Gå til innhold
Hundesonen.no

Konkurrase etc: Hva bruker du hunden til


MonicaT

Recommended Posts

Skrevet

Hei !

Vet ikke om det har vært noen likende tråder, men prøver

Om du driver med konkurranse/utstilling etc - har du noe mål med hunden og er det derfor du har den rasen du har ??

Hund: Har en stående fuglehund. Brukes til jakt og konkurranser. Har slitt en del med div fugle problemer, men det ser ut som har løst seg.

Mål: Å få en god jakthund og aller helst en jaktpremie eller to. Må vel ærlig innrømme at 1 AK er målet, samt å kunne starte i VK *drømme*

Veien dit er lang, men vi jobber jevnt og trutt.

Upremiert på jakt pr. i dag

Skrevet

Jeg har en pointer, altså en stående fuglehund.

Målet mitt med ham, konkurransemessig, er 1. AK på jaktprøve og cert på ustilling, for da 'anses' ham som god nok til avl. Har etterhvert lyst til å ta et kull etter ham.

Han har i dag 2 x 2UK, har bare blitt startet to ganger så det er jo ikke ille. Minst en av de 2. premieringene skyldes reisen, så den jobber vi med.

Han har også 1 utstillingscert, derfor mangler han bare ett.

Ellers er det jo et mål og ha en sunn og trivelig jakthund som kan brukes til andre ting og, vil gjerne snørekjøre med ham, kløve og har lyst til å melde meg på agility for nybegynnere. ;)

Skrevet

jeg har en border collie som er en gjeterhund. Men kommer nok ikke til å drive noe særlig med det. Her blir det nok lydighet for alle penga.

Han kan alle klasse 1 øvelsene i lydighet. Men stikker med engang båndet kneppes av. Så her ligger det en stor utfordring forran meg.

Målet mitt er å hvertfall nå opp til klasse 2 og bli plassert der (setter ikke for høye mål, siden jeg ikke aner hvor lang tid det vil ta før han kan slippes i ringen).

Skrevet

Bruker min hund som familiehund for det meste, men konkurrerer på utstilling, skal ta bronsjemerket til våren, og drømmer om å konkurrere i agility om noen år. Og ikke minst skulle jeg ønske vi fikk til å drive med en eller annen vannsport! ;)

Skrevet

Hund: Labrador retriever - en apporterende fuglehund altså.

Målet mitt er å starte i klasse 1 i lydighet. En eller annen gang. Så får vi ta det derifra. Foreløpig er det nokså lovende, det vi trenger er at jeg får litt mer motivasjon. Vi mangler fremdeles litt grunnferdigheter som vi trenger i klasse 1 (dvs at hun kan dem forsåvidt, men jeg vil ha dem langt bedre og sikrere, og lærer dem derfor inn på nytt). Når vi har fått inn dem er det egentlig kun litt konkurransetrening som står mellom oss og en konkurranse.

Skrevet

Jeg har en labrador retriever tispe nå. Jeg skaffet henne fordi jeg ville ha en allround hund, men hadde ikke tenkt til å satse så seriøst som vi gjør.

Målet er å få lydighetschampionatet på henne, og noen napp i agility (evt hopp) klasse 1. Vi prøver oss også på SOR-prøven, og stiller snart på vår første blodsporprøve (bevegelig).

Skrevet

Målet mitt med Amigo er å bli VCH en dag. Kanskje også bli så god om noen år at vi kan stille i NM blodspor ;) ?

Ellers så hadde det jo vært kjekt om han kunne fått noen CERT på utstilling - har ikke deltatt så mye på i det gamet enda så jeg aner ikke hvordan det ligger an. Første bøygen blir nå i september Stavanger - da får jeg en pekepinn tenker jeg.

Det aller viktigste målet er at han skal fungere bra som ettersøkshund og utvikle seg mer der ved å få gå masse praktiske søk.

Skrevet
Om du driver med konkurranse/utstilling etc - har du noe mål med hunden og er det derfor du har den rasen du har ??

