Gå til innhold
Hundesonen.no

Uvaner


Wheaten terrier

Recommended Posts

Skrevet

Mona spiser sokker ja. Hun har ikke så veldig mange uvaner enda, men jeg regner med de kommer! Hun tar jo de skoene hun får tak i da, så nå er trappen full :)

Skrevet

Uvaner..hmm.. Alt hunden gjør som er ulovlig(hente sokker, tygge på ting og sånn) slår jeg hardt ned på, så den gjør ikke no sånnt. Kommer ikke på noe spesiellt. kanskje at den uler og skriker når den er alene. :) Tror det må være det eneste(og værste)

Skrevet

Nena ser en sokk og tar en sokk... det ligger sokker i hele huset etter at en dør har vært åpen, hva er det med sokker???:S

Oscar liker å hoppe opp i senga mi og ri på en sånn st.bernhard bamse jeg har... deilig å sove med den i senga(bruker den som pute), etter at oscar har tatt den en runde :)

Skrevet

Tussi tigger ved bordet... men hun har lært seg at "ikke tigge" eller "gå og legge seg" betyr at hun ikke skal tigge da... Også hopper hun opp i stoler, sofaer og senger (noe hun ikke har lov til) når hun er redd, og noen ganger hellers også da :)

Skrevet

Nja..*tenke*

Diego har en tendens til å tigge..

Han sitter å stirrer på oss i noen minutter mens han tenker om hvordan

han best skal få tak i mat.. Også tar han fart og hopper rett på oss.

Gjør ikke det så mye lenger.. :) heldigvis.

Også hvis han finner noe på gata han vet han ikke får lov å spise, så skal det så klart i kjeften.. Hadde han med til byn i dag, også fant han bananskall.. Han prøvde faktisk å svelge hele skallet.. Heldigvis fikk jeg tatt det fra han før han klarte å spise den.. :D

Ellers så er han ganske snill.. Ødelegger ikke ting..

Hamlet er litt værre.. Når han er alene så ødelegger han alt han finner..

Gitar, høytaler, klær, snowboard briller.. U name it..

Så han må være i bur.

Også åpner han dører. Skrur på vasken..

:P :P

Skrevet

Usj...Chicka har en tendens til å tigge...

Hun vil gjerne spise små hunder til frokost, lunch og middag, hun hater små hunder som er lyse i pelsen.

Skrevet

Hun TIGGER som bare rakkern, men det kan jo ha noe å gjøre med at resten av familien har en tendens til å gi henner litt godbiter rett fra bordet :roll:

Skrevet

tigger, stjeler sokker, blir stein gal når folk kommer inn i huset(hopper på de, raser rundt i sofaen, hopper på de igjen og hvis han ikke får oppmerksomhet da så biter han.. ikke hardt altså..).. åpner dørene når han er alene og løper opp i andre og jager kattene for så å gå ned i første igjen og skremme vettet av kaninene og marsvina.. :) han vet han ikke har lov, så når vi kommer setter han seg ned og tar ørene bak og ser heeelt uskydlig ut.. hrmpf.. bli så vanskelig å kjefte da..

Skrevet

Arjen tigger litt, selv om han ikke får mat ved bordet. Han håper vel at det skal ramle ned en liten godbit til ham. Det er bare å si gå vekk, eller legg deg så slutter han.

Før trakk han ut skosåler og tygde de i stykker, det har han heldigvis sluttet med.

Også klatrer han opp på kjøkkenbenken når han tror at vi ikke ser. Det er lenge siden nå, så jeg håper han har sluttet med det også!

Han hater å være alene, så når han står fast ute bjeffer eller uler han.

Skrevet

Balder spiser/tygger opp andres ting hvis jeg tar en dysj e.l(går inn på et annet rom), han rører aldri mine ting. Han har nok litt separasjonsangst, men han kommer seg fort :D

Ellers så tror han at all mat som blir holdt i handa er hans, han er et skikkelig matvrak, men så har han måttet sloss for maten sine første 9 mnd, jeg ser fremgang der også men d går seint :D

Han har sikkert flere uvaner men kommer ikke på mer nå, har bare hatt han i to mnd så det kommer nok flere etterhvert :D

Guest Vicky
Skrevet

jage katter er en sær uvane.... irriterende når vi sitter ute så plutselig bare måå hun jage nabokatta...... :D jaja...

Skrevet

Pito GNELDRER! Alt som beveger seg MÅ gneldres på. UTROLIG irriterende.

Så TIGGER hun. "Væææææær så snill la meg få smake en liiiiiiten bit *dådyrøyne*"

Og hver gang hun skal legge seg ned så må hun grave for å lage seg et "rede". Hun tar en bit av teppet i munnen og graver rundt det. Hun graver og graver og graver og til slutt SÅ kan hun legge seg ned. Mange nettet jeg har irritert meg over at hun har våknet og da går det ikke an å bare sovner igjen nei! Da må et nytt rede lages. Hun holder på i sikkert 5 minutter :lol:

Skrevet
Og hver gang hun skal legge seg ned så må hun grave for å lage seg et "rede". Hun tar en bit av teppet i munnen og graver rundt det. Hun graver og graver og graver og til slutt SÅ kan hun legge seg ned. Mange nettet jeg har irritert meg over at hun har våknet og da går det ikke an å bare sovner igjen nei! Da må et nytt rede lages. Hun holder på i sikkert 5 minutter :lol:

:D

Skrevet

Tispa mi SPISER sokker.. Hele store sokker får hun ned, og de kommer som oftest ut hele igjen :-o .. hun er helt sinnsyk, har vært operert en gang og.. :lol: Er litt småvokting med henne oxå.. jaja :wink:

Guest Vicky
Skrevet

haha... sånt kan fort skje... vicky spiste en legokloss somvalp, så kom den ut igjen.... :lol:

