Gå til innhold
Hundesonen.no

Bruker du hundesele i bil?


olavxxx

Recommended Posts

Skrevet

Hei,

Jeg bare lurte på om folk her pleier å bruke hundesele, bur eller om dere lar hunden være potensiell rakett/prosjektil ved en eventuell ulykke.

Jeg somlet meg til å kjøpe en sele i går, på dyrebutikken.

Kjøpte ikke den billigste, men den var ikke dyr heller. 189,- for en av bra kvalitet.. (Large).

Hunden sitter forvørig eksemplarisk, som alltid, i bilen.

Skrevet

Nei vi har et svært dobbelt bur med plass til to samojeder i hvert rom (eller 4 japanere i hvert rom)så tror vi har god nokk plass til hundene i det jeg altså med en samojed og 2 japanere

Skrevet

Niks bruker bur :huh: Er det ikke en viss fare for nakkelseng osv med slik sele? om bile krasjer liksom.?

Kan fort knekke nakken på hunden med et bur også... Om hunden har hode i kjøreretningen... Men i slike hastigheter er det nok seg selv man bør tenke på først å fremst, om man overlever...

Har ikke plass til bur, så vi bruker sele på buster på lengre turer... Småturer i byen hvor man ikke kommer opp i noe hastighet så bruker vi ikke selen heller, er så fryktelig tungvindt... Men så er han ikke med på noe mye turer heller da, bare til treninger ol... Jah, så uansvarlige er vi faktisk... :)

Skrevet

Niks bruker bur :huh: Er det ikke en viss fare for nakkelseng osv med slik sele? om bile krasjer liksom.?

Hehe, sorry-men ville tro at faren for at en hund skal få nakkesleng er like stor om han blir kastet rundt inne i buret, enn om han sitter i sele og blir "kastet" litt på. Men kan godt være jeg tar feil da.

Uansett, her brukes det bur. Men har vurdert seriøst å få sele til pelsen. Mest fordi han må løftes opp/inn i buret da det er rimelig dumt utformet. En periode jeg hadde brist i ribbeinet, så var det ikke artig å løfte på 20 + kg. akkurat. Men det ble med tanken den gangen gitt.

Skrevet

Vi bruker bur til Ero. Av og til kan han godt ligge på hattehylla hvis det ikke er så langt vi skal.

Skrevet

Niks bruker bur :huh: Er det ikke en viss fare for nakkelseng osv med slik sele? om bile krasjer liksom.?

Selen sitter rundt brystkassa, ikke rundt halsen/nakken. Den er også mye mer solid enn en vanlig tursele.

Jeg har en hund i bur og en i sele når vi kjører bil. Har bare én sele foreløpig, men har tenkt til å skaffe en til. Har ikke bil selv, og det er greiere med sele enn med bur når vi skal sitte på med andre.

Skrevet

Vi bruker bur, utrygt hvis det sitter barn i setet foran for da vil barnet bli delt i 2 av selen, er nå kommet et nytt trygt bur som er kræsjtestet, koster "bare" 5000kr. istedenfor å skyte framover så vil de klemme seg sammen, ikke så hunden blir most men slik at personen foran ikke får buret i ryggen. Også får man dekket alle skader hunden skulle ha påført seg ved kræsj i et slikt bur. Bare for å informere liksom, har ikke slikt bur selv men kunne ha lønt seg for de fleste :huh: vv

Skrevet

Jeg bruker bur på loke men hadde sele på Pan. Jeg hadde ikke førerkort og satt stadig på med folk og da er sele greit.I tillegg er det visst mye tryggere..Men Loke får ikke plass i setet :huh:

Skrevet

Vi bruker bur, utrygt hvis det sitter barn i setet foran for da vil barnet bli delt i 2 av selen,

HÆÆÆÆ??? Hva mener du egentlig? skjønte ikke dette jeg.... :huh:

Jeg bruker bur. Har varebil, med netting mellom seter og lasterom, og bur med deilige tepper og saueskinn til pelsen.

Skrevet

HÆÆÆÆ??? Hva mener du egentlig? skjønte ikke dette jeg.... :huh:

Jeg bruker bur. Har varebil, med netting mellom seter og lasterom, og bur med deilige tepper og saueskinn til pelsen.

det jeg mener er at når du kræsjer så vil buret skyte inn i ryggen, og der sitter det gjerne ett barn, når den vekta treffer personen i ryggen så vil det være så stor kraft at beltet deler personen i to når den treffer om du skjønner? :)

Skrevet

For å komme med noen kjappe fakta her:

Momentantstopp i 40km/t, gir 3 tonn kraft!

3 Tonn!

Om du har et usikret bur, hjelper det lite.

