Gå til innhold
Hundesonen.no

Forhudskatar


Nina

Recommended Posts

Skrevet

Dette er veldig vanlig hos hannhunder, og selv om du behandler det nå, kan du ha det tilbake før du aner det igjenn. Vi har forhudsrens fra dyrlegen og greier til ask vi, men som dyrlegen advarte mot, dette kommer tilbake, ofte samma hvor mange behandlinger hunden får til det. Det plager ikke hunden stort, så jeg ga oppbehandlingen etter at det kom tilbake to ganger :icon_redface: Han vasker seg mer, jeg jeg skyller den enkelte ganger, men han plages ikke med det.

Skrevet

Jeg har lært av de som har skrevet den stor boken om homeopati for hunder at kammillete avkjølt er flott å vaske forhudskatar med. :icon_redface:

Skrevet

Yup. Blir nesten som k**ost hos menn som ikke vasker seg nedentil. Det kommer etterhvert uansett nesten. Bruker bare vann når eg dusjer gutten og det kommer ikke noe gørr før det har gått ca 2uke. Kamillete var ikke noe dumt tips.

Skrevet

Jeg har hørt at jo mer en "tukler" med det, jo værre blir det. Den forhudsrensen en får hos vet har bare gjort ting værre for hunden min sin del vertfall, i dobbel forstand :icon_redface:

Det beste er å bare la det være, og heller bare dusje han nedentil :P

M v h

Mathilde

Skrevet

Jeg har hørt at jo mer en "tukler" med det, jo værre blir det. Den forhudsrensen en får hos vet har bare gjort ting værre for hunden min sin del vertfall, i dobbel forstand :P

Det beste er å bare la det være, og heller bare dusje han nedentil :icon_redface:

M v h

Mathilde

Derfor er det lurt å bruke kamilleteen, den inneholder ikke såpe og har en beroligende virkning på tisseladden. :P

Skrevet

Er det ikke omtrent 80% av alle hanhunder som har forhudkatarr? Den eneste plagen med det som vi merker her i huset, er flekker på en mørk blå sofa. Det problemet løses lettest med å legge et ullteppe der.

Skrevet

Mine er veldig flinke til å vaske seg.. ( og hverandre:S) så vi har ikke hatt det problemet.!

Hehe, nå kan jo faktisk det "forverre" en evt. forhudskatarr da ;-) Det som vet sa til meg, var at når hundene var unghunder, så var det mer enn vanlig at katarr forekom. Men hvis man skyller dem, enten i dusjen eller har en forhudsrens (som man ikke bruker mer enn nødvendig), så sørger man iaf for at det ikke blir fullstendig betent.

Sofus sleit litt med det (dvs, sofaen sleit kanskje mer enn han...), men det har roa seg ned igjen nå.

Skrevet

I stedet for å kjøpe dyre remedier (som har liten effekt uansett) hos veterinæren så kan dere bruke youghurt naturell. Bruk en stor engangssprøyte el lign og "vask"/rens tissen og forhuden med det på samme måte som beskrevet i pakningsvedlegget til forhudsrensen. (Engangssprøyter til formålet kjøper du på apoteket - de kan ev vaskes og brukes flere ganger - jeg pleier å desinfisere med klor - husk bare å skylle veldig godt!...)

Skrevet

Jeg bruker klorhexidin, sprut inn, rist litt, la det renne ut, gjenta til det som renner ut er helt klart. Så spruter du inn naturellyoghurt. Gjenta neste dag så er det borte dagen etter. Til "vedlikeholdsvask" så bruker vi saltvannsoppløsning. Kanskje en gang i uken.

Selv om nesten alle hannhunder har forhudskatarr så kan det smitte ved evt. parring, og er ikke like hyggelig for damene å få. Og dessuten er det hyggelig å kunne la hunden ligge på tepper ved besøk hos fremmede, eller i senga hjemme, og unngå noen som peker og spør "hva er DET?" og måtte forklare...

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hadde vært gøy med litt mer aktivitet her inne ja. Føler jeg ser det der ute i den virkelige verden også, er synkende aktivitet på mange arenaer. Her går det fremdeles i hund og konkurranser, mest RL.
    • Veldig synd egentlig at det er blitt sånn. For det var himla gildt her en stund.  Lurer også på hvordan det går med de eldre brukerene, og lurer på om de holder på med hund fortsatt. 
    • Det er et helt greit alternativ for hunder som ikke tåler kylling. Man må nesten prøve det på egen hund for å se om det funker. Jeg har prøvd det bare for gøy, hverken eller synes min hund
    • Tror en vanlig golden hadde passet dere ypperlig, bare vær nøye med linjene. En flat coated hadde også fungert bra.  Jeg har jaktgolden, og har hatt , og kjenner flere. Jeg tror ikke det vil passe for dere, de trenger mer arbeid. En god golden er vel så bra. Dere kan vurdere labrador, de har ofte mer futt i ræva:) Men vær obs på linjer med alt for tunge hunder, og noen hannhunder kan være skikkelig hannhunder med mye hormoner.
    • Da ville jeg jo ha byttet madrass, men kanskje ventet til du har fått litt mer kontroll på problemet. Det er veldig mange ting som spiller inn her. Aktivitetsnivå og hverdagslydighet generelt, får hundene det de trenger av aktivisering og trening, har de grunnleggende hverdagslydighet inne, osv.  Når de har lært seg at det hjelper å begynne å bjeffe midt på natten er det nok en større jobb å snu det, men ikke umulig. En mulig måte å trene de til å sove et annet sted er å legge en madrass i nærheten der og sove i samme rommet, men adskilt med grinder. Det forutsetter først at de er trygge og slapper av i sengene sine i utgangspunktet. Dette krever masse trening av hundene både sammen og hver for seg. Det er vanskelig å gi veldig spesifikk hjelp uten å ha sett hundene. Det kan være du har nytte av å få hjelp av en hundetrener/adferdskonsulent for å legge en plan. Hvis du ikke vet om noen du kjenner og stoler på kan du lete her: https://atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...