Gå til innhold
Hundesonen.no

Straffe med hånda?


Wheaten terrier

Recommended Posts

Skrevet

Hvis man f.eks. holder hunden om snuten når den gjør noe galt eller tar den i nakken, er det riktig? Har hørt at man ikke skal straffe hunden med hånda... siden den brukse til å ros med, klapp og kos? Er det rett?

Skrevet

Jeg har også hørt dette om at du aldri skal gjøre noe ubehagelig med hånden din, men jeg tror det er tull.

Selvsagt straffer ikke jeg hunden min, og da vil den heller ikke bli redd hånda mi. Den blir ikke redd bare for det om jeg holder den rundt snuten!

Skrevet
Jeg har også hørt dette om at du aldri skal gjøre noe ubehagelig med hånden din, men jeg tror det er tull.

Selvsagt straffer ikke jeg hunden min, og da vil den heller ikke bli redd hånda mi. Den blir ikke redd bare for det om jeg holder den rundt snuten!

Du skriver selvsagt straffer jeg ikke hunden min. Har du en hund som aldrig gjør noe galt da? Hehe.. Eller er det helt greit hvis den gjør noe, får den da bare ros for det??

Vil sige at det er lige så mye en straff og sige hardt NEI.

Skrevet

Før, da jeg korrigerte, brukte jeg som oftest bare et nei eller noe sånt. En periode gikk vi rundt med sitronsaftflaske i lomma for å stoppe biting (selvsagt feil, det veit jeg nå), og da ble hun redd for den flaska, så hun stoppet opp med det hun gjorde uansett hva det var da hun fikk øye på flaska.

Hunder lærer ved assiasjoner. Når du straffer med hånda hender det vel at du griper etter hunden, eller står litt truende. Hvis hunden da er løs kan det hende at den stikker av fordi den vet at nå kommer straffen.

Men selve hånden tror jeg det skal litt til at hunden blir redd for. Det måtte være hvis du straffer mye mer enn du koser, og om det skulle være tilfelle synes jeg synd på både deg og hunden. :)

Skrevet

vi kan løfte Småen etter nakken uten at hun gir så mye som et lite knyst i fra seg. når hun skal settes inn i buret i bilen så pleier vi å løfte henne etter nakken og setter henne inn (for hun hopper ikke inn selv).

Aiwa kan vi ta i nakken og men da som straff(hvis hun stjeler fra bordet eller bosset :) ) og da piper hun (pleier ikke å gjøre det, det pleier som regel å hjelpe med å knurre til henne hvis hun har gjort noe gale).

Tinka er det nokk å heve stemme litt til så er hun fullstedig klar over at hun har gjort noe galt (hun har aldrig blitt tatt i nakken), har noen ganger tatt i nakken for å flytte henne og gud hjelpe meg en mere fornærmet hun skal dere lete lenge etter altså :wink: .

Skrevet

Jeg har også tatt Eso rundt snuten noen ganger. (Når han er på sitt verste i leken, og glefser, biter og knurrer etter beina mine)

Men han er ikke redd hendene mine, for jeg er ellers veldig nøye med å "ta" mye i ansiktet hans, stryke over alt, sjekke tennene og sånt, å da bryr han seg ikke :)

Skrevet

Når en tar rundt snuten, skal en også holde rundt underkjeven også? Så man får hele snuta inne i hånda og lukker hånda rundt den?

Skrevet
Når en tar rundt snuten, skal en også holde rundt underkjeven også? Så man får hele snuta inne i hånda og lukker hånda rundt den?

Ihvertfall det jeg gjør. For tar man bare over snuten, uten å ta med underkjeven, så blir det jo så du kliper den skikkelig over snuten. Det er vel ikke nødvendig så lenge å "lukke" snuten ofte holder.

Skrevet

Skal man gjøre dette i tilfeller hvor hunden feks biter? Tenker på valpebiting i armen o.l. Testet dette på Mona, hun begynte å vri seg som en mark.

Skrevet
Skal man gjøre dette i tilfeller hvor hunden feks biter? Tenker på valpebiting i armen o.l. Testet dette på Mona, hun begynte å vri seg som en mark.

Jeg bruker denne metoden når Eso har sine gale perioder per dag, og går løs på beina mine. Å "spise" på mennesker får han ikke lov til.

Men når han gnager på senga mi og andre ting han ikke får lov til, så finner jeg heller fram en av lekene hans og avleder han med :)

Skrevet

Ja, samma her, jeg "straffer" henne ikke for å feks gnage litt på en stol (noe hun gjør veldig lite av).

Men hva i all verden skal en gjøre når valpen er rabiat og biter seg fast i underarmen på en, og biter skikkelig med kjeven? Ikke bare fortennene, men jekslene. Jeg tar tak over snuten på henne så jeg får åpnet munnen, sier strengt nei og prøver å få henne vekk. Men er man gira så er man gira :)

Noen gode råd?