3 Tonn kraft, om det er en appelsin for den slags skyld, kan den drepe hvem som helst i bilen.

Har du feks. høyttalere i hattehyllen, som ikke er skrudd skikkelig, eller bare har et bur (usikret) der bak, vil det lett som ingenting flate ned setene fremme.

Sele er bedre enn usikret bur.

Ja, som nevnt ovenfor, selen går på brystkassen.

Du trer den over nakken, men ved kollisjon, vil belastning bli fordelt på hundens brystkasse.

Jeg personlig tror at kollisjon med sele er mye bedre for hunden, enn kollisjon med bur.

(Han vil jo bli slengt rundt i buret!).

Man får jo begrenset vanding på hunden med sele (det er jo hele vitsen) og sådan vil den nok ikke kappe noen i to, mer enn andre passasjerer vil gjøre. (noe jeg tviler på vil skje).

Derimot, kan man, som nevnt ovenfor, bli drept av et løst bur, en appelsin, en høyttaler, parfyme, elns. som ligger i hattehyllen.

Vi vet jo alle hvor "deilig" mageplask er, 3 Tonn er litt vel værre!

Ps. vi kjører for det meste raskere enn 40km/t.

Skrevet

For å komme med noen kjappe fakta her:

Momentantstopp i 40km/t, gir 3 tonn kraft!

3 Tonn!

Om du har et usikret bur, hjelper det lite.

3 Tonn kraft, om det er en appelsin for den slags skyld, kan den drepe hvem som helst i bilen.

Nja..nå er du vel litt kreativ med fysikken, er du ikke?

Du blir ikke automatisk 3 tonn om du kolliderer i 40 km/t - i såfall så burde man sikre ett frimerke eller et støvkorn like godt som en kasse murstein.... For et frimerke som kommer fremover med 3 tonns tyngde ville gått gjennom både din bil, traileren du traff og de tre neste i køen. :huh:

Selvsagt kommer objektets vekt inn i bildet.

Har ikke sett tallene på akkurat 40 km/t, men på 50 km/t:

I 50 km/t, hvis kollisjonen er front mot front og man forutsetter total bråstopp, så blir man utsatt for ca 40G, dvs at om hunden er en liten sak på 2 kg, vil den komme fremover med en vekt på ca 80 kg. Er det snakk om en mann på 100 kg, vil han komme fremover med en vekt på 4 tonn. En appelsin, som veier ca 200 gram, vil bli ca 8 kilo. Vond altså, men neppe drepende - og ihvertfall ikke i stand til å flate ned setene.

Et usikret bur vil selvsagt også komme fremover, men om det står mot baksetene vil det ikke få hentet fart, og i de fleste tilfellene vil da baksetet hindre buret i å komme frem. Likevel bør man selvsagt sikre burene, man kan jo bli påkjørt fra siden, eller man kan kjøre av veien og gå kast i kast - noe som vil slenge et usikret bur alle veiene...

mvh

HeliX

Skrevet

Selvsagt kommer objektets vekt inn i bildet.

Ja, du har noen poeng der, men..

Vekt har ikke alt å si heller, massetetthet har også en del å si.

Feks, kan gjerne en parfyme (glassflaske) veie mindre enn en appelsin, men det sier seg selv hva som er vondest å få i bakhodet!

Forøvrig, veier nok de fleste hunder i bur mer enn nok til å potensiellt drepe passasjerer (noe vi er enig i).

Feks min hund da, om det stemmer det du sa om 40G i 50km/t:

32kg * 50 = 1760kg + 50 * vekten av buret.

Men,for all del.. Kan jo skje ulykker i feks. 80km/t, o.l.

Det sier seg selv at når man kan dø av å skli i badekaret, så skal det ikke *så* mye til, før man får iallefall alvorlige skader av løse objekter som ligger å slenger i hattehyllen.. evnt baksete for den slags skyld.

Jeg har selv bolter igjennom høyttalerene mine, som er festet i stålrammen til hattehyllen.

Samt jeg har ikke noe "tull" i bilen, men det er også med tanke på potensielle innbrudd. Ikke noe vits å pirre tyvenes nysgjerrighet.

Skrevet

de som ikke har bur, bør iallefall skaffe seg sele :)

koster under 200kr hos dyrebutikker! (den i skikkelig kvalitet, str. large).

Da er det nylonbånd (samme som bilbelte) og stålhurtigfester, samt metallkrok for å feste rundt bilbelte.

