Gå til innhold
Hundesonen.no

Hvor mange måltider?


Wheaten terrier

Recommended Posts

Skrevet

Eso får tre måltid om dagen. Jeg kommer nok til å fortsette med det endel måneder til (sikkert til han er nærmere året regner jeg med)

Bedre med mange små måltider, enn ett eller to store :D

Skrevet

Oscar får 4 ganger om dagen han. :D

Men Zico som er 11 mnd har aldri vært noe matvrak for å si det sånn. Heller motsatt så jeg har faktisk slitt med å få i han 2 ganger om dagen, nå får han 1 gang om dagen og det fungerer faktisk bedre. :D:wink:

Det har han fått siden han var ca 8 mnd.

Skrevet

Det sies jo at når valpen er 3 mnd så skal den få 4 måltid til dagen, og 5 mnd 3 måltider også når den blir 6 mnd gir du den 2 måltider. Som er normalt å fortsette med hele hundens liv.. :D

Skrevet
Det sies jo at når valpen er 3 mnd så skal den få 4 måltid til dagen, og 5 mnd 3 måltider  også når den blir 6 mnd gir du den 2 måltider. Som er normalt å fortsette med hele hundens liv.. :D

Jeg prøvde med fire måltid i begynnelse på Eso. Men det fungerte overhode ikke. Måltidene kom for ofte for ham, så han ville ikke spise. Da økte jeg heller mengden litt pr måltid, så får han tre måltid om dagen (ett i 10-11 tiden, ett i 16-17 tiden og ett i 21-22 tiden)

Skrevet

Det er mye bedre for valpen å få mange ganger om dagen.. Så lenge hunden spiser så bare kjør på! :wink:

Tequila har mat stående framme hele dagen, så hun spiser når hun er sulten, men d er jo ikke alle hunder det fungere på da..

Jeg anbefaler 3 måltider fram til hunden er et år.. :D

Skrevet
Det sies jo at når valpen er 3 mnd så skal den få 4 måltid til dagen, og 5 mnd 3 måltider  også når den blir 6 mnd gir du den 2 måltider. Som er normalt å fortsette med hele hundens liv.. :D

Så du har tenkt å gå over til to måltider når han er 6 mnd?

Fikk beskjed av oppdretter at innen tannfellingen var over skulle vi ha gått ned til to måltider

Skrevet

Vi begynte ganske tidlig med å gi kun 2måltider, tror hun ikke kan har vært mer en 4mnd. men det var fordi hun syntes ikke det var interesant med maten når Oscar ikke spiste med henne, store raser skal ha flere måltider om dagen for å forhindre magedreining, mindre raser er ikke like utsatt og kan gått gå ned til færre måltider fortere, hun kan sikkert gå ned til 2 om ett par ukers tid :wink:

Skrevet

Så du har tenkt å gå over til to måltider når han er 6 mnd?

Fikk beskjed av oppdretter at innen tannfellingen var over skulle vi ha gått ned til to måltider

Har så vidt gått ner til 2 nå..

Men er jo som sagt forskjelligt fra rase til rase. (Eller heller størrelsen på rasen)

Skrevet

Mona vil faktisk ikke ha maten om hun får mer enn tre.. Så nå gir jeg henne tre om dagen, og det virker som om det funker bra :D

Skrevet

LiLi får to ganger om dagen, for hvis hun får oftere så gidder hun ikke å spise. Spiser ikke så mye ellers heller da, hun er jo midt i tannfelling..