Kjøpte en hund til å konkurrere med Bruks og LP(Nbch & Nlch). Også drive litt med utstilling ved siden av(kjøpte en hund som skulle være "ok" og ikke ha noe problemer med å oppnå høyt nok premiering til Bruks+lp champ.)

Rasen ble valgt med det som utganspunkt.

Vell målene mine er vell det samme som det jeg kjøpte etter og vi er nå godt på vei til å nå dem også ;)

Guest Christine
Skrevet

Har en stående fuglehund.

På utstillinger ville vi egentlig bare stille, uten no serlig med mål. Resultatene ble 1.AK, 1. JK & 2.AK.

Hadde egentlig som mål med og komme oss ut på agility-konkurranser, men siden han kobler lett ut, så la vi fra oss det. I lydigheten skal vi gå bronsemerke kurs mot vinteren nå, og vi skal prøve helt til vi klarer det ;)

Innen jakt begynner ting og falle på plass nå, og om vi tilslutt får det til, så blir målet iallefall en jaktprøve.

Skal begynne på spor snart, og da har jeg mål om og komme meg på prøver..

Skrevet

Bogar. Mudi. Er jo en ungarsk gjeterhund. Ble vel kjøpt inn med tanke på bruks, lydighet og litt utstilling. Han er nå pensjonert, men har hatt en flott utstillingskarriere. Bruksen måtte jeg legge på hylla pga mentale brister på ham, men vi kom oss til klasse 3 i lydighet, noe jeg er veldig fornøyd med egentlig. Ellers har han mange timer bak seg i fjøs og på jorder. Har gjeta mye med ham, og han har hjulpet meg mye på jobb.

Nirm. Border Collie. Ble anskaffet for å være gjeterhund, og hjelpe meg på jobb. (Noen hadde gått litt lei å løpe etter stae kuer som ikke ville inn...). Men så sluttet jeg å jobbe som avløser, og da ble han en lydighetshund. Målet med ham er N S LCH, samt at vi har starta å trene litt innen RIK programmet. Får vi til sporet, så blir det vel RSP og SL prøver på ham. Har forresten et napp i S LCH med ham.

Vida. Schäferhund. Ble kjøpt inn nesten 2 år gammel med mål om å bli utdanna som vekterhund. Hu skaffa meg faktisk jobb. ;) Målet med henne er først og fremst å bestå vekterhundprøva i år, i tillegg så planlegger vi å konkurrere i RIK programmet. Blir vel ferdselsprøve på hu og Nirm senere i år.

Skrevet

Jeg har labrador av field trial linjer (jakt) som jeg trener aktivt jakt og lydighet med. Har stilt på working test og deltatt i norsk lagmesterskap hvor hun gjorde det bra. Neste steg er trening med kaldt vilt for så å stille på B prøve i UK. Målet er NJCH, da trenger jeg 3 x EK og godkjent praktisk jaktprøve. Lisa ble importert og planlagt som jakthund og avlshund fra dag en, og vi er godt på vei!

Skrevet

Nå har akkurat Annette (Loke) bestemt seg for at Lita skal bli Norgesmester i LP! ;) Men vi får nå lære inn alle øvelsene i kl 1 først! :P Men ja, Lita er brukes i lydighet primært. Hun er en blandings hund.

Det samme er Tequila, som for det meste er aller best på bare å være søt, men trener litt AG og triks med henne. Innimellom så jobber jeg litt lydighet med henne også.. :P

Skrevet

Ero er en dvergschnauzer som ble kjøpt inn som familiehund. Han er en veldig fin og rasetypisk dvergschnauzer, men fordi han er kastrert så blir det ikke noe utstilling på oss. Satser på å trene litt agility med tiden, muligens stille i konkurrase hvis vi finner ut at dette er noe for oss. Også skal jeg lære han å bære kløv.

Skrevet

Hund: Nana, border collie

Mål: Komme langt i lp engang, men først må jeg klare å styre nervene mine.

Etterhvert vil jeg prøve meg på gjeting og kanskje få gjeterprøven på hun.

Hund: Simba, blanding border collie og labrador

Mål: Få bort usikkerheten hans, er egentlig langt på vei.

