Gå til innhold
Hundesonen.no

IQ hos ulike hunderaser


camilla bye-pedersen

Recommended Posts

Rangering 1-10: De smarteste hundene

Forståelse for nye kommandoer: under 5 repetisjoner

Avlyde første kommando: 95% av gangene eller bedre

Rank Rase

1 Border Collie

2 Pudel

3 Schaferhund

4 Golden Retriever

5 Doberman

6 Shetland Sheepdog

7 Labrador Retriever

8 Papillon

9 Rottweiler

10 Australian Cattle Dog

__________________________________________________

Rangering 11-26: Gode arbeidshunder

Forståelse for nye kommandoer: 5-15 repetisjoner

Avlyde første kommando: 85% av gangene eller bedre

Rank Rase

11 Welsh Corgi (Pembroke)

12 Miniature Schnauzer

13 English Springer Spaniel

14 Belgian Tervuren

15 Schipperke og Belgian Sheepdog

16 Collie Keeshond

17 German Shorthaired Pointer

18 Flat-Coated Retriever og

English Cocker Spaniel og

Standard Schnauzer

19 Brittany

20 Cocker Spaniel

21 Weimaraner

22 Belgian Malinois og Bernese Mountain Dog

23 Pomeranian

24 Irish Water Spaniel

25 Vizsla

26 Cardigan Welsh Corgi

__________________________________________________

Rangering 27-39: Over gjennomsnittlig arbeidshunder

Forståelse for nye kommandoer: 15-25 repetisjoner

Avlyde første kommando: 70% av gangene eller bedre

Rank Rase

27 Chesapeake Bay Retriever

Puli

Yorkshire Terrier

28 Giant Schnauzer

29 Airedale Terrier

Bouvier Des Flandres

30 Border Terrier

Briard

31 Welsh Springer Spaniel

32 Manchester Terrier

33 Samoyed

34 Field Spaniel

Newfoundland

Australian Terrier

American Staffordshire Terrier

Gordon Setter

Bearded Collie

35 Cairn Terrier

Kerry Blue Terrier

Irish Setter

36 Norsk Elghund

37 Affenpincher

Silky Terrier

Miniature Pinscher

English Setter

Pharaoh Hound

Clumber Spaniel

38 Norwich Terrier

39 Dalmantiner

__________________________________________________

Rangering 40-54: Gjennomsnittlig arbeid / lydighet intelligens

Forståelse for nye kommandoer: 25-40 repetisjoner

Avlyde første kommando: 50% av gangene eller bedre

Rank Rase

40 Soft-Coated Wheaten Terrier

Bedlington Terrier

Fox Terrier (Smooth)

41 Curly-Coated Retriever og Irsk Ulvehund

42 Kuvasz

Australian Shepherd

43 Saluki

Finnish Spitz

Pointer

44 Cavalier King Charles Spaniel

German Wirehaired Pointer

Black & Tan Coonhound

American vannSpaniel

45 Siberian Husky

Bichon Frise

English Toy Spaniel

46 Tibetan Spaniel

Foxhound (English)

Otterhound

Foxhound (American)

Greyhound

Wirehaired Pointing Griffon

47 West Highland White Terrier

Scottish Deerhound

48 Boxer

Great Dane

49 Dachshund

Stafforshire Bull Terrier

50 Alaskan Malamute

51 Whippet

Chinese Shar-pei

Fox Terrier (Wire)