Guest Vicky
Skrevet

syns at det å f eks ta en hund i øra er det samme som å si kraftig nei. Man må bare psyke seg opp nok :)

Skrevet
Ja, samma her, jeg "straffer" henne ikke for å feks gnage litt på en stol (noe hun gjør veldig lite av).

Men hva i all verden skal en gjøre når valpen er rabiat og biter seg fast i underarmen på en, og biter skikkelig med kjeven? Ikke bare fortennene, men jekslene. Jeg tar tak over snuten på henne så jeg får åpnet munnen, sier strengt nei og prøver å få henne vekk. Men er man gira så er man gira :)

Noen gode råd?

Med Tinka holdt det ofte å bare la henne koble ut litt. Enten slapp vi henne ut på verandaen noen minutter, eller så passet vi på at når hun var rolig (om så bare to sekunder) så klappet vi henne på magen og koste litt med henne. Lot henne koble ut rett og slett. Eller så reiste vi oss bare og gikk fra henne og begynte å holde på med noe annet (lage mat f.eks.).

Skrevet

Nei, jeg ville aldri ha straffet fysisk, og jeg sier bare NEI! en sjelden gang (når jeg tar henne på fersken i å ete kattedrit :) ). Jeg bruker det aldri under trening, for da ville hunden vært så opptatt av å UNNGÅ å gjøre feil (for å unngå straff), at rosen ikke hadde noen mening egentlig (rosen betyr egentlig bare da: *fjuh* jeg gjør ikke noe galt nå). Men som klikkertrener er denne rosen kjempeviktig, siden vi søker etter det hunden gjør rett, og ikke det den gjør galt. Så straff under trening på min måte er FY! FY!

Jeg har ikke behov for fysisk straff i dagliglivet :D

Skrevet
jeg tar speedy rundt snuten og har tatt ham i nakken en gang.. men han er ikke redd hendne mine fordet..

jeg har hørt at man kan ikke ta en chi i nakken, for da detter øya ut :) det er vell ikke sant vell?

Skrevet

jeg har hørt at man kan ikke ta en chi i nakken, for da detter øya ut :) det er vell ikke sant vell?

LOL :D

Skrevet

Min hund bryr seg ikke alltid om NEI-ordet. Jeg tar hunden i nakken, i øre, rundt munnen eller smekker den over snuten. Jeg kan si NEI hvis hunden gjør noe galt, og hvis den ikke hører så er det bare å reise seg opp og trampe mot hunden, det kan noen ganger være nok, men mange ganger tar jeg i hunden når jeg mener alvor. Feks. idag så bjeffet hunden mot et barn og da tok jeg hunden hardt i øret, la den i bakken og sa nei. hadde jeg bare sagt nei, så kunne det hende at hunden hadde gjort det igjen en annen gang. Har opplevd noen hunder som reagerer sterkt på bare kraftig stemme og tramp i gulvet, da hiver de seg på rygg og ser livredd ut. Rart hvor forskjellig hunder er.. :?

Skrevet
Har opplevd noen hunder som reagerer sterkt på bare kraftig stemme og tramp i gulvet, da hiver de seg på rygg og ser livredd ut. Rart hvor forskjellig hunder er.. :?

Enig! Hunder er vel som mennesker, enkelte er veldig tøff og sterk både fysisk og psykisk, andre tåler ikke noe.

Noen hunder knekker sammen bare man sier NEI til de, mens andre må man virkelig sette på plass.. Og dette tror jeg er mer individavhengig enn raseavhengig!

Guest Vicky
Skrevet

ja, jeg er enig i det... men det er raser som ofte har tendenser til forskjellige ting... noen ting ligger i arv... som med ranch aussies 8)

Skrevet

Enig! Hunder er vel som mennesker, enkelte er veldig tøff og sterk både fysisk og psykisk, andre tåler ikke noe.

Noen hunder knekker sammen bare man sier NEI til de, mens andre må man virkelig sette på plass.. Og dette tror jeg er mer individavhengig enn raseavhengig!

Min hund reagerer ikke på noe sånt hun :? Aner ikke hva jeg måtte gjort for å fått henne til å underkaste seg.

