Gå til innhold
Hundesonen.no

Lat hund i varmt vær


Ingvild

Recommended Posts

Skrevet

Her i Trondheim har sommeren kommet (den varer nok ikke så lenge da men) og Tinka har det helt forferdelig egentlig. Pelsen hennes er jo kullsvart og med tjukk underull og tette dekkhår er det mer enn varmt nok fra før av for henne. Når det da i tillegg er oppe i 18-23 grader i skyggen og dobbelt så varmt i sola, da skjønner jeg at det ikke er helt lett å være svart labrador. Men det er ikke bare når hun er i ro at det er varmt, enda verre er det når vi er på tur/trening. Kom nettopp inn fra en times tur med Tinka, og på slutten av turen ble hun så lei at hun la seg rett ned. Trente litt på starten av turen også, og hun var ikke akkurat særlig samarbeidsvillig. Alt går så tregt med henne nå når det er varmt, hun går tregt, hun løper tregt, hun bruker lang tid på å sette seg, legge seg osv, og generelt sett er det vel egentlig kun å snuse, ligge stille, spise, drikke og bade hun har lyst til å gjøre.

Jeg skjønner jo at hun ikke kan ha like god kondis og arbeidslyst nå som når det er 5-10 grader ute, men jeg syns jo hun er altfor lat sånn som hun er nå (kan bli en kjedelig sommer om været er bra liksom). Er det noen som har noen tips til hvordan jeg kan trene opp kondisen hennes, få henne i bedre form og mer utholdende? Må jeg bare ta det gradvis - starte med å sykle 30 min, deretter 40, 50 osv? Men hjelper det egentlig på hvor utholdende/arbeidsvillig/oppmerksom hun er når vi trener lydighet?

Skrevet

Hun har det varmt stakkar, derfor blir hun slappere. Pass på å gi henne mye å drikke og kjøl henne gjerne ned. Jeg synes at hun bør få lov til å være "lat" om dagen og heller ta turene om ettermiddagen når det er kjøligere eller ta henne med å svømme(god trening).

Guest Christine
Skrevet

Hmm..Skjønner henne..

Men hva med og bli med oss på leir da? :)

Skrevet

Romeo har det også sånn når det er varmt ute. Det jeg pleier å gjøre når jeg skal på trening og det er varmt er å sette han i badekaret og dusje han på det kaldeste over hele kroppen :) Han overlevde ag-treninga på torsdag, så :)

Det virker som om han synes det er godt :D Hva hvis du setter opp et lite basseng av et slag med litt vann oppi som hu kan legge seg i når hu føler for det.. Tren i veldig korte økter, så går det nok fint :D

Guest Christine
Skrevet

Hmm..Milo fungerer heller ikke ser det ut som :S

SKulle løfte op den ene labben hannes i stad, og hele hunden datt på trynet.. :)

Får vente med treninga da.. :)

Skrevet

Når det er så varmt at Raja ikke klarer å gå på tur eller trene lar jeg heller være. Når det er så varmt som det er nå anbefaler jeg de heller å gå på tur/trene tidlig på morgen og seint på kveld (fra solen begynner å gå ned til den har gått ned).

Når Raja har slik langt og svart pels som hun har vil jeg ikke tvinge henne til å gjøre ting når det er så varmt. Uansett hvor god kondis Raja hadde hatt tror jeg ikke hun hadde klart å holde på lenge selvom i denne varmen.

Skrevet

Lunah er også slakt i sommervarmen.

Jeg tror ikke det er så mye å få gjort med det, vi har i hvertfall snudd døgnet helt. Sover om dagen, våken om natta.

Syns det er litt bedre jeg, da får man gjort litt mer ut av det.

Skrevet

Eddie har det varmt om dagen han også.Dusjer han på brystkassa og magen og lar han vasse i sjøkanten så han får avkjølt seg.Når sola har gått ned,er han i form igjen,så da passer det bra å gå en lengere tur.

Ikke så bra for dyr å være i bevegelse i denne varmen.Ville dyr beveger seg lite de også når sola steker.

