Gå til innhold
Hundesonen.no

en snøgal hund


Minadachs

Recommended Posts

Skrevet

I år har det jo ikke akkurat vært tegn til snøen. Og vi har ventet enormt lenge. når jeg sier vi, så mener jeg nemlig hunden min og jeg. Hunden min ELSKER snø og hun har kjedet seg i hele vinter når vi er ute å slikt. Så, ja, endelig, nå snør det ute, og det har lagt seg skikkelig snø også :) så nå skal jeg og hunden ut å base :)

Guest Christine
Skrevet
I år har det jo ikke akkurat vært tegn til snøen. Og vi har ventet enormt lenge. når jeg sier vi, så mener jeg nemlig hunden min og jeg. Hunden min ELSKER snø og hun har kjedet seg i hele vinter når vi er ute å slikt. Så, ja, endelig, nå snør det ute, og det har lagt seg skikkelig snø også :) så nå skal jeg og hunden ut å base :)

SNØ? :) Vi tar første flyet ned vi!

Skrevet

Snøøø! Hmfr, vil også ha snø! <_< Atheo elsker jo å base i snøen. Han er lett å glede, lille vennen!

Skrevet

lagt seg snø? Vi bor ikke akkurat langt unna hverandre og her har det bare pøsa ned. :) Ser ut som det har gått over til sludd nå, men er bare vannpytter på bakken.

Men nå syns jeg det kan holde seg bart, når det ikke har hvert snø før i vinter.

Skrevet

Vi hadde snø i en og en halv dag i desember vi + fem dager i oktober eller når det var (november kanskje?).

Tinka simpelthen elsker snø! Hun ruller seg i det, og åler seg bortover bakken mer enn hun går.

Skrevet
lagt seg snø? Vi bor ikke akkurat langt unna hverandre og her har det bare pøsa ned. :) Ser ut som det har gått over til sludd nå, men er bare vannpytter på bakken.

Men nå syns jeg det kan holde seg bart, når det ikke har hvert snø før i vinter.

Nei her ligger snøen enda :) helt seriøst :) hehe

Skrevet

Heldig! Jeg vil også ha snø! Her snødde det faktsiks bitte litt i dag, men det gikk fort over til regn <_<

Elwira elsker snø! Hun ruller seg i den og får ras når hun er ute :)

Guest Just me!!
Skrevet
Her kom også snøen i dag, og Nena var stooorfornøyd hun og :)

Archie og! Hans første "ordentlige" snø, spinnvill ble han! :Laugh:

Skrevet

Snøen kom hit igårkveld og ligger heldigvis enda :) . På kveldsturen skal jeg og Buster ned på åkeren og base å ha snøballkrig :)

Skrevet

Chessea blei sur fordi vi var på tur da det snødde. Hun ville da ikke gå.. Hun ville mye heller leke snøplog enn å gå fort sammen emd meg.. :) Hun fikk leke i snøen i hagen da vi kom hjem, og fikk raptus som vanlig. Det beste som finnes, i hennes øyne, er nok snø.

Skrevet

Her har vi ikke sett noe til snøen i vinter, og det er Ebbe veldig glad for. Det er kaldt med snø, ekkelt å gå på og man kan få ekle snøballer i pelsen.(Hvis ikke mor hadde klippet bort all pelsen da :tongue: )

Når han kommer ut i den første snøen går han veldig forsiktig og rister snøen av labbene, ekle snøen...

Men Lille turbo Lara,hun elsker snø! Gøyeste som finnes er å leke i snøen, fange snøballer og spole rundt som en tulling :rolleyes:

Skrevet

I går falt det så vidt 1cm snø her å. Men den er borte igjen i dag... :glare: Mikey fikk helt ras i helga! Da var vi på hytta og der snødde det en hel del.. Han elsker snø og var storfornøyd når'n fikk base så mye han ville der oppe.. :Laugh:

Skrevet

Snø faller nok mer i smak hos hunder enn eier her i huset (fikk litt nok i fjor...). Bogar fikk fleece sokker i fjor, så nå kan han være ute så lenge han (dvs jeg) orker. Før kunne han bare være ute ca 10 min, så var det digre kladder under beina. Men sokker er topp.

Heldigvis er det bart enda her.

Vida er litt manisk på snø som kastes. Misstenker at forrige eier har aktivisert henne mye med snøballkasting. Barn + snø = Vida på en annen planet.

Men i fjor kom det i hvert fall noe godt ut av det. Har noen naboer som synes det er supermoro å bjeffe til hundene og få de til å bråke (misstenker at de er litt redde). Har snakket gjentatte ganger til de at de kan heller komme å klappe de, men nei. Det går ikke. I fjor stod far i huset ute og måket snø, mens bikkjene var i hagen. Aldri vært noe problem det, men da jeg var noen sekunder for lenge uoppmerksom på Vidaen, så stod hu plutselig på sneskuffa hans. Og siden den dagen, har ikke en eneste nabo bjeffa.

