Gå til innhold
Hundesonen.no

Meg og min Calmmo:)


tussii88

Recommended Posts

Skrevet

Jeg er en 18 år gammel jente fra Kautokeino(*kremt*) og har en hund på ca. 14 år.. :P Hunden min heter Calmmo(samisk navn) og er en hannhund. Vi har vært sammen siden jeg var 4 år da(husker ikke helt,forståelig nok :P )

Calmmo er en blandingshund..halvt sauehund..mistenker at han er dels en tysk rase som jeg ikke husker navnet på,men så bilde av den rasen og det lignet ihvertfall. :)

skal nok sette inn bilde senere.. :P

edit: har bilde :) er han ikke søøøøøøøøt??? :P

Skrevet

Heisann og velkommen hit :)

Kjempepen hund du har. Driver du med noe sport med han, Lp eller noe lignede?

Husk å ta en titt gjennom retningslinjene øverst til venstre, og du må bare spørre hvis det er noe du lurer på

Skrevet

Hei og velkommen hit til oss!

Så spennende med samisk navn! Tror du er den eneste som har det her inne!

Hva betyr Calmmo da?

Håper dere vil trives her begge to :)

Skrevet

Heisann og velkommen hit :P

Kjempepen hund du har. Driver du med noe sport med han, Lp eller noe lignede?

Husk å ta en titt gjennom retningslinjene øverst til venstre, og du må bare spørre hvis det er noe du lurer på

Nei,driver ikke med noe sport med han nei :icon_redface: han er (eller var da,nå er han så skrøpelig) turkamerat og sånn.. Han er ikke lagd for sport han :P

De der gule flekkene over øynene hans, når en hund har sånn,så får den ofte navn Calmmo. Calmmit betyr øyne.. :P

og takk alle sammen,føler meg veldig velkommen :P

Skrevet

Velkommen! Fin hund med veldig fint navn. Kunne godt tenkt meg et samisk navn på min neste hund (når det blir aktuelt) - kan du hjelpe da? Har en filleonkel som har samisk som morsmål, men jeg stoler ikke helt på at han ikke ville foreslå et navn som var mindre enn passende... ;-)

Forresten - betyr det noe for uttalen at det skrives med to m'er? I mine ører høres det mest samisk ut med trykk på første stavelse (CALmmo, ikke calmMO, om du forstår?) - er det riktig?

  • 7 months later...
Skrevet

Har ikke vært her på en gooood stund.. men har egentlig ikke noe grunn til å være her lenger.

For vi avlivet Calmmo 7.juni.. :)

og det var det verste jeg har vært med på.. gråt og gråt.. han ligger begravd nedenfor huset her.

savner han ennå..

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Men hva gjør man om det ikke går? Og hvor lenge prøver man å få det til å funke? 
    • Det er veldig individuelt. Jeg har aldri hatt noe problem med hundene og sjelden kattene, men tok til oss en voksen omplasseringskatt som gikk etter hundene og angrep dem, han ble levert tilbake. Har tatt til meg både kattunger og voksene katter, men aldri prøvd med "ikke kattevante" voksene hunder. Har hatt Sheltie (gjeterhund) og aldri hatt noe problem, men har du hund med høyere gjeterinstinkter kan det bli problemer.  Noen ganger går det sånn også. Passhund (Jämthund) og ny ungkatt.  
    • Generelt sett, ja. Gjeterinstinktet er et "subsett" av jaktinstinkt. Det betyr ikke at det ikke kan gå, mange gjeterhunder lever jo for eksempel på gårder sammen med katter. Men å leve inne i samme hus blir fort noe annet igjen. Du kan jo snakke med oppdretter om hvordan foreldre og søsken evt. går med katt, og du vet kanskje selv hvordan hundene dine reagerer på katter og andre smådyr på tur? Selv om det er noe litt annet så gir det en indikasjon på hvor sterkt jaktinstinktet er.
    • Har gjetere høyt jaktinstinkt? Jeg har gjeterhunder.
    • Det kommer an på hunden og katten, gemyttene deres, og hvem som kom først i hus. Hunder med høyt jaktinstinkt (gjetere, mynder, terriere mm.) går generelt dårligere med katter fordi de trigges lettere til å jage dem. Vi hadde to katter da vi fikk hund, og det gikk aldri bra. Vi endte med å omplassere kattene. De var dog voksne omplasseringskatter som ikke var spesielt trygge i utgangspunktet, og vi kunne ingenting om hundetrening og fikk en rase med mye jaktinstinkt.  En voksen og trygg katt og en valp med mindre jaktinstinkt har større sjanse for at det går bra, eller en kattunge sammen med en voksen hund som ikke har vist mye interesse for å jage katter. De fleste kan trenes og tilvennes med litt kunnskap, men ikke alle. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...