonen om hjelp til oppdatering. Hvis du skulle anbefalt meg, en kommende valpespekulant, noen ressurser, creators på sosiale medier jeg kan følge, bøker å lese, treningsmetoder, trender/diskusjoner som er sentrale, hva som helst egentlig, hva skulle det vært? Er det noen tema som er kontroversielle eller er alt bare fryd og gammen? Har Cæsar Millan kommet tilbake eller har verden gått videre? Hva bør jeg sjekke ut? Hva bør jeg holde meg langt unna?   
    • Takk for tips!  Det hørtes ut som noen kloke råd. Jeg ser de potensielle ulempene med en stor og sterk hund og en flexline. Kontroll er definitivt øverst på prioriteringslista. Jeg skal definitiv sjekke ut den lina du har linket til👍
    • Flexiline er generelt en dårlig idé, og særlig for en stor og sterk hund. Hvis noen slipper sin hund bort til dere i bånd, kan det fort bli floke og konflikter. Du kan heller ikke slippe båndet hvis noe skjer (hunden setter seg fast, sykkel kommer på tvers mellom dere etc.). Og det er vanskelig å ta hunden inn hvis den er ytterst i båndet, med mindre du har en supersolid innkalling. Kjøp heller en halvlang-line på 5 meter som du kan slippe ut og hanke inn etter behov. Du blir fort vant til å håndtere en kort langline, og mye bedre kontroll på hunden. Du kan slippe den både for å la hunden løpe litt, eller gi den friere bevegelsesrom i møtesituasjoner som ikke kan unngås (både med folk, hunder, sykler...). Du kan også ta et grep midt på båndet uten å svi av deg håndflaten hvis hunden trekker eller bykser avgårde. Vi har hatt disse, og er noe av det vi har tatt vare på etter å mistet hundene, de er supergode: https://dyresjappa.no/Produkt/1/294247/Supergrip-Sporline-5m
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...