Starte med agility og konkurrere en vakker dag ;)

Skrevet

Hund: Salsa, Papillon

Bruk: Mest familiehund og sånn, men har litt lyst til å prøve spor siden han er så flink til det ;) har også tenkt litt på agility

Skrevet

Rase: Schäferhund.

Vigo skal brukes i utstilling.

Målet er å få han så langt som mulig, planen er at han skal bli avlshund.

I tillegg så er det LP. Vi skal i værtfall opp til Kl 1, og så blir det brukskåring på han.

Skrevet

Jeg her en golden retriever, en apporterende fuglehund.

Vi trener agility, men jeg har ikke noe annet mål enn å fortsette å trene for morroskyld. Vi driver også med lydighte, mitt mål nå er å ta bronsjemerket og etter det begynne og konkurrere.

Jeg her også stilt henne ut, men tror ikke jeg vil fortsette med det. Hun har fått gode resultater.

Skrevet

Har en border collie gutt. Grunnen til at jeg valgte bc var fordi jeg ville nå langt i lydighet, norgesmester er det første store også kanskje enda høyere om vi klarer, eller vi skal klare det! ;);) Championat i fler land er også er mål. Gjeterprøven skal jeg ha på han, og prøve å konkurrere der i kl 3.

Skrevet

Håper at vi kan begynne særiøst med bruks aktiviteter, rundering og spor. Det jeg ønsker meg aller mest er å få ham godkjent som redningshund, det er drømmen, men en svært lang vei å gå. Ellers håper jeg på å drive en del med lydighet og agility. ( og kanskje jakt)

Vi har begynnt på valpe kurs nå og kommer til å melde oss opp til de fleste kurs. Men savner fler tilbud om bruks klubber og kurs i Oslo området. :unsure:

Skrevet

Vi har begynnt på valpe kurs nå og kommer til å melde oss opp til de fleste kurs. Men savner fler tilbud om bruks klubber og kurs i Oslo området. :unsure:

Stovner Hk holder både rundering og spor kurs til våren. Du må nok ut av Oslo for å delta på kursene, pga det er litt vanskelig å finne en skog mann er alene i inne i by grensen ;)

Skrevet

Takk for linken. Ser veldig bra ut det, det eneste kjipe er at jeg ikke har bil så å komme meg utenfor Oslo området med hund kan være lit problematisk. Men vil man så vil man ;)

Skrevet

Jeg har en tervueren.. Jeg kjøpte henne for å ha en hund å trene lydighet med og som kunne bevege seg fjell, kløve og trekke (Hadde en golden før det, og de skal jo knapt bevege seg ifølge miljøet, vertfall de føste åra)..

Målet er å ta apellmerket nå i høst, og så skal vi lære inn øvelsene i klasse I, II, III lydighet og kanskje noe av brukslydigheten bare på gøy.. Jeg tviler på at vi noen gang vil se innsiden av en konkuransering med mindre noen melder meg på, drar meg opp av senga den dagen, haler meg med til der konkuransen er og ikke slipper meg av syne før de kan sparke meg i ræva så jeg snubbler meg inn i ringen.. ;) Jeg er veldig sjenert..

Skrevet

Jeg har Felix, en Border Collie. Han ble innkjøpt som lp håp, gjeterhund og til blodspor. Mine mål er at han skal bli godkjent ettersøkshund på skadet vilt, få godkjent gjeterhundprøve X 2 med over 90 poeng, så han kan stilles og bli champ. i norge, og at vi skal nå så langt i lp som vi gidder.. Høye mål? Jooda, men det må til=)

