Gå til innhold
Hundesonen.no

Din rases historie


henrikke

Recommended Posts

Skrevet

Cavalieren er en gammel kongelig rase.King Charles var så glad i sine at han til og med lo0t dem vlpe i sengen sin.

Fra gammelt av fikk også engelske cavalierer komme inn i kirken, i motsetning til andre hunder,kongelig unntak må vite..

Kan du noen slike artigfakta om din rase??

Skrevet

På 1800-tallet var oberst Malcolm på jakt, og hadde med sin favoritthund, en rødbrun "Cairn-forgjenger".

Ved et uhell tok han hunden sin for en rev, og skjøt den. Da bestemte han seg for at han fra da av bare

ville ha hvite jakthunder, og startet avl på hvite terriere, som ble West Highland White Terrier.

Skrevet

Tibetansk Spaniel er opprinnelig fra Tibet, og levde i klosteret med munkene. Der lå de på fjellsidene eller på murene rundt klosteret, og holdt utkikk på om det var noen som nærmet seg klosteret. Om det kom besøk, ville de varsle med forskjellige bjeff - en varsling for kjente som var på vei, en annen varsling hvis det var fremmede som var på vei..

Foruten å være utkikkspost og varsler, brukte munkene hundene som en varmekilde. Hundene elsket å ligge nær menneskene, enten om det var på føttene eller fanget. Det er jo noe man ser i dag og, tibben elsker nærkontakt med eieren sin og får den ikke dette, er ikke hunden lykkelig.

Skrevet

Irsk ulvehund ble opprinnelig brukt til å jakte på ulv i (utrolig nok) Irland. Den ble også brukt i krig til å rive rytteren ut av salen.

Den var kjent som en hund som trofast støttet sin herre og merket det på folk som ville både den og herren vondt. Det var vanlig at ulvehunden ble gitt som gaver til adelsmenn og mektige menn, og ikke mindre enn 7 hunder ble gitt bort på en gang! Det sies også at tre ulvehunder kunne drepe en løve.

På attenhundretallet hadde rasen delt seg inn i tre grupper, og arbeid ble gjort for å gjenopprette den opprinnelige ulvehunden. De beste tispene ble plukket ut, og parret med Grand Danois, Borzoi og Greyhound. Arbeidet resulterte i dagens ulvehundstamme.

Skrevet

Ikke så mye spennende jeg har hørt om men..

I Norge rundt 1930 ville NKK at det skulle bli en lov mot å ha dobermann i Norge. At rasen skulle forbys. men dette ble ikke noe av så de ville da ha en lov som sa at de som hadde dobermann skulle bruke munnkurv på dem når de gikk utendørs. Dette ble visst heller aldri noe av.

Skrevet

Irsk ulvehund ble opprinnelig brukt til å jakte på ulv i (utrolig nok) Irland. Den ble også brukt i krig til å rive rytteren ut av salen.

Den var kjent som en hund som trofast støttet sin herre og merket det på folk som ville både den og herren vondt. Det var vanlig at ulvehunden ble gitt som gaver til adelsmenn og mektige menn, og ikke mindre enn 7 hunder ble gitt bort på en gang! Det sies også at tre ulvehunder kunne drepe en løve.

På attenhundretallet hadde rasen delt seg inn i tre grupper, og arbeid ble gjort for å gjenopprette den opprinnelige ulvehunden. De beste tispene ble plukket ut, og parret med Grand Danois, Borzoi og Greyhound. Arbeidet resulterte i dagens ulvehundstamme.

Føyer til litt jeg også om det er ok :)

I gamle tider mens ulvehunden enda ble brukt til ulvejakt, var det vanlig å sende hundene ut parvis.

De søkte da opp ulven, og den ble drept oftest ved at ulvehunden slo av ryggen på den. Sammen bar de to hundene den døde ulven tilbake til sin eier.

Ulvehundene er slagkraftige den dag i dag ;)

En liten historie om Basenjien: Den ble kalt snakkehunder i Afrika som er dens opprinnelige hjemland. Der levde (og lever den fortsatt) i små landsbyer. Landsbyens overhoder og spesielt medisinmenn hadde de beste hundene.

Det ble trodd at jo flere basenjier en medisinmann hadde, desto større krefter og makt hadde han.

Skrevet

En annen historie jeg synes beskriver Basenjien veldig bra, er historien om hvordan de første Basenjier satte sine poter på kontinentet..

DE ble nemlig slengt inni et bur med et par gorillaler som skulle med båt over til Amerika, slik at Gorillaene skulle ha litt "niste" på veien.

