Gå til innhold
Hundesonen.no

Straff i treningen


Mirai

Recommended Posts

Skrevet

Hvordan straffer du hunden på trening?

Jeg klikkertrener, så jeg feiler henne.. Altså snur meg vekk og belønner ikke for f.eks feil øvelse, eller at hun reiser seg fra f.eks dekk og bli. Min "straff" er at hun ikke får jobbe mot godbiten og må prøve på nytt, eller gjøre øvelsen bedre, sånn fort forklart.

Skrevet

Jeg straffer svært sjelden..jeg bare lar han prøve på nytt. Men jeg har straffet han for å reise seg på dekk noen ganger,da har jeg bare avbrutt treningen.

Skrevet

Hos meg får hun ikke go`biten før hun har gjort det bra nok. Kommer kanskje et nei hvis det er øvelser hun kan veldig godt, men ikke gjør bra nok ;)

Skrevet

Jeg straffer svært sjelden..jeg bare lar han prøve på nytt. Men jeg har straffet han for å reise seg på dekk noen ganger,da har jeg bare avbrutt treningen.

Ok, feiler du han eller? ;) Liksom, vender deg vekk et sekund e.l.?

Skrevet

Han får ikke belønningen, og jeg bruker å si nei feil på en mild måte før vi så prøver på nytt. Men akkurat hva jeg sier klarer jeg ikke å styre, er en plaprehøns ;) . Men tror ikke Buster bryr seg så mye, han er mer opptatt av at snopet ikke kommer så han prøver på nytt (eller eventuelt setter seg å sier aaaoooo - spes. når vi trener her hjemme :rolleyes: ).

Skrevet

Jeg sier "feil" til henne, da vet hun at det betyr ingen godbit. Er ikke alltid jeg sier feil da. Noen ganger, hvis hun gjør feil så kan det hende jeg bare overser henne i ca. 10 sekunder.

Skrevet

Straffen er å ikke få forsterkeren (ikke få godbit om hun setter seg for tregt, ikke få hilse om hun er for vill osv), eventuelt bli holdt unna/tatt bort fra situasjonen (tatt ned fra kjøkkenbenken osv). Gjør hun det ikke bra nok ift kriteriene jeg har satt må hun prøve på nytt for å få forsterkeren, om det viser seg at jeg har satt kriteriene for høyt senker jeg dem selvfølgelig så hun klarer å prestere.

Skrevet

Ok, feiler du han eller? :P Liksom, vender deg vekk et sekund e.l.?

Når han utfører feil øvelse eller jeg skal bytte øvelse så snur jeg bare litt på hodet eller eventuellt sier feil hvis øvelsen ikke innebærer å se på meg..Etter min oppfatning så er det ikke straff, mer et slags :"prøv noe annet nå" signal.

Når jeg straffer han, dette har skjedd svært sjelden, så avbryter jeg treningen en kort stund med en avvisende mine.. Det er helt krise så jeg har ikke gjort det ofte..Jeg har vel egentlig ikke hatt behov for det ofte heller, sjelden jeg føler at jeg må ta tak i noe negativt i treningen lenger..(kan hende jeg begynner å bli klikkerklok :P;) ! )

Skrevet

det kommer litt ann på situasjonen.

jeg kan si nei, holde tilbake godbiten, rykke i båndet, klype i øret osv.

kommer helt ann på øvelse, om hu er helt tulling osv.

Skrevet

Jeg trener med to hunder og bruker ulik straff. For Birk er det for sterkt å bli snudd ryggen til som straff, så det unngår jeg. Jeg kan sette han i bilen en periode og så prøve på nytt, eller bare late som ingenting og flytte fokus over på noe annet. Pia kan jeg snu ryggen til et øyeblikk. Hun er like happy for det. For begge er det å ikke få forserkeren konsekvensen.