Skrevet

Ane (eldstebarnet) har lappen og bil og seler til bikkjene. Eller vi bruker vanlige seler (de som går under brystet) og fester i en liten hundesikkerhetssele. Jeg har flexikort på bussen. Hundene har barneflexikort! (må dele det med minstebarnet). :rolleyes:

Skrevet

Har bur til mine to. Burene er sikret bak i varebilen, dessuten har jeg ikke store bur. Jeg har såpass store at de kan snu seg rundt og legge seg ned, men ikke så stort at de kan ligge utstrakt i alle retninger... Eneste grunnen til det er at de da ikke kan tumle så mye rundt om kring i buret om vi skulle krasje.

Skulle gjerne ha brukt sele, men med en toseters bil, så er det mest praktisk med bur til hundene;) Dessuten er det også mer praktisk på trening o.l.:)

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Første spørsmål er jo om du har bilder av hunden og om hunden faktisk er undervektig eller bare en slank, men frisk og helt funksjonsbeskrivelse type. Det er jo ikke til å stikke under en stol at de aller fleste hunder er tjukke i varierende grad og at de aller fleste som synes hunden sin er tynn egentlig har en helt frisk hund i ok vekt, om enn på den slanke enden av skalaen.  Så er det noen som har en bygning/kroppsholdning som kanskje fremhever bein osv litt mer enn andre også. Karperygg, hoftebein som stikker ut litt selv når hunden ikke er påfallende de tynn osv. I tillegg er jo hunden din relativt ung enda og det tar litt tid å få på plass skikkelig muskelmasse osv på en del hunder. Det er sjeldent hunder sulter foran matskålen , men er man urolig så er selvsagt veterinær en grei plass å starte.  Utover det. 1. Avklare om hunden faktisk er undervektig eller om det bare er utenfor din preferanse eller hva du er vant til. 2 bygge muskler. Både gjennom målrettet trening/aktivisering og ved å sørge for at hunden får i seg ett godt for med nok proteiner osv. 3. Om hunden faktisk er for tynn, få i den mer kalorier. Det kan være å gå over på feks høyenergi fôr, mer kalorier, mer fett, mer proteiner uten å øke mengde mat fysisk.altså enklere å få i hunden mer. I verste fall kan man tilsette rent fett. Har hunden god matlyst så er det selvsagt bare å øke mengde også.  Er det en hund som har tendenser til å stresse litt så kan det hjelpe mye å trene litt på å stresse ned også. Stress brenner mange kalorier 
    • Tilvenn munnkurv, ha halsbånd og ett litt kort bånd hengende på hunden om det kan hjelpe deg å få lettere kontroll uten å bli fysisk med hunden. Bur, grind og gitter kan også brukes når man trenger det. Evt ha en plass å binde fadt hunden i bånd på plassen sin.  Her trengs det nok også en del rotrening, lydighetstrening og grensesetting for å hjelpe hunden å skru av litt å roe ned. Kanskje er det også nødvendig å se litt på mengde aktivitet, om hunden får nok positivt outlet samt type aktivitet, om det er aktivitet som bygger oppunder en godsliten og fornøyd hund eller om det er aktivitet som bygger opp stress og uro.  Mange unghunder kan streve med ganske mye stress i perioder gjennom pubertet,  så det kan "bare" være derfor, noen hunder er generelt mer stresset og er litt sånn hele livet også. Men ofte kan det jo påvirkes delvis av oss iallefall.   Uansett så er det nok på tide å få "tatt noen kamper" og ikke bare prøve å unngå det. Tren der det er vanskelig og der reaksjonene kommer litt. Bruk hjelpemidler (bånd, munnkurv), vær tålmodig. Jobb med impulskontroll, lydighet og generell kontroll. Er du usikker på hvordan så ville jeg tatt kontakt med noen kompetente hundetrenere og fått hjelp i hjemmemiljø   
    • Nå er Zelda rett nok bare valp enda, men jeg opplever rasen som mer som en varsler enn vokter, og foreløpig er det igrunn lite varsling og på min iallefall.  Lite alvor.. Helt sikkert noen individuelle forskjeller selvsagt,  men generelt sett. Virker som hyggelige hunder, glad i folk, mye lyd dog (i lek osv når de blir ivrige). Min oppfatning av rasen er at det er ganske moderate og relativt enkle hunder med passelig aktivitetsnivå for folk som liker å være ute og kanskje trene litt hundesport, men uten å bli ekstremt liksom.  Litt avhengig av hvordan man definerer ting og hva man sammenligner med. Veldig fysiske og sprettne hunder med mye humor og tøys. 😄 
    • Velkommen tilbake!
    • Å, så herlig! Jeg har siklet på den rasen innimellom. Arbeidshund med en del vokt, jeg har hørt den beskrevet som en blanding av rottweiler og berner sennen? Håper du poster her og oppdaterer, veldig spennende!
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...