Skrevet

På tirsdag kom det snø hit! Ikke så mye men hvert fall 2 cm :)

Taika elsker snøen! Det åle og rulle seg i snøen er vel det beste som finnes! Men ikke så greit for meg når hunden skal rulle for hver 10-meter vi går :tongue:

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Så fint at dere allerede har veileder og atferdsspesialist på laget, og at dere har testet både mer og mindre aktivitet. Det dere beskriver høres ut som en valp som ligger så høyt i grunnstress at han ikke klarer å regulere seg ned igjen. Da hjelper det sjelden med mer trening, for problemet er ikke mangel på aktivitet, men at nervesystemet aldri får landet. Det jeg ville prøvd: senk totalbelastningen kraftig i 10–14 dager. Korte, kjedelige turer, ingen søk, ingen kurs. Bytt aktiviteten mot ting som nedregulerer: tygging, slikkematter, snacks strødd i gresset. Og når han faktisk ligger rolig av seg selv, legg en godbit stille mellom labbene hans uten å si noe. Ro som blir belønnet, kommer oftere. At han blir «svart i øynene» og umulig å avlede tyder på at han er langt over terskel, og da lærer han ingenting. Nevn gjerne smerteutredning for veterinæren også, mage og ledd kan gi akkurat dette bildet. Jeg har skrevet mer om ro-trening her om dere vil ha en konkret plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/
    • Godt tenkt å forberede seg før katten kommer, det er da du har mest påvirkning på resultatet. Det viktigste er ikke utstyret, men introduksjonen. Planlegg at de to første ukene skjer bak grind eller lukket dør: la dem lukte på hverandre gjennom døra, bytt tepper mellom dem, og belønn hunden hver gang den er rolig i nærheten av kattelukt og kattelyder. Først når hunden kan se katten uten å låse seg fast, tar dere korte, rolige møter med hunden i bånd. Katten trenger alltid en fluktvei: høyder, hyller og minst ett rom hunden ikke har tilgang til. Kattedoen løser du enklest med en barnegrind hunden ikke kommer forbi, eller en hevet plassering katten lett når. Og følg med på hunden din underveis: stirring, stivhet og jaging betyr at dere har gått for fort frem, ikke at det er umulig. Gjør det kort og gøy, og gi det uker heller enn dager. De fleste hunder kan lære å leve fint med huskatten sin.
    • Gratulerer med valp på vei! I stedet for å anbefale en bestemt skole vil jeg gi deg spørsmålene jeg selv ville stilt før påmelding, for det varierer mer mellom instruktører enn mellom skoler. Spør konkret: Hvilke metoder bruker instruktøren, og brukes det noen form for korreksjon eller «konsekvens»? Du vil ha et tydelig ja til kun belønningsbasert trening, ikke et vagt «vi tilpasser oss hunden». Hvor mange valper er det per instruktør? Seks er mye bedre enn tolv. Og handler kurset om hverdagen (ro, håndtering, alenetrening, trygg sosialisering) eller mest om sitt og dekk? For en setter-valp er det første langt viktigere. Be gjerne om å få se på en kurstime før du melder deg på. En seriøs instruktør sier ja til det. Jeg jobber selv som hundetrener i Oslo, så jeg lar andre svare på de konkrete skolene, men jeg har skrevet om hva god sosialisering faktisk er, om du vil lese mer: https://oslohundetrener.no/hva-er-sosialisering-og-hvorfor-er-det-viktig-for-valpen/
    • Dette høres utrolig slitsomt ut, og jeg skjønner godt at dere er på bristepunktet. To ting ville jeg gjort først, før noe trening: en veterinærsjekk av valpen (urinveisinfeksjon er en klassiker bak plutselig tissing inne) og skikkelig rens av madrass og dyner. Vanlig spray fjerner ikke lukten for hundenesen, og så lenge det lukter toalett, forblir det et toalett. Så til bjeffingen. Akkurat nå har hundene lært at bjeffing åpner døra, så det er den vanen vi må snu, ikke hundene det er noe galt med. Men vi starter ikke om natta. Tren på dagtid: lukket dør i tre sekunder, åpne mens det er stille, belønn. Bygg langsomt opp. Gi dem samtidig en skikkelig god liggeplass utenfor soverommet som fylles med tyggeben og gode ting, så stedet får verdi i seg selv. Det er ikke noe quick fix her, men med en gradvis plan er det absolutt løsbart. Med tre hunder samtidig kan det være verdt å få en trener til å se på helheten hjemme hos dere.
    • Får bare prøve meg frem litt, skal kjøpe sånn for å se. Umulig å vite før man har prøvd 😉 Takk for nyttig info Molly.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...