Skrevet

ask har jo nokså lys pels, så han plages nok ikke like mye som tinka, men på en skogatur her før helga kunne jeg ha han løs (!) han var så utslitt av varmen at han bare diltet i hælene mine hele turen.

men siden tinka er så glad i å bade, kan du jo ta henne med til fjæra. et stykke å gå i varmen men dog. :)

er badesesongen på treffene i gang eller? :)

Guest Christine
Skrevet

ask har jo nokså lys pels, så han plages nok ikke like mye som tinka, men på en skogatur her før helga kunne jeg ha han løs (!) han var så utslitt av varmen at han bare diltet i hælene mine hele turen.

men siden tinka er så glad i å bade, kan du jo ta henne med til fjæra. et stykke å gå i varmen men dog. :)

er badesesongen på treffene i gang eller? :D

Det kan jeg skrive under på :)

Sist treff vi var med på så badet Milo som bare det han.. :D

Skrevet

Rambo er jo litt liten, og har ikke så mye underpels, men han er jo for det meste svart da. Han peser mye og blir sliten mye fortere, men han er en hyper unghund så vi går like mye tur og leker like mye, han tar ofte intiativet i sommervarmen til å leke, så for meg går det bra :)

Skrevet

Jeg tror ikke at jeg ville ha syklet med en hund som er så varm. Kan jo risikere at hun kollapser av varme

Skrevet

Tar det egentlig ganske med ro i varmen. Hera elsker å ligge i sola og stekes. Så drar vi og bader somregel. Idag dro vi en lang tur opp alpintbakken her, og da var vi alle ganske så peist. Hera la seg ned i snøen (noen flekker på tur opp) og la seg i bekken. Men hun er klar for tur uansett. Selv om hun kan være litt sløvere i varmere. Bare ligger å sole seg.

Skrevet

Hos oss er det også late dager, enten går vi tidlig eller sent, midt på dagen er det slækking i sol eller skygge som de føler for. Seks-syv-åtte tiden på kvelden begynner tempen å bli mer levelig både for to- og firbeinte, i hvert fall om man skal gjøre ting litt fortere enn skrittgang...

En regel for sykling: aldri når det er varmere enn 15 grader og ikke i solstek -i hver fall det jeg har 'vokst opp med'

Guest Christine
Skrevet

Samme regel som Vipsen som gjelder hos meg..

Syklet en liten tur i dag da, bare bort til sjøen, i skritt, så han fikk bade :) Sammes som en gå tur :)

Skrevet

Mona er så sløv.. Hun vil helst bare ligge inne og ikke gjøre noe. Prøvde å gå tur med henne for et par dager siden, etter tre km hang hun i båndet BAK meg og gikk i tempo som om hun var 9 år gammel.

Best å ta det på kvelden, eller dra på stranda :)

Skrevet

Wheatenterriere tåler mye kulde men lite varme, de er kjent for å bli utilpass når det er varmt. Pippin vil helst ligge på verandaen, der kan han ligge i skyggen under bordet og kikke på to- og firbeinte som går tur forbi. Så rusler vi oss en rolig tur "etter behov". Hvis jeg hadde foreslått trening eller sykkeltur så hadde han nok snøftet sånn som bare Pippin kan snøfte!

Skrevet

Våte kalde håndklær er tingen på varme hunder...

Lurt tips, det skal jeg prøve! Mamma kommer til å klikke pga "håndklærne er til oss, ikke hunden!" men det får gå.

Guest Christine
Skrevet

Lurt tips, det skal jeg prøve! Mamma kommer til å klikke pga "håndklærne er til oss, ikke hunden!" men det får gå.

Jeg stjal et i morrest jeg..Lå det over Milo, klippet det til passe lengde og bredde. Og fikk sydd det på fronten..Så la jeg det i kaldt vann, vre opp og tok det på :)

Skrevet

Jeg er så "ond" at jeg forventer at Loke skal rundere i det varme været til tross for lang, tjukk sort pels med mye underull.(han har ikke røytet i våres) Han er en type som lett blir satt ut av varmen har jeg merket tidligere, så her må det trenes.Han får korte økter og blir vannet godt i pausene, men seriøst:dette må han lære seg.Tror det ligger litt tilvenning bak noe sånt , og jeg vil ikke ha en hund som ikke fungerer på konkuranse dagen pga varmt vær.Hvis noen skulle lure:han har aldri rundert så ivrig før og det til tross for varmen :)

Når vi kom hjem trente vi LP på verandaen hvor kveldsolen steker.Han lå rett ut i pausene men var intens og fin under treningsøktene :)