Guest Vicky
Skrevet

en frisk hund med normal psyke blir ikke dårlig av at eieren hever stemmen. [-X Det tåler en hund med god mentalitet helt greit.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Ja, jeg går gode turer først, og aktiviserer han. Gir han kong eller tyggebein når jeg går. Prøvd å lage en god rutine hjemme.  Men at du sier jeg skal levere hunden tilbake fordi jeg må på jobb, det blir for dumt! Han er 4 mndr, og ytterst få mennesker har mulighet til å være så lenge hjemme.  Rart så mange bikkjer klarer seg greit i hverdagen egentlig,  mtp at alle må være hjemme minimum 6 mndr(noe ganske få har vært..)  Og ikke alle har mulighet for å dra hjem fra jobb i lunsjen, eller ha bikkja med på jobb.. Hvor er dere normale mennesker med hund henn? Er dere ikke på forumer kanskje? Er dere jeg gjerne ville hørt fra..
    • Jeg skjønner ikke at en oppdretter skal se det som noe negativt at dere har en trygg, voksen hund fra før. Ja, det er noen som har fordommer, men hvis hunden faktisk ikke har noe problemer med utagering eller aggresjon hverken mot folk eller andre hunder, eller ressursforsvar eller andre ting, så vil de fleste seriøse oppdrettere se det som positivt. "Dominant" er et ord som trigger veldig mange diskusjoner i hundemiljøer. En dominant hund lager ikke bråk, den kan "ta kontroll", men en dominant hund er som oftest en trygg hund som kan ha god innvirkning på de rundt seg. Hvis hunden din er den som kan finne på å gå mellom do hunder som bråker kan det godt være hun er dominant. Dominans i denne sammenhengen betyr ikke å undertrykke og bølle med, den typen adferd er det vanligvis utrygge hunder som har. Det er en stor misforståelse at dominant adferd hos hund er en dårlig ting og et tegn på "dårlig oppdragelse" eller at den prøver å ta over styringen i husholdningen. Det er ikke så mye å forklare, hvis du sier til oppdretter at dere har en stor voksen, trygg hund fra før så bør det bare være positivt.
    • Har du jobbet noe med å legge grunnlag for alene trening? Hvis han har hylt og skreket når du hat gått fra en times tid tidligere, hva har du gjort med det?  Hvilken rutine har du før du går fra ham? Hunder er vanedyr. Siden du nevner "boka" så antar jeg du har lest om å lufte og aktivisere valpen så den er sliten, gi den et trygt område og noe å tygge på? Sett gjerne på radio eller TV så han har lyd rundt seg. Men hvis du jobber fulle dager så er det alt for tidlig uansett å gå fra valpen en hel dag nå. Jeg ville helt ærlig vurdert å levere hunden tilbake. Hvis du ikke har noen til å hjelpe deg med å korte inn alenetiden, lufte innimellom og sånt, så er det alt for tidlig for en så liten valp å være alene en arbeidsdag. Er det noen i nabolaget som kan hjelpe? Dette må jobbes in gradvis. Til tross for at vi allerede hadde en hund som var trygg alene hjemme tok det 6 mnd før vår andre hund kunne være alene tilnærmet en full arbeidsdag. De færreste har mulighet til å være hjemme i 6 mnd med en valp, men da krever det at man har en plan, mulighet til å ha med valpen på jobb, halve dager, naboer, familie eller venner som kan passe og lufte litt, osv. Er man alene og ikke har det nettverket så tenker jeg at da passer det ikke å ha hund i denne fasen av livet.
    • Min valp(15 uker) hyler og skriker når han er hjemme. Jeg starter i jobb nå, og han MÅ lære seg å være alene. Jeg har prøvd etter boka (10 sek utenfor døra, inn, ikke ros, 20 sek, inn....) Dette funker, men går det over minutter begynner han å hyle. Han er fritt i leiligheten.  Også prøvd bur/mindre område, men samme utfall - værre med bur. "Boka" sier jeg ikke må la han være alene og hyle, da kan han få større problemer. Men jeg MÅ jo gå snart. (Og ja, jeg har dratt fra han for korte turer- 1 time) Prøvd å filme, og han gir seg ikke etter 30 min..han holder på til jeg kommer tilbake. Hva gjør jeg??? Jeg har ingen til å passe han..
    • Hos meg så så morgenrutinene ganske like ut da jeg hadde valp i huset. Valpen våknet som regel tidlig, ofte rundt samme tidspunkt som dere opplever nå. Jeg gikk rett ut med en gang, bare en kort tur for å få gjort det viktigste. Etterpå ble det litt rolig lek eller enkel kontakttrening inne, mest for å få hun i gang uten å gjøre hun helt gira. Så fikk hun frokosten sin, og etter det gikk vi ut igjen for en ny do‑runde. Jeg merket fort at det var bedre å holde morgenen ganske forutsigbar, så hun visste hva som kom og ikke ble stresset. Litt hjernetrim eller en enkel oppgave før jeg dro på jobb fungerte veldig fint det gjorde hun mentalt sliten uten at hun ble overstimulert. Når jeg dro, fikk hun være i valpegrind/et trygt område med noe å tygge på og litt rolig aktivitet. Jeg prøvde å gjøre avskjeden så nøytral som mulig, så det ikke ble noe styr rundt det. Så kort sagt: ut – inn – litt trening – mat – ut igjen – rolig aktivitet - hvile. Det funket veldig bra hos oss.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...