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Ja, jeg «liker» jo å tro alderen har en stor rolle. Det sies jo at en bc trenger ett år på hvert bein, og ett for hode for å bli voksen. Vi gir oss ikke, men rimelig frustrende å se hvordan oppførselen hans har blitt, når jeg vet at han i bunn og grunn er helt super på alt annet.  Vi var blant annet på ferie ett par dager i sommer. Mye hunder å møte her og der, men ingen hilsing. Og det var ikke noe problem. Han lå fint ved siden av meg å så hunder og folk på 10-20 meters avstand, ingen reaksjon. Det er jo sånn sosialisering bør være. Bare se og observere, uten noe mer. Samme når han er med på jobb. Men det er vel som du sier at mye av det vil vel skinne igjennom da han får landet litt. 
    • Det høres ut som et bra hundeliv. For å svare direkte på spørsmålet så tenker jeg nok at alderen spiller en rolle for at det oppleves verre, men det kan gå begge veier avhengig av hva man gjør med det. Generelt er det greit å tanke at all adferd som hunden får erfaring med blir den bedre på. Hvis hovedregelen blir å utagere på andre hunder som passerer så vil det henge igjen når hunden modner og blir voksen. Hvis dere trener på å ha kontakt og slappe av rundt andre hunder så vil det etterhvert bryte gjennom hormontåka. Lykke til!
    • Mulig jeg formulerte meg litt feil. Men nei, han har nok ikke øvd på det i 18 mnd. Det har gått fint frem til 16-17 mnd alderen. Vi har også gått tur å kommet rett i ett hundestevne, da var det veldig mye hunder, men han brøy seg ikke merkeverdig da heller. Da gikk han bare å snuste. Mulig fordi det ikke var en enkelt hund å henge seg oppi. Han er ganske aktiv i form av søk, og vi trekker og sykler. Verken overstimulert eller understimulert vil jeg tro. Rolig og fin rundt baby på 4 mnd også.    Jeg er klar over at vi må trene passeringer med større avstand for å ha kontakt. Har lest en hel haug om det. Bare nysgjerrig på mer med tanke på alderen hans osv.
    • Flyttet til Trening og adferd, forumet "Treningsutfordringer" er for  utfordre hverandre til å trene på ulike ting. - moderator Dette er et kjent og vanlig problem. Og det vil IKKE bli bedre av seg selv. Hvis hunden har fått "øve" seg på dette i 18 mnd så har dere en jobb foran dere. Du finner mange tråder om passeringsproblematikk på forumet her, jeg anbefaler å søke opp og lese dem for ulike erfaringer, vinklinger og råd. Generelt. Se an hunden. Noen hunder er sosiale, andre ikke. Uansett har alle, spesielt valper og unghunder, godt av sosialisering med andre, trygge hunder dere kjenner. Dette betyr ikke nødvendigvis hilsing eller lek, men tur, trening, og bare være sammen med og i nærheten av andre hunder. Mitt inntrykk er at bcer ofte er mer opptatte av mennesker enn andre hunder, men de trenger uansett trening på å være rundt andre hunder.  Jobb med kontakt, samarbeid og lydighet generelt. Uten dette grunnlaget kommer man ingen veier. En BC er en aktiv og arbeidsom hund, og hvis de ikke får brukt seg nok blir problemadferden større. Med en bc mener jeg man burde drive aktivt hundesport, med mindre man faktisk bruker den til gjeting. Man må ikke konkurrere, men en bc MÅ ha mental aktivisering utover tur. Bruk kontakt og alternativ adferd i passeringer. Ser han en annen hund, skal han umiddelbart tenke at "jobben" er å gå ved siden av deg. Kanskje bære en leke du har med? Det begrenser også mulighet for knurring og bjeffing, MEN vær sikker på at den andre hunden ikke kan komme for nærme med tanke på ressursforsvar.  Noe jeg brukte mye på en av mine hunder var "søk" og kaste ut en neve godbiter. Da var han opptatt med å finne dem mens den andre hunden gikk forbi. Ikke veldig bra hvis det er en løs hund som kan komme bort, men i andre situasjoner kan det funke fint. Hvis dere jobber konsekvent med dette blir det en del av prosessen med å bli voksen, og vil forhåpentligvis gå over. Men alt arbeidet dere legger ned nå, også som ser ut til å overhodet ikke funke i hormontåka, vil vise seg på den andre siden.
    • Hei. Har en bc hannhund på 18 mnd som har begynt å bli ekstremt vanskelig når det gjelder passeringer av andre hunder. Lydig og lettvin, snill, rolig inne og veldig miljøvant generelt. Er med på det meste. Problemet har blitt merkbart fra ca 16-17 mnd alder. Han piper, drar og er helt vill i bånd når vi møter hunder på tur. Ved ett tilfelle så møtte vi en rottweiler vi kjenner, da var det knurring og han sto i båndet. Han har møtt den rottweileren ett par ganger som valp også, og det har egentlig aldri gått særlig bra. Rottweileren er snill og rolig som dagen er lang, men mye usikkerhet hos min hund. De aller fleste hundemøtene er det bare piping og frustrasjon fordi han ikke får hilse. han har heller aldri vært særlig begeistret for hunder. Om han har vært løs som valp å han har hilst på hund og menneske, så er det ofte menneske han vil gi oppmerksomhet og ble fort irritert på den andre hunden om de snuste mer enn han ville. Han har aldri ved noen omstendigheter fått hilse på tur eller i bånd heller. Jeg skjønner treningsopplegget og at en må trene på avstand. Skjønner at det ofte ikke går over av seg selv, men det er jo en del biologi også. Så vil det blir bedre når han blir noen mnd eldre og hormoner osv blir mer stabilt? 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...