Gå til innhold
Hundesonen.no

Lyng og Lira


Mailin

Recommended Posts

Wretch: Vi tenkte på å gå der, men det ble til at vi dro innover Stabbdalen på Ringvassøya (Soltindvatnet og innover). Regner med du er herfra/bor her? Håper heller ikke snøen regner bort, men vi drar heldigvis til Sør-Varanger om noen dager og skal være der i påska, der er det litt kaldere!:P Her hvor vi bor var det 7grader i dag.. Alt smeltet så da var det tid for vårrydding i hagen.. mye rart som tiner fram når man har hunder :P

Jepp jepp jeg bor nok her i byen jeg og. Heldig dere som skal nordover! Jeg skal tilogmed sørover.... ( :P ) krysser fingrene for at snøen ikke smelter vekk.

Og vårrydding ja... Er egentlig deilig nå når sola begynner å krype fram, og man kjenner den gode feelingen i lufta. Synd jeg ikke har hund enda! Kjenner lysten til å gå i skog og mark, men er så kjedelig alene :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • Svar 135
  • Created
  • Siste svar
Øyh! Jeg tror du ga Lyng LITT bedre opptreningstid? Gjorde du ikke? :P:P

Joda, men han har nesten fått det inn med morsmelka iom at hun er aktiv trekkhund :P Og når han flyttet til meg hang han med på langturer med Laska, først i sekken da og senere mer og mer løs :P Du kan jo være med å løpe litt løs? :angel: tihi :P

Men, fra spøk til revolver... Zima får det jo inn på samme måte nå, litt løsløping og resten ligger hun i pulken. Nå begyner hun å nekte pulkligging, så da må vi vel få pass til henne når vi skal på langturen i påska. Hun er litt for lita til å være med...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

IMG_2490.jpg

utgangsstilling.. jeg har vridd meg litt i overkroppen:)

Åååh, sjekk gla'- fjeset da! Akkurat sånn ser border-snuppa ut også når hun er glad og forventningsfull. Han er NYDELIG, og dere er kjempeflinke!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

:) Du kan vel heller bli bittet fast i pulken? Så kan sambo trekke deg ;) Hihi;) Nei, men dere får komme nordover en tur og bli med på fjelltur!:)

Stakkars sambo..... :rolleyes:

Hehe, men skal prøve å komme nordover så kan vi iallefall bli med å trene litt hund :) >De lange galskap fjellturene dine tror jeg du får ha for deg selv inntil jeg er *host* ferdig trent :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Åååh, sjekk gla'- fjeset da! Akkurat sånn ser border-snuppa ut også når hun er glad og forventningsfull. Han er NYDELIG, og dere er kjempeflinke!

Tusen takk!:) Han er en skikkelig glagutt, min going :)

Stakkars sambo..... :rolleyes:

Hehe, men skal prøve å komme nordover så kan vi iallefall bli med å trene litt hund :) >De lange galskap fjellturene dine tror jeg du får ha for deg selv inntil jeg er *host* ferdig trent ;)

Jaaaa! Så kan Bridie få ligge litt på magen min og spise godbiter;)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

nå har jeg tittet igjennom hele tråden din og hunden din er aldelses herlig!! utrolig nydelige!! :)

og så flink han er som drar pulk å greier......

tenkte jeg skulle begynne med kløv på odin nå i sommer, og så kanskje vi skal gå over til pulk til vinteren igjen!!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 2 months later...

Sommeren har kommet hit til oss i nord også:ahappy:

maitrening3438.jpg

Trente felt i forige uke, i mellom barflekkene..

maitrening3439.jpg

Fikk noen felt på 2*10-15m.. Nå er det helt bart!

klovtur3467.jpg

Også har gutten fått ny kløv i år, den satt som ett skudd:) Jippi!

klovtur3471.jpg

:whistle:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ser ut som han gliser med nykløven på :P My får det samme uttrykket "over munnen" når hun er ivrig og "skikkelig på" :P Ser ut som de smiler fra øre til øre nesten.

Det er helt klart ett fornøyd glis ja! :P Er helt annet med bare rein pesing;) Har sett det på flere hunder, men spesielt på aussier, lett å se om de er fornøyde da :lol:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 11 months later...

Jeg leser til eksamen... og oppdaget at jeg burde oppdatere her litt ;) Det er jo tross alt ett år siden sist!

paaske2141.jpg

Mye har skjedd, slik det pleier å skje på ett år ;) Blant annet har vi gått vår årlige påsketur. Bilder fra den kan sees her. På hver vintertur blir jeg like stolt over Lyng, som time etter time (opp i mot 10t/dag trakk han pulk i påska) trekker pulken avsted. Og han går framfor oss hele tida og lager vei. Eller.. Noen ganger lager han litt mer svingete vei enn det vi har lyst til å gå, men han er i alle fall i front om det er løype eller utenfor løype. Det eneste som irriterer meg er hvor sta han er; han nekter å la meg hjelpe ham med å trekke pulken. Han skal nemlig være først, så da må jeg trekke pulken og han trekke meg :D De eneste gangene jeg fikk hjelpe ham med å gå forran var når han vasset i løssnø til halsen og pulken sank mer enn den fløt, da fikk jeg hjelpe ham med "startrykkene" så han kom seg i gang. God arbeidsmoral på dyret :)