52 Rhodesian Ridgeback

53 Ibizan Hound

Welsh Terrier

Irsk Terrier

54 Boston Terrier

Akita

__________________________________________________

Rangering 55-69: Noenlunde bra arbeid / lydighets intelligens

Forståelse for nye kommandoer: 40-80 repetisjoner

Avlyde første kommando: 30% av gangene eller bedre

Rank Rase

55 Skye Terrier

56 Norfolk Terrier

Sealyham Terrier

57 Mops

58 Fransk Bulldog

59 Brussels Griffon

Maltese

60 Italian Greyhound

61 Chinese Crested

62 Dandie Dinmont Terrier

Petit Basset Griffon Vendeen

Tibetan Terrier

Japanese Chin

Lakeland Terrier

63 Old English Sheepdog

64 Great Pyrenees

65 Scottish Terrier

St Bernard

66 Bull Terrier

67 Chihuahua

68 Lhasa Apso

69 Bullmastiff

__________________________________________________

Rangering 70-79: Laveste grad av arbeid / lydighets intelligens

Forståelse for nye kommandoer: 80-100 repetisjoner eller mer

Avlyde første kommando: 25% av gangene eller dårligere

Rank Rase

70 Shih Tzu

71 Basset Hound

72 Mastiff

Beagle

73 pekingneser

74 Bloodhund

75 Borzoi

76 Chow Chow

77 Bulldog

78 Basenji

79 Afghan Hound

__________________________________________________

Selv syns jeg slike tester egentlig er fullstendig tåpelige. Testen sier ikke noe om hvordan de har trent (en chow chow setter seg kanskje ikke raskt på kommando selv om den blir presset ned, i motsetning til en border collie - men hvem av dem er egentlig smartest? - eller, om de har f.eks. klikkertrent så vil jo rasene som jobber best for f.eks. mat komme øverst, men det gjør dem ikke noe smartere av den grunn), hva de har trent på (selvsagt vil f.eks. en labrador holde fast noe raskere enn en airdale terrier, men gjør det labradoren smartere?) osv.

Jeg sier: Dropp å se på hva testen sier og se heller på din egen hund! Tinka er en labrador og står som nummer sju, men hun virker da til tider innmari korka i hodet allikevel.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hugo er en svært intelligent hund, han er det bare på sin egen måte. Og - uten å mene noe vondt om border collier i det hele tatt - gikk tur med hugo og en bc, og enhver hund som glatt hopper etter en pinne uten å se seg for er i mine øyne ikke altfor lur... Begge hundene løp etter pinnen, men bare en av dem hoppet ned stupet. Lille skatten min stoppet, så ned, og fant en annen vei ned istedenfor rett ned. Det er intelligens det, ikke hvor mye klarer du å pugge på hvor kort tid.

Respekterer at bc eiere mener det motsatte :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg skjønner fortsatt ikke at terven liksom er smartere enn groenendaelen :) (gjør du vips?:( )

At mallen kom lenger ned var ikke så overaskende... B)

Kult at Irske Ulvehunden er "smartere" enn Assuien Hi hi!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg skjønner fortsatt ikke at terven liksom er smartere enn groenendaelen :) (gjør du vips?:( )

Du vet, kinderegg.. Lys utenpå - mørk inni og omvendt ;) Det som overrasker meg er at setteren kommer langt ned, hehe, min er i hvert fall mye mye mye smartere enn den blonde belgertøtten...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det som overrasker meg er at setteren kommer langt ned, hehe, min er i hvert fall mye mye mye smartere enn den blonde belgertøtten...

Langt ned? Synes det var en kjempeprestasjon av setterne og havne i "Over gjennomsnittlig arbeidshunder"-klassen jeg! :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Lista hadde stemt ganske bra den..hvis man hadde skiftet ut ordet "smart" med "tjenestevillighet" eller no' :(

Også skjønner jeg ikke hvorfor så mange skal ha aussie, siberian husky ligger jo bare 3 plasser etter jo! :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

jeg har border... men mener egentli at de fleste hunder er smartere en de... en border gjør ALT for en pinne eller noe lignende, mens snadre hunder må vurdere det. de vet jo at de kan få den tingen senere liksom :)

men må bare skryte litt av mitt domme dyr da :(

en vennine av meg fant et bilhjul med felger og alt. tok en trebit og la nedi hjulet,

min kjære donny ble frustrert i noen sekunder der han bjeffa, bet på hjulet osv... så stoppa han, så på hjulet litt. så tok han tak i den der du fyller luft... å dro hjulet med seg bort ;)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Går man til kilden, så er disse undersøkelsene langt fra tåpelige - og vel ganske mer velformulert enn i de "enkle" og populariserte gjengivelsene. Det er den amerikanske psykologen og hundetreneren Stanley Coren, som også har skrevet innsiktsfullt om hunders språk og mange andre bøker, som bad 200 lydighetsdommere om å rangere 110 hunderaser.

Og det dreier seg altså om flere ulike typer "intelligens", og den som gjerne gjengis her handler om "obedience intelligence", altså ulike hunders evne til å lære ting av sine mennesker - lydighetsintelligens, eller hva man vil oversette det med. Og da er det jo klart at hunder med utpreget vilje til og ønske om samarbeid topper - mens tradisjonelt mer selvstendige, og mindre førerorienterte raser havner på bånn. Jeg mener... afghanere og chow chower ER ikke like enkle å lære ting, som en border collie, schäfer eller puddel.