Skrevet

Overser og prøver igjen, evt senker kriteriet hvis det var min feil. Eneste jeg snur meg for er hopping eller bjeffing (og valpebiting), da snur jeg meg vekk avvisende i et par-tre sekunder, men det er sjelden nå lenger. ;)

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Dette avhenger nok en del av individ, men jeg tenker nå at både puddel og bichon-rasene er gode alternativer. Jeg mistenker at puddel generelt er mindre sære enn bichon, men de har også sine særegenheter. Jeg vil anbefale dere å dra på utstilling eller rasetreff for de ulike rasene og møte ulike individer og oppdrettere og eiere av alternativene, så får dere litt mer følelse med hvordan de er. En del av de små terrierrasene kan også være allergivennlig. De er strihåret og må nappes. Men de kan også være en del striere, ha mye jaktlyst og krever mer aktivitet.
    • Det kan være verdt å prøve ut ulike fôrtyper, men også gi lakseolje som tilskudd. Hvis hunden allerede er sensitiv så kanskje prøve ut sensitiv-fôr fra noen merker? RC er stort og kommersielt, og er nok helt greit fôr. Selv brukte jeg svenske Robur kombinert med Vom de siste årene og var veldig fornøyd med det. Acana og Orijen er populære merker som er ganske bra. 
    • Hei! Jeg har en Engelsk Toy Terrier gutt på litt over 4år. Han mister nesten all pels på vinteren for så å bli litt bedre på sommeren. Har pels på hodet og labber og litt på ryggen. Men han er så å si nakenhund nå. Pratet med ei som hadde samme problemet med sin Dvergpincher. Men så var det ei venninne av hu som passet hunden i en måneds tid. Og hun hadde visst byttet ut fôret og hunden hadde plutselig fått fin pels over hele. Hun husket ikke hvilket fôr det var, men hun trodde det ble solgt på butikken. Jeg bruker Royal Canin Small Dogs. Og det hadde hun og brukt, men hun synes ikke det var et bra fôr... Har en gutt til som har helt fin pels. De spiser de samme tingene. Ingen av de tåler noe med and i, de blir skikkelig dårlige i magen av det. Lurer på om det er noen andre som har hatt samme problem med sin hund og funnet en løsning?  Det skal sies at han er veldig følsom til vaskemiddelet vi bruker når klærne hans vaskes så vi bruker Nautral for det er det mildeste jeg har funnet.
    • Hei! Vi har en hund som begynner å bli en gammel mann og jeg er derfor på leting etter det som skal bli familiens neste familiemedlem etter han blir borte. I den forbindelse trenger jeg deres kloke hoder. Vi er en familie på tre, med et barn på 8 år. På grunn av allergi har vi vurdert det slik at Bichon Havanais og dvergpuddel fremstår som de mest aktuelle rasene.   Vi har en Havanais nå og han er litt spennende eksemplar. Fra han var valp har han vært ganske sær. Han er blant annet veldig lite kosete, ekstremt lite tilpasningsdyktig og har alltid hatt vanskeligheter med å slå seg til ro, så jeg kjenner vel han egentlig ikke igjen når jeg leser typiske rasebeskrivelser (nå fikk jeg dårlig samvittighet, så må legge til at han selvfølgelig er verdens beste hund!). Sønnen min har noen utfordringer blant annet på skolen og han trenger derfor å komme hjem til en bestevenn. Det var i søken på dette jeg kom over puddel, som jeg ser ofte blir brukt som terapihunder. Men når jeg leser rasebeskrivelser virker det som om Havanaise i all hovedsak er fantastiske med barn, mens det for puddler fremstår mer som om de kan være gode med barn. Så jeg lurer på om dere har noen erfaringer med disse rasene, gjerne begge? Vi kommer til å dele ansvaret med min mor som bor i samme hus, så den kommer ikke til å være noe særlig alene. Pelsstell er heller ikke noe problem. Krysser fingrene for at noen kan hjelpe oss i valget:)
    • Da er operasjon utført og alt gikk fint, vi er snart igjennom første døgnet og ho har gjort sitt benødne også slapper mye av i senga si. Ho har ikke spist enda men det kommer med tiden tenker jeg etter narkose og sånt så er jo det veldig normalt så. Godbiter har ho spist men ikke veldig mat interessert enda. Men alt i alt virker det veldig bra med ho ettersom forholdene. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...