Vel fremme ble dyrepasserne overasket da de så to fornøyde basenjier midt i buret, mens gorillaene var forvist til et lite hjørne..

Elsker den historien :)

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Så fint at dere allerede har veileder og atferdsspesialist på laget, og at dere har testet både mer og mindre aktivitet. Det dere beskriver høres ut som en valp som ligger så høyt i grunnstress at han ikke klarer å regulere seg ned igjen. Da hjelper det sjelden med mer trening, for problemet er ikke mangel på aktivitet, men at nervesystemet aldri får landet. Det jeg ville prøvd: senk totalbelastningen kraftig i 10–14 dager. Korte, kjedelige turer, ingen søk, ingen kurs. Bytt aktiviteten mot ting som nedregulerer: tygging, slikkematter, snacks strødd i gresset. Og når han faktisk ligger rolig av seg selv, legg en godbit stille mellom labbene hans uten å si noe. Ro som blir belønnet, kommer oftere. At han blir «svart i øynene» og umulig å avlede tyder på at han er langt over terskel, og da lærer han ingenting. Nevn gjerne smerteutredning for veterinæren også, mage og ledd kan gi akkurat dette bildet. Jeg har skrevet mer om ro-trening her om dere vil ha en konkret plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/
    • Godt tenkt å forberede seg før katten kommer, det er da du har mest påvirkning på resultatet. Det viktigste er ikke utstyret, men introduksjonen. Planlegg at de to første ukene skjer bak grind eller lukket dør: la dem lukte på hverandre gjennom døra, bytt tepper mellom dem, og belønn hunden hver gang den er rolig i nærheten av kattelukt og kattelyder. Først når hunden kan se katten uten å låse seg fast, tar dere korte, rolige møter med hunden i bånd. Katten trenger alltid en fluktvei: høyder, hyller og minst ett rom hunden ikke har tilgang til. Kattedoen løser du enklest med en barnegrind hunden ikke kommer forbi, eller en hevet plassering katten lett når. Og følg med på hunden din underveis: stirring, stivhet og jaging betyr at dere har gått for fort frem, ikke at det er umulig. Gjør det kort og gøy, og gi det uker heller enn dager. De fleste hunder kan lære å leve fint med huskatten sin.
    • Gratulerer med valp på vei! I stedet for å anbefale en bestemt skole vil jeg gi deg spørsmålene jeg selv ville stilt før påmelding, for det varierer mer mellom instruktører enn mellom skoler. Spør konkret: Hvilke metoder bruker instruktøren, og brukes det noen form for korreksjon eller «konsekvens»? Du vil ha et tydelig ja til kun belønningsbasert trening, ikke et vagt «vi tilpasser oss hunden». Hvor mange valper er det per instruktør? Seks er mye bedre enn tolv. Og handler kurset om hverdagen (ro, håndtering, alenetrening, trygg sosialisering) eller mest om sitt og dekk? For en setter-valp er det første langt viktigere. Be gjerne om å få se på en kurstime før du melder deg på. En seriøs instruktør sier ja til det. Jeg jobber selv som hundetrener i Oslo, så jeg lar andre svare på de konkrete skolene, men jeg har skrevet om hva god sosialisering faktisk er, om du vil lese mer: https://oslohundetrener.no/hva-er-sosialisering-og-hvorfor-er-det-viktig-for-valpen/
    • Dette høres utrolig slitsomt ut, og jeg skjønner godt at dere er på bristepunktet. To ting ville jeg gjort først, før noe trening: en veterinærsjekk av valpen (urinveisinfeksjon er en klassiker bak plutselig tissing inne) og skikkelig rens av madrass og dyner. Vanlig spray fjerner ikke lukten for hundenesen, og så lenge det lukter toalett, forblir det et toalett. Så til bjeffingen. Akkurat nå har hundene lært at bjeffing åpner døra, så det er den vanen vi må snu, ikke hundene det er noe galt med. Men vi starter ikke om natta. Tren på dagtid: lukket dør i tre sekunder, åpne mens det er stille, belønn. Bygg langsomt opp. Gi dem samtidig en skikkelig god liggeplass utenfor soverommet som fylles med tyggeben og gode ting, så stedet får verdi i seg selv. Det er ikke noe quick fix her, men med en gradvis plan er det absolutt løsbart. Med tre hunder samtidig kan det være verdt å få en trener til å se på helheten hjemme hos dere.
    • Får bare prøve meg frem litt, skal kjøpe sånn for å se. Umulig å vite før man har prøvd 😉 Takk for nyttig info Molly.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...