Og hva er galt med det? De var laget for andre formål opprinnelig, og det er da litt av sjarmen med mulighetene til å velge riktig rase - og det er vel også dette som er Corens budskap, totalt sett:

Riktig rasevalg, at folk velger en rase ut fra riktige forutsetninger. Forbløffende nok er det fremdeles MANGE som ønsker seg en bc fordi "den er smart", og ikke innser at smarte, arbeidsvillige hunder raskt aktiviserer seg selv dersom ikke eier gjør det..

Sakser denne fra følgende side http://www.heatherweb.com/writing/coren1.html, fordi den gjengir de tre ulike intelligenstypene som Coren - ut fra hva som også sies om humanpsykologi - påtar seg å dele hundeintelligens inn i.... Litt tungt, men interessant:

------------

Adaptive intelligence

consists of both learning ability (the number of experience an individual needs to code something into relatively permanent memory) and problem solving (the ability to put together bits of information into a correct answer or to discover new ways to apply previously learned information to novel situations). Adaptive intelligence allows individuals, both human beings and animals, to adapt to their environments or provides them with the skills necessary to modify their environments to suit their needs.

Working or obedience intelligence

allows dogs to respond appropriately to various commands. The characteristics of working intelligence include a long attention span, the mental flexibility to try another approach when the first responses to a particular command are not rewarded, and the communication skills to realize when its handler is attempting to communicate something.

Instinctive intelligence

is defined as those genetically determined abilities and behavioral predispositions that allow the dog to do a particular job: for example, terriers to go to ground, bloodhounds to track, spaniels to flush game birds, or border collies to herd sheep.

Coren argues that these three types of intelligence all come into play when one discusses the broader category of the "intelligence" of dogs.

---------------

Men det er den midterste som altså fikk mest oppmerksomhet i lettvinte omtaler, kanskje fordi den er enklest for oss mennesker å måle :)

Husker selv jeg sjekket gamlehunden, og fant ut at han ikke var så bra på obedience intelligence, men i realiteten var meget sterk på den typen intelligens som gikk på å tilpasse seg og lære nytt - det han SELV "mente" var nyttig: Lydighetstrening? Tja, det tok tiiiiid. Å lære å åpne alt av dører, skuffer, skap, dra opp glidelåser med fortenna? To sekunder.... uansett hvor fantasifullt man prøvde å hindre ham, lærte han nærmest av å se meg gjøre det...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ja, den lille engelen min kom no på 35 plass, ikke gale det :) Var jo over gjennomsnittet!

Må få tilføye at han er faktisk den "flinkeste" valpen på valpekurset når vi skal utføre kommandoer som sitt, dekk, bli, gå pent i bånd osv. :rolleyes: Men det er nok fordi han blir super konsentrert når han vet han får godbiter. (gidder ikke å prestere mye uten å få noe for det!) Ellers er faktisk en av de "minst flinke" på kurset en BC, han har en sånn tendens til å stå å ule/bjeffe og kave seg fryktelig opp istedenfor å utføre kommandoene. Men tenker at det er nok veldig individuelt fra hund til hund, har selvfølgelig mye å si hvordan man trener/stimulerer hunden.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg skjønner fortsatt ikke at terven liksom er smartere enn groenendaelen :) (gjør du vips?:P )

Hmm.. Vil nok neppe kalt hverken groenendaelen eller tervueren min for smarte jeg.. De er liksom "dum og dummere" ;)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Christine

Langt ned? Synes det var en kjempeprestasjon av setterne og havne i "Over gjennomsnittlig arbeidshunder"-klassen jeg! :)

Pøh..De burde ha kommet lengre opp ja...

<_<

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Nåja... er litt uenig jeg da, hehe. Selvfølgelig. Jeg mener det har noe med personlighet å gjøre. En mer selvstendig hund synes kanskje ikke det er like kult å jobbe for en liten godbit. Har to så veldig forskjellige hunder, og det er ikke tvil om hvem som er smartest av de to!

Castor er en kjempelydig berner. Vi går lydighet og driver med mange aktiviteter. MEN... han er en dum liten sak stakkar som gjør alt for å please sin eier :) Så det har kun med arbeidsvilje å gjøre.