IMG_3188.jpg

Ellers har han denne sesongen fått gå over til blodspor, og vi har gått 4 spor allerede. Siste på 26t. Grunnen er at han ble skuddredd etter et meget nært møte med mange kinaputter (som resulterte i svidd pels og såre labber), nå har han kommet seg såpass at han er skuddberørt, men ikke redd i hverdagen. I treningssammenheng liker han det ikke, og jeg har funnet ut at det ikke er noe vits i å presse på, kun for min del. Gutten elsker jo å spore så da kan vi trene blodspor aktivt, og kanskje konkurrere litt :D

bloggbilde.jpg

Jeps, også har vi jo fått et nytt familiemedlem;) Lille Lira flyttet inn her i begynnelsen av mai.. Av og til kan man bare ikke si nei :P Til nå har vi ikke gjort så mye, hun skal få lov til å være valp en stund til (er jo bare 9,5uker), men hun er helt hærlig :D

IMG_3022-1.jpg

IMG_2866-1.jpg

IMG_2869.jpg

Edit: Kanskje moderator kan forrandre overskrifta på tråden til "aussiene Lyng og Lira"? Oppdaget plutselig at jeg ikke kunne gjøre det selv mer..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 2 months later...

På tide med litt oppdateringer kanskje..

Lyng og jeg lever livet med å gå masse spor; gress, asfalt, grus, skog, fjell, vindeltrapper, innendørs m.m. Virkelig morro for både hund og eier:) Han går også veldig gode blodspor nå så kanskje vi skal melde oss på en konkurranse eller to til høsten (etter juli er over). Han "jobber" som min personlige servicehund med å lukke skap/skuffer, plukke opp ting, levere ting til sambo fra meg, hjelpe meg med å ta av sokker på vonde dager, sleper meg rundt i vann så jeg slipper å svømme selv o.l. Også er han jo kløvhund med stil på sommeren. En veldig hjelpsom godgutt! :)

Lira begynner å bli stor frøken, 4mnd og litt merkelig i voksinga. Hals og hode henger litt etter i voksinga og bakbena har vokst litt mer enn det andre, men det er jo litt av sjarmen med valper! Hun er fantastisk å trene med, og jeg jobber hele tiden med å trene minst mulig med henne. Hun skal få være valp i alle fall ut juli..:aww: Hun tar ting veldig fort og er veldig oppmerksom og ønsker å få ting til rett. Veldig sosial, men når vi trener enser hun knapt folk. Hun viser også gode tendenser til å bli en god trekkhund om noen år, da skal hun få hjelpe Lyng med å trekke på meg :) Jeg har også brukt henne som "terapivalp" på en fysisk og psykisk funksjonshemmet elev når jeg jobbet som assisten, noe hun gjore med glans, og gav eleven veldig mye glede og livslyst.

Noen bilder av vidundrene (mest av minsten da..):

IMG_3373.jpg

IMG_3348.jpg

IMG_3884.jpg

LC trening for elgeante og uelegante;)

IMG_3881.jpg

IMG_3691.jpg

IMG_3694.jpg

IMG_3795.jpg

Pelsen gjør at han ser litt rar ut på ryggen, men ellers har han fått pels i år!

IMG_3632.jpg

IMG_3764.jpg

IMG_3624.jpg

Finnes ikke kamplyst i denne knærta :blink::ahappy:

