Gå til innhold
Hundesonen.no

Turkommandoer..


MarieR

Recommended Posts

Skrevet

Har du enkelte kommandoer, eller ting du sier for å få hunden til å gjøre noe, som du kun bruker når dere er ute på tur? Gikk og tenkte på dette en dag, og fant ut at jeg egentlig har mange :D De mest brukte er:

-snu

-høyre

-venstre

-her

-vent

-trav og galopp (sykkelturer..)

-over veien

Skrevet

Vi har nok noen vi bare bruker på tur.

Fortau (kjæreste bruker gangfelt, men betyr jo det samme)

Ro (stopp eller gå saktere og se på meg)

Hit (venstre)

Dit (høyre)

bak

foran

gå (fort)

Og så bruker jeg plystrelyder på

vent

kom

hold deg her

kom hit NÅ

rolig

har egentlig ikke planlagt eller lært inn noe av dette, det har bare kommet naturlig.

Skrevet

Her - Da skal hun komme herover, ikke nødvendigvis inntil meg, men mot meg.

Vent/Stopp - Da skal hun stoppe og vente på meg

Ellers bruker jeg ikke høyre og venstre, men jeg strekker armen i den retningen vi skal.

Gå pent - Da skal hun gå ved siden min, men hun trenger ikke ha øyekontakt

Gå bak - Da skal hun gå bak meg

Kom/plystrelyd - Kom inntil meg så jeg kan få tak i henne

Skrevet

Bli der - Vent der, men ikke så "strengt" som bli

Kom/plystring - kom til meg

Gå inn - Brukes etter tur når han skal gå inn døra

Har egentlig ikke så mange :D

Skrevet

Bruker:

-vent

-her

-denne veien (om vi endrer retning).

-hadet (om han snuser rundt og ikke holder følge)

Bruker sikkert flere, men kommer ikke på den

Skrevet

Ja vi har noen:

(Hundene går løs)

Gå fint- Går kun 1,5 meter i fra meg (løs).

Vent

bli

dekk- Hvis det kommer folk

Venste

høyre

Sitt

Hopp

spring

Fri

Over veien

Her

Det var disse jeg kom på :D

Skrevet

Vi brukte:

Vent- da skulle han stoppe og vente til jeg kom.

Kom an- Visst han stod i grøften og nektet å komme.

Rolig- fek. om det var is på veien eller en bratt bakke.

Gå plass- Da skulle han gå fot.

På plass- Da skulle han sitte ved siden min.

Klar ferdi gå- Brukte å sleppe han opp bakken vår, og videre de ca 100 meterne. Det tok han 1 min å springe og jeg brukte nesten 5.. hehe

Jeg kommer sikkert til å bruke disse på den lille som kommer nå neste uke også.. :D

Skrevet

Tja, endel... Vent, vær her, fri/værsågod, høyre, venstre, kom, gå fra, over (bytte side når jeg går med dem og vogn). Ellers går det vel i det samme som ellers. Må hun stå kjapt så må jeg si "stå" liksom :D

Skrevet

Ikke mange gitt.

Kom - for "kom til meg." Enten det er fordi det kommer bil eller jeg skal koble henne, eller jeg bytter retning. Greia er at hun skal bli obs på meg og hvor jeg er/går.

Mona - Da vil jeg ha kontakt med henne.

Fri/Jah! - Løp avgårde

Vent - F.eks ved vei og sånt

Skrevet

Hmmm, noen få er det i hvert fall:

Fri/Jah!: Løp i vei

Ptrooo/Rooolig: Sakke av på farten/ikke trekke

Kom: Komme til meg

Bli/vent/stå: Vente

Gå bak: Gå bak meg hvor det er trangt, f.eks. tursti.

Hopp: Hoppe inn i bil/over hindring

Skrevet

Tja har da noen:

Vent/forsiktig (genialt ned ekle bakker)

Rett side (gå på venstresiden)

Gå å tiss ( gå å snuse å gjøre litt som han vil i hele båndets lengde)

Ikke dra (holde seg innenfor båndets rekkevidde - ikke strammes)

Gå pent ( gå ved siden av oss, men ikke så strengt som gå fot)

Det er de vanligste hvertfall.

Skrevet

"Kom!"/"Tinka!"/plystring - kom bort til meg.

"Tinka, vær her du, det er best det" - en svært lite fungerende kommando, men av en eller annen grunn holder hun seg som oftest litt mer i nærheten om jeg sier det.

"På plass" - kom inn på venstresida. Ikke nødvendigvis fot, men bare holde seg i maks 1-1,5 meter avstand på venstresida mi.

"Gå rundt" - gå rundt og komme inn på venstresida.

Kommandoene blir brukt mest når hun er løs.

Skrevet

Nja, har ikke så mangen.

Diego:

Feil vei - Hvis han begynner å gå feil vei

Nå går eg - Hvis han er opptatt med noe og vi skal videre

Roligt - Hvis han går litt for fort

Ikje prøv deg - Hvis han er på vei mot meg og skal til å snu igjen, eller har lyst å gjøre noe annet jævelskap

Stopp/vent

Ellers så høres jeg sikkert ut som en tulling når jeg er på tur med Diego løs, det er ikke bare bare å gå tur med en Chow. :P

Truing nytter ikke, så må være lykkelig hele tiden. Hehe

Men det nytter iallefall. :D

Cody:

Opp - Han elsker å hoppe opp på ting

Hopp - Hoppe over ting

Ned - For å få han ned fra ting

Gå fint - Uten kontakt

Søk - Etter godbiter

Stop

Vent

Ikje ner/bort der - Hvis han skal til å gå feil vei eller plasser han ikke har lov.