Min lille staff derimot, som kom laaaangt ned på denne IQ-listen, er supersmart! Hun klarer å løse de utroligste ting, og du ser virkelig de små grå jobbe hvis hun møter på en hindring. Og hun er absolutt ikke så lydig som Castor, for hun har nemlig egne meninger om hva som skal skje :rolleyes: Men jeg er overbevist om at hun er den "smarte" av mine hunder :P hehehe

Men Castor har bevist at man trenger ikke være supersmart for å være en koselig hund ;)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Vet ikke helt om Raja passer til den plasseringen, hun virker ikke så smart synes jeg. Klumsete og gidd ikke bry seg om trening i det hele tatt. Hun braser jo inn i bord og møbler hele tiden, kanskje derfor? :)

Syntes at aussien kom litt langt ned (?) Eller er de ikke så smarte som jeg inbiller meg? Har alltid trodd de ville vært høyere enn belgeren.

Trodde heller ikke at samojed var mer smart enn aussie :unsure:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Usj.. Jeg stoler rett og slett ikke på slike tester, og skjønner ikke etter hvilke kriterier man kan kalle en hund for smart/dum. Vil ikke si at en Chow er dummere enn en Border bare fordi den ikke lystrer en kommando etter en brøkdel av et sekund.

Min rase er ikke representert på lista heller. Faktisk var det svært få raser som var representert i forhold til de rasene som egentlig finnes.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Pøh..De burde ha kommet lengre opp ja...

<_<

Ja, mine hunder er smarte :)

De fortjener i hvert fall bedre enn 35. plass *Hmpf*

Men generelt så synes jeg at disse testene kanskje ikke burde kalles IQ tester, men "trenbarhetstester" eller noe? ;)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Christine

Ja, mine hunder er smarte ;)

De fortjener i hvert fall bedre enn 35. plass *Hmpf*

Men generelt så synes jeg at disse testene kanskje ikke burde kalles IQ tester, men "trenbarhetstester" eller noe? :P

ENDELIG litt støtte her altså :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ja, den lille engelen min kom no på 35 plass, ikke gale det ;) Var jo over gjennomsnittet!

Må få tilføye at han er faktisk den "flinkeste" valpen på valpekurset når vi skal utføre kommandoer som sitt, dekk, bli, gå pent i bånd osv. :rolleyes:Men det er nok fordi han blir super konsentrert når han vet han får godbiter. (gidder ikke å prestere mye uten å få noe for det!) Ellers er faktisk en av de "minst flinke" på kurset en BC, han har en sånn tendens til å stå å ule/bjeffe og kave seg fryktelig opp istedenfor å utføre kommandoene. Men tenker at det er nok veldig individuelt fra hund til hund, har selvfølgelig mye å si hvordan man trener/stimulerer hunden.

Vel, der er vel egentlig det viktigste i formålet ved å måle "intelligens". Jeg mener at så lenge man finner den forsterkeren hunden vil gi alt for, så kan det være den dummeste hunden i hele verden. Men den vil uansett lære ting sinnsykt kjapt!!! Det er jeg overbevist om. Sofus er umulig når det gjelder dette (eller jeg er umulig, samma hvem-vi er sydd sammen i hoften :) ). Jeg har enda ikke funnet den ultimate forsterkeren til ham, og resultatet er at av og til er han mottakelig for å lære mens andre ganger driter han fullstendig i meg (dette er det mest vanligste scenarioet).