IMG_4275.jpg

IMG_4096.jpg

IMG_4559.jpg

IMG_4571.jpg

junitur094601.jpg

junitur094647.jpg

junitur094698.jpg

junitur094721.jpg

junitur094741.jpg

junitur094888.jpg

tror jeg gir meg der jeg! :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Hei! Med straff mener jeg noe som avbryter og på sikt reduserer den uønskede adferden. Hva det er og hvor hard straffen er vil selvsagt avhenge av hund og situasjon. For mitt eget vedkommende er det i en del tilfeller nok med et bestemt "nei" for å avbryte stirringen. Men det er jo per def straff det også. Ja, leash-pop kan funke på noen hunder, men i slike situasjoner er min erfaring at man også bør være litt forsiktig med det, da leash-pop faktisk også kan trigge utagering.   Ja, enig i det du sier om å bruke metode som kan utvikle stress ved passering. Det er også noe av grunnen til at jeg bruker motbetinging når avstanden er stor nok. Jeg har forøvrig god erfaring med å benytte motbetinging på langt mindre avstand etter å ha straffet tidligere. Dermed unngår man også stress og at hunden assosierer motgående hunder med noe negativt.   PS! Veldig bra jobbet at det har funket for deg kun med motbetinging.
    • Jeg tenker det kommer an på hunden. ..og hva du mener med straff. Er det en innarbeidet lyd som indikerer avbryt, ellers..? Hva ellers?  Fra YouTube ser det ut som såkalt "leash pop" fungerer på mange hunder. Det finnes jo mange grader av det, det trenger ikke være så kraftig at det gjør vondt, og det kan fungere som Caesar Millans: "Tssscht!" for å få kontakt på en måte som ikke fungerer som belønningsmarkør, men advarsel om at nå blir jeg sur og det blir kjip stemning her? Mange hunder tar det til seg at fører er misfornøyd. Mer interessant å gjøre fører happy. Så er det andre hunder som ikke kunne brydd seg mindre om det.  Personlig er jeg skeptisk til å gjøre noe hunden kan utvikle stress ifbm passeringer av. Motbetinging har alltid fungert for meg, men det kan som du sier ta tid, og jeg vet om TO meget erfarne som ikke har lykkes med den metoden på sine hunder selv etter to år med konsekvent trening, så 🤷🏼‍♀️ Privattimer med erfaren instruktør?    Edit: Av alternativ adferd virker sitt litt kjedelig. Hvor mye begeistring og belønning er hunden vant med at en plain sitt utløser? Jobbe den opp litt om det har gått rutine i den?
    • Hei! Slik jeg ser det er det i hovedsak tre metoder hvis man har passeringsproblemer: 1) motbetinging/sladring, 2) alternativ adferd (f eks sitt eller fot), 3) straffe uønsket adferd (f eks straffe/avbryte stirring, da det gjerne er steget før utagering). 2) og 3) kan selvsagt overlappe, f eks om man vil kreve en alternativ adferd. Men så til spørsmålet: Er motbetinging uforenlig med å straffe uønsket adferd? I utgangspunktet skjønner jeg at man vil svare at metodene er helt uforenlige. Jeg mener at motbetinging i utgangspunktet er en fantastisk metode, uten risikoen for uønskede "bivirkninger" hvis det gjøres riktig. Problemet med motbetinging er at det tar lang tid å komme i mål og i hverdagen vil man gjerne, selvsagt litt avhengig av hvor man bor, møte en hund som er så nær at motbetinging ikke funker. I disse tilfellene vil jeg heller avbryte/straffe stirring for å være i forkant, og så kreve at hunden min følger meg forbi, og deretter belønne rett adferd når fokuset er på meg. Dette kan virke som nærmest det motsatte av motbetinging, men det er stor forskjell på å se/registrere den andre hunden og å stirre på den. Når avstanden er stor nok vil jeg imidlertid benytte motbetinging for å passere. Tenker dere at jeg kombinerer metoder som er uforenlige? Burde jeg heller bruke kun én av dem?
    • En han. Har merket meg at andelen testosteron på kurs og trening er påfallende mye lavere enn østrogen. Ofte er det eneste testosteronet til stede i følge med sin mykere halvdel, som har dratt dem dit. Resten av testosteronet kom ferdig utlært og er ute med hundene løse i parken, hilser på fremmede i bånd, og deler villig sin ekspertise med random damer som antakelig ikke kan like mye om hund som dem selv.  #notallmen men når den taggen føles nødvendig..
    • Jeg er ute og går tur med hunden min i belte. Det er mellom 2-3 m. langt og gjør at jeg har god kontroll på henne. Hun går stort sett fint og rolig ved siden av meg. Hun kan trekke litt i begynnelsen da hun har høy energi, men ellers rolig og fint kroppspråk.  Jeg ser en fyr som kjører sikk sakk i veien på skateboard med en bulldog/boxer. Hunden stopper opp og bjeffer på min. Som den ansvarlige hundeeieren jeg er går jeg inn en sidevei for å vente på at de passerer på hovedveien. "Er hun ikke gira?" "Er det tispe?" "Dette er gutt. Han er ikke farlig?" Han spør igjen to ganger om hun ikke er gira. Jeg har sagt at hundene har møtt hverandre før og det ikke er en god match og at avstand over greit.  Hundene er tydelig usikre på hverandre og viser det gjennom kroppsspråket sitt. Dette er ikke situasjonen for å hilse. Begge hundene er i bånd. Det var forøvrig flere mennesker rundt og en vei det også ferdes mye biler fra folkene som bor der. Hvorfor så vanskelig å lese situasjonen? Eller ser jeg flere som går tur og snakker i mobil, eller med headset som stenger ute lyd og er i egen verden. Det mest frustrerende er kanskje de som snakker i tlf. som stopper midt i veien (som forøvrig er trang) med hunden sin slik at du bare må vente på at de ser deg og dere blir enige på en eller annen klønete måte om hvordan passeringen blir.  For egen og andre sin del forsøker jeg å være oppmerksom på både egen hund og omgivelser på tur. Da blir det hyggeligere og enklere for alle andre.  Sånn, det var dagens utblåsing for egen del. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...