Gå til innhold
Hundesonen.no

Populærnavn/forkortelser på hunderaser


vipsen

Recommended Posts

Skrevet

Etter tråden i tilbakemeldinger tenkte jeg å lage en liste over raser som forkortes/har populærnavn/kjælenavn, så kan den klistres i en kategori til opplysning for nye hundefolk :)

Skriv i vei, det er gjerne ikke vits i å poste samme forkortelse flere ganger, så man kan godt lese gjennom tråden først og se hva som er lagt til.

Skrevet

Mutte: alaskan malamute

Nuffe: new foundlender

malle: malinois

terv: tervueren

lakke:lakenois

gronnis/grønnis : groenendael

sheltie: shetland sheepdog

Aussie: australien sheperd

BC : border collie

Phuh..gadd ikke mer...

Skrevet

Toller - Nova scotia duck tolling retriever

Labbe - Labrador

Es - Engelsk setter

Is - Irsk setter

Gs - Gordon setter

Neg - Norsk elghund grå

Chi - Chihuahua

Rottis - Rottweiler

Dobbis - Dobermann

Flat - Flat coated retriever

Skrevet

BC Border collie

GD grand danois

ES engelsk setter

IS irsk setter

GS gordonsetter

Toller novia scotia toller retriver

curly curly coated retriver

nuffe new foundladshund

labbe/ labbis labrador

yorkie yorkshire terrier

OES old english sheepdog

dette er vel noen..

vet ikke om jeg har en cav jeg..

Skrevet

Jrt - jack russel terrier

skotte - skotsk terrier

westie - west highland white terrier

chi - chihuahua

sib - siberian husky

alaskan - alaskan husky

dalmis - dalmatiner

shelti - shetland sheepdog

KO - kaukasisk owcharka

Skrevet

beardis = bearded collie

tibbe = tibetansk terrier

tibbe = tibetansk spaniel

jack = jack russell terrier

wheaten = softcoated wheaten terrier

bulle = bullterrier

amstaff = american staffordshire terrier

ambull = amerikansk bulldog

portis = portugisisk vannhund

Skrevet

Som Havana sa, Portis=Portugisisk vannhund. Ofte brukes også PWD eler portugiser.

Perro=Spansk vannhund

Skrevet

Jeg har forresten BH (Neida jeg fikk ikke en plutselig trang til å fortelle om undertøyet mitt - jeg sikter til hunderasen min) :)

Skrevet

Oppsummering:

Alaskan - Alaskan Husky

Ambull - Amerikansk Bulldog

Amstaff - American Staffordshire Terrier

Aussie - Australien Sheperd

BC - Border Collie

Beardis - Bearded Collie

Bedlis/Bedlington - Bedlington Terrier

Berner - Berner Sennen

BH- Bichon Havanais

Bulle/Bull - Bullterrier

CC - Chinese Crested

Chessie - Chesapeak Bay Retriever

Chi - Chihuahua

Curly - Curly Coated Retriver

Dalmis - dalmatiner

Dobbis/Dobbe - Dobermann

ES - Engelsk Setter

ESS - Engelsk Springer Spaniel

Flat - Flat Coated Retriever

GD - Grand Danois

Golden - Golden Retriever

GJD - Great Japanese Dog

Gronnis/Grønnis - Groenendael

GS - Gordon Setter

Heeler: Lancashire Heeler

IS - Irsk Setter

Islending/Islender - Islandsk Fårehund

IW/IU - Irsk ulvehund

Jack/JRT - Jack Russell Terrier

Japaner - Japansk Spisshund

KO - Kaukasisk Owcharka

Labbe/Labbis - Labrador

Lakke - Lake Nois

Malle - Malinois

Mutte - Alaskan Malamute

Nuffe - New Foundlander

NEG - Norsk Elghund Grå

OES - Old English Sheepdog

Papi - Papillon

Perro - Spansk vannhund

Pomme - Pomeranian

Portis/PWD/Portugiser - Portugisisk Vannhund

Rottis - Rottweiler

Sammy - Samojed

Sch-schæferhund

Schipper - Schipperke

Sheltie - Shetland Sheepdog

Sib - Siberian Husky

Skotte - Skotsk Terrier

Staffe - Staffordshire Bull Terrier

St.B - St. Bernardshund

Terv - Tervueren

Toller - Nova Scotia Duck Tolling Retriever

Tibbe - Tibetansk Spaniel

Tibbe - Tibetansk Terrier

Westie/WHWT - West Highland White Terrier

Wheaten - Softcoated Wheaten Terrier

WSS - Welsh Springer Spaniel

Yorkie - Yorkshire Terrier

Guest Jonna
Skrevet

Ak-Australsk Kelpie

WK-Working Kelpie

Kelpie-samlebegrep, kan gjelde begge raser.(På lik linje som f.eks Belger/Setter/Retriver)

Skrevet

jeg har hørt mange kalt tibetansk spaniel og tibetansk terrier for tibber:P

Ja, stemmer jo det..