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Er det tatt røntgenbilder? Er dette et nytt problem, har det oppstått plutselig, eller gradvis? Hvor mye tur får han til daglig? Hvor langt/lenge går dere? Går dere på samme sted hver dag, eller ulike steder?  Bruker dere alltid sele?  Det er slett ingen selvfølge at det ikke er noe fysisk galt selv om veterinær ikke finner noe. Jeg ville vurdert å få en hundefysio til å undersøke grundig.  Ellers avhenger det veldig av svarene på spørsmålene over. Det kan ha med ubehagelige opplevelser å gjøre, det kan være utstyret du bruker, det kan være fysisk ubehag eller noe i området han reagerer på. 
    • 4 år gammel engelsk setter vil tidvis ikke gå på tur... Selv i svært sakte gå-tempo kan han finne på å sette seg ned midt i turløypa og setter frembeina i bakken demonstrativt. Hvis jeg kobler han løs og begynner å gå - dilter han til slutt etter på god avstand. Når han setter seg ned og jeg ber han komme, kommer han tuslende saaakte med bøyd hode. Så kan vi kanskje gå 100m i svært sakte tempo før det samme skjer igjen... Det pussige er at andre dager kan han ligge i selen og dra 2t på tur uten problemer. Akkurat som hodet er skrudd på den ene dagen, og ikke den andre. Han er undersøkt av veterinær og det er ikke noe galt fysiologisk. Så problemet sitter nok i toppetasjen... Noen som har vært borti noe liknende?
    • Wow, det er så flott å se at de får selvtillit av arbeidet. Gratulerer med debuten!
    • I helgen deltok Lilje på sin aller første blodsporprøve, etter å ha gått to-tre treningsspor 😅 Her har vi virkelig skyhøye ambisjoner Vi deltok egentlig mest for turen sin del, hun er en utrolig usikker hund både når det gjelder fremmede mennesker og andre hunder, og jeg tenkte en sånn setting kunne være en fin trening for henne. Det jeg var mest redd for var at hun skulle utagere på dommer og sporlegger, men hun kunnen virkelig ikke brydd seg mindre. Når sporsela kommer på er hun på jobb, og å gå spor er tydeligvis morsommere enn usikkerheten på fremmede. Virkelig morsomt å se selvtilliten komme frem i sporet, og vanskelig terreng er heller ingen hindring, selv om hun er en ganske liten hund. Hun brøyter seg frem gjennom tette kratt og nærmest svømmer over myr for å få følge sporet 😅 Treningssporene har bare vært rundt en time gamle, 50-100 meter uten vinkel og opphold, så et prøvespor ble som forventet litt i vanskeligste laget for henne. Men super trening, og fine kritikker: Kritikk lørdag: "Trivelig hund med stor motor. Dessverre går ekvipasjen av sporet i blodoppholdet." Kritikk søndag: "Meget god start. Følger sporet godt frem til vinkel. Tempo fint innledende, men øker gradvis. Ekvipasjen brytes av dommer når de går av og ikke finner tilbake."  Så her er det absolutt noe å jobbe videre med  Søndag var det for så vidt ingen andre i åpen klasse som kom til sporslutt heller, så vi var i godt selskap 
    • https://www.spleis.no/project/445754 Jeg har null venner å minimalt med familie så jeg har ingen nettverk så håper på at dere kan være så snille å hjelpe meg å dele. Forventer ingenting og setter ekstremt stor pris på all hjelp vi får ❤️ Bucky kom inn i livet mitt som en liten sjarmør med et stort hjerte. Han er min bestevenn, min lille baby og midtpunktet i livet mitt. Han har gitt meg utallige smil, trøstet meg når livet har vært tøft og spredd mye glede til alle han møter Etter jeg kom hjem fra operasjon på Jack (andre hunden min) på tirsdag så jeg at Bucky ikke var i form å det var rett inn på dyresykehuset med han. Viste seg at han hadde svulst med veske i buken. Etter en rekke prøver og bilder så kom de frem til at han har kreft i leveren. Jeg tokk da valget i å prøve å gi han en kjanse da han fortsatt har mye livsglede igjen. Han ble operert på torsdag og de fikk ut hele kreften. Han mener at det er den possitive typen men vi vet ikke mer før prøvene kommer tilbake om 3-5 uker. Han så heller ikke tegn til noe flere kuler men vi må ta ct om noen uker/måneder igjen for å se om det er flere inni leveren. Men så langt så virker alt bra å jeg får kanskje hente han hjem i morgen ❤️ På tlf i sta så nevnte veterinæren at regningen er nå på nærmere 90 000kr (ink ligge over til mandag). Jeg har igjen ca 50 000kr på forsikringen i tillegg til noe på buffer konto men det er ikke nokk da jeg måtte ha en operasjon på Jack som blir delvis dekket og har måtte ut med en del penger i sommer da hvitevarer røyk og måtte spyle tett rør osv.. Så har valgt å prøve å spørre om hjelp selv om jeg syns det er flaut å ikke liker å spørre om hjelp..  Har over lengre tid prøvd å selge det jeg eier på finn uten hell så tviler på at jeg plutselig får solgt noe mer der nå, skal prøve å male bilder å selge men sliter mye med kronisk migrene utmattelse depresjon osv.. så vet ikke hvor mye jeg får til der. plukker også sopp på bestilling men var helt tørka ut når jeg skulle inn å se på onsdag så max uflaks. Har også valgt å kutte ut behandlinger,legetimer og medisiner fremover for å ta vare på Bucky å få betalt ned det jeg evt må ta opp i lån  
×
×
  • Opprett ny...