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Takk! Vi har vurdert Toller, Flatcoated Retriever og husky faktisk! Synes selv at huskyer er så fantastiske, men ville ha noe litt mer førerorientert. Tror selv at en flat og belgisk fårehund blir for mye hund igjen. Men tusen takk for gode tips! Og når det kommer til røyting har vi tatt dette i betraktning ja! Fordelen med husky er jo at de har røyte perioder! Så satser på at robotstøvsugeren vår får kjørt seg!
    • Tydeligvis. Har snakket med mange som har blitt "tvunget" til å kjøpe hund.  Personlig så ble jeg paff, og skuffet- fra en seriøs oppdretter som kydde så og vær så imøtekommende til skikkelig skarp sur stemme...    
    • Så bra du tenker på økonomien før du skaffer hund! Det koster en del, og som du har erfart kan det fort komme på ekstra kostnader. Når det gjelder timing så er det noen faktorer. Hvis du ikke allerede har vært i kontakt med oppdrettere så kan det ta tid å finne et valpekull med leveringsklare valper. Noen oppdrettere har reservert alle valpene før de er født. Så start med å kontakte ulike oppdrettere og sjekke tid for valpekull, om foreldrene oppfyller avlsrådene til raseklubben osv. Hvis dere skal flytte, slik jeg forstår det, så kan det være greit å ha kommet noenlunde i orden før en valp kommer i hus. Er huset "valpesikkert"? Er det hage/uteområde som er inngjerdet, er dette noe dere tenker å gjøre eller ha på plass før valpen kommer? Er det noen store oppussingsprosjekter i ny bolig som kan være greit å ha unnagjort før man får en nysgjerrig og aktiv krabat i hus? Personlig foretrekker jeg å få valp i sommerhalvåret, når man uansett er mye ute. Det gjør dotreningen så mye enklere enn å måtte pine seg ut i -15 annenhver time, og stå og vente på at valpen skal gjøre fra seg. Siden du kommer til å være hjemme så er ikke alenetrening et stort problem, men en valp er aktiv, så det kan være greit å få valp i en rolig periode, kanskje ikke rett før eksamensperioden f.eks. Når det er sagt så kommer jo alt an på når den rette valpen fra den rette oppdretteren er leveringsklar. Når valpen først er i hus så må man tilpasse seg det, men det virker jo som dere har gode forutsetninger tenker jeg.
    • Jeg synes golden virker som et bra alternativ for dere. Siden du er vant til husky så er du vant til høyt aktivitetsnivå, og det virker som du er forberedt på og klar over at golden trenger litt mer mental aktivisering, men også er mer førerorientert og lettere å trene. Den store negative faktoren for min del med golden er at de røyter MYE. Her er det enten mye børsting og støvsuging og/eller ofte bading. Men hvis dere fikser det synes jeg det høres ut som en golden vil trives hos dere. Det er mange raser som kunne passet, jeg tenker flatcoated retriever, belgisk fårehund, finsk lapphund eller setter. Men jeg synes golden virker som et veldig godt alternativ for dere.
    • Hei! Jeg (dame 23) og samboeren min (29) vurderer å gå til anskaffelse av en hund. Jeg er ganske turglad av meg og driver med friluftsliv som hobby (hengekøyeturer, fjellturer, teltturer, fisketurer osv.) samboeren min er mer hjemmekjær og liker å ta det mer med ro, det gjør også jeg i perioder. Pga. en kronisk sykdom kan hverdagen min være uforutsigbar, men så lenge jeg holder meg i aktivitet og med måte så pleier det å gå greit. Vi ser etter en hund som kan være med på alt. Alt fra familiebesøk til fisketurer til ferier med bobil og hele pakka. Vi ser etter en følgesvenn rett og slett, som ikke skal sitte alene hjemme hele dagen, men som kan inkluderes i våres hverdag. Vi bor ganske landlig og selv om leiligheten vår ikke er så stor, vurderer vi golden retriever som rase. Vi trenger en hund som kan være aktiv, men også tåler ett par dager på sofaen. Vi ser etter noe allsidig, en rase som er litt morsom og rampete, men også lett kan trenes og formes slik vi ønsker. Det er så utrolig mye å velge mellom og det er så mange raser jeg kunne tenkt meg. Jeg er oppvokst med støvere og jeg og min mor skaffet oss husky når jeg var 17, hun har vært min følgesvenn i så mange år allerede. Men nå har jeg lyst på en hund jeg kan forme litt mer slik jeg vil. Jeg er åpen for tips til hunderase som kunne passet annet enn en golden retriever også! Det viktigste for meg er at det er en rase som vi har kapasitet til å ha, slik at vi får en godt balansert hund som får behovene sine møtt. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...