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Takk! Vi har vurdert Toller, Flatcoated Retriever og husky faktisk! Synes selv at huskyer er så fantastiske, men ville ha noe litt mer førerorientert. Tror selv at en flat og belgisk fårehund blir for mye hund igjen. Men tusen takk for gode tips! Og når det kommer til røyting har vi tatt dette i betraktning ja! Fordelen med husky er jo at de har røyte perioder! Så satser på at robotstøvsugeren vår får kjørt seg!
    • Tydeligvis. Har snakket med mange som har blitt "tvunget" til å kjøpe hund.  Personlig så ble jeg paff, og skuffet- fra en seriøs oppdretter som kydde så og vær så imøtekommende til skikkelig skarp sur stemme...    
    • Så bra du tenker på økonomien før du skaffer hund! Det koster en del, og som du har erfart kan det fort komme på ekstra kostnader. Når det gjelder timing så er det noen faktorer. Hvis du ikke allerede har vært i kontakt med oppdrettere så kan det ta tid å finne et valpekull med leveringsklare valper. Noen oppdrettere har reservert alle valpene før de er født. Så start med å kontakte ulike oppdrettere og sjekke tid for valpekull, om foreldrene oppfyller avlsrådene til raseklubben osv. Hvis dere skal flytte, slik jeg forstår det, så kan det være greit å ha kommet noenlunde i orden før en valp kommer i hus. Er huset "valpesikkert"? Er det hage/uteområde som er inngjerdet, er dette noe dere tenker å gjøre eller ha på plass før valpen kommer? Er det noen store oppussingsprosjekter i ny bolig som kan være greit å ha unnagjort før man får en nysgjerrig og aktiv krabat i hus? Personlig foretrekker jeg å få valp i sommerhalvåret, når man uansett er mye ute. Det gjør dotreningen så mye enklere enn å måtte pine seg ut i -15 annenhver time, og stå og vente på at valpen skal gjøre fra seg. Siden du kommer til å være hjemme så er ikke alenetrening et stort problem, men en valp er aktiv, så det kan være greit å få valp i en rolig periode, kanskje ikke rett før eksamensperioden f.eks. Når det er sagt så kommer jo alt an på når den rette valpen fra den rette oppdretteren er leveringsklar. Når valpen først er i hus så må man tilpasse seg det, men det virker jo som dere har gode forutsetninger tenker jeg.
    • Jeg synes golden virker som et bra alternativ for dere. Siden du er vant til husky så er du vant til høyt aktivitetsnivå, og det virker som du er forberedt på og klar over at golden trenger litt mer mental aktivisering, men også er mer førerorientert og lettere å trene. Den store negative faktoren for min del med golden er at de røyter MYE. Her er det enten mye børsting og støvsuging og/eller ofte bading. Men hvis dere fikser det synes jeg det høres ut som en golden vil trives hos dere. Det er mange raser som kunne passet, jeg tenker flatcoated retriever, belgisk fårehund, finsk lapphund eller setter. Men jeg synes golden virker som et veldig godt alternativ for dere.
    • Hei! Jeg (dame 23) og samboeren min (29) vurderer å gå til anskaffelse av en hund. Jeg er ganske turglad av meg og driver med friluftsliv som hobby (hengekøyeturer, fjellturer, teltturer, fisketurer osv.) samboeren min er mer hjemmekjær og liker å ta det mer med ro, det gjør også jeg i perioder. Pga. en kronisk sykdom kan hverdagen min være uforutsigbar, men så lenge jeg holder meg i aktivitet og med måte så pleier det å gå greit. Vi ser etter en hund som kan være med på alt. Alt fra familiebesøk til fisketurer til ferier med bobil og hele pakka. Vi ser etter en følgesvenn rett og slett, som ikke skal sitte alene hjemme hele dagen, men som kan inkluderes i våres hverdag. Vi bor ganske landlig og selv om leiligheten vår ikke er så stor, vurderer vi golden retriever som rase. Vi trenger en hund som kan være aktiv, men også tåler ett par dager på sofaen. Vi ser etter noe allsidig, en rase som er litt morsom og rampete, men også lett kan trenes og formes slik vi ønsker. Det er så utrolig mye å velge mellom og det er så mange raser jeg kunne tenkt meg. Jeg er oppvokst med støvere og jeg og min mor skaffet oss husky når jeg var 17, hun har vært min følgesvenn i så mange år allerede. Men nå har jeg lyst på en hund jeg kan forme litt mer slik jeg vil. Jeg er åpen for tips til hunderase som kunne passet annet enn en golden retriever også! Det viktigste for meg er at det er en rase som vi har kapasitet til å ha, slik at vi får en godt balansert hund som får behovene sine møtt. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...