Husker ikke alle kommandoer jeg bruker.

Skrevet

Ehh. Bruker:

Gå pent - Da skal dem gå pent. Bruker det mest når jeg går med dem hver for seg.

Fri - Da er dem fri, altså da kan dem løpefritt

Vent - Bruker det når jeg skal ta opp bæsjen

Høyre

Venstre

Gå - Da kan de dra

Skrevet

bruker noen:

kom- når hun skal komme

rolig- når hun skal roe seg, etter lek med andre hunder

stå- når hun skal stå

gå fri- når jeg slupper henne løs, og hun kan løpe

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Takk! Vi har vurdert Toller, Flatcoated Retriever og husky faktisk! Synes selv at huskyer er så fantastiske, men ville ha noe litt mer førerorientert. Tror selv at en flat og belgisk fårehund blir for mye hund igjen. Men tusen takk for gode tips! Og når det kommer til røyting har vi tatt dette i betraktning ja! Fordelen med husky er jo at de har røyte perioder! Så satser på at robotstøvsugeren vår får kjørt seg!
    • Tydeligvis. Har snakket med mange som har blitt "tvunget" til å kjøpe hund.  Personlig så ble jeg paff, og skuffet- fra en seriøs oppdretter som kydde så og vær så imøtekommende til skikkelig skarp sur stemme...    
    • Så bra du tenker på økonomien før du skaffer hund! Det koster en del, og som du har erfart kan det fort komme på ekstra kostnader. Når det gjelder timing så er det noen faktorer. Hvis du ikke allerede har vært i kontakt med oppdrettere så kan det ta tid å finne et valpekull med leveringsklare valper. Noen oppdrettere har reservert alle valpene før de er født. Så start med å kontakte ulike oppdrettere og sjekke tid for valpekull, om foreldrene oppfyller avlsrådene til raseklubben osv. Hvis dere skal flytte, slik jeg forstår det, så kan det være greit å ha kommet noenlunde i orden før en valp kommer i hus. Er huset "valpesikkert"? Er det hage/uteområde som er inngjerdet, er dette noe dere tenker å gjøre eller ha på plass før valpen kommer? Er det noen store oppussingsprosjekter i ny bolig som kan være greit å ha unnagjort før man får en nysgjerrig og aktiv krabat i hus? Personlig foretrekker jeg å få valp i sommerhalvåret, når man uansett er mye ute. Det gjør dotreningen så mye enklere enn å måtte pine seg ut i -15 annenhver time, og stå og vente på at valpen skal gjøre fra seg. Siden du kommer til å være hjemme så er ikke alenetrening et stort problem, men en valp er aktiv, så det kan være greit å få valp i en rolig periode, kanskje ikke rett før eksamensperioden f.eks. Når det er sagt så kommer jo alt an på når den rette valpen fra den rette oppdretteren er leveringsklar. Når valpen først er i hus så må man tilpasse seg det, men det virker jo som dere har gode forutsetninger tenker jeg.
    • Jeg synes golden virker som et bra alternativ for dere. Siden du er vant til husky så er du vant til høyt aktivitetsnivå, og det virker som du er forberedt på og klar over at golden trenger litt mer mental aktivisering, men også er mer førerorientert og lettere å trene. Den store negative faktoren for min del med golden er at de røyter MYE. Her er det enten mye børsting og støvsuging og/eller ofte bading. Men hvis dere fikser det synes jeg det høres ut som en golden vil trives hos dere. Det er mange raser som kunne passet, jeg tenker flatcoated retriever, belgisk fårehund, finsk lapphund eller setter. Men jeg synes golden virker som et veldig godt alternativ for dere.
    • Hei! Jeg (dame 23) og samboeren min (29) vurderer å gå til anskaffelse av en hund. Jeg er ganske turglad av meg og driver med friluftsliv som hobby (hengekøyeturer, fjellturer, teltturer, fisketurer osv.) samboeren min er mer hjemmekjær og liker å ta det mer med ro, det gjør også jeg i perioder. Pga. en kronisk sykdom kan hverdagen min være uforutsigbar, men så lenge jeg holder meg i aktivitet og med måte så pleier det å gå greit. Vi ser etter en hund som kan være med på alt. Alt fra familiebesøk til fisketurer til ferier med bobil og hele pakka. Vi ser etter en følgesvenn rett og slett, som ikke skal sitte alene hjemme hele dagen, men som kan inkluderes i våres hverdag. Vi bor ganske landlig og selv om leiligheten vår ikke er så stor, vurderer vi golden retriever som rase. Vi trenger en hund som kan være aktiv, men også tåler ett par dager på sofaen. Vi ser etter noe allsidig, en rase som er litt morsom og rampete, men også lett kan trenes og formes slik vi ønsker. Det er så utrolig mye å velge mellom og det er så mange raser jeg kunne tenkt meg. Jeg er oppvokst med støvere og jeg og min mor skaffet oss husky når jeg var 17, hun har vært min følgesvenn i så mange år allerede. Men nå har jeg lyst på en hund jeg kan forme litt mer slik jeg vil. Jeg er åpen for tips til hunderase som kunne passet annet enn en golden retriever også! Det viktigste for meg er at det er en rase som vi har kapasitet til å ha, slik at vi får en godt balansert hund som får behovene sine møtt. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...