Skrevet

toya vil også gå tur i varmt vær, hu er like i farta som ellers, bare litt mer pesing...

men hu holder da ut, må da gå tur med pelsen :)

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Med denne innstillingen kommer du til å få mange overraskelser i hundeholdet ditt i årene som kommer:) 
    • Tenker at du først og fremst må stikke fingeren i jorda å innse hva slags gener valpen din har. Alle disse tre rasene har grunnleggende mye jaktinstinkt. Alt beror seg ikke på at du er flink til å trene hunden din i valpestadiet. Om du har valp etter foreldredyr/linjer med mye stress og lite impulskontroll har du mildt sagt en jobb foran deg Jeg hadde aldri, ALDRI stolt på min amerikanske bulldog alene rundt små dyr eller katter. Det ville høyst sannsynlig blitt blodbad. Ikke fordi han var slem, ond eller dårlig trent. Men fordi han hadde ett voldsomt jaktinstinkt. Jo før du innser at det mest sannsynlig kan være tilfelle med din hund og, dess bedre er det. Tilrettelegg for minimalt med triggere for hunden din og å holde dyra skilt når du ikke hjemme eller kan følge godt med på interaksjonen mellom dem er mitt beste tips til deg. Pluss, trene på impulskontroll og konsentrasjon. Atferden på hunden din kommer garantert til å forandre seg når den går igjennom de forskjellige kjønnsmodningsfasene - kanskje spesielt dersom du har hannhund.  Fortsett å trene gjennom hele livet til hunden din så minimerer du sjansen for at noe går galt. 
    • Jeg meldte en bekymring til mattilsynet i sommer. Hadde masse bevis på at dyrene ikke hadde det bra, hadde samtaler på telefon, SMS, mailkorrespondanse med saksbehandler fra Mattilsynet, pluss jeg lagde egen googledisk-folder med bilder og videoer av forholdene som hun/de fra Mattilsynet hadde fri tilgang til. Jeg vet også at Mattilsynet var der i hvert fall en gang på befaring. Det endte i at eieren fortsatt har dyrene, noe jeg syntes er heeelt hårreisende.  Hundene hadde tak over hodet, tilgang til mat og vann - så da var det ikke skjellig grunn til omplassering. På tross av at de konstant sto ute, sloss så blodet sprutet og ikke ble møkka for... Nå har jeg flytta, men da jeg fortsatt bodde i området stod det to voksne pluss fire/fem valper i samme hundegård. Alle utenom den ene var forholdsvis store driv- og jakthunder på rundt 25/30 kilo. Tror også at Mattilsynet har sykt mye å gjøre, med lite ressurser til å gjennomføre alt, at de kun har mulighet til å befare bekymringer der dyr er døende eller har veldig, veldig kummerlige livsforhold. Det du beskriver er selvfølgelig helt ******, men trolig ikke nok til at Mattilsynet kommer til gjøre noe.. Dessverre.
    • Som jeg nevnte så er alle rasene i blandingen kjente for å ha sterkt jaktinstinkt. Noe av denne kunnskapen kommer for min del fra Linn som har hatt ambull i mange år, og vi kjenner begge både oppdrettere og aktive hundesportsfolk med alle disse rasene og er aktive i sine respektive raseklubber. Det betyr ikke at det er umulig, men definitivt en langt større utfordring enn om du hadde kjøpt en labrador eller en cocker spaniel. Og det synes jeg oppdretter burde visst om med en slik kombinasjon, men tiltroen min til oppdrettere som blander slike raser er heller ikke veldig stor.  Det er jo uansett bra om det går fint, og så lenge man er bevisst på hva slags hund man har så er det bedre.
    • Hvor har du det fra??? Mage hunder blir feilaktig kalt for kattedrepere, uten at det er noe hold i det. Ja, hundene våre, uansett rase, har jaktinstinkt i større eller mindre grad, men at ambull er så mye verre enn mange andre hunder, har jeg vanskelig for å tro.  Nå kan jeg uansett fortelle at det gjøres store fremskritt her i huset. Hunden har lært seg å sitte når kattene passerer, og han viser en mye lavere interesse for de nå enn i begynnelsen. Han kan fint ligge rolig i ene enden av sofaen og en av kattene ligger i den andre delen uten at de gjør noe stort nummer av hverandre. Så jeg syns vi er på rett vei 🙂
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...