Men det er litt irriterende noen ganger.. Når folk snakker om tibber, vet du jo ikke om de snakker om Tibetansk Spaniel eller om de snakker om Tibetansk Terrier.. Hvordan skal man vite forskjellen?

Tibbe Spaniel og Tibbe Terrier?

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Så dette skjer sammen med andre hunder i huset? Det høres jo ut som hun kan trenger litt tydeligere rammer og trening på ro rundt de andre hundene generelt. Alt dette er jo ting som bør jobbes med, og ikke bare avbrytes og unngåes der og da. Hvis dette allerede har vært sånn i snart to år så vil jeg anbefale å få hjelp av en hundetrener som komme hjem til dere og se på rutinene og hjelpe med et treningsopplegg som kan gjøre henne både tryggere og roligere.
    • Hundene er løse inne så de er ikke i bånd. Har merka at hunden er stresset og ikke helt hva hun skal gjøre med all stresset inne i seg så hopper hun på ryggen. Også eskalerer det. Det samme er i bilen og hundene er i bur. Hunden kan ikke se de andre sitter i bur fordi da bjeffer hun og stresser. Hunden har da eget bur med teppe rundt og det fungerte bedre. Hun må dog hentes ut av bilen sist fordi hun kan ikke se at de andre hundene hopper ut av bilen etter hun er på bakken. Da hopper hun opp på ryggen igjen. Hun er alltid sist ut men noen ganger går heller ikke det og hun blir frustrert. Jeg merka at det var noe med valpen da hunden kom hit og har hatt utfordringer med det senere. Men vi fortsetter å jobbe med dette. Prøver å la hun verken bli overstimulert eller understimulert men med akkurat passe aktivitet. Også det mentale og mentaltrening.
    • Generelt sett ville jeg forøvrig kuttet ut all hilsing i bånd. Sosialisering foregår enten med båndtur sammen uten hilsing, eller løs med maks to andre hunder om gangen, helst med en båndtur uten hilsing før de slippes sammen. Økt frustrasjon på grunn av forventning til hilsing er sannsynligvis en av de vanligste årsakene til passeringsproblemer og aggresjon mot andre hunder. 
    • Simira har rett – det er stress, ikke rang. Det du beskriver høres ut som en hund som blir overstimulert i møte med andre hunder, og når du tar henne ned, eskalerer frustrasjonen fordi hun ikke fikk gjort det hun ville. Det viktigste nå er å gi henne mindre mulighet til å øve inn adferden. For hver gang hun ypper og hopper på en annen hund, vil hun gjøre mer av det i fremtiden. Så dere må holde større avstand og starte med møter hvor hun kan være rolig. Lang avstand, korte møter(muligens ingen møter), pause FØR hun når det frustrasjonspunktet hvor hun "mister hodet". Jeg skriver mer konkret om å bygge ro her, om dere vil ha en plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/ At den ikke reagerer på ALLE hunder er faktisk greit – det betyr at hun ikke er generelt aggresiv, men at det noen møter trigges frustrasjonen særlig mye. Fokuser på hvilke møter som går bra, og bygg derfra.
    • Dette har absolutt ingenting med rang å gjøre, det er en ren stressfunksjon. Det handler om situasjonen der og da, hva hunden har gjort rett før og tidligere på dagen, hvem som holder i båndet og hvordan de reagerer, den andre hunden og hvordan den reagerer, og sikkert mange andre ting. Igjen, her må hilsing og lek med andre hunder begrenses. Og hvis dette likevel skjer må hunden såklart uansett fjernes fra situasjonen umiddelbart. Jeg ville fått hjelp av en instruktør til å se på og jobbe med dette, så det ikke utvikler seg. Jo flere ganger dette skjer, jo mer øker sjansen for at det vil fortsette, og for at det før eller senere vil bli en konflikt der noen blir skadet.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...