Gå til innhold
Hundesonen.no

Hvor mange måltider?


Wheaten terrier

Recommended Posts

Skrevet

Eso får tre måltid om dagen. Jeg kommer nok til å fortsette med det endel måneder til (sikkert til han er nærmere året regner jeg med)

Bedre med mange små måltider, enn ett eller to store :D

Skrevet

Oscar får 4 ganger om dagen han. :D

Men Zico som er 11 mnd har aldri vært noe matvrak for å si det sånn. Heller motsatt så jeg har faktisk slitt med å få i han 2 ganger om dagen, nå får han 1 gang om dagen og det fungerer faktisk bedre. :D:wink:

Det har han fått siden han var ca 8 mnd.

Skrevet

Det sies jo at når valpen er 3 mnd så skal den få 4 måltid til dagen, og 5 mnd 3 måltider også når den blir 6 mnd gir du den 2 måltider. Som er normalt å fortsette med hele hundens liv.. :D

Skrevet
Det sies jo at når valpen er 3 mnd så skal den få 4 måltid til dagen, og 5 mnd 3 måltider  også når den blir 6 mnd gir du den 2 måltider. Som er normalt å fortsette med hele hundens liv.. :D

Jeg prøvde med fire måltid i begynnelse på Eso. Men det fungerte overhode ikke. Måltidene kom for ofte for ham, så han ville ikke spise. Da økte jeg heller mengden litt pr måltid, så får han tre måltid om dagen (ett i 10-11 tiden, ett i 16-17 tiden og ett i 21-22 tiden)

Skrevet

Det er mye bedre for valpen å få mange ganger om dagen.. Så lenge hunden spiser så bare kjør på! :wink:

Tequila har mat stående framme hele dagen, så hun spiser når hun er sulten, men d er jo ikke alle hunder det fungere på da..

Jeg anbefaler 3 måltider fram til hunden er et år.. :D

Skrevet
Det sies jo at når valpen er 3 mnd så skal den få 4 måltid til dagen, og 5 mnd 3 måltider  også når den blir 6 mnd gir du den 2 måltider. Som er normalt å fortsette med hele hundens liv.. :D

Så du har tenkt å gå over til to måltider når han er 6 mnd?

Fikk beskjed av oppdretter at innen tannfellingen var over skulle vi ha gått ned til to måltider

Skrevet

Vi begynte ganske tidlig med å gi kun 2måltider, tror hun ikke kan har vært mer en 4mnd. men det var fordi hun syntes ikke det var interesant med maten når Oscar ikke spiste med henne, store raser skal ha flere måltider om dagen for å forhindre magedreining, mindre raser er ikke like utsatt og kan gått gå ned til færre måltider fortere, hun kan sikkert gå ned til 2 om ett par ukers tid :wink:

Skrevet

Så du har tenkt å gå over til to måltider når han er 6 mnd?

Fikk beskjed av oppdretter at innen tannfellingen var over skulle vi ha gått ned til to måltider

Har så vidt gått ner til 2 nå..

Men er jo som sagt forskjelligt fra rase til rase. (Eller heller størrelsen på rasen)

Skrevet

Mona vil faktisk ikke ha maten om hun får mer enn tre.. Så nå gir jeg henne tre om dagen, og det virker som om det funker bra :D

Skrevet

LiLi får to ganger om dagen, for hvis hun får oftere så gidder hun ikke å spise. Spiser ikke så mye ellers heller da, hun er jo midt i tannfelling..

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det endte med at hunden måtte til dyrlegen for den haltet. Jeg ringte dyrlegen, og ba de være obs.  Det viser seg at den har knekt håndledde i frembenet, og prognosen er usikker. Hvordan det er skjedd er også usikkert. 
    • 🐾 Hva du kan gjøre nå 1. Start helt på nytt i bittesmå steg Gå ut av rommet i 1–5 sekunder, kom tilbake før valpen rekker å pipe. Øk tiden sakte. Målet er at valpen aldri kommer over terskelen sin. 2. Tren “alene, men ikke alene” La valpen være bak en grind, i et annet rom, eller på en seng litt unna mens hun fortsatt er hjemme. Dette bygger trygghet uten at valpen føler seg forlatt. 3. Lag et fast “nå skjer det ingenting”-rituale Rolig stemning, tyggeleke, litt kos → så legger hun fra seg valpen og gjør noe annet i huset. Rutiner skaper trygghet. 🧠 IQ-leker som passer for 15 uker •     Snusematte (super for å roe ned og gi mestring) •     Kong med litt valpevennlig fyll (f.eks. våtfôr eller litt leverpostei tynnet ut) •     Enkle aktivitetsleker der valpen må dytte eller løfte en klaff •     Tyggeleker som varer litt (tygging gir ro) Poenget er ikke at leken skal “holde valpen opptatt alene”, men at den skal gi positive assosiasjoner til ro og selvstendighet. 4: du kan også `gni`deg selv inn med noe valpen din kan ligge på  for da vil han føle og lukte at du er i nærheten av deg enda du er borte. 🐶 Når valpen din piper med angan du går ut Det betyr at du har gått for fort frem. Da må man tilbake til nivået der valpen fortsatt er trygg selv om det bare er 2 sekunder. Det er ikke et nederlag, det er helt vanlig. du kan også lage en plass der som er *hjemmet* til valpen din. sånn at du øver når du går ut skal han slappe av der. men husk dette kan gå en stund, det går ann også at valpen din aldri kan være alene heller. alle hunder er forskjellige og ikke like enkel. 💛 Litt oppmuntring Valper er som små barn: noen sover gjennom natten tidlig, andre bruker litt tid. Det betyr ikke at du gjør noe feil det betyr bare at valpen din trenger litt mer støtte akkurat nå. Hvis du vil prate mer, få flere tips eller bare ha litt støtte underveis, kan du gjerne ta kontakt med meg på Instagram. nordicquietland 🐶
    • Alenetrening tar den tiden det tar, det er umulig å si noe på forhånd om hvor lang tid det tar før akkurat din valp er klar for å være alene hjemme en hel arbeidsdag. Det er individuelt. Og en oppdretter som påstår at en 12 uker gammel valp kan være alene hjemme i mange timer høres virkelig ikke seriøs ut. Det er jo en baby. En ting som i hvert fall er sikkert, er at jo mer erfaring valpen får med å føle at det er ubehagelig å være alene, jo større er sjansen for at du ender oppmed en hund med separasjonsangst.
    • Det ønsker gjerne forslag. Hundebarnehage kan jeg klare å google meg frem til selv.
    • Det høres ut som du virkelig har tenkt gjennom ansvaret, og at du gjør så godt du kan innenfor et skiftarbeidsliv som ikke alltid spiller på lag. Det er helt normalt at dagvakter blir den kinkige biten mange hundeeiere kjenner seg igjen i akkurat det. Og ja… oppdrettere kan si mye. Noen ganger stemmer det, andre ganger sier valpen ganske tydelig: “12 uker? Jeg? Alene? Nei takk, menneske prøv igjen.” Til syvende og sist er det jo du som lærer å lese din valp, og valpen som bestemmer tempoet. Det betyr ikke at du har gjort noe feil, eller at treningen din er dårlig. Det betyr bare at han er en liten fyr med egne meninger og akkurat nå sier han at han ikke er helt klar for lange økter alene. Det viktigste er at du prøver å finne løsninger, og det gjør du jo allerede. Det viser ansvar, ikke det motsatte. Hvis du vil, kan jeg hjelpe deg med forslag til hvordan du kan trene videre på en måte som passer både deg og ham. eller om jeg kan hjelpe deg å finne dyrebarnehage